Reklama

Kuweta dla małego kota - jak wybrać odpowiednią?

mały kot w kuwecie © Shutterstock

Czego nie może zabraknąć w domu, do którego przybędzie mały kotek? Oczywiście misek i karmy, zabawek, drapaka, przytulnego miejsca do spania i kuwety. Kuweta to bardzo istotny element wyprawki dla kota. Warto ją dobrać, biorąc pod uwagę preferencje i możliwości kociaka na danym etapie rozwoju.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Jeśli zamierzasz adoptować lub kupić kociaka, pamiętaj, aby podstawowa kocia wyprawka była gotowa na jego przybycie. Kuweta należy do tych akcesoriów, które powinny być od razu do dyspozycji kociaka. Jak jednak wybrać toaletę, która będzie odpowiednia dla malucha?

Jak kociak uczy się czystości?

Mały kotek poznaje stopniowo świat i uczy się odpowiednich zachowań dzięki kociej mamie. Nie inaczej jest z treningiem czystości. Początkowo kotka musi w pełni zadbać o cykl wypróżnień maluchów – pobudza perystaltykę jelit, masując brzuszki i okolice odbytu kociaków językiem zaraz po nakarmieniu ich.

Przeczytaj, w jaki sposób kotka wychowuje kocięta

Z czasem układ pokarmowy i moczowy zaczynają pracować niezależnie od tej stymulacji, a w wieku 5–6 tygodni mały kotek jest gotów do poszukiwania miejsca, w którym należy się załatwić.

W tym celu podąża oczywiście za kocią mamą i podgląda jej czynności – maluch chłonie wiedzę przede wszystkim przez obserwację i powtarzanie. Początkowo będzie się załatwiał na podłoże bez zakopywania – ta czynność „uruchamia” się w wieku około 7 tygodni.

Jeśli wychowujesz kotka osieroconego lub przedwcześnie zabranego od matki, pamiętaj, że kocią mamę trzeba będzie zastąpić. Najlepiej zrobią to inne koty. Jeśli masz poza maluchem także dorosłego kota, kociak zapewne będzie obserwował i naśladował starszego kolegę. A jeżeli i takiego nauczyciela zabraknie – to Ty musisz przejąć rolę kociej mamy. 

  • Jeśli zauważysz, że kotek nerwowo zaczyna szukać miejsca do załatwienia się, zanieś go do kuwety. Warto obserwować go pod tym kątem zwłaszcza po posiłkach.
  • Pokazuj mu toaletę jak najczęściej, grzebiąc dłonią w żwirku.
  • Pamiętaj, że „wpadki” mogą się zdarzać (jeśli Ci się uda, przetransportuj odchody do kuwety i pokaż je kociakowi – niech skojarzy ich zapach z toaletą).

Jaka kuweta dla małego kotka?

Mały kotek, który nie osiągnął jeszcze pełni rozmiarów i sił, może mieć problemy z wdrapaniem się do standardowej kuwety na swych drobnych łapkach. Naturalnie, idąc śladem mamy (czy innych kotów), może próbować wspiąć się do „dorosłej” toalety. Jednak aby nauka czystości była dla niego łatwiejsza, warto i tak przygotować kuwetę odpowiednią dla kociaka.

Jakie są najważniejsze cechy kuwety dla małego kota?

  • Niski próg – pozwoli na łatwe wejście do kuwety i wyjście z niej. Kocię powinno być w stanie wejść do środka – nie wskakiwać. Poszukaj toalet z progiem o wysokości 10–13 cm.
  • Mała kuweta dla kota to dobry pomysł na start, ale warto pamiętać, że kociak będzie szybko rósł, a toaleta powinna wystarczyć mu chociaż na jakiś czas. Kot musi cały zmieścić się w kuwecie (z ogonem włącznie) i być w stanie się w niej obrócić.
  • Do nauki czystości najlepiej nadają się kuwety otwarte. Kotek łatwiej ją zlokalizuje, od razu będzie widział podłoże. Mała kryta kuweta dla kota może zdać egzamin, gdy kociak podrośnie i bezproblemowo będzie korzystał z toalety – bądź jeśli kocia mama korzystała z kuwety krytej i nauczyła malucha załatwiania się właśnie tam. Jeśli decydujesz się na kuwetę krytą – pamiętaj, aby miała niski próg.
  • Czy kształt kuwety ma znaczenie? Możesz spokojnie wybrać niską kuwetę prostokątną, ale jeśli zależy Ci na tym, aby wokół rozsypywało się jak najmniej żwirku, warto zastanowić się nad toaletą o owalnym kształcie, z niskim progiem u wejścia, ale wysokim tyłem i bokami płynnie obniżającymi się ku frontowi, i do tego z rantem zapobiegającym wysypywaniu się żwirku.
©Shutterstock

Większość dostępnych kuwet dla kociaków wykonanych jest z plastiku i jest to dobry wybór – ale nie jedyny. Jeżeli nie chcesz kupować małej kuwety, którą trzeba będzie i tak wymienić na nową, gdy kotek podrośnie, możesz rozważyć zakup kuwety biodegradowalnej, np. z tektury lub innego ekologicznego materiału. Gdy spełni swoją rolę, wyrzucisz ją i kupisz większą.

Jaki żwirek dla małego kota?

Do akceptacji kuwety przyczynia się również żwirek. Nie powinno to być grube podłoże, które jest nieprzyjemne dla łapek. Niektórym kociętom (zwłaszcza tym dopiero uczącym się czystości) może się zdarzyć ponadto połknięcie granulek. Może to zagrażać zdrowiu kotka, zwłaszcza jeśli połknięty zostanie żwirek sztuczny, np. silikonowy.

Najbezpieczniejsze  dla małego kota będą żwirki naturalne, np. drewniane. Jeśli kotek raz czy dwa „skosztuje” takiego podłoża i uzna, że jednak nie jest smaczne, nie trzeba się martwić. Jeżeli jednak próbuje jeść podłoże notorycznie, warto go przebadać (np. próby jedzenia żwirku bentonitowego świadczą czasem o niedoborach minerałów). Drobny żwirek bentonitowy ma dwie istotne zalety: jest delikatny dla łapek i większości kotów szybko kojarzy się z odpowiednim do załatwiania się podłożem. Kontroluj jednak, czy kotek prawidłowo z niego korzysta i nie próbuje zjadać granulek.

Problemy kuwetowe u kociąt – jak im zaradzić?

W przypadku kociąt, „wpadki”, czyli załatwianie się w nieprzeznaczone do tego miejsce, zdarzają się najczęściej albo maluchom na wczesnym etapie poznawania świata, dopiero uczącym się, która strefa w domu do czego służy, albo też kotkom z różnych powodów pozbawionym zbyt wcześnie opieki matki. Przypomnijmy, że kocię powinno pozostawać z matką przynajmniej do ukończenia 12. tygodnia życia.

Najczęstsze „wpadki” mają miejsce na miękkich powierzchniach, takich jak koce, poduszki pościel. Kotek instynktownie poszukuje podłoża miękkiego, w które na dodatek mocz łatwo wsiąknie. W takim przypadku musisz odizolować kociaka od wszelkich tego typu powierzchni.

  • Zamykaj pomieszczenia takie jak sypialnia, schowaj dywaniki, jeśli trzeba – zabezpiecz meble folią itp.
  • Konsekwentnie umieszczaj malucha w kuwecie, aż załapie, że to jest odpowiednie miejsce.
  • Zadbaj też, aby żwirek w kuwecie był delikatny dla łapek.

Warto kupić kociakowi kilka kuwet – zwłaszcza, jeśli będzie miał do dyspozycji dużą powierzchnię w mieszkaniu. Ograniczysz wówczas ryzyko załatwiania się przez malucha w różnych, niekoniecznie do tego przeznaczonych miejscach w domu. Możesz także tymczasowo ograniczyć powierzchnię, po której będzie się poruszał – do czasu utrwalenia prawidłowych nawyków.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz