Reklama

Wyprawka dla kota – w co się wyposażyć przed przybyciem mruczka?

kotek w domu
© Shutterstock

Podjęliśmy decyzję – w domu zamieszka kot! Jednak przed przybyciem zwierzątka należy zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które będą mruczkowi niezbędne. Jak skompletować kocią wyprawkę?
 
Wyprawka dla kota to zestaw najpotrzebniejszych rzeczy, które powinny znaleźć się w domu jeszcze przed przybyciem do niego zwierzęcia. Akcesoria te umożliwiają realizację podstawowych kocich potrzeb. Jakie jest więc niezbędne wyposażenie dla kota oraz jak rozmieścić je w domu, aby kot mógł z niego swobodnie korzystać?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Wyprawka dla kota: miski, poidełko i karma

Miski to podstawowe wyposażenie dla kota. Nie muszą być duże – miski o pojemności 0,2–0,3 l na karmę oraz 0,3–0,4 l na wodę wystarczą większości kotów. Miskę na wodę można zastąpić też fontanną-poidełkiem. Zaletą takiego urządzenia jest to, że umożliwia kotu picie wody bieżącej, co zachęca do pobierania jej większej ilości, a także sprawia, że woda dłużej zachowuje świeżość.
 
Jeśli chodzi o miski, do wyboru mamy modele plastikowe, metalowe, ceramiczne i szklane. Miski plastikowe są najtańsze, ale także najmniej wytrzymałe i najmniej higieniczne. Miski metalowe, szklane i ceramiczne są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Pamiętaj jednak, że niektóre koty mogą mniej chętnie jeść lub pić z misek metalowych, gdyż wyczuwają metaliczny posmak przenikający do karmy, a już zwłaszcza do wody. Wówczas lepiej wybrać miskę szklaną bądź ceramiczną.
 
Oczywiście w misce powinna znaleźć się karma. Kupujmy wysokiej jakości karmę wysokomięsną – kot to mięsożerca, który nie powinien spożywać pokarmu, którego głównym składnikiem są węglowodany (np. zboża). Możemy karmić też zwierzę surowym mięsem.

Bez względu na to, jaką karmę wybierzemy, weźmy pod uwagę (jeśli to możliwe), co kot jadł w miejscu dotychczasowego pobytu. Jeżeli był przyzwyczajony do konkretnej karmy, należy ją zakupić i ewentualnie przeprowadzić stopniową zmianę diety. Na gwałtowne zmiany karmy wiele kotów reaguje bowiem problemami trawiennymi.

Kuweta i żwirek

Dla małego kotka najlepsza jest kuweta z niskim rantem, do której łatwo wejdzie. ©Shutterstock

Kuweta dla kota to kolejny niezbędny element, w który należy zaopatrzyć się przed przybyciem kota. Dostosuj rozmiar kuwety do wielkości kota. Mały kotek może potrzebować kuwety z niskim rantem, do której łatwo wejdzie. Zawsze wybieraj toaletę, w której kot będzie mógł swobodnie się obrócić.

Do wyboru są kuwety odkryte oraz kryte. Kuweta kryta zapewnia kotu intymność, a nam – mniej rozsypanego żwirku i nieprzyjemnych zapachów. Nie wszystkie koty chcą jednak korzystać z takiej toalety. Najlepiej rozpoczynać naukę od samej dolnej części kuwety, a dopiero po pewnym czasie przykryć ją częścią górną – gdy kot przyzwyczai się do załatwiania w danym miejscu.

Dowiedz się, w jaki żwirek kot załatwiał się do tej pory. Możesz w ten sposób uniknąć problemów z brakiem akceptacji nowego podłoża. Z czasem możesz zmienić podłoże, dosypując coraz więcej nowego rodzaju żwirku do kuwety. Niektóre koty nie zaakceptują mimo wszystko żwirków o dużych kryształach.

Drapak

Drapanie jest naturalną potrzebą kota. Służy pozostawianiu komunikatów wizualnych i zapachowych, utrzymywaniu pazurów w dobrej kondycji (zrzucaniu ich wierzchniej, obumarłej warstwy), a także ćwiczeniu mięśni łap. Dobrze jest zakupić od razu parę drapaków.

Nie muszą to być kosztowne konstrukcje – poza jednym większym drapakiem możesz przygotować inne, mniejsze, np. maty do drapania, zabawki lub kryjówki będące jednocześnie drapakami, możesz również samodzielnie wykonać drapak lub nawet owinąć nogę od stołu sznurkiem sizalowym. Pamiętaj, że drapak musi być stabilny oraz odpowiednio duży.

Jeśli kupujesz drapak stojący lub wiszący, pamiętaj, żeby znajdował się na odpowiedniej wysokości, aby kot mógł się na nim swobodnie wyciągnąć. Warto też wziąć pod uwagę, że są koty preferujące drapaki pionowe oraz wielbiciele drapaków poziomych.

Legowisko dla kota

Legowisko nie jest obligatoryjnym elementem wyprawki, jeśli akceptujemy fakt, że kot będzie spał na fotelach, krzesłach, kanapie, koszu na bieliznę czy w innych wybranych przez siebie miejscach w domu. Cóż, a nawet, jeśli początkowo nie akceptujemy takiego stanu rzeczy, zapewne i tak wkrótce ulegniemy...

Warto jednak przygotować dedykowane miejsce do spania, np. legowisko w kształcie budki, do której kot będzie mógł się schować. Bardziej nieśmiały mruczek, przywieziony do zupełnie nowego miejsca, może takiej kryjówki potrzebować.

Dobrym pomysłem są ponadto legowiska parapetowe, z których wiele kotów skorzysta, gdyż parapety okienne należą do strategicznych miejsc w domu. Jeśli chcesz kupić także inne legowisko, najlepiej połóż je w wybranym miejscu dopiero po przybyciu kota do domu. Zaobserwuj, gdzie kot chętnie wypoczywa i tam umieść posłanie.

Zabawki dla kota

Każdy kot, nawet najbardziej zagorzały kanapowiec, posiada instynkt łowiecki, który musi w domu „wyładować” poprzez zabawę. Pierwsze zabawki nie muszą być kosztowne – większość kotów lubi futrzane piłeczki czy myszy, zwłaszcza grzechoczące, a także wędki z piórkami. Zabawki domowej roboty, jak papierki po cukierkach, również dają wiele frajdy.

Transporter

Kot musi być przewieziony do domu w transporterku – dla własnego i naszego bezpieczeństwa. Jest to konieczne również wówczas, gdy wieziesz go samochodem – nie wiesz przecież, czy nie spanikuje.

Do wyboru są transportery z tworzywa sztucznego z rączką, torby z mocnego materiału, transportery z wikliny, a nawet plecaki do transportu kota. Wybierz transporter o właściwych rozmiarach – kot musi być w stanie wygodnie obrócić się wewnątrz pojemnika.

Zabezpieczenie okien i balkonu

Dom przygotowany na przybycie kota to dom bezpieczny. Do niezbędnych zabezpieczeń należą siatka na balkon, chroniąca kota przed wypadnięciem, a także kratki zabezpieczające okna uchylne, w których kot mógłby się zaklinować.

Rozmieszczenie kocich akcesoriów w domu

Warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą uczynić dom przyjaznym kotu oraz uniknąć ewentualnych problemów behawioralnych w przyszłości. Nietrudno się domyślić, dlaczego kocia kuweta nie powinna znajdować się w pobliżu misek oraz legowiska.

Toaleta powinna mieścić się w miejscu ustronnym, oddalonym od głównych ciągów komunikacyjnych w domu, czyli nie na korytarzu lub w najbardziej uczęszczanym pokoju. Zwierzę nie powinno być niepokojone w kuwecie – w przeciwnym razie może nabrać do niej awersji i załatwiać potrzeby w innym, nieprzeznaczonym do tego miejscu. W domu o dużej powierzchni warto umieścić więcej niż jedną kuwetę.
 
Jeśli kot niechętnie pije wodę z miski, spróbuj postawić ją w innym miejscu niż miska z pokarmem. Koty dzikie nie spożywają upolowanego zwierzęcia w pobliżu wodopoju. Koty domowe również mogą niechętnie pić w tym samym miejscu, w którym jedzą – przynajmniej niektóre.
 
W czasie pierwszych dni kota w nowym domu, obserwuj, gdzie najchętniej szykuje się do drapania. Nie pozwalaj na drapanie w miejscach niepożądanych, ale tam, gdzie kot uparcie chodzi drapać, umieść w miarę możliwości drapak.

Kot wybiera na drapanie miejsca znajdujące się w ciągu komunikacyjnym domu (np. korytarz), ze względu na funkcję komunikacyjną drapania. Chętnie drapie także tam, gdzie często przebywają domownicy czy inne zwierzęta. Warto ustawić drapak również w pobliżu kociego legowiska, gdyż koty zwykle drapią, przeciągając się po przebudzeniu.

Jakie są jeszcze potrzebne rzeczy dla kota? Jeśli kupujemy kota długowłosego, warto już zawczasu zaopatrzyć się w szczotkę i grzebień. W przypadku kotów krótkowłosych szczotkę można dokupić później. A jeśli obawiasz się, że kot może mieć problem z aklimatyzacją, warto zakupić odpowiedniki kocich feromonów policzkowych w dyfuzorze wkładanym do kontaktu i włączyć dyfuzor jeszcze przed przybyciem kota. Preparaty te działają uspokajająco na wiele kotów.