Reklama

Siatka na balkon dla kota – rodzaje i zastosowanie. Jaką siatkę wybrać?

Siatka na balkon dla kota
© Shutterstock

Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Nie zawsze. Nawet jeśli upadnie na łapki, spadając z wysokości, może je połamać. Aby uchronić pupila przed upadkiem z wysokości, należy zabezpieczyć balkony i okna. Służy do tego specjalna siatka na balkon dla kota.

 

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Koty to zwierzęta, które chodzą własnymi ścieżkami. Lubią się wspinać, chodzić po wąskich barierkach, przesiadywać na parapetach i spacerować tam, gdzie nie zawsze jest dla nich bezpiecznie. Chwila nieuwagi, podmuch wiatru, śliska nawierzchnia czy ptak godny upolowania, mogą skończyć się dla zwierzęcia tragicznie. Ponadto koty mieszkające w mieszkaniach na parterze, wychodząc na ulice miast, są narażone na potrącenie przez samochód lub na to, że po prostu się zgubią i nie znajdą drogi do domu. Na szczęście istnieją rozwiązania, takie jak siatka dla kota, które mogą uchronić przed podobnymi zdarzeniami. Producenci kocich zabezpieczeń wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli czworonogów, poszerzając ofertę o estetyczne i solidne siatki na balkony czy okna.

Siatka na balkon i okno dla kota – jaką wybrać?

Shutterstock

Cztery podstawowe grupy siatek na balkony i okna to:

  • Siatki transparentne – są dyskretne, eleganckie i niedrogie. Nie są to jednak siatki, które odpowiednio zabezpieczają balkony i okna. Naciągają się, są nietrwałe i łatwe do zerwania lub przegryzienia przez kota.
  • Siatki polietylenowe (rybackie) – mocniejsze od siatek transparentnych i stosunkowo niedrogie, jednak sprawdzają się głównie w domach i mieszkaniach ze spokojnymi kotami, które nie lubią się wspinać. 
  • Siatki wzmacniane – siatki dla kotów, które zostały wzmocnione cienkim drutem. Są solidne i wytrzymałe. Polecane do domów i bloków. 
  • Siatki metalowe – ich zaletą jest solidne wykonanie i wysoki poziom zabezpieczenia. Wadą natomiast – duża waga siatki i wysoka cena. Siatki metalowe są też trudne do demontażu i przecięcia, widoczne i mogą utrudniać ewakuację z budynku. 

Siatka balkonowa dla kota – gotowe zestawy

Siatkę na okno dla kota możesz zakupić m.in. w postaci gotowego zestawu do samodzielnego montażu. Wyposażone są one nie tylko w siatki, ale też w mocowania i inne zabezpieczenia. Zwykle gotowe zestawy montażowe wyposażone są w instrukcje, które ułatwiają zawieszenie siatki na balkonie czy oknie. 

Takie zestawy najczęściej pozwalają na zabezpieczenie balkonu o powierzchni 10 metrów kwadratowych i wykorzystuje się je przede wszystkim tam, gdzie balkon nie jest całkowicie otwarty – to znaczy w loggiach i balkonach, nad którymi znajdują się inne balkony lub daszki. 

Siatka na koty na zamówienie 

Firmy, które mają w ofercie siatki, często przygotowują także siatki pod indywidualny wymiar danego balkonu. Do zamówienia takiej siatki potrzebne są następujące parametry:

  • długość balkonu – mierzona od ściany do ściany (gdy balkon jest wysunięty, także długość jego bocznych krawędzi);
  • wysokość balkonu – przestrzeń między barierką a „sufitem” lub przestrzeń od podłogi w górę (jeśli szczeble barierki są szerokie lub między podłogą a balustradą znajduje się duży odstęp). 

Montaż siatki dla kota

Możesz samodzielnie zamontować zabezpieczenie lub zamówić montaż siatki dla kota i oddać to w ręce profesjonalistów.
Jeśli decydujesz się na samodzielną pracę, pamiętaj, aby dobrze napiąć siatkę (nie może wisieć luźno) i solidnie przytwierdzić ją do wszystkich powierzchni (zwykle potrzebne są do tego wkręty). Zwróć uwagę, czy wszystkie szczeliny są precyzyjnie osłonięte.

Siatka na balkon dla kota – inne zalety

Siatka balkonowa dla kota chroni życie i zdrowie czworonoga, ale wielu właścicieli mruczków obawia się, że takie zabezpieczenie będzie nieestetyczne i zmniejszy możliwości aranżacyjne balkonu. Wcale nie musi tak być. Siatki są bowiem często montowane na wzmacnianych stelażach, które można wykorzystać jako wspornik do kwiatów czy miejsce do zawieszenia doniczek bądź ozdób.

Ponadto siatki dla kotów na balkon, mimo iż są trwałe i wytrzymują starcie z pazurami kotów, w łatwy sposób można przeciąć nożyczkami. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zabezpieczenia przeciwpożarowe (wyjątkiem są siatki metalowe).