Reklama

Siatka na balkon dla kota – rodzaje i zastosowanie

Siatka na balkon dla kota © Shutterstock

Czy kot zawsze spada na cztery łapy? Nie zawsze. Nawet jeśli upadnie na łapki, spadając z wysokości, może je połamać. Aby uchronić pupila przed upadkiem z wysokości, należy zabezpieczyć balkony i okna. Służy do tego specjalna siatka na balkon dla kota.

 

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Koty to zwierzęta, które chodzą własnymi ścieżkami. Lubią się wspinać, chodzić po wąskich barierkach, przesiadywać na parapetach i spacerować tam, gdzie nie zawsze jest dla nich bezpiecznie. Chwila nieuwagi, podmuch wiatru, śliska nawierzchnia czy ptak godny upolowania, mogą skończyć się dla zwierzęcia tragicznie.

Ponadto koty mieszkające w mieszkaniach na parterze, wychodząc na ulice miast, są narażone na potrącenie przez samochód lub na to, że po prostu się zgubią i nie znajdą drogi do domu. Na szczęście istnieją rozwiązania, takie jak siatka dla kota, które mogą uchronić przed podobnymi zdarzeniami.

Producenci kocich zabezpieczeń wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli czworonogów, poszerzając ofertę o estetyczne i solidne siatki na balkony czy okna.

Siatka dla kota na balkon i okno – jaką wybrać?

Cztery podstawowe grupy siatek, którymi możemy zabiezpieczyć przed kotem balkon i okna to:

  • Siatki transparentne – są dyskretne, eleganckie i niedrogie. Nie są to jednak siatki, które odpowiednio zabezpieczają balkony i okna. Naciągają się, są nietrwałe i łatwe do zerwania lub przegryzienia przez kota.
  • Siatki polietylenowe (rybackie) – mocniejsze od siatek transparentnych i stosunkowo niedrogie, jednak sprawdzają się głównie w domach i mieszkaniach ze spokojnymi kotami, które nie lubią się wspinać. 
  • Siatki wzmacniane – siatki dla kotów, które zostały wzmocnione cienkim drutem. Są solidne i wytrzymałe. Polecane do domów i bloków. 
  • Siatki metalowe – ich zaletą jest solidne wykonanie i wysoki poziom zabezpieczenia. Wadą natomiast – duża waga siatki i wysoka cena. Siatki metalowe są też trudne do demontażu i przecięcia, widoczne i mogą utrudniać ewakuację z budynku. 
©Shutterstock

Siatka na balkon dla kota – gotowe zestawy

Siatkę na okno dla kota możesz zakupić m.in. w postaci gotowego zestawu do samodzielnego montażu. Są dostępne w większości sklepów budowlanych czy na allegro. 

Zestaw siatki na balkon dla kota do samodzielnego montażu zawiera też wszystkie niezbędne mocowania i inne zabezpieczenia. Część zestawów zawiera mocny klej, na który można przykleić zaczepy do siatki. Jest to wygodne i mniej inwazyjne rozwiązanie, gdyż nie wymaga wiercenia dziur w elewacji budynki.  Zwykle gotowe zestawy montażowe wyposażone są w instrukcje, które ułatwiają zawieszenie siatki na balkonie czy oknie. 

Takie zestawy najczęściej pozwalają na zabezpieczenie balkonu o powierzchni 10 metrów kwadratowych i wykorzystuje się je przede wszystkim tam, gdzie balkon nie jest całkowicie otwarty – to znaczy w loggiach i balkonach, nad którymi znajdują się inne balkony lub daszki. 

Zwróć też uwagę, czy sama siatka jest odporna na warunki atmosferyczne. Siatki wodoodporne i z filtrem UV będą się mniej niszczyć.

Siatka na koty na zamówienie 

Firmy, które mają w ofercie siatki, często przygotowują także siatki pod indywidualny wymiar danego balkonu. Do zamówienia takiej siatki potrzebne są następujące parametry:

  • długość balkonu – mierzona od ściany do ściany (gdy balkon jest wysunięty, także długość jego bocznych krawędzi);
  • wysokość balkonu – przestrzeń między barierką a „sufitem” lub przestrzeń od podłogi w górę (jeśli szczeble barierki są szerokie lub między podłogą a balustradą znajduje się duży odstęp). 

Jak zamontować siatkę na balkon dla kota?

Możesz samodzielnie zamontować zabezpieczenie lub zamówić montaż siatki dla kota i oddać to w ręce profesjonalistów.

Jeśli decydujesz się na samodzielną pracę, pamiętaj, aby dobrze napiąć siatkę (nie może wisieć luźno) i solidnie przytwierdzić ją do wszystkich powierzchni (jak wspomnianiano potrzebne są do tego wkręty lub klej).

Zwróć uwagę, czy wszystkie szczeliny są precyzyjnie osłonięte.

Na stronach większości sklepów dostępne są schematy do samodzielnego montażu.

Gotowe zestawy do montażu siatek dla kota zazwyczaj pozwalają na zabezpieczenie balkonu o powierzchni do 10 mkw, jednak w większości firm oferujących siatki dla kotów można też złożyć indywidualne zamówienie na zestawy zabezpieczające większe powierzchnie.

Siatka na balkon dla kota – inne zalety

Siatka balkonowa dla kota chroni życie i zdrowie czworonoga, ale wielu właścicieli mruczków obawia się, że takie zabezpieczenie będzie nieestetyczne i zmniejszy możliwości aranżacyjne balkonu. Wcale nie musi tak być. Siatki są bowiem często montowane na wzmacnianych stelażach, które można wykorzystać jako wspornik do kwiatów czy miejsce do zawieszenia doniczek bądź ozdób.

Ponadto siatki dla kotów na balkon, mimo iż są trwałe i wytrzymują starcie z pazurami kotów, w łatwy sposób można przeciąć nożyczkami. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zabezpieczenia przeciwpożarowe (wyjątkiem są siatki metalowe).

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz