Reklama

Jak zabezpieczyć okna przed kotem?

kot na oknie
© Shutterstock


Choć niektórzy twierdzą, że „koty zawsze spadają na cztery łapy” i upadek z wysokości nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia, w rzeczywistości niezabezpieczony balkon lub okna mogą być źródłem olbrzymiego niebezpieczeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasz pupil spadł z balustrady lub parapetu, a to może zakończyć się dla niego trwałym kalectwem lub nawet śmiercią. Jeśli decydujemy się więc na adopcję czworonoga, to koniecznie powinniśmy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu, które umożliwi naszemu kotu bezpieczne korzystanie z balkonu i okien podczas cieplejszych miesięcy.

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Zabezpieczenie okna przed kotem

Często zapominamy, jak silny instynkt łowiecki posiadają koty. Przelatujący za balustradą balkonu owad lub ptak może wywołać u naszego pupila tak duże zainteresowanie, że ten, bez zastanowienia, ruszy za nim na łowy… Choć koty należą do wyjątkowo zwinnych czworonogów, niekiedy wystarczy chwila nieuwagi lub bodziec stresowy, aby nasz ukochany mruczek poślizgnął się na parapecie lub poręczy balkonu. Tylko odpowiednie zabezpieczenie zewnętrznych części mieszkania może pomóc w uniknięciu poważnego wypadku.

Na szczęście świadomość zagrożenia, jakie dla naszych zwierząt mogą stanowić uchylone okna lub niezabezpieczony balkon, nieustannie rośnie. Dużą rolę odegrały w tym kampanie organizowane przez fundacje działające na rzecz zwierząt oraz stowarzyszenia zajmujące się adopcją kotów. Te drugie wymagają bowiem od przyszłym właścicieli czworonogów, zamontowania takiego zabezpieczenia okien przed kotem, które zagwarantuje mu całkowite bezpieczeństwo.

Jakie zabezpieczenie okien przed kotem będzie zatem najlepsze? Takie, które nie tylko zabezpieczy każdą lukę, która może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego pupila, ale także wytrzyma jego ciężar ciała i będzie odporne na działanie jego zębów i pazurów. Bez względu na to, czy wybierzemy samodzielny czy profesjonalny montaż, powinniśmy wybrać taki rodzaj siatki, który da nam najwyższą możliwą gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że tylko wytrzymała i niezawodna siatka zda egzamin i będzie odpowiednim rodzajem zabezpieczenia. Wybierając dobrej jakości materiał, będziemy mieć dodatkowo gwarancję, że przetrwa on wiele lat.

Producenci oferują nam kilka rodzajów siatek zabezpieczających, spośród których najczęściej wybierane są:

  •  Transparentne siatki na okna i balkon

Niezwykle popularne siatki transparentne to nic innego jak zabezpieczenia żyłkowe lub przezroczyste. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena i łatwa dostępność na rynku. Niestety rozwiązanie to nie jest w większości przypadków odpowiednim i wystarczającym zabezpieczeniem – materiał, z którego wykonana jest transparentna siatka może nie uchronić kota przed ewentualnym wypadnięciem. Do tego czasami niezbyt dobrze sprawdza się w zmiennych warunkach pogodowych, przez co może wymagać regularnej wymiany.

  • Polietylenowe siatki na okna i balkon

Nazywana także siatką przeciw ptakom lub siatką rybacką. Zazwyczaj ten rodzaj zabezpieczenia stosowany jest przez firmy zajmujące się profesjonalnym zabezpieczeniem okien przed kotem. Nie jest jednak bardzo wytrzymała – polecana jest raczej właścicielom spokojnych kotów, które nie wykazują nadmiernej aktywności. Bardziej aktywne zwierzęta, lubujące się w wspinaczce, mogą z łatwością zniszczyć tego rodzaju zabezpieczenie.

  • Wzmocnioną siatkę ochronną na okna i balkon

Znakomity wybór dla osób, którym zależy na wytrzymałym, ale estetycznym zabezpieczeniu okien przed kotem. Wzmocniona siatka ochronna składa się z materiału, w który wpleciony został cienki, metalowy drut, zapewniający odpowiednią wytrzymałość. Taka siatka, składająca się dodatkowo z gęstych oczek, będzie odporna zarówno na pazury, jak i zęby kota. Zwykle występuje w ciemnooliwkowym kolorze, który dobrze komponuje się z otoczeniem i sprawia, że zabezpieczenie nie rzuca się w oczy.

  • Metalowe siatki na okna i balkon

Jeden z najbardziej wytrzymałych i solidnych rodzajów siatek na okna dla kotów. Cechują się dużą trwałością i gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ich cena jest jednak nieco wyższa – koszt montażu metalowej siatki może być dwukrotnie wyższy od siatek wykonanych z lżejszych materiałów. Decydując się na ten rodzaj zabezpieczenia okien przed kotem należy mieć jednak na uwadze fakt, iż w kryzysowej sytuacji może ono stanowić pewne zagrożenie – w przypadku ewakuacji wyjście z mieszkania może być znacznie utrudnione, ponieważ demontaż metalowej siatki wymaga czasu i doświadczenia.

Pamiętajmy, że w roli zabezpieczenia okna przed kotem na pewno nie sprawdzi się moskitiera. Jej rolą polega w końcu na skutecznej ochronie mieszkania przed owadami, a nie zabezpieczeniu kota przed wypadnięciem z okna lub balkonu. Materiał, z którego zazwyczaj wykonane są moskitiery, jest delikatny i nieodporny na ciężar naszego pupila, a także działanie jego pazurów i zębów.

Siatka zabezpieczająca na okno uchylne

Spore wyzwanie dla właściciela może stanowić także zabezpieczenie okna uchylnego przed kotem. Szczególnie, że okna uchylne mogą stanowić dla zwierząt śmiertelną pułapkę – wszelkie próby wydostania się pupila przez wąski otwór kończą się zazwyczaj zakleszczeniem. To z kolei prowadzi do złamań kończyn i kręgosłupa, paraliżu, a nawet stanu zagrożenia życia. By uniknąć groźnych sytuacji i zminimalizować ryzyko niebezpiecznego wypadku, warto zabezpieczyć okno od zewnątrz.

Możemy w tym celu zaopatrzyć się w:

  • praktyczne ograniczniki, które są zdecydowanie najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem. Dzięki nim będziemy mogli otworzyć okno na szerokość zaledwie kilku centymetrów, co uniemożliwi kotu nawet podjęcie próby wciśnięcia się w pozostawioną szczelinę. Producenci oferują także boczne i górne kratki na okna uchylne i okna dachowe, które skutecznie zakryją wolną przestrzeń mogącą zainteresować naszego czworonoga.
  • siatka ochronna, która jest dostępna w wielu rodzajach. Ich cena różnić się będzie w zależności od wielkości, rodzaju montażu i materiału, z jakiego są wykonane. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne zamontowanie takiej siatki zabezpieczającej, to koszty znacząco zmaleją. Najtańsze będą zabezpieczenia okien uchylnych – w sklepie znajdziemy modele w cenie nawet kilkunastu złotych.

Jak zamontować siatkę na okno dla kota? Musimy przede wszystkim zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie zająć się montażem. Jeśli mamy w tym temacie jakiekolwiek wątpliwości, to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który fachowo zabezpieczy okno czy balkon. Pamiętajmy, że chcąc prawidłowo zamontować takie zabezpieczenie, musimy wziąć pod uwagę jakość i rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest siatka, rodzaju podłoża, do jakiego ma zostać zamontowana oraz sposobu montażu.
owiednią dietę dopasowaną do masy ciała, aktywności i potrzeb naszego pupila.