Reklama

Czy obcinanie pazurów u kota jest konieczne?

Obcinanie kotu pazurów advice
© Shutterstock

W poradnikach dotyczących opieki nad kotami wspomina się często o regularnym obcinaniu pazurów u kota. Czy rzeczywiście każdemu futrzakowi musimy przycinać pazury? A może jest to zabieg zupełnie zbędny lub wręcz niewskazany? A jeśli potrzebny, to jak obciąć kotu pazury i z jaką częstotliwością to robić?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:56

Czym są i do czego kotu potrzebne są pazury?

Kocie pazury pokrewne są naszym paznokciom. Obydwa twory utworzone są z tej samej substancji, zwanej keratyną, i są pochodnymi naskórka. Ludzkie paznokcie są ewolucyjnymi potomkami zwierzęcych pazurów, ale przestały być już tak użytecznymi jak one. Koty domowe mogą chować swoje pazury w specjalnych pochewkach, co zapobiega ich tępieniu podczas chodzenia – zupełnie inaczej niż na przykład u psów, które regularnie je sobie ścierają na twardym podłożu.

Kotom pazury bardzo się w życiu przydają. Przede wszystkim, dzięki nim nasi mruczący pupile należą do najlepiej uzbrojonych drapieżników. Futrzaki chwytają i przytrzymują nimi zdobycz, ale również zadają jej rany, co ją dodatkowo osłabia – do zabijania ofiar futrzaki używają zębów. Pazury, ta wspaniała broń, świetnie nadaje się także do obrony, a trzeba pamiętać, że koty są stosunkowo małymi zwierzętami, łatwo więc mogłyby paść ofiarą większych i silniejszych od siebie mięsożerców. Nasi pupile używają też pazurów zawsze, gdy chcą coś przytrzymać, a niektóre z nich potrafią nimi nawet wyciągać smakowite kąski z miski i podawać sobie do pyszczka.

Pazury u kotów odgrywają również rolę przy znaczeniu rewiru. Jak to możliwe? Nasi pupile mają w zwyczaju drapać drzewa, płoty, meble i inne powierzchnie, co jak wiemy, służy ostrzeniu pazurów. Przy okazji jednak zwierzaki zostawiają dowody swojej obecności, i to nie tylko pod postacią śladów zrobionych pazurami. Na spodzie łap koty mają gruczoły zapachowe, których wydzielinę rozprowadzają na drapanej powierzchni. Nasz niedoskonały nos nie wyczuwa jej zapachu, ale dla futrzaków jest on bardzo czytelny – jest jak pozostawiona wizytówka.

Tak na marginesie, proces ostrzenia pazurów u kotów polega na zdzieraniu zewnętrznych, zużytych warstw, pod którymi znajdują się nowe i twarde. Nie przypomina więc sposobu, jaki my stosujemy przy ostrzeniu noży i nożyczek. Co ciekawe przy pomocy drapania zwierzaki ostrzą wyłącznie pazury w przednich łapach – w przypadku tylnych używają do tego celu zębów.

Czy obcinać kotu pazury?

Shutterstock

Na pytanie o to, czy obcinać kotu pazury, czy też lepiej tego nie robić, możemy odpowiedzieć następująco: nie jest to konieczne, a w przypadku kotów wychodzących nawet nie zalecane, ale obcinając, nie wyrządzamy zwierzakowi krzywdy.

Istnieją dwa główne powody, dla których praktykuje się obcinanie pazurów u kotów. Pierwszym z nich jest troska o własne meble, które nasi podopieczni często drapią. Drugim jest obawa przed tym, że zwierzak może nas skaleczyć, wbijając chociażby pazurki w ciało podczas ugniatania łapkami (wszyscy znamy to zachowanie, prawda?). Nie da się zaprzeczyć, że obcinanie pazurków u kota ogranicza negatywne skutki tych objawów czułości oraz drapania w meble.

Prawidłowo przeprowadzone obcinanie pazurków u kota nie jest bolesne, więc nasze futrzaki specjalnie nie cierpią z tego powodu. Chętne do współpracy przy tym zabiegu jednak raczej nie są – ale równie często nie przepadają za innymi zabiegami pielęgnacyjnymi!

Można się jednak spotkać z opinią, iż obcinanie pazurów u kota wychodzącego nie jest wskazane. Mamy bowiem pozbawiać go w ten sposób narzędzia, przydatnego chociażby przy wdrapywaniu się na drzewa oraz broni przed wrogami, w tym obcymi przedstawicielami własnego gatunku. Wydaje się to przekonującym argumentem.

Jak obciąć kotu pazury?

Obcinanie pazurów u kota nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wymaga od nas tylko odrobiny wprawy i dobrych cążków. O wiele trudniej namówić pupila do współpracy! Zawsze możemy jednak poprosić kogoś do pomocy, kto przytrzyma zwierzaka, albo skorzystać z usług lekarza weterynarii.

Sam zabieg obcinania pazurów u kota polega na ścięciu ostrego czubka jednym szybkim, sprawnym ruchem. Musimy tylko uważać, by nie przeciąć znajdującego się w środku żywego rdzenia, który zawiera nerwy i naczynia krwionośne! Widać go bardzo dobrze, gdy ustawimy koci pazur pod światło - problem możemy mieć tylko w przypadku pazurów ciemno zabarwionych.

Do obcinania kocich pazurów, o czym już wspomnieliśmy, używamy specjalnych cążków. Na rynku zoologicznym znajdziemy kilka ich modeli. Według mnie, najłatwiejsze w obsłudze są te, które kształtem najbardziej przypominają zwykłe nożyczki, ale wybór konkretnego modelu zależy od indywidualnych preferencji kociego opiekuna.

Jak często obcinać pazury u kota domowego?

Jak często obcinać pazury u kota domowego? Zależy to od tempa ich przyrastania, co jest indywidualną cechą, oraz po prostu od naszych potrzeb. Nie ma tu żadnych konretnych zaleceń.

Amputacja pazurów u kota

W niektórych krajach na życzenie właściciela usuwa się kotom pazury chirurgicznie. Polega to na amputacji całych, ostatnich paliczków (kości palców)! Na szczęście w Polsce o kilku lat obowiązuje zakaz wykonywania takich zabiegów, są one bowiem bolesne i po prostu okaleczają zwierzęta zarówno fizycznie, jak i psychicznie! Wyobraźmy sobie, jakbyśmy my się czuli, gdyby usunięto nam czubki wszystkich palców!