Reklama

Obcinanie kotu pazurów
© Shutterstock

Czy obcinanie pazurów u kota jest konieczne? Jak obciąć kotu pazury?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Czy obcinanie pazurów u kota jest konieczne? A jeśli tak, to z jaką częstotliwością to robić i w jaki sposób, aby nie zrobić zwierzakowi krzywdy? Wyjaśniamy.

W poradnikach dotyczących opieki nad kotami wspomina się często o regularnym obcinaniu pazurów u kota.

Czy rzeczywiście każdemu kotu musimy przycinać zbyt długie pazury? A jeśli tak, kiedy i w jaki sposób to robić?

Czym są kocie pazury i do czego są kotu potrzebne ?

Kocie pazury pokrewne są naszym paznokciom, choć istnieją między nimi spore różnice. Obydwa twory utworzone są z tej samej substancji, zwanej keratyną.  Koty domowe mogą chować pazury w specjalnych pochewkach, co zapobiega ich tępieniu podczas chodzenia – zupełnie inaczej niż na przykład u psów, które ścierają pazury na twardym podłożu.

Kocie pazury mają budowę warstwową. Kiedy rosną, zewnętrzna warstwa ulega starciu, a pod nią znajduje się nowa warstwa. Można przyrównać to do linienia u gadów. Dlatego nie należy się niepokoić, widząc rozdwojone pazury. 

Proces ostrzenia pazurów polega na zdzieraniu zewnętrznych, zużytych warstw, pod którymi znajdują się nowe i twardsze. Co ciekawe przy pomocy drapania zwierzaki ostrzą wyłącznie pazury w przednich łapach – w przypadku tylnych używają do tego celu zębów.

Po co kotu pazury?

Mruczkom pazury bardzo się w życiu przydają.  Przede wszystkim, dzięki nim nasi mruczący pupile należą do najlepiej uzbrojonych drapieżników.

  • Koty używają pazurków do polowania. Chwytają nimi i przytrzymują swoją zdobycz, ale również zadają jej rany, co ją dodatkowo osłabia – do zabijania ofiar futrzaki używają zębów. Pazury służą kotu również do obrony.
  • Nasi pupile używają ich też wtedy, gdy chcą coś przytrzymać, a niektóre z nich potrafią nimi nawet wyciągać smakowite kąski z miski i podawać je sobie do pyszczka.
  • Pazury u kotów odgrywają również rolę przy znaczeniu rewiru. Nasi pupile mają w zwyczaju drapać drzewa, płoty, meble i inne powierzchnie, co jak wiemy, służy ostrzeniu pazurów. Przy okazji jednak zwierzaki zostawiają dowody swojej obecności, i to nie tylko pod postacią śladów zrobionych pazurami. Na spodzie łap koty mają gruczoły zapachowe, których wydzielinę (feromony) rozprowadzają na drapanej powierzchni. Nasz niedoskonały nos nie wyczuwa jej zapachu, ale dla futrzaków jest on bardzo czytelny – jest jak pozostawiona wizytówka.

Czy obcinać kotu pazury?

Na pytanie o to, czy obcinać kotu pazurki, czy też lepiej tego nie robić, możemy odpowiedzieć następująco: nie jest to konieczne, ale obcinając je w prawidłowy sposób, nie wyrządzamy zwierzakowi krzywdy. 

Warto dodać, że koty wychodzące złuszczają pazury w sposób naturalny, dlatego w ich przypadku, obcinanie paznokci jest niewskazane.  Przycinanie pazurów dorosłych kotów wychodzących, pozbawia je narzędzia przydatnego przy wdrapywaniu się na drzewa. Takie zwierzę nie ma też broni, którą mógłby wykorzystać przed wrogami, w tym, obcymi przedstawicielami własnego gatunku. 

Dlaczego zatem obcina się kotu pazury? 

Istnieją dwa główne powody, dla których praktykuje się obcinanie pazurów. Pierwszym z nich jest troska o własne meble, które nasi podopieczni często drapią. Drugim jest obawa przed tym, że zwierzak może nas skaleczyć, wbijając pazurki w ciało podczas ugniatania łapkami. Nie da się zaprzeczyć, że obcinanie pazurków ogranicza negatywne skutki tych objawów czułości oraz drapania niszczenia.

Jeśli przeprowadzimy tę czynność prawidłowo, jest ona w pełni bezbolesna dla pupila. Co prawda nasz mruczek nie będzie raczej chętny do współpracy przy tym zabiegu. ale równie często nie przepadaja także za innymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Jeśli nie chcesz obcinać kotu pazurów, należy zaopatrzyć go w drapak, który umożliwi mu ścieranie paznokci bez szkody dla Twoich mebli.  

Jak obciąć pazury kota? 

Obcinanie pazurów u kota nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wymaga od nas tylko odrobiny wprawy i dobrych cążków. Jeśli boisz się to robić sam, skorzystaj z usług lekarza weterynarii. Jak obcinać pazury kotu? Podpowiadamy!

Obcinanie pazurów u kota - narzędzia 

Do obcinania kocich pazurów używamy specjalnych cążków. Na rynku zoologicznym znajdziemy kilka modeli: 

  • Nożyczki do obcinania pazurów – konstrukcją przypominają zwykłe nożyczki. Pozwalają na pewny uchwyt. 
  • Obcinaczki do kocich pazurów – z blokada bezpieczeństwa, obcinają pazur jednocześnie na całej powierzchni, 
  • Cążki gilotyna – ścinają pazur, który  wkłada się w otwór gilotyny. 

Wybór konkretnego z nich zależy od indywidualnych preferencji kociego opiekuna.

Obcinanie pazurów u kota krok po kroku 

Obcinanie paznokci najlepiej przeprowadzić wtedy, kiedy kot jest zrelaksowany, domaga się głaskania. Będzie wtedy lepiej reagował na nasz dotyk i cały zabieg. Wybierz też jasne miejsce, by rdzeń pazura był dobrze widoczny. 

  • Po chwyceniu pupila, unieruchom go. Najłatwiej trzymać kota na kolanach i docisnąć brzuchem jego grzbiet. Kot będzie protestował, bo w takiej pozycji jest mu niewygodnie. 
  •  Delikatne naciśnięcie opuszki łapki powoduje wysunięcie pazurów. Należy wtedy zwrócić uwagę, w którym miejscu widać czerwonawy trójkącik – to macierz pazura, żywy rdzeń, który zawiera nerwy i naczynia krwionośne i którego nie wolno naruszyć, bo spowoduje to krwawienie i ból. Widać go bardzo dobrze, gdy ustawimy koci pazur pod światło.
  • Cięcie należy przeprowadzać w miejscu, w którym pazur jest nadal przezroczysty by część żywa pazura, nie uległa uszkodzeniu. Problem możemy mieć w przypadku pazurów ciemno zabarwionych. W takich sytuacjach, zwłaszcza przy pierwszym cięciu, warto udać się do weterynarza. 
  • Kąt cięcia pazura powinien być zgodny z kierunkiem zakrzywienia pazura. Najłatwiej po prostu ściąć je dość płasko. Po obcięciu wszystkich pazurów koniecznie daj kotu przysmak! 

Można nauczyć kota tego, że obcinanie pazurów nie jest traumatycznym doznaniem. Nie zawijaj go ciasno w kocyk i nie naruszaj macierzy, a kot nie będzie panicznie bał się zabiegów.  Przyzwyczajaj kota do dotykania jego łapek, wysuwania pazurów, ćwicz często, a obcięcie pazurów przestanie być dramatem. 

Jak często obcinać pazury u kota domowego?

Jak często obcinać pazury u kota domowego? Zależy to od tempa ich przyrastania, co jest indywidualną cechą każdego osobnika. Nie ma tu żadnych konkretnych zaleceń – trzeba po prostu monitorować długość pazurów. 

Amputacja pazurów u kota

W niektórych krajach na życzenie właściciela można przeprowadzić u kota usuwanie pazurów. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na amputacji całych, ostatnich paliczków (kości palców)! Takie usunięcie pazurów to po prostu znęcanie się nad zwierzęciem

Na szczęście w Polsce o kilku lat obowiązuje zakaz wykonywania takich zabiegów. Są one nie tylko bolesne, ale po prostu okaleczają zwierzęta zarówno fizycznie, jak i psychicznie! Wyobraźmy sobie, jakbyśmy my się czuli, gdyby usunięto nam czubki wszystkich palców!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?