Reklama

Czy obcinanie pazurów u kota jest konieczne?

Obcinanie kotu pazurów © Shutterstock

W poradnikach dotyczących opieki nad kotami wspomina się często o regularnym obcinaniu pazurów u kota. Czy rzeczywiście każdemu futrzakowi musimy przycinać pazury? A może jest to zabieg zupełnie zbędny lub wręcz niewskazany? A jeśli potrzebny, to jak obciąć kotu pazury i z jaką częstotliwością to robić?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Czym są kocie pazury i do czego są kotu potrzebne ?

Kocie pazury pokrewne są naszym paznokciom, choć istnieją między nimi spore różnice. Obydwa twory utworzone są z tej samej substancji, zwanej keratyną.  Koty domowe mogą chować swoje pazury w specjalnych pochewkach, co zapobiega ich tępieniu podczas chodzenia – zupełnie inaczej niż na przykład u psów, które regularnie je sobie ścierają na twardym podłożu.

Kocie pazury mają budowę warstwową. Kiedy rosną, zewnętrzna warstwa ulega starciu, a pod nią znajduje się nowa warstwa. Można przyrównać to do linienia u gadów. Dlatego nie należy się niepokoić, widząc rozdwojone pazury u kota. 

Proces ostrzenia pazurów u kotów polega na zdzieraniu zewnętrznych, zużytych warstw, pod którymi znajdują się nowe i twarde. Co ciekawe przy pomocy drapania zwierzaki ostrzą wyłącznie pazury w przednich łapach – w przypadku tylnych używają do tego celu zębów.

Po co kotu pazury?

Kotom pazury bardzo się w życiu przydają.  Przede wszystkim, dzięki nim nasi mruczący pupile należą do najlepiej uzbrojonych drapieżników.

  • Koty chwytają i przytrzymują nimi zdobycz, ale również zadają jej rany, co ją dodatkowo osłabia – do zabijania ofiar futrzaki używają zębów. Natura wyposażyła koty w pazury również do obrony.
  • Nasi pupile używają też pazurów zawsze, gdy chcą coś przytrzymać, a niektóre z nich potrafią nimi nawet wyciągać smakowite kąski z miski i podawać je sobie do pyszczka.
  • Pazury u kotów odgrywają również rolę przy znaczeniu rewiru. Nasi pupile mają w zwyczaju drapać drzewa, płoty, meble i inne powierzchnie, co jak wiemy, służy ostrzeniu pazurów. Przy okazji jednak zwierzaki zostawiają dowody swojej obecności, i to nie tylko pod postacią śladów zrobionych pazurami. Na spodzie łap koty mają gruczoły zapachowe, których wydzielinę (feromony) rozprowadzają na drapanej powierzchni. Nasz niedoskonały nos nie wyczuwa jej zapachu, ale dla futrzaków jest on bardzo czytelny – jest jak pozostawiona wizytówka.

Czy obcinać kotu pazury?

Na pytanie o to, czy obcinać kotu pazury, czy też lepiej tego nie robić, możemy odpowiedzieć następująco: nie jest to konieczne, ale obcinając pazury w prawidłowy sposób, nie wyrządzamy zwierzakowi krzywdy. 

Warto dodać, że koty wychodzące złuszczają pazury w sposób naturalny, dlatego w ich przypadku, obcinanie paznokci jest niewskazane.  Obcięcie pazurów dorosłych kotów wychodzących, pozbawia je  narzędzia przydatnego przy wdrapywaniu się na drzewa. Taki kot nie ma też  broni, którą mógłby wykorzystać przed wrogami, w tym, obcymi przedstawicielami własnego gatunku. 

Dlaczego zatem obcina się kotu pazury? 

Istnieją dwa główne powody, dla których praktykuje się obcinanie pazurów u kotów. Pierwszym z nich jest troska o własne meble, które nasi podopieczni często drapią. Drugim jest obawa przed tym, że zwierzak może nas skaleczyć, wbijając pazurki w ciało podczas ugniatania łapkami. Nie da się zaprzeczyć, że obcinanie pazurków u kota ogranicza negatywne skutki tych objawów czułości oraz drapania w meble.

Prawidłowo przeprowadzone obcinanie pazurków u kota nie jest bolesne, więc nasze futrzaki specjalnie nie cierpią z tego powodu. Chętne do współpracy przy tym zabiegu jednak raczej nie są – ale równie często nie przepadają za innymi zabiegami pielęgnacyjnymi!

Jeśli nie chcesz obcinać kotu pazurów, należy zaopatrzyć go w drapak, który umożliwi mu ścieranie paznokci bez szkody dla Twoich mebli.  

Jak obciąć pazury kota? 

Obcinanie pazurów u kota nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wymaga od nas tylko odrobiny wprawy i dobrych cążków. Jeśli boisz się to robić sam, skorzystaj z usług lekarza weterynarii.

Obcinanie pazurów u kota - narzędzia 

Do obcinania kocich pazurów używamy specjalnych cążków. Na rynku zoologicznym znajdziemy kilka ich modeli: 

  • Nożyczki do obcinania pazurów – konstrukcją przypominają zwykłe nożyczki. Pozwalają na pewny uchwyt. 
  • Cążki do kocich pazurów – z blokada bezpieczeństwa, obcinają pazur jednocześnie na całej powierzchni, 
  • Cążki gilotyna – ścinają pazur, który  wkłada się w otwór gilotyny. 

Wybór konkretnego z nich zależy od indywidualnych preferencji kociego opiekuna.

Obcinanie pazurów u kota krok po kroku 

Obcinanie paznokci najlepiej przeprowadzić wtedy, kiedy kot jest zrelaksowany, domaga się pieszczot. Będzie wtedy lepiej reagował na nasz dotyk i cały zabieg. Wybierz też jasne miejsce, by rdzeń pazura był dobrze widoczny. 

  • Po chwyceniu kota unieruchom go. Najłatwiej posadzić go sobie na kolanach i docisnąć brzuchem jego grzbiet. Kot będzie protestował, bo w takiej pozycji jest mu niewygodnie. 
  •  Delikatne naciśnięcie opuszki łapki powoduje wysunięcie pazurów. Należy wtedy zwrócić uwagę, w którym miejscu widać czerwonawy trójkącik – to macierz pazura, żywy rdzeń, który zawiera nerwy i naczynia krwionośne i którego nie wolno naruszyć, bo spowoduje to krwawienie i ból. Widać go bardzo dobrze, gdy ustawimy koci pazur pod światło.
  • Cięcie należy przeprowadzać w miejscu, w którym pazur jest nadal przezroczysty by część żywa pazura, nie uległa uszkodzeniu. Problem możemy mieć w przypadku pazurów ciemno zabarwionych. W takich sytuacjach, zwłaszcza przy pierwszym cięciu, warto udać się do weterynarza. 
  • Kąt cięcia pazura powinien być zgodny z kierunkiem zakrzywienia pazura. Najłatwiej po prostu ściąć je dość płasko. Po obcięciu wszystkich pazurów koniecznie da kotu przysmak! 

Można nauczyć kota tego, że obcinanie pazurów nie jest traumatycznym doznaniem. Nie zawijaj go ciasno w kocyk i nie naruszaj macierzy, a kot nie będzie panicznie bał się zabiegów.  Przyzwyczajaj kota do dotykania jego łapek, wysuwania pazurów, ćwicz często, a obcięcie pazurów przestanie być dramatem. 
 

Jak często obcinać pazury u kota domowego?

Jak często obcinać pazury u kota domowego? Zależy to od tempa ich przyrastania, co jest indywidualną cechą każdego osobnika. Nie ma tu żadnych konkretnych zaleceń – trzeba po prostu monitorować długość pazurów. 

Amputacja pazurów u kota

W niektórych krajach na życzenie właściciela można przeprowadzić u kota usuwanie pazurów. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na amputacji całych, ostatnich paliczków (kości palców)! Takie usunięcie pazurów to po prostu znęcanie się nad zwierzęciem. 

Na szczęście w Polsce o kilku lat obowiązuje zakaz wykonywania takich zabiegów. Są one nie tylko bolesne, ale po prostu okaleczają zwierzęta zarówno fizycznie, jak i psychicznie! Wyobraźmy sobie, jakbyśmy my się czuli, gdyby usunięto nam czubki wszystkich palców!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz