Reklama

kot obok kuwety

Jak usunąć zapach kociego moczu?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Oddawanie moczu poza kuwetą to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi opiekunowie kotów zgłaszają się do behawiorystów. Oczywiście kotu może po prostu zdarzyć się także jednorazowa „wpadka”! Niezależnie od przyczyny, po takim „wyczynie” stajemy przed koniecznością pozbycia się plamy z niepożądanego miejsca oraz przede wszystkim silnego zapachu kociego moczu.

Koci mocz poza kuwetą – co robić?

Kocie problemy kuwetowe to zagadnienie bardzo złożone i omawiane szerzej w innych artykułach. Przyczyn, dla których kot oddaje mocz poza kuwetą lub zaczyna znaczyć teren moczem (zawsze należy rozróżnić te dwie sytuacje!), może być wiele (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Problematyczna bywa:

  • sama kuweta (zbyt mała, nieodpowiedni typ),
  • jej umiejscowienie (np. na trasie komunikacyjnej w domu, koło pralki),
  • żwirek, którego kot nie lubi.

Przyczyną może być także stres u kota spowodowany różnymi zmianami w domu lub konfliktem z innymi kotami. Należy również pamiętać o szerokim spektrum przyczyn medycznych, do których należą choroby układu moczowego, ale nie tylko.

Nie zawsze oddanie moczu poza kuwetą jest sygnałem, że zaczyna się jakiś problem. Może zdarzyć się to jednorazowo, chociażby wtedy, gdy kot uzna kuwetę za zbyt brudną, aby mógł do niej swobodnie wejść i się załatwić.

Pamiętaj jednak, żeby nie powtarzać tego błędu, bo kot przywyknie do nowo wybranej lokalizacji, np. miękkiego dywanu, na którym dobrze grzebie się łapkami! A jedną z podstawowych zasad walki z wyrabianiem sobie przez kota takich nowych nawyków jest pozbycie się zapachu moczu, który jest w tym wypadku drogowskazem dla zwierzęcia, mówiącym mu, że właśnie tutaj znajduje się kocie WC.

Jak usunąć plamy kociego moczu?

Zaczynamy od zlokalizowania plamy z moczu. Najłatwiej oczywiście zrobić to, jeśli kot nasiusiał na podłogę. Natomiast już mocz, który zdążył wsiąknąć w dywan czy pościel, jest trudniejszy do precyzyjnego namierzenia. A właśnie precyzyjne zlokalizowanie plamy z moczu jest podstawą do skutecznego jej usunięcia – wraz z nieprzyjemnym zapachem.

Niewidoczne gołym okiem plamy z moczu najłatwiej namierzyć przy pomocy detektora-latarki UV.

Promienie ultrafioletowe padające na zawierającą związki organiczne oraz rozkładające je bakterie plamę moczu sprawiają, że plama ta zaczyna świecić żółtawozielonym kolorem. Po namierzeniu plamy można przystąpić do jej likwidacji.

©Shutterstock

Jak usunąć koci mocz z podłogi?

Jeśli kot oddał mocz na podłogę, wystarczy umycie jej roztworem wody z octem. Po pozbyciu się moczu i jego zapachu warto dodatkowo zakonserwować podłogę odpowiednimi preparatami – zwłaszcza podłogę drewnianą, którą mocz może zniszczyć.

Dodatkową zaletą octu jest to, że wiele kotów nie lubi jego zapachu – może więc zniechęcić zwierzę do ponownych odwiedzin danego miejsca w celu oddania moczu. Z tego samego powodu nie należy czyścić roztworem octu kuwety!

Jak usunąć koci mocz z kanapy lub pościeli?

Jeśli kot załatwił potrzebę na pościeli czy na tkaninę, najlepiej jak najprędzej uprać ją w najwyższej dozwolonej przez producenta temperaturze. Jeśli natomiast „ofiarą” padła kanapa bądź dywan, pamiętaj, że najpierw należy „wyciągnąć” zawarte w moczu substancje na wierzch. Wyczyszczenie powierzchni dywanu nie pomoże, jeśli mocz został wchłonięty głębiej.

Świetnie nadaje się do tego pasta z sody oczyszczonej (warto zresztą użyć jej także na tkaniny – pominąwszy te delikatne i łatwo tracące kolor – aby pozbyć się zapachu moczu jeszcze przed praniem).

Co więc dokładnie należy zrobić?

  1. Usuń jak największą ilość moczu z zabrudzonej powierzchni – przykładaj i przyciskaj do plamy ręczniki papierowe – do momentu, gdy przestaną chłonąć płyn.
  2. Wetrzyj w plamę pastę z sody oczyszczonej (proszek rozrób w niewielkiej ilości wody). Soda wchłonie zanieczyszczenia i zneutralizuje zapach moczu. Pozostaw pastę na sofie czy dywanie na godzinę lub nawet dłużej, po czym odkurz zabrudzone miejsce odkurzaczem.
  3. Zastosuj enzymatyczny środek służący do pozbywania się zapachu moczu. Środki takie rozkładają kwas moczowy. Dostępne są także środki biologiczne, zawierające żywe kultury bakterii, które bardzo skutecznie rozkładają zanieczyszczenia organiczne.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

©Shutterstock

Najważniejszą zasadą jest to, że zawsze należy pozbyć się źródła zapachu, a nie tylko zamaskować woń dowolnym preparatem.

Nie używaj pianek czy płynów do prania dywanów – substancje w nich zawarte nie rozłożą moczu lecz wymieszają się z nim.

Taka mieszanka może okazać się nieciekawą bombą zapachową, a nawet jeśli uda Ci się zamaskować zapach – pamiętaj, że koci węch jest znacznie czulszy niż ludzki. Zwierzę prawdopodobnie wciąż będzie wyczuwało swój znacznik zapachowy.

W roli neutralizatora świetnie sprawdza się wspomniana soda oczyszczona.

Równie skuteczna jest woda utleniona, jednak w jej przypadku należy uważać – może odbarwiać tkaniny, więc najbezpieczniej używać jej na materiałach białych. 12% roztwór wody utlenionej w proporcji 1:10 (jedna część wody utlenionej na 10 części wody) pomoże pozbyć się plamy i zapachu moczu. 

Pomocne w eliminowaniu zapachu moczu mogą być ponadto ałun potasowy (do kupienia np. w formie krystalicznych dezodorantów w sztyfcie), ziarna kawy, liście laurowe, a także płyn do płukania ust.

Wymienione naturalne odświeżacze najlepiej zastosować po użyciu wspomnianego środka, który usunie lub rozłoży wchłonięty mocz. Środki enzymatyczne lub biologiczne dostępne są u różnych producentów. Można zastosować je również do pozbycia się zapachu moczu podczas mycia kuwety. 

Jak się pozbyć zapachu kociego moczu z kuwety?

Do pozbywania się zapachu moczu w samej kuwecie służy z kolei cała gama środków odkażających, dezynfekcyjnych i neutralizatorów przeznaczonych do użycia wewnątrz kociej toalety. Pamiętaj, aby były to preparaty bezpieczne dla zwierząt.

Preparaty dezynfekcyjne mają zazwyczaj formę sprayu, natomiast neutralizatory kuwetowe najczęściej występują w postaci proszku. Są to preparaty przeznaczone do bieżącego użytkowania w kuwecie. Należy posypać proszkiem żwirek i wymieszać go z nim. Neutralizatory wiążą uwalniany z moczu amoniak, będący sprawcą nieprzyjemnego zapachu.

Pozbywanie się zapachu moczu z kuwety jest ważne nie tylko ze względu na nasze poczucie higieny oraz potrzebę eliminacji brzydkiego zapachu. Kuwetę stale pachnącą moczem kot może uznać po prostu za brudną i w związku z tak rażącym niedbalstwem z naszej strony –zwierzę może zacząć załatwiać się poza swoją toaletą.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?