Reklama

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

kotek w kuwecie © Shutterstock/ Boonlert Saikrajang

Kuweta to jeden z podstawowych elementów kociej wyprawki. Jak jednak dać kotu do zrozumienia, że wypełniona żwirkiem „skrzynka” to właściwe miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych? Na szczęście w większości przypadków nie jest to trudne – trzeba tylko wiedzieć, czego kot oczekuje od swojej toalety.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Koty to stworzenia bardzo inteligentne. Nauka korzystania z kuwety nie powinna więc przysporzyć problemów. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie ustawić i jak przygotować kocią toaletę.

Zacznijmy od tego, że kuweta dla kota powinna:

  • być odpowiedniej wielkości – tak, aby kot mógł się w niej swobodnie obrócić i cały zmieścić, 
  • stać w ustronnym i cichym miejscu (kto by chciał załatwiać swe potrzeby pod publikę?),
  • mieć odpowiednio dużo żwirku,
  • nie znajdować się w pobliżu misek (co za niesmaczny pomysł)
  • i być utrzymana w czystości.

Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

Kocięta intensywnie chłoną wiedzę. Przez pierwsze 12–14 tygodni życia poznają świat pod przewodnictwem kociej mamy. To ona uczy maluchy „metody” załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Naśladując matkę, kociaki przyswajają sobie pewne wzorce, które będą wykorzystywały później.

Kocięta w wieku 5–6 tygodni zaczynają szukać podłoża do załatwiania się. Nie mają jeszcze odruchu zakopywania odchodów, ale jeśli masz pod opieką kotkę z maluchami, zapewne podążą one za jej przykładem do kuwety.

Jaką kuwetę przygotować dla małego osieroconego kotka? Powinna to być szeroka kuweta z niskim wejściem i niedużą ilością żwirku, do którego kociak mógłby się załatwić. Kocięta zaczynają zakopywać odchody w wieku ok. 7 tygodni. Wówczas potrzebować będą już więcej żwirku.

Jak nauczyć małego kotka korzystania z kuwety krok po kroku

Jeśli właśnie przygarnąłeś kocię, najlepiej postępuj etapami.

  • Zacznij od regularnego wkładania go do kuwety i delikatnego grzebania ręką w żwirku.
  • Spróbuj uchwycić moment, gdy kotek wyraźnie potrzebuje się załatwić - jest niespokojny, szuka odpowiedniego miejsca. Wytworzysz wówczas skojarzenie tego miejsca z toaletą. Niektóre kociaki załapują to bardzo szybko, innym potrzeba trochę czasu.
  • Nigdy nie karć kotka za „wpadkę” w innym miejscu!
  • Jeśli kot nie chce załatwiać się w kuwecie, być może warto przestawić toaletę gdzie indziej.

Jeżeli kociak jest adoptowany ze schroniska czy domu tymczasowego bądź przyjechał z hodowli, dowiedz się, do jakiego żwirku jest przyzwyczajony. Być może to nie kuweta jest problemem, ale podłoże, które nie kojarzy się kociakowi z miejscem do zakopywania, do którego już przywykł.

Jeżeli kotek załatwił się poza kuwetą, możesz spróbować przenieść odchody do kuwety i pozwolić obejrzeć je zwierzakowi – bardzo możliwe, że „załapie”, o co chodzi. Jednocześnie zadbaj o usunięcie zapachu odchodów z niepożądanych miejsc, aby kot nie kojarzył ich z toaletą.

©Shutterstock

Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety?

Nauka korzystania z kuwety dorosłego kota nie różni się zbytnio od edukacji toaletowej kociaka. Niektóre koty dorosłe od razu wiedzą, do czego służy kuweta. Inne natomiast potrzebują nieco czasu i mogą przyzwyczajać się dłużej niż kocięta. W ich wypadku tym bardziej dobrze jest dowiedzieć się, z jakiego żwirku korzystały do tej pory.

Niechęć do skorzystania z kuwety w nowym domu wiązać się może właśnie ze zmianą żwirku na taki, którego kot najwyraźniej nie lubi bądź umiejscowieniem kuwety w miejscu niedostatecznie zacisznym. Koty mogą niechętnie korzystać z kuwety zbyt małej, niektóre nie lubią też kuwet krytych.

Czasem egzamin zdaje zamknięcie kota w pomieszczeniu z kuwetą. Nie uzna on tego za „karę” – niewielkie przestrzenie zwiększają u kotów poczucie bezpieczeństwa, a ograniczenie wyboru miejsca do załatwienia potrzeby fizjologicznej może popchnąć zwierzaka do tej „właściwej” decyzji. 

Jak nauczyć „dzikiego” kota korzystania z kuwety?

Koty nazywane potocznie „dzikimi”, czyli tzw. „wolno żyjące” czy zdziczałe, załatwiają swoje potrzeby w dostępne im podłoża – zazwyczaj jest to piasek, ziemia, niekiedy sterta liści itp. Przygarnięcie kota, który do tej pory żył na zewnątrz, wiąże się ze zmianą wielu jego zwyczajów, w tym i toaletowych.

Wiele zależy tu od konkretnego kota. Niektóre zwierzęta instynktownie wybierają kuwetę na miejsce załatwiania potrzeb, inne potrzebują nieco więcej wskazówek.

Wypróbuj żwirek zbliżony do piasku

Kota przywykłego do załatwiania się w ziemi czy piasku najłatwiej będzie przekonać do kuwety poprzez napełnienie jej podłożem zbliżonym fakturą do piasku. Drobnoziarnisty żwirek bentonitowy powinien zdać egzamin. Jeśli kot mógł załatwiać się np. w ściółkę, może zaakceptować także żwirki drewniane.

Stopniowo zmieniaj żwirek na docelowy

Z czasem można zmieniać żwirek na „docelowy” poprzez stopniowe dodawanie nowego podłoża do tego starego. Większość kotów akceptuje te zmiany, jednak nie wszystkie. Niektóre koty nie lubią żwirków gruboziarnistych, które uznają za zbyt mało komfortowe dla delikatnych poduszek łap. Takie zwierzęta mogą więc nie przestawić się na żwirek silikonowy (chyba że ten o fakturze pyłu) czy pelet.

Upewnij się, że kot akceptuje położenie kuwety

Jeśli mimo żwirku zbliżonego do znanego już kotu podłoża zwierzak nie chce załatwiać się do kuwety, być może jej ustawienie trzeba zmienić. Spróbuj postawić ją tam, gdzie kotu zdarzyła się „wpadka”.

Jeżeli następnym razem kot załatwi się do kuwety z tym samym żwirkiem, oznacza to, że czas poszukać innej lokalizacji na kocią toaletę. Być może w pobliżu wybranego już miejsca bądź w lokalizacji o podobnych cechach?

Ucz kota stopniowo nowych nawyków

Kot, który pierwszy okres swego życia spędził na zewnątrz, może wykazywać chęć wyjścia z domu w celu załatwienia swoich potrzeb. Trzeba go w tym wypadku przetrzymać (tu znów pomocne okazać się może zamknięcie go w jednym pomieszczeniu, w którym znajduje się kuweta).

Musi stopniowo uczyć się nowych reguł, ale trzeba mu w tym pomóc, wskazując miejsce, które uzna za komfortowe i spełniające jego oczekiwania. Skojarzenie kuwety z czynnością oddawania moczu i kału utrwala się u kota w ciągu 1–2 tygodni.

Pamiętaj o czystości

Pamiętaj, aby wszystkie zabrudzone wcześniej miejsca dokładnie wyczyścić z pozostałości moczu, aby kot nie skojarzył ich z punktem do załatwiania się.

Jeżeli problem z załatwianiem się poza kuwetą trwa, należy pamiętać, może być on też wynikiem stresu bądź choroby. Przygarnięty kot i tak powinien przejść podstawowe badania u lekarza weterynarii – jeśli wykażą np. chorobę dróg moczowych, należy wdrożyć odpowiednie leczenie i równocześnie oswajać kota z kuwetą.

Co robić, jeśli kot załatwia się poza kuwetą?

Kot, który załatwia się poza kuwetą, nigdy nie powinien zostać skarcony! Po pierwsze, nie skojarzy kary z minioną już czynnością, po drugie – karcenie zwiększy jedynie poziom stresu. Jeśli uda ci się przyłapać kota na „gorącym uczynku”, spokojnie zanieś go do kuwety.

Jeśli z niej skorzysta, warto wynagrodzić go smakołykiem. Nie ma na razie jednoznacznych dowodów, że akurat w przypadku problemów kuwetowych smakołyk zachęca kota do ponownego skorzystania ze wskazanego miejsca – ale pozytywnej motywacji nigdy za wiele!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz