Reklama

Fontanna dla kota – czy warto ją kupić?

fontanna dla kota
© Shutterstock

Kot nie chce pić z miski, ale za to z lubością podstawia się pod wodę kapiącą z kranu? To widok nieobcy wielu opiekunom. Fakt, że wiele kotów preferuje picie wody bieżącej, podchwycili producenci kocich fontann.

Ciało kota składa się w 80% z wody. Woda jest potrzebna do podtrzymania wszelkich procesów życiowych zachodzących w organizmie. Duża część kotów znana jest jednak z tego, że pije mało i niechętnie, a opiekunowie zachodzą w głowę, jak przekonać kota do miski z wodą. Zwłaszcza, że zbyt niska podaż płynów odbija się negatywnie na stanie zdrowia pupila. Czy fontanna dla kota może temu zaradzić?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Dlaczego koty mało piją?

Większość kotów pije niewiele wody. Ich poziom pragnienia jest zwykle niski, a wytłumaczenia trzeba szukać tysiące lat wstecz, u przodków kotów domowych. Były to zwierzęta żyjące na terenach trawiastych i półpustynnych, gdzie w czasie pory suchej trudno było o wodę. Współczesne koty odziedziczyły wiele spośród cech swoich przodków, które pozwalały im przetrwać w ciężkich warunkach.

Były to drapieżniki, które często musiały pobierać większość potrzebnych do życia płynów ze zjadanych ofiar; ich organizmy przystosowały się ponadto do zatrzymywania maksymalnie dużej ilości wody w celu uniknięcia odwodnienia. Również nerki współczesnych kotów domowych trzymają skoncentrowany mocz – dokładnie w tym samym celu, mimo że mruczki nie mają obecnie problemów z dostępem do wody.

Kolejnym powodem, dla którego koty nie przepadają za korzystaniem z miski z wodą, jest niechęć do picia wody stojącej. To również cecha odziedziczona po afrykańskich przodkach. Koty nubijskie czy koty domowe zamieszkujące Egipt i Bliski Wschód instynktownie wiedziały, że wartko płynąca woda w strumieniu czy rzece jest czystsza i bardziej świeża niż woda stojąca. Ponadto staw czy jezioro to wodopój, przy którym mały drapieżnik wystawiał się na widok większych, zagrażających mu zwierząt. Dlatego właśnie tak wiele domowych mruczków preferuje kran niż miskę.

Niska podaż płynów jest niebezpieczna!

Podczas gdy dzikie koty nubijskie, zjadając upolowane zwierzęta w całości, faktycznie pozyskiwały wystarczającą ilość płynów, tak wiele współczesnych kotów domowych pije zdecydowanie za mało wody. W tej sytuacji szczególnie niekorzystne jest podawanie pupilom suchej karmy. Jej wilgotność wynosi zaledwie ok. 10–15% (wilgotność karmy mokrej kształtuje się na poziomie średnio 78–80%, czyli zbliżonym do wilgotności posiłków mięsnych). Gdy organizm kota otrzymuje zbyt mało wody, mocz wytwarzany przez nerki staje się coraz bardziej zagęszczony. To z kolei prowadzi do schorzeń układu moczowego, takich jak kryształy i kamienie moczowe, których powstanie może doprowadzić nawet do zaczopowania cewki moczowej. Nieleczone choroby dróg moczowych prowadzą w konsekwencji do niewydolności nerek.

Kocia fontanna – aby zachęcić mruczka do picia

Zachęcanie kota do picia wody jest niezwykle istotne z punktu widzenia jego zdrowia. Oczywiście wszystko ma swoje granice – kot nie powinien pić ani za mało, ani też za dużo. Zdrowy kot wypija średnio 50 ml wody na kilogram masy ciała. Oznacza to, że dorosły kot o wadze 5 kg powinien wypijać mniej więcej szklankę wody dziennie.

Kocięta powinny pić nieco więcej – 70 ml na kilogram masy ciała. Jeśli kot pije za mało, jest narażony na wspomniane choroby układu moczowego, jednak jeśli regularnie pije za dużo – może to być oznaką różnych schorzeń, takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy rozwijająca się już choroba nerek. Picie dużej ilości wody może być spowodowane także stresem, upałem, zmęczeniem lub… dietą opartą na suchej karmie. Jeśli jednak wykluczamy takie powody i kot pije niepokojąco dużo – niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

A jak zachęcić kota do picia przynajmniej niezbędnego minimum? Oprócz niechęci do wody stojącej oraz genetycznie przekazanej skłonności do picia małych ilości płynów, brak akceptacji poidełka dla kota może wynikać np. ze smaku i zapachu samej wody. Kotu może nie odpowiadać „nuta chloru”, którą wyczuje przecież wyraźniej niż człowiek, może też nie lubić twardej wody.

Wiele kotów nie chce również pić w miejscu, które znajduje się blisko miski z pokarmem. To również zapisana w genach ostrożność, nakazująca niespożywanie wody, przy której leży upolowana ofiara (mogło to skutkować zatruciem pokarmowym). Dlatego warto, aby poidełko dla kota znajdowało się w innym miejscu niż miska z jedzeniem. Możemy też zachęcić kota do picia, podając mu wodę przefiltrowaną w dzbanku zamiast prosto z kranu. Kot może pić także wodę źródlaną, ale nie wodę mineralną. Nie powinna być to woda ciepła ani letnia – koty wolą zimną wodę.

Taką wodę możemy nalać do standardowej miski lub… napełnić nią kocią fontannę. Urządzenie to podłącza się do gniazdka elektrycznego, a wbudowany silnik napędza pompę i wymusza obieg wody. Woda w fontannie zawsze jest w ruchu – jest świeższa, bardziej napowietrzona i przez to bardziej atrakcyjna dla kota. Fontanna dla kota jest również idealnym rozwiązaniem w domu z wieloma kotami. Umożliwia pozostawienie im stałego dostępu do większej ilości wody niż w przypadku miski (do której ustawiają się nieraz kolejki).

Na co zwrócić uwagę, wybierając fontannę?

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite typy poidełek, różniących się designem, materiałem, wielkością oraz rodzajem zastosowanych mechanizmów. Pamiętaj, że im więcej kotów jest w domu, tym fontanna powinna być większa. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • szerokość lustra wody – im większa powierzchnia, z której kot może się napić, tym lepiej – mruczki nie lubią, gdy coś drażni ich wrażliwe wąsy zarówno w trakcie jedzenie, jak i podczas picia,
  • filtr – dobra fontanna posiada filtr, np. węglowy, który filtruje wodę na podobnej zasadzie, jak dzbanek filtrujący; zatrzymuje także większe zanieczyszczenia, takie jak sierść czy resztki pokarmu,
  • różne poziomy lustra wody/możliwości picia – koty lubią urozmaicenie, mają też różne preferencje, dlatego warto umożliwić im zarówno picie z poziomego lustra wody zbierającej się w misie fontanny, jak i z punktu, gdzie woda spływa do zbiornika (co będzie im przypominało ulubione picie z kranu); niektóre fontanny mają ponadto budowę kaskadową i umożliwiają picie z kilku poziomów,
  • generowany hałas – pamiętaj, że fontanna będzie podłączona na stałe do prądu; warto więc zwrócić uwagę, jak głośno pracuje pompa, aby nie przeszkadzała zarówno domownikom, jak i kotu,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • stabilność – fontanna powinna dobrze trzymać się podłoża, atutem są antypoślizgowe nóżki czy inne zabezpieczenia,
  • odpowiednia głębokość i wyprofilowanie – zbyt płytka fontanna, a także fontanna o nieprzemyślanym kształcie misy mogą być frustrujące przede wszystkim dla Ciebie – kot będzie z niej nieustannie rozchlapywał wodę,
  • dodatkowym atutem niektórych modeli jest możliwość ustawienia prędkości spływającej wody.

Kocia fontanna to doskonały sposób na zapewnienie kotu stałego dostępu do świeżej wody i zachęcenie go do picia. Woda cyrkulująca w fontannie jest lepiej napowietrzona, świeższa i bardziej atrakcyjna dla kota – warto zainwestować w to urządzenie, mając na uwadze zdrowie kota. Pamiętaj, aby wybierać solidnie wykonany produkt, z wysokiej jakości materiałów (bezpiecznego plastiku, ceramiki czy stali nierdzewnej).