Reklama

Co powinna zawierać najlepsza karma dla psa?

karma-dla-psa © Shutterstock

Choć nie wiemy, kto pierwszy wypowiedział słynną maksymę „jesteś tym, co jesz” (Lukrecjusz? Hipokrates?), nie bez powodu pojawia się ona w dyskusjach o zdrowym żywieniu od wielu stuleci. To powiedzenie dotyczy również naszych czworongów. Jak wybrać optymalną karmę dla Twojego psa? Przeczytaj.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Kiepskiej jakości jedzenie wyraźnie odbija się na ogólnym stanie organizmu. Zdrowa, zrównoważona dieta to niezwykle ważna kwestia, która dotyczy nie tylko nas, ale też naszych czworonożnych przyjaciół.

Jako opiekunowie psów często więc zastanawiamy się, jaka powinna być najlepsza karma dla psa. Jakich składników powinna dostarczać, w jakich proporcjach i na co musimy zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze?

Najlepsza karma dla Twojego psa - na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio zrównoważona dieta psa wpływa bezpośrednio nie tylko na jego zdrowie, ale też na samopoczucie i zachowanie. Dlatego też prawidłowe żywienie psa wymaga sporo uwagi i mądrych, przemyślanych decyzji.

Jak powinno się karmić psa? Przede wszystkim... z umiarem. Okazuje się, że niezwykle często przekarmiamy swoje zwierzęta. Według danych statystycznych w Polsce aż 39% psów ma nadwagę! Warto więc przyjrzeć się porcjom, jakie serwujemy swojemu psu, a także ilości substancji odżywczych w nich zawartych

Zapotrzebowanie psa na ilość pokarmu jest zmienne i zależy od czynników takich jak m.in. wiek, pora roku, przebyta sterylizacja/kastracja, tryb życia.

Zazwyczaj pewne wytyczne co do wielkości porcji znajdziemy na etykietach karmy – należy je jednak traktować poglądowo, uwzględniając kondycję psa. Proporcje psiej diety zasadniczo powinny wyglądać następująco:

•    tłuszcze – 30-50%
•    białka – 20-30%
•    węglowodany – 20-40%

W ostatnich latach kwestia najlepszej karmy dla psa jest coraz częściej poruszana w gronie specjalistów, którzy zastanawiają się nad optymalnym systemem żywienia czworonogów.

©Shutterstock

Żywienie domowe czy gotowa karma?

Zyskującą na popularności formą żywienia psów staje się żywienie naturalne, które opiera się wyłącznie na nieprzetworzonych produktach.

Najpopularniejszą dietą tego typu jest BARF – to skrót od angielskiego bones and raw food (kości i surowe jedzenie) lub biologically appropriate raw food (biologicznie odpowiedni surowy pokarm).

Dieta, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na surowym mięsie, kościach i nawiązuje do sposobu odżywiania dzikich przodków psów (choć nie możemy zapominać, że znajdują się w niej również niewielkie ilości warzyw i owoców).

Psom takie jedzenie zazwyczaj bardzo smakuje, można też zaobserwować korzystny wpływ diety BARF na odporność psa czy stan jego sierści. W wielu przypadkach jednak monotonia tego sposobu odżywiania okazuje się zgubna – kiedy wyniki morfologii i biochemii odbiegają od normy, konieczna okazuje się suplementacja określonych składników. Poza tym nie da się ukryć – BARF wymaga dużej dyscypliny i zaangażowania właściciela. Nie bez znaczenia jest sam wybór właściwego mięsa.

Warto dodać, że założenia diety BARF zostały opracowane w roku 1984, gdy rynek jedzenia dla psów dopiero raczkował. Większość z dostępnych wtedy gotowych karm dla zwierząt faktycznie cechowała się słabą jakością, więc naturalna alternatywa wydawała się dużo zdrowszym rozwiązaniem.

Dziś sytuacja wygląda inaczej – dostępne na sklepowych półkach najlepsze karmy dla psów charakteryzują się zdrowym, naturalnym składem. Nie trzeba się więc obawiać, że podając je swojemu pupilowi, zrobimy mu krzywdę. Dobre jedzenie dla psa jest dziś powszechnie dostępne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom i wadom suchej karmy dla psów oraz mokrej karmy dla psów.

Jak wybrać suchą karmę dla psa?

Karmy suche charakteryzują się skoncentrowaną postacią i wyższą kalorycznością niż mokre karmy w puszce. Są bardzo wygodne dla właściciela, bo można je szybko i łatwo podać, a w razie potrzeby zabrać ze sobą wszędzie, gdzie potrzeba (np. na sesję szkoleniową pupila czy w długą podróż).

Sucha karma osadza się na zębach mniej niż mokra, stąd mówi się, że mniej sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego. Z drugiej strony jednak nie każdemu psu służy taki rodzaj pożywienia – będą jej unikać np. psy, u których pojawiają się problemy z zębami i dziąsłami.

W wyniku nieodpowiedniego przechowywania sucha karma dla psa może wietrzeć, w efekcie czego staje się nieapetyczna i nieatrakcyjna dla psa. Aby temu zapobiec, warto ją przechowywać w szczelnych pojemnikach z tworzywa sztucznego – istnieją specjalne pojemniki na karmę dla psów.

najlepsza karma dla psa
©Shutterstock

Jaka więc powinna być najlepsza sucha karma dla psa?

Przy jej wyborze należy zawsze dokładnie czytać etykiety, które zawierają informacje regulowane przez prawo. Składniki karmy są tam zawsze wymieniane w kolejności malejącej wagowo – jako pierwsze pojawiają się więc składniki, których w karmie jest najwięcej.

Najlepsza karma dla psa to ta, w której pierwsze dwa składniki zawierają mięso. Trzeba przy tym wiedzieć, że mięso w karmach dzieli się na trzy klasy jakościowe:

klasa I – pełnowartościowe mięso (same mięśnie)
klasa II – mączka z kurczaka (zrenderowane mięśnie i inne tkanki)
klasa III – produkty uboczne z kurczaka (głowy, łapki itd.)

W składzie dobrej karmy nie powinny znajdować się żadne barwniki spożywcze ani polepszacze smaku. Koniecznie musimy zwróć też uwagę na rodzaj użytego w produkcji danej karmy konserwantu.

Za bezpieczne substancje konserwujące uważa się tokoferol (wit. E) oraz kwas askorbinowy (wit. C), natomiast szkodliwe i potencjalnie rakotwórcze konserwanty to: BHA, BHT oraz E 324.

Dobre jedzenie dla psa nie może też zawierać dużych ilości kukurydzy. Dlaczego? Jest ona bowiem źródłem tyrozyny, która hamuje działanie zawartego m.in. w indyku tryptofanu – składnika będącego prekursorem serotoniny, wpływającej na dobry nastrój psa. Kukurydza jest ponadto popularnym alergenem.

Jak wybrać mokrą karmę dla psa?

Mokre karmy z puszek są mniej kaloryczne niż karmy suche – średnio 400 g karmy mokrej odpowiada 100 g karmy suchej. Karmy mokre są w związku z tym polecane w szczególności właścicielom ras, które mają niepohamowany apetyt i tym samym skłonność do otyłości, jak np. labradory.

Ze względu na swoją wysoką aromatyczność karmy mokre są zazwyczaj bardzo lubiane przez psy. Wielu psom ich jedzenie przychodzi zresztą dużo łatwiej – miękkie mięso z puszki, okraszone sosem, nie wymaga od nich tak dokładnego gryzienia. Bywa jednak, że pies przyzwyczajony do mokrej karmy nie chce jeść nic innego... Raz otwartą puszkę mokrej karmy trzeba też przechowywać w lodówce, co może być problematyczne np. podczas wyjazdów.

Wybierając najlepszą mokrą karmę dla psa, musimy kierować się tymi samymi regułami, które zostały wspomniane przy karmie suchej. Najwyższą jakość – zarówno wśród pokarmu suchego, jak i mokrego – prezentują oczywiście karmy premium dla psów.

Tworzone są zazwyczaj na bazie dobrego mięsa klasy I, nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia zwierząt składników. Są też odpowiednio zrównoważone pod kątem kaloryczności i niezbędnych elementów odżywczych.

Jeśli chcemy być pewni, że wybierając najlepszą karmę dla psa, podejmujemy optymalną dla naszego pupila decyzję, skonsultujmy się z weterynarzem. On najlepiej zdiagnozuje żywieniowe potrzeby i podpowie, na co w jego przypadku należy zwracać szczególną uwagę.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz