Reklama

pies i kot w święta Bożego Narodzenia

Tych wigilijnych dań nie podawaj psu, ani kotu!

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Siadając do wigilijnego stołu, nie zapominamy o naszych pupilach i im również napełniamy miski. Czy można z psem i kotem podzielić się wigilijnym posiłkiem czy jednak lepiej dania wigilijne zjeść samemu, bo mogą zaszkodzić naszym podopiecznym? 

Tradycyjnie w Polsce spożywa się na Wigilię 12 potraw. W praktyce ta tradycja rzadko kiedy gości nadal na naszych stołach, a wiele wigilijnych dań przeszło metamorfozę. Nadal jednak takie potrawy jak uszka z grzybami, karp czy kutia znajdą się na wielu polskich stołach. Które potrawy wigilijne można dać kotu i psu, a które lepiej trzymać od nich z daleka? 

Które dania wigilijne mogą zaszkodzić psu lub kotu? 

Niestety większość wigilijnych potraw nie jest przeznaczona dla psów i kotów i nie należy im ich podawać. 

Grzyby nie są dla psów

Nie powinno się ich zachęcać do ich jedzenia, bo choć jadalne grzyby nie doprowadzą do zatrucia, to ich spożycie przez psa może skończyć się niestrawnością. Koty na szczęście się nimi nie interesują, więc ryzyko tego, że nasz mruczek połakomi się na uszko, jest niewielkie. 

Barszcz czerwony 

O ile buraki to dla psa zdrowe warzywo, które może jeść od czasu do czasu, o tyle wigilijny barszcz nie nadaje się dla psa. Jest po prostu zbyt mocno przyprawiony! 

Kutia


To danie jest absolutnie zakazane. Zawiera bardzo toksyczne dla psa i kota rodzynki i migdały, które, choć nie są trujące, mogą spowodować niestrawność. Kutii zdecydowanie nie można podawać psu ani kotu. 

Makowiec, pierniki i inne świąteczne ciasta 

Świąteczne wypieki nie tylko mogą zawierać niebezpieczne rodzynki, ale przede wszystkim są słodkie, a cukier nie jest dobry ani dla psów, ani dla kotów. Ciasta "ludzkie" w jakiejkolwiek formie nie powinny być podawane naszym zwierzętom. Dotyczy to również wszelkich innych łakoci – zwłaszcza czekoladek, które lubimy wieszać na choince. 

Świąteczna dieta dla psów i kotów 

Czy jest zatem coś, czym możemy podzielić się z naszymi pupilami? Na szczęście tak, choć zw zasadzie produktów tych nie ma wiele. 

Wigilijna rybka dla psa i kota

Ze swojego stołu możemy oddać pupilom kawałek ryby. Oczywiście trzeba się upewnić, czy nie ma w wydzielonej dla kota czy psa porcji żadnych ości. Mogą one wbić się w przełyk czy uszkodzić jelito. Ryba musi być też gotowana (w żadnym przypadku smażona). Unikajmy podawania psom i kotom surowych ryb ze względu na ryzyko zakażenia pasożytami. 

Kiszonki dla psa?

Kiszonki są niezwykle zdrowe i smakują naszym zwierzętom, choć jeśli kot rzuca się na kapustę kiszoną, to może to być objawem problemów jelitowych. 

Kiszona kapusta w umiarkowanych dawkach jest dla psa zdrowa i pomaga odbudować florę bakteryjną. Trzeba jednak uważać z ilością, bo może powodować wzdęcia. Poza tym, do kiszenia kapusty dodaje się sól, która jest niepożądana w diecie naszych pupili. 

Poza gotowaną rybą i odrobiną kiszonej kapusty, produkty ze świątecznego stołu nie nadają się dla naszych zwierząt.

Zamiast próbować dzielić się z nimi wigilijnymi potrawami lepiej kupić lub przygotować porcję specjalnie dla nich – może z lepszych niż na co dzień składników? Kot na pewno nie pogardzi krewetką a pies kawałkiem dobrego mięsa! 

Zobacz również: Czy pies może jeść parówki?

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?