Reklama

Pies parówki czy może jeść

Czy pies może jeść parówki? Fakty i mity

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Czy parówki są dla psa bezpieczne i można mu je podawać? Sprawdź, kiedy parówka może być przekąską lub posiłkiem dla psa, a kiedy zdecydowanie lepiej z niej zrezygnować.

Wielu opiekunów psów kroi parówki na kawałeczki i używa jako przysmaków w czasie treningu czy spacerów.

Czy to zdrowe dla psa?

Parówka – skład, który może zaszkodzić psu 

Parówki dla psa to dość ryzykowny pomysł. Wynika to przede wszystkim z ich składu. W teorii w parówce powinniśmy znaleźć jedynie mięso, które jest bardzo drobno zmielone, w taki sposób, że poszczególne kawałki są niewyczuwalne.

W praktyce jednak produkt ten zawiera znacznie więcej składników. Częstą jego treścią jest np. MOM czyli mięso oddzielone mechanicznie, które - mimo nazwy - nie jest mięsem (są to tkanki przylegające do kości po usunięciu z nich mięśni, czyli mięsa). Niektóre produkty zawierają zatem chrząstki, ścięgna, fragmenty skóry i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Dodatkowo jak wielokrotnie wykazały kontrole Urzędu Ochrony Konsumentów1, w parówkach znajduje się mięso inne niż deklarowane przez producenta. Jest to szczególnie częste w przypadku parówek cielęcych, które zawierają zamiast cielęciny drób bądź wieprzowinę. 

Największym problemem w przypadku zdrowia psa nie jest jednak to, że w potrawie zamiast cielęciny znajdą się podroby czy kurczak, czy nawet to, że zawierają konserwanty, ale to, że parówki zawierają przede wszystkim dużo soli i innych przypraw, które są niewskazane w psiej diecie. Jak zresztą każda wędlina, której nie powinien jeść pies. 

Czy pies może jeść parówki? 

Czy zatem pies może jeść parówki? Takich gotowych, kupowanych w sklepie, nasze psiaki nie powinny jeść nigdy. Nie zawierają one wystarczających wartości odżywczych dla psa, by ryzykować podanie im dużej ilości soli, przypraw, konserwantów i innych składników, których nie możemy być pewni.

Tak, jak nie podaje się czworonogom innych wędlin, tak, nie powinno się swojego pupila karmić parówkami. 

Domowe parówki przygotowywane samodzielnie mogą stanowić psi smakołyk, pod warunkiem że nie użyto w nich soli i przypraw. Czy jednak warto je samodzielnie robić?

Lepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz nagrodzić swojego psa, jest upieczenie domowych ciasteczek z wątróbką lub rybą, które będą prawidłowo oddziaływać na jego układ pokarmowy bez podrażniania go lub wybór gotowego przysmaku dedykowanego dla zwierząt domowych.

Dobry smaczek dla psa? Poznaj nasze propozycje! 

Czy pies może zatruć się parówką? 

Jeśli wędlina nie była zepsuta, to zjedzenie jednej parówki nie powinno psu zaszkodzić na tyle, by można było mówić o zatruciu pokarmowym. Nie będzie też miał widocznych objawów niestrawności czy bólów brzucha. Nawet jeśli była surowa.

Warto pamiętać o tym, że parówek nie trzeba gotować - robimy to, by były ciepłe, ale mięso w parówkach jest już przetworzone i nie potrzebuje obróbki termicznej. 

W żadnym wypadku nie wolno podawać psu parówek po terminie ważności. Są po prostu trujące i ich podanie psu może się źle skończyć. Namnożone w nich bakterie (np. Salmonella, Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus i Campylobacter) stanowią zagrożenie zdrowia i życia psa. Najczęstsze objawy zatrucia nieświeżym jedzeniem to biegunka, wymioty, w ostrym przebiegu skurcze mięśni, drgawki zaburzenia oddychania i silne odwodnienie. W skrajnej sytuacji takie zatrucie może doprowadzić do śmierci pupila. 

Zamiennik parówek w diecie psa 

Ludzkie jedzenie to rzadko kiedy dobry pomysł na jedzenie dla psów i kotów. Ich potrzeby są odmienne od naszych i wiele produktów, które my jemy ze smakiem, jest szkodliwych dla psów. Gotowa mokra i sucha karma lub dieta BARF zapewniają im pełnowartościowy posiłek, którego uzupełnianie resztkami z naszego stołu jest niewskazane.

Zwłaszcza że my też bardzo często jemy żywność, która nie jest dla nas dobra i niestety bardzo często parówki (tak jak żywność typu fast food) powinny znaleźć się na liście zakazanych produktów również dla człowieka.

Lista produktów, których pies nie może jeść - sprawdź, zanim nakarmisz swojego psa!

1np. decyzje.uokik.gov.pl/bp/dec_prez.nsf/43104c28a7a1be23c1257eac006d8dd4/e087dd5be394f590c1257ec6007b9819/$FILE/Decyzja%20DIH-1-37-2011%20z%2021.07.2011%20w%20spr.%20odwo_263ania%20MGMarket%20Sp.%20z%20o.o.%20od%20dec.pdf

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?