Zadaj pytanie na forum Wamiz

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski
Berneński pies pasterski

Pochodzący ze Szwajcarii berneńczyk to duży pies o imponującym wyglądzie. Jest równie silny, co łagodny, więc sprawi radość każdemu właścicielowi. Ma słaby instynkt łowiecki i doskonale sprawdza się jako stróż. Świetnie nadaje się do życia na wsi, o ile zadbamy o zaspokojenie jego zapotrzebowania na aktywność fizyczną i umysłową.

dna

Podstawowe informacje o berneńskim psie pasterskim

  • Długość życia : pomiędzy 8 i 10 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
  • Rozmiar : duży
  • Rodzaj szaty : Długa, Kręcony

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 3 : Szwajcarskie psy pasterskie

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 58 i 66 cm
Pies pomiędzy 64 i 70 cm

Waga

Suka pomiędzy 40 i 45 kg
Pies pomiędzy 50 i 60 kg

Maść

Szata berneńczyka jest trójkolorowa:
-    kruczoczarna maść podstawowa;
-    brązowo-czerwone podpalanie na policzkach, nad oczami, na kończynach i na klatce piersiowej;
-    białe znaczenia na głowie w kształcie strzałki, na podgardlu i na klatce piersiowej, pożądane białe znaczenia na łapach i biały koniec ogona.
 

 

Rodzaj szaty

Berneńczyk ma piękną długą sierść, jest błyszcząca, gładka i falowana.

Kolor oczu

Oczy są ciemnobrązowe.

Opis

Berneńczyk to duży pies pracujący o zrównoważonym charakterze. Jego sylwetka odznacza się harmonią, jest mocna, zgrabna i proporcjonalna.

Berneński pies pasterski - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten wielki szwajcarski pies jest niezmiernie uczuciowy. Kocha całą rodzinę, czasem może nawet wydawać się nieco zbyt przywiązany do niektórych jej członków.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Berneńczyk uwielbia spędzać czas na zabawie z dziećmi, czujnie ich przy tym pilnując.

Przez długi czas pozostaje młody duchem, dlatego zabawa to w jego przypadku świetny sposób na spożytkowanie ewentualnego nadmiaru energii, a także, o ile pozostanie przyjemnością, doskonała forma nauki.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Łagodny olbrzym to idealne określenie dla berneńczyka. Spokojny, ułożony, zrównoważony i łagodny, jednym słowem świetny towarzysz dla każdego.

Musimy jednak pamiętać, że potrzebuje codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej, by zachować swoje spokojne usposobienie.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jak wiele psów pasterskich odznacza się wyjątkową inteligencją. Szybko zrozumie, czego od niego oczekujemy, ale długi okres dojrzewania może w jego przypadku zahamować nieco pełne przyswojenie danej wiedzy.

Łowca

yellow-paw grey-paw grey-paw

Berneńczyk ma bardzo słaby instynkt łowiecki, z innymi zwierzętami domowymi żyje raczej w przyjaźni.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Berneński pies pasterski to pies stróżujący, w związku z czym może być nieufny wobec obcych. Jeśli jednak nie wykorzystujemy go do pilnowania domu i nie prowadzimy w tym kierunku, okaże przyjaźń każdemu.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Mimo że jest to typowo wiejska rasa, berneńczyk nie lubi rozdzielać się ze swoim opiekunem. To pies zależny od rodziny, czasem nawet nieco zbyt do niej przywiązany. Jest niezwykle opiekuńczy i wierny, potrzebuje kontaktów i czułości.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Wyjątkowe przywiązanie berneńczyka do rodziny sprawia, że nie przepada on za samotnością. Lubi być otoczony innymi i cieszą go niezmiernie wyrazy czułości ze strony najbliższych.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jak wiele psów pasterskich, berneńczyk posiada duże zdolności w zakresie koncentracji i słuchania swojego opiekuna.

Jednak ze względu na to, że późno osiąga dojrzałość (2 do 3 lat), żeby w pełni przyswoił umiejętności, musimy okazać cierpliwość i wielokrotnie powtarzać ćwiczenia. Szkolenie należy rozpocząć wcześnie, pamiętając o rozmiarach tych przyjaznych psiaków – waga dorosłego berneńskiego psa pasterskiego może osiągnąć nawet 60 kg.

Konieczne będzie zapewnienie szczeniakom tej rasy zdecydowanego, ale jednocześnie łagodnego szkolenia, zgodnego z zasadami pozytywnego wychowania i z tempem nauki psa.

Jak najwcześniej musimy nauczyć go chodzić spokojnie na smyczy, by spacery były bezpieczne i przyjemne dla wszystkich.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Berneńczyk szczeka groźnie i mocno, zwłaszcza gdy zauważy na swoim terytorium intruza. Nie jest to jednak zdecydowanie jego ulubiony sposób komunikacji.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ten pasterski pies wykazuje niezmierne przywiązanie do rodziny i niewielki instynkt drapieżnika. Nie ma szczególnych skłonności do ucieczki. Woli przebywać tam, gdzie jego najbliżsi.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Berneńczyk nie przepada za samotnością. Nie powinien zostawać sam w domu przez cały dzień, nie mając nic do roboty. Znudzony i zniecierpliwiony może bowiem zacząć niszczyć przedmioty w jego zasięgu.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ogromne łakomstwo berneńczyka bardzo przydaje się podczas szkolenia, bo przysmaki stanowią dla niego prawdziwą motywację. Uważajmy jednak, żeby nie przesadzić.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Berneński pies pasterski wykorzystywany jest do wielu zadań – od pilnowania stad i ich prowadzenia po ciągnięcie zaprzęgów.

Obecnie rzadko widuje się berneńczyki prowadzące stado, natomiast wciąż często wykorzystuje się ich silny instynkt stróżujący do odstraszania nieproszonych gości.

Mimo wyglądu dużego misia ten duży pies potrafi dać głos, gdy nieznajomy wkroczy na terytorium jego grupy społecznej. Nie podejmuje jednak żadnych agresywnych działań, ogranicza się do odstraszania.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na swój spokój, łagodność i uczuciowość berneńczyk to świetny wybór na pierwszego psa. W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak zapominać o wczesnym szkoleniu – w ten sposób unikniemy późniejszego przeciążenia – ani też o dużym zapotrzebowaniu psa na ruch.

Tryb życia

Berneński pies pasterski w mieszkaniu

yellow-paw grey-paw grey-paw

Berneńczyk jest w stanie przystosować się do miejskiego życia w mieszkaniu (o ile jest ono wystarczająco duże), zdecydowanie jednak woli przebywać na świeżym powietrzu. Zamknięte przestrzenie nie są dla niego.

Jego gruba sierść zapewnia mu dobrą ochronę i umożliwia życie na zewnątrz lub wewnątrz. Pamiętajmy jednak, że nie powinien przebywać z dala od swojej grupy społecznej. Potrzebuje miejsca w cieple, blisko swojego pana.

Jeśli pies ten żyje w mieszkaniu, potrzebuje kilku długich, co najmniej 30-minutowych spacerów dziennie i zabaw zapewniających mu regularną stymulację i aktywność.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Berneńczyk to z natury pies pracujący, dlatego potrzebuje fizycznego wysiłku na co dzień.

Z przyjemnością potowarzyszy swemu panu w joggingu lub w treningach agility, podczas których wykazuje się zresztą dużą zwinnością.

Jak wiele psów użytkowych potrzebuje codziennej aktywności, zarówno fizycznej (długie spacery, ciągnięcie, agility), umysłowej (nauka sztuczek, dog dancing), jak i węchowej (tropienie).

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na duże rozmiary berneńczyk nie wszędzie może nam bez problemu towarzyszyć.

Ale wszystko jest możliwe, zwłaszcza jeśli pies otrzyma odpowiednie szkolenie i od szczeniaka będzie przyzwyczajany do podróży ze swoim panem.

Współżycie z innymi

Berneński pies pasterski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Berneńczyk ma słaby instykt łowiecki i może bez problemu dogadać się z kotami, o ile od początku przyzwyczaimy go do ich obecności.

Jeśli chcemy, by zwierzaki te żyły w jednym domu, należy zapewnić socjalizację berneńczyka od najmłodszego wieku.

Berneński pies pasterski i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten wielki, pozbawiony agresji pies o dość biernym usposobieniu nigdy nie dąży do konfrontacji ze swoimi współbraćmi, nawet najbardziej lekkomyślnymi. Na ich ewentualne prowokacje pozostaje obojętny.

Jednak ze względu na rozmiary berneńczyka konieczna jest socjalizacja umożliwiająca uniknięcie jakichkolwiek incydentów i zachowanie kontroli nad psem.

Berneński pies pasterski i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten wyjątkowo łagodny i przyjazny pies będzie świetnym towarzyszem rodziny z dziećmi. Jeśli zachowanie dzieci (np. krzyki) będzie mu przeszkadzać, po prostu się wycofa.

Berneński pies pasterski i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Berneńczyk może sprawdzić się jako towarzysz starszych osób prowadzących aktywny tryb życia i mających dużo czasu. Natomiast ze względu na swoją siłę i  duże zapotrzebowanie na ruch, nie jest polecany dla starszych osób prowadzących siedzący tryb życia.

Berneński pies pasterski - cena

Średnia cena berneńskiego psa pasterskiego to ok. 2000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena różni się w zależności od pochodzenia, wieku i płci psa.

Miesięczny koszt utrzymania berneńczyka to około 200 zł. Kwota ta uwzględnia dobrej jakości karmę i zabiegi niezbędne do utrzymania psa w dobrym zdrowiu.

Pielęgnacja

Pomimo tego, że sierść berneńczyka jest długa i gęsta, do utrzymania jej w dobrej kondycji wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uszy, które ze względu na opadający kształt są podatne na infekcje.

Linienie

Berneńczyk traci dość dużo sierści, zwłaszcza w okresie wiosennego i jesiennego linienia.

Żywienie

To łakomy pies, którego dość łatwo wyżywić. Mimo to powinniśmy zadbać o wysokiej jakości karmę, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Porcje należy dostosować do wagi, rozmiaru i kondycji fizycznej psa, zwłaszcza jeśli towarzyszy on swojemu panu w aktywności sportowej.

Karma może być sucha lub świeża (BARF lub posiłki przygotowywane w domu). Zawsze jednak powinna być doskonałej jakości. Szczeniak berneńskiego psa pasterskiego rośnie szybko (1 kg tygodniowo w pierwszych miesiącach), niezbędne będzie zatem zapewnienie mu składników odżywczych dostosowanych do jego budowy i rozwoju (18 miesięcy w przypadku suki, 3 lata w przypadku psa).

Aby uniknąć problemów z układem trawienia, posiłki najlepiej podawać w podwyższonej misce, by pies nie musiał schylać się do jedzenia.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia berneńskiego psa pasterskiego to 8–10 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Berneńczyk to pies wiejski, dość odporny z natury. Jest jednak dość podatny na wiele chorób. Ma skłonność do pewnych problemów zdrowotnych właściwych dla dużych psów, zwłaszcza jeśli zaniedbamy jego kondycję, rozwój i przystosowanie do aktywności fizycznej (ciągnięcie, agility).

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

O ile berneńczyk ma dostęp do zimnej wody i miejsca w cieniu, upał nie stanowi dla niego problemu.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Gruba szata berneńczyka i jego ogromna odwaga sprawiają, że jest on niezwykle wytrzymały na pogodę i ekstremalne warunki klimatyczne.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To niezwykle łakomy pies, więc jeśli nie zadbamy o jego odpowiednią aktywność fizyczną, szybko może utyć.

Należy zatem zapewnić mu dzienną porcję karmy dostosowaną do jego kondycji fizycznej, nie podawać mu jedzenia między posiłkami i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

Częste choroby

Najczęstsze choroby berneńskiego psa pasterskiego to:

  • dysplazja stawu biodrowego,
  • zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka,
  • zapalenie uszu,
  • ektropium - wywinięcie powieki,
  • histiocytoza: nowotwór atakujący około 20% przedstawicieli tej rasy.

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z okolic szwajcarskiego Berna, od którego pochodzi zresztą jej nazwa. Podobnie jak inne molosowate jest potomkiem tybetańskich dogów popularnych w starożytnym Rzymie, które następnie rozprzestrzeniły się w Europie dzięki legionom. Z psów tych powstał szwajcarski pies pasterski, prawdopodobnie będący przodkiem obecnych berneńczyków. W późniejszym czasie rozwinęły się typy lekko różniące się od siebie w zależności od regionu geograficznego.

Początkowo zwierzęta te były wykorzystywane jako psy stróżujące, pociągowe lub pasterskie. Obecnie pełnią głównie funkcje towarzyszy rodziny oraz ratowników górskich.

 

Imiona

Pies: Berni, Eliot, Hermes, Moris, Mozart.
Suka: Astra, Brita, Gaja, Gloria, Kulka.

 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.