Berneński pies pasterski
#37
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Pochodzący ze Szwajcarii berneńczyk to duży pies o imponującym wyglądzie. Jest równie silny, co łagodny, więc sprawi radość każdemu właścicielowi. Ma słaby instynkt łowiecki i doskonale sprawdza się jako stróż. Świetnie nadaje się do życia na wsi, o ile zadbamy o zaspokojenie jego zapotrzebowania na aktywność fizyczną i umysłową.
Podstawowe informacje o berneńskim psie pasterskim
Pochodzenie i historia
Rasa pochodzi z okolic szwajcarskiego Berna, od którego pochodzi zresztą jej nazwa. Podobnie jak inne molosowate jest potomkiem tybetańskich dogów popularnych w starożytnym Rzymie, które następnie rozprzestrzeniły się w Europie dzięki legionom. Z psów tych powstał szwajcarski pies pasterski, prawdopodobnie będący przodkiem obecnych berneńczyków. W późniejszym czasie rozwinęły się typy lekko różniące się od siebie w zależności od regionu geograficznego.
Początkowo zwierzęta te były wykorzystywane jako psy pasterskie, pociągowe lub stróżujące. Obecnie pełnią głównie funkcje towarzyszy rodziny oraz ratowników górskich.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
Sekcja
Sekcja 3 : Szwajcarskie psy pasterskie
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 58 i 66 cm
Pies : pomiędzy 64 i 70 cm
Waga
Suka : pomiędzy 40 i 45 kg
Pies : pomiędzy 50 i 60 kg
Maść
Szata berneńczyka jest trójkolorowa:
- kruczoczarna maść podstawowa;
- brązowo-czerwone podpalanie na policzkach, nad oczami, na kończynach i na klatce piersiowej;
- białe znaczenia na głowie w kształcie strzałki, na podgardlu i na klatce piersiowej, pożądane białe znaczenia na łapach i biały koniec ogona.
Rodzaj szaty
Berneńczyk ma piękną długą sierść, jest błyszcząca, gładka i falowana.
Kolor oczu
Oczy są ciemnobrązowe.
Opis
Berneńczyk to duży pies pracujący o zrównoważonym charakterze. Jego sylwetka odznacza się harmonią, jest mocna, zgrabna i proporcjonalna.