Berneński pies pasterski

#37

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Berneński pies pasterski

Pochodzący ze Szwajcarii berneńczyk to duży pies o imponującym wyglądzie. Jest równie silny, co łagodny, więc sprawi radość każdemu właścicielowi. Ma słaby instynkt łowiecki i doskonale sprawdza się jako stróż. Świetnie nadaje się do życia na wsi, o ile zadbamy o zaspokojenie jego zapotrzebowania na aktywność fizyczną i umysłową.

Podstawowe informacje o berneńskim psie pasterskim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Pieszczoch Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z okolic szwajcarskiego Berna, od którego pochodzi zresztą jej nazwa. Podobnie jak inne molosowate jest potomkiem tybetańskich dogów popularnych w starożytnym Rzymie, które następnie rozprzestrzeniły się w Europie dzięki legionom. Z psów tych powstał szwajcarski pies pasterski, prawdopodobnie będący przodkiem obecnych berneńczyków. W późniejszym czasie rozwinęły się typy lekko różniące się od siebie w zależności od regionu geograficznego.

Początkowo zwierzęta te były wykorzystywane jako psy pasterskie, pociągowe lub stróżujące. Obecnie pełnią głównie funkcje towarzyszy rodziny oraz ratowników górskich.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 3 : Szwajcarskie psy pasterskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 58 i 66 cm

  Pies : pomiędzy 64 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 45 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 60 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Berneńczyk to duży pies pracujący o zrównoważonym charakterze. Jego sylwetka odznacza się harmonią, jest mocna, zgrabna i proporcjonalna.

  Berneński pies pasterski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten wielki szwajcarski pies jest niezmiernie uczuciowy. Kocha całą rodzinę, czasem może nawet wydawać się nieco zbyt przywiązany do niektórych jej członków.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Berneńczyk uwielbia spędzać czas na zabawie z dziećmi, czujnie ich przy tym pilnując.

   Przez długi czas pozostaje młody duchem, dlatego zabawa to w jego przypadku świetny sposób na spożytkowanie ewentualnego nadmiaru energii, a także, o ile pozostanie przyjemnością, doskonała forma nauki.

  • 66%

   Spokojny

   Łagodny olbrzym to idealne określenie dla berneńczyka. Spokojny, ułożony, zrównoważony i łagodny, jednym słowem świetny towarzysz dla każdego.

   Musimy jednak pamiętać, że potrzebuje codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej, by zachować swoje spokojne usposobienie.

  • 100%

   Inteligentny

   Jak wiele psów pasterskich odznacza się wyjątkową inteligencją. Szybko zrozumie, czego od niego oczekujemy, ale długi okres dojrzewania może w jego przypadku zahamować nieco pełne przyswojenie danej wiedzy.

  • 33%

   Łowca

   Berneńczyk ma bardzo słaby instynkt łowiecki, z innymi zwierzętami domowymi żyje raczej w przyjaźni.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Berneński pies pasterski to pies stróżujący, w związku z czym może być nieufny wobec obcych. Jeśli jednak nie wykorzystujemy go do pilnowania domu i nie prowadzimy w tym kierunku, okaże przyjaźń każdemu.

  • 33%

   Niezależny

   Mimo że jest to typowo wiejska rasa, berneńczyk nie lubi rozdzielać się ze swoim opiekunem. To pies zależny od rodziny, czasem nawet nieco zbyt do niej przywiązany. Jest niezwykle opiekuńczy i wierny, potrzebuje kontaktów i czułości.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Wyjątkowe przywiązanie berneńczyka do rodziny sprawia, że nie przepada on za samotnością. Lubi być otoczony innymi i cieszą go niezmiernie wyrazy czułości ze strony najbliższych.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jak wiele psów pasterskich, berneńczyk posiada duże zdolności w zakresie koncentracji i słuchania swojego opiekuna.

    Jednak ze względu na to, że późno osiąga dojrzałość (2 do 3 lat), żeby w pełni przyswoił umiejętności, musimy okazać cierpliwość i wielokrotnie powtarzać ćwiczenia. Szkolenie należy rozpocząć wcześnie, pamiętając o rozmiarach tych przyjaznych psiaków – waga dorosłego berneńskiego psa pasterskiego może osiągnąć nawet 60 kg.

    Konieczne będzie zapewnienie szczeniakom tej rasy zdecydowanego, ale jednocześnie łagodnego szkolenia, zgodnego z zasadami pozytywnego wychowania i z tempem nauki psa.

    Jak najwcześniej musimy nauczyć go chodzić spokojnie na smyczy, by spacery były bezpieczne i przyjemne dla wszystkich.

   • 66%

    Szczekliwy

    Berneńczyk szczeka groźnie i mocno, zwłaszcza gdy zauważy na swoim terytorium intruza. Nie jest to jednak zdecydowanie jego ulubiony sposób komunikacji.

   • 33%