Berneński pies pasterski (berneńczyk)

#28

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Berneński pies pasterski (berneńczyk)

Pochodzący ze Szwajcarii berneńczyk to duży pies o imponującym wyglądzie. Jest równie silny, co łagodny, więc sprawi radość każdemu właścicielowi. Ma słaby instynkt łowiecki i doskonale sprawdza się jako stróż. Świetnie nadaje się do życia na wsi, o ile zadbamy o zaspokojenie jego zapotrzebowania na aktywność fizyczną i umysłową.

Podstawowe informacje o berneńskim psie pasterskim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Pieszczoch Inteligentny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Rasa pochodzi z okolic szwajcarskiego Berna, od którego pochodzi zresztą jej nazwa. Podobnie jak inne molosowate jest potomkiem tybetańskich dogów popularnych w starożytnym Rzymie, które następnie rozprzestrzeniły się w Europie dzięki legionom. Z psów tych powstał szwajcarski pies pasterski, prawdopodobnie będący przodkiem obecnych berneńczyków. W późniejszym czasie rozwinęły się typy lekko różniące się od siebie w zależności od regionu geograficznego.

Początkowo zwierzęta te były wykorzystywane jako psy pasterskie, pociągowe lub stróżujące. Obecnie pełnią głównie funkcje towarzyszy rodziny oraz ratowników górskich.

Poznaj pozostałe szwajcarskie psy pasterskie.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 3 : Szwajcarskie psy pasterskie

Wzorzec rasy

Berneński pies pasterski (berneńczyk)
Berneński pies pasterski (berneńczyk)
Berneński pies pasterski (berneńczyk)
Berneński pies pasterski (berneńczyk)
Berneński pies pasterski (berneńczyk)

Wysokość w kłębie Berneński pies pasterski (berneńczyk)

Suka : pomiędzy 58 i 66 cm

Pies : pomiędzy 64 i 70 cm

Waga

Suka : pomiędzy 40 i 45 kg

Pies : pomiędzy 50 i 60 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis rasy

Berneńczyk należy do psów ras dużych i olbrzymich. Jego sylwetka odznacza się harmonią, jest mocna, zgrabna i proporcjonalna. Czaszka jest mocna, proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Stop jest wyraźnie zaznaczony, a kufa średniej długości. Uszy o trójkątnym kształcie są średniej wielkości, wysoko osadzone i opadające.

Ciekawostki o rasie

Berneński pies pasterski - charakter

100%

Czuły

To pewny siebie i przyjazny pies o łagodnym usposobieniu. Jest niezmiernie uczuciowy. Kocha całą rodzinę, czasem może nawet wydawać się nieco zbyt przywiązany do niektórych jej członków.

66%

Lubi zabawę

Berneńczyk uwielbia spędzać czas na zabawie z dziećmi, czujnie ich przy tym pilnując.

Przez długi czas pozostaje młody duchem, dlatego zabawa to w jego przypadku świetny sposób na spożytkowanie ewentualnego nadmiaru energii, a także, o ile pozostanie przyjemnością, doskonała forma nauki.

66%

Spokojny

Łagodny olbrzym to idealne określenie dla berneńczyka. Spokojny, ułożony, zrównoważony i łagodny, jednym słowem świetny towarzysz dla każdego.

Musimy jednak pamiętać, że potrzebuje codziennej stymulacji fizycznej i umysłowej, by zachować swoje spokojne usposobienie.

100%

Inteligentny

Jak wiele psów pasterskich odznacza się wyjątkową inteligencją. Szybko zrozumie, czego od niego oczekujemy, ale długi okres dojrzewania może w jego przypadku zahamować nieco pełne przyswojenie danej wiedzy.

33%

Łowca

Berneńczyk ma bardzo słaby instynkt łowiecki, z innymi zwierzętami domowymi żyje raczej w przyjaźni.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Berneński pies pasterski to pies stróżujący, w związku z czym może być nieufny wobec obcych. Jeśli jednak nie wykorzystujemy go do pilnowania domu i nie prowadzimy w tym kierunku, okaże przyjaźń każdemu.

33%

Niezależny

Mimo że jest to typowo wiejska rasa, berneńczyk nie lubi rozdzielać się ze swoim opiekunem. To pies zależny od rodziny, czasem nawet nieco zbyt do niej przywiązany. Jest niezwykle opiekuńczy i wierny, potrzebuje kontaktów i czułości.

Zachowanie

33%

Znoszenie samotności

Wyjątkowe przywiązanie berneńczyka do rodziny sprawia, że nie przepada on za samotnością. Lubi być otoczony innymi i cieszą go niezmiernie wyrazy czułości ze strony najbliższych.

66%

Posłuszny / łatwo się uczy

Jak wiele psów pasterskich, berneńczyk posiada duże zdolności w zakresie koncentracji i słuchania swojego opiekuna.

Jednak ze względu na to, że późno osiąga dojrzałość (2 do 3 lat), żeby w pełni przyswoił umiejętności, musimy okazać cierpliwość i wielokrotnie powtarzać ćwiczenia. Szkolenie należy rozpocząć wcześnie, pamiętając o rozmiarach tych przyjaznych psiaków – waga dorosłego berneńskiego psa pasterskiego może osiągnąć nawet 60 kg.

Konieczne będzie zapewnienie szczeniakom tej rasy zdecydowanego, ale jednocześnie łagodnego szkolenia, zgodnego z zasadami pozytywnego wychowania i z tempem nauki psa.

Jak najwcześniej musimy nauczyć go chodzić spokojnie na smyczy, by spacery były bezpieczne i przyjemne dla wszystkich.

66%

Szczekliwy

Berneńczyk szczeka groźnie i mocno, zwłaszcza gdy zauważy na swoim terytorium intruza. Nie jest to jednak zdecydowanie jego ulubiony sposób komunikacji.

33%

Skłonność do ucieczek

Ten pasterski pies wykazuje niezmierne przywiązanie do rodziny i niewielki instynkt drapieżnika. Nie ma szczególnych skłonności do ucieczki. Woli przebywać tam, gdzie jego najbliżsi.

66%

Skłonność do niszczenia

Berneńczyk nie przepada za samotnością. Nie powinien zostawać sam w domu przez cały dzień, nie mając nic do roboty. Znudzony i zniecierpliwiony może bowiem zacząć niszczyć przedmioty w jego zasięgu.

100%

Łakomczuch

Ogromne łakomstwo berneńczyka bardzo przydaje się podczas szkolenia, bo przysmaki stanowią dla niego prawdziwą motywację. Uważajmy jednak, żeby nie przesadzić.

100%

Pies stróżujący

Berneński pies pasterski wykorzystywany jest do wielu zadań – od pilnowania stad i ich prowadzenia po ciągnięcie zaprzęgów.

Obecnie rzadko widuje się berneńczyki prowadzące stado, natomiast wciąż często wykorzystuje się ich silny instynkt stróżujący do odstraszania nieproszonych gości.

Mimo wyglądu dużego misia ten duży pies potrafi dać głos, gdy nieznajomy wkroczy na terytorium jego grupy społecznej. Nie podejmuje jednak żadnych agresywnych działań, ogranicza się do odstraszania.

66%

Pierwszy pies

Ze względu na swój spokój, łagodność i uczuciowość berneńczyk to świetny wybór na pierwszego psa. W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak zapominać o wczesnym szkoleniu – w ten sposób unikniemy późniejszego przeciążenia – ani też o dużym zapotrzebowaniu psa na ruch.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Berneński pies pasterski (berneńczyk) ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Berneński pies pasterski (berneńczyk) jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

33%

Berneński pies pasterski (berneńczyk) w mieszkaniu

Berneńczyk jest w stanie przystosować się do miejskiego życia w mieszkaniu (o ile jest ono wystarczająco duże), zdecydowanie jednak woli przebywać na świeżym powietrzu. Zamknięte przestrzenie nie są dla niego.

Jego gruba sierść zapewnia mu dobrą ochronę i umożliwia życie na zewnątrz lub wewnątrz. Pamiętajmy jednak, że nie powinien przebywać z dala od swojej grupy społecznej. Potrzebuje miejsca w cieple, blisko swojego pana.

Jeśli żyje w mieszkaniu, potrzebuje kilku długich, co najmniej 30-minutowych spacerów dziennie i zabaw zapewniających mu regularną stymulację i aktywność.

66%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Berneńczyk to z natury pies pracujący, dlatego potrzebuje fizycznego wysiłku na co dzień.

Z przyjemnością potowarzyszy swemu panu w joggingu lub w treningach agility, podczas których wykazuje się zresztą dużą zwinnością.

Jak wiele psów użytkowych potrzebuje codziennej aktywności, zarówno fizycznej (długie spacery, ciągnięcie, agility), umysłowej (nauka sztuczek, dog dancing), jak i węchowej (tropienie).

33%

Podróże/łatwość przewożenia

Ze względu na duże rozmiary berneńczyk nie wszędzie może nam bez problemu towarzyszyć.

Ale wszystko jest możliwe, zwłaszcza jeśli czworonóg otrzyma odpowiednie szkolenie i od szczeniaka będzie przyzwyczajany do podróży ze swoim panem.

Współżycie z innymi

66%

Berneński pies pasterski (berneńczyk) i koty

Berneńczyk ma słaby instykt łowiecki i może bez problemu dogadać się z kotami, o ile od początku przyzwyczaimy go do ich obecności.

Jeśli chcemy, by zwierzaki te żyły w jednym domu, należy zapewnić socjalizację berneńczyka od najmłodszego wieku. 

66%

Berneński pies pasterski (berneńczyk) i psy

Ten wielki, pozbawiony agresji pies o dość biernym usposobieniu nigdy nie dąży do konfrontacji ze swoimi współbraćmi, nawet najbardziej lekkomyślnymi. Na ich ewentualne prowokacje pozostaje obojętny.

Jednak ze względu na rozmiary berneńczyka konieczna jest socjalizacja umożliwiająca uniknięcie jakichkolwiek incydentów i zachowanie kontroli nad psem.

100%

Berneński pies pasterski (berneńczyk) i dzieci

Ten wyjątkowo łagodny i przyjazny olbrzym będzie świetnym towarzyszem rodziny z dziećmi. Jest cierpliwy i wyrozumiały. Jeśli zachowanie dzieci (np. krzyki) będzie mu przeszkadzać, po prostu się wycofa.

33%

Berneński pies pasterski (berneńczyk) i osoby starsze

Berneńczyk może sprawdzić się jako towarzysz starszych osób prowadzących aktywny tryb życia i mających dużo czasu. Natomiast ze względu na swoją siłę i  duże zapotrzebowanie na ruch, nie jest polecany dla starszych osób prowadzących siedzący tryb życia.

%}

Berneński pies pasterski - szczenięta, hodowla i cena

Średnia cena berneńskiego psa pasterskiego to ok. 2000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena różni się w zależności od pochodzenia, wieku i płci psa.

Miesięczny koszt utrzymania berneńczyka to około 200 zł. Kwota ta uwzględnia dobrej jakości karmę i zabiegi niezbędne do utrzymania psa w dobrym zdrowiu.

Pielęgnacja

Pomimo tego, że sierść jest długa i gęsta, do utrzymania jej w dobrej kondycji wystarczy cotygodniowe szczotkowanie. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na uszy, które ze względu na opadający kształt są podatne na infekcje. 

Linienie

Berneńczyk traci dość dużo sierści, zwłaszcza w okresie wiosennego i jesiennego linienia.

Żywienie

Berneński pies pasterski jest łakomczuchem, którego dość łatwo wyżywić. Mimo to powinniśmy zadbać o wysokiej jakości karmę, która zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Porcje należy dostosować do wagi, rozmiaru i kondycji fizycznej psa, zwłaszcza jeśli towarzyszy on swojemu panu w aktywności sportowej.

Karma może być sucha lub świeża (BARF lub posiłki przygotowywane w domu). Zawsze jednak powinna być doskonałej jakości. Szczeniak berneńskiego psa pasterskiego rośnie szybko (1 kg tygodniowo w pierwszych miesiącach), niezbędne będzie zatem zapewnienie mu składników odżywczych dostosowanych do jego budowy i rozwoju (18 miesięcy w przypadku suki, 3 lata w przypadku psa).

Aby uniknąć problemów z układem trawienia, posiłki najlepiej podawać w podwyższonej misce, by pies nie musiał schylać się do jedzenia.

Zdrowie

Berneńczyk - długość życia

Niestety, nie są to długowieczne psy. Średnia długość życia czworonoga tej rasy to 8–10 lat.

Odporność/wytrzymałość

Berneńczyk to pies wiejski, dość odporny z natury. Jest jednak dość podatny na wiele chorób. Ma skłonność do pewnych problemów zdrowotnych właściwych dla dużych psów, zwłaszcza jeśli zaniedbamy jego kondycję. Ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej (ciągnięcie, agility).

Odporność na upały

O ile berneńczyk ma dostęp do zimnej wody i miejsca w cieniu, upał nie stanowi dla niego problemu.

Odporność na zimno

Gruba szata berneńczyka i jego ogromna odwaga sprawiają, że jest on niezwykle wytrzymały na pogodę i ekstremalne warunki klimatyczne.

Skłonność do tycia

To niezwykle łakomy pies, więc jeśli nie zadbamy o jego odpowiednią aktywność fizyczną, szybko może utyć.

Należy zatem zapewnić mu dzienną porcję karmy dostosowaną do jego kondycji fizycznej, nie podawać mu jedzenia między posiłkami i zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

Częste choroby

Najczęstsze choroby berneńskiego psa pasterskiego to:

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

2 komentarzy

  • Alabog15_-
    Alabog15_-
    Ja mam już dorosłego to suczka ale bardzo słodka🐶🐶☺️☺️🥺🥺
  • -pieski_kotki
    -pieski_kotki
    Zaoptowałam oo słodki ma dopiero 2 miesięcy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

2 komentarzy na temat 2