Reklama

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy, czyli spacer ze szczeniakiem

Szczenię na smyczy advice
© Shutterstock

Początki świeżo upieczonych opiekunów psów bywają trudne. Muszą oni bowiem nie tylko przyzwyczaić się życia z psem pod jednym dachem, poznać jego potrzeby i wyrobić w sobie pewne nawyki, których dawniej nie mieli, ale też nauczyć swoich podopiecznych wielu podstawowych zasad i umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu. Dużym wyzwaniem dla nowych właścicieli szczeniąt jest nauka chodzenia na smyczy. Nie jest to łatwe, ale – o ile dobrze się przygotujemy i wykażemy się cierpliwością oraz wyrozumiałością – pies powinien szybko zrozumieć, o co chodzi. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Przez Katarzyna Lipska

aktualizacja dnia 23.09.2020, 11:27

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, wybierz się do dobrego sklepu zoologicznego i zaopatrz w odpowiednią smycz dla Twojego pupila. To niezwykle ważna sprawa – smycz, jako akcesorium służące do kontrolowania zachowania psa podczas spacerów, musi być mocna, funkcjonalna i bezpieczna. Najważniejsze okazuje się jej wykonanie i wykończenie. Zwróć więc przede wszystkim uwagę na wytrzymałość tworzywa, z którego została wykonana, i sprawdź, czy okucia i nity są wystarczająco solidne. Grubość smyczy należy dobrać do rozmiaru psa – w przypadku szczenięcia warto wziąć pod uwagę fakt, że pies szybko rośnie i za kilka miesięcy będzie już znacznie większy. Zbyt cienka smycz, przy gwałtownym ruchu, może nie tylko zerwać się i uwolnić psa spod Twojej kontroli, ale także boleśnie zranić Twoją rękę.

Równie istotny okazuje się wybór wygodnej obroży, do której przypinać będziesz smycz. Najpopularniejsze dzisiaj obroże wykonane są z taśmy polipropylenowej, która daje się odpowiednio wykończyć i wyprofilować. Takie obroże są mocne i trwałe, ale co najważniejsze – wygodne dla Twojego psa. Możesz też zdecydować się na obrożę skórzaną – będzie ona jednak sporo droższa. Zwróć szczególną uwagę na odpowiedni rozmiar obroży: nie może być ani za luźna, ani za ciasna. W dopasowaniu odpowiedniej obroży pomóc może zasada dwóch palców – między obrożą a szyją psiaka powinny swobodnie wchodzić (i jednocześnie przylegać do obroży) dwa palce.

Jeśli wahasz się między obrożą a szelkami – pamiętaj, że szelki nie sprawdzają się podczas treningów posłuszeństwa ze względu na osłabiony kontakt między psem a właścicielem. Na początku więc lepiej nauczyć psa chodzenia w obroży, a z szelkami eksperymentować, kiedy pies opanuje już chodzenie na smyczy i zapozna się w dostatecznym stopniu z otaczającym go światem.

Nauka chodzenia na smyczy

szczeniak na smyczy
Shutterstock©

 

Etap I – przyzwyczajenie do nowych akcesoriów

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? W pierwszej kolejności szczeniaka trzeba przyzwyczaić do noszenia obroży. Będzie to dla niego zupełnie nowa sytuacja – zanim więc mu ją założysz, pozwól mu ją dokładnie obwąchać. By zapomniał, że ma ją na sobie, pobaw się z nim ulubionymi zabawkami, poczęstuj smakołykami. Powinien szybko się z nią oswoić. Możesz zostawić ją na psiej szyi na stałe, ale pamiętaj, żeby często sprawdzać, czy nie staje się za ciasna. Szczeniaki rosną jak na drożdżach!

Etap II – ćwiczenia statyczne

Zanim przejdziesz do zasadniczej nauki szczeniaka chodzenia na smyczy, wprowadź proste ćwiczenie, które przyzwyczai go do bycia przytrzymywanym. Chwyć za obrożę i ustabilizuj pupila drugą ręką w taki sposób, żeby nie mógł się wiercić. Gdy będzie stał grzecznie i spokojnie, pochwal go (możesz też dać mu małą nagrodę w postaci smakołyku) i wypuść. Powtarzaj to ćwiczenie w miarę często, aż zwierzę nauczy się spokojnie stać pod Twoją kontrolą. Oczywiście nie przytrzymuj malucha na siłę, gdy widzisz, że jest mocno zestresowany lub wręcz spanikowany, bo takie ćwiczenie i tak nie przyniesie zamierzonych efektów, a tylko wzmocni niechęć pupila do obroży. Ćwicz często, ale krótko, cały czas obserwując psa i jego nastrój.

Kiedy szczeniak przyzwyczai się już do noszenia obroży i bycia przytrzymywanym, czas na przypięcie smyczy. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Tak, jak wszystkiego innego – najlepiej w formie ciekawej dla niego zabawy, by nowa aktywność mu się spodobała. Stojąc w miejscu, trzymaj smycz, chwal malucha i częstuj smakołykami za każdym razem, kiedy do Ciebie wróci. Uwaga! Zwróć uwagę na to, by zawsze kończyć ćwiczenie i odpinać smycz wyłącznie wtedy, kiedy pupil znajduje się obok Ciebie. Dzięki temu nauczy się, że nie warto ciągnąć smyczy, by iść tam, gdzie chce.

Etap III – ćwiczenia w ruchu

Kolejnym etapem ćwiczeń powinno być przemieszczanie się z psem na smyczy. Na spacerze ze szczeniakiem, zachęć go, by poszedł za Tobą – jeśli wykona polecenie, pochwal go i daj smakołyk, jeśli zaś zatrzyma się lub będzie ciągnął i napinał smycz, próbując iść w innym kierunku, stań w miejscu i zignoruj te działania. Poczekaj, aż rozluźni smycz i do Ciebie wróci, pochwal go za to, a następnie ponów ćwiczenie. Szczeniak nauczy się dzięki temu, że kiedy jest na smyczy, powinien podążać spokojnie obok Ciebie, a uporczywe ciągnięcie nic mu nie da.

Luźna smycz a chodzenie przy nodze

Gdy Twój pies opanuje chodzenie na smyczy i trochę podrośnie, możesz zacząć wprowadzać rozróżnienie na chodzenie przy nodze i na luźnej smyczy, co znacznie ułatwi Wam komunikację podczas codziennych spacerów. Chodzenie na luźnej smyczy to – w największym skrócie – spacerowanie bez ciągnięcia, czyli to, czego nauczyłeś psa na etapie szczenięcym. Nauka chodzenia przy nodze jest nieco bardziej skomplikowana i dzieli się na kilka etapów (nauka targetowania, podążania za dłonią, dostawiania się do nogi i wreszcie wspólnego przemieszczania się w silnym skupieniu psa na wydawanych poleceniach). Zajmuje sporo czasu i wymaga ćwiczeń, w efekcie jednak spacerowanie z psem w tłumie ludzi czy na ruchliwej ulicy staje się dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Nie tylko pies potrzebuje szkolenia!

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś psa, ważne jest nie tylko to, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, ale też (albo przede wszystkim!) – jak nauczyć siebie spacerować z psem. Spacery ze szczeniakiem, poza oczywistym celem załatwienia przez niego potrzeb fizjologicznych, są dla psa najlepszą rozrywką i okazją do poznawania świata. Musisz więc wykazać się sporą cierpliwością i wyrozumiałością – pozwolić psiakowi wszystko dokładnie obwąchać, sprawdzić, w pewnym momencie jego życia też zacząć socjalizować go poprzez kontrolowane kontakty z innymi psami... Warto potraktować spacerowanie z psem jako swoisty rytuał także dla siebie. Świat nie zawali się przecież, jeśli na chwilę zwolnisz i razem z psem przyjrzysz się bliżej swojej okolicy!