Reklama

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy, czyli spacer ze szczeniakiem

Szczenię na smyczy
© Shutterstock

Nauka chodzenia psa na smyczy jest dużym wyzwaniem dla świeżo upieczonych opiekunów. Nie jest to łatwe, ale – o ile dobrze się przygotujemy i wykażemy się cierpliwością oraz wyrozumiałością – pies powinien szybko zrozumieć, o co chodzi. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Redakcja

aktualizacja dnia 15.03.2021, 10:20

Początki świeżo upieczonych opiekunów psów bywają trudne. Muszą oni bowiem nie tylko przyzwyczaić się życia z psem pod jednym dachem, poznać jego potrzeby i wyrobić w sobie pewne nawyki, których dawniej nie mieli, ale też nauczyć swoich podopiecznych wielu podstawowych zasad i umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu.

Jedną z podstawowych umiejętności jaką powinien opanować pies, jest nauka chodzenia na smyczy. Jak go tego nauczyć krok po kroku?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, wybierz się do dobrego sklepu zoologicznego i zaopatrz w odpowiednią smycz dla Twojego pupila. To niezwykle ważna sprawa – smycz, jako akcesorium służące do kontrolowania zachowania psa podczas spacerów, musi być mocna, funkcjonalna i bezpieczna.

Najważniejsze okazuje się jej wykonanie i wykończenie. Zwróć więc przede wszystkim uwagę na wytrzymałość tworzywa, z którego została wykonana, i sprawdź, czy okucia i nity są wystarczająco solidne.

Grubość smyczy należy dobrać do rozmiaru psa – w przypadku szczenięcia warto wziąć pod uwagę fakt, że pies szybko rośnie i za kilka miesięcy będzie już znacznie większy. Zbyt cienka smycz, przy gwałtownym ruchu, może nie tylko zerwać się i uwolnić psa spod Twojej kontroli, ale także boleśnie zranić Twoją rękę.

Równie istotny okazuje się wybór wygodnej obroży, do której przypinać będziesz smycz. Najpopularniejsze dzisiaj obroże wykonane są z taśmy polipropylenowej, która daje się odpowiednio wykończyć i wyprofilować. Takie obroże są mocne i trwałe, ale co najważniejsze – wygodne dla Twojego psa. Możesz też zdecydować się na obrożę skórzaną – będzie ona jednak sporo droższa.

Zwróć szczególną uwagę na odpowiedni rozmiar obroży: nie może być ani za luźna, ani za ciasna. W dopasowaniu odpowiedniej obroży pomóc może zasada dwóch palców – między obrożą a szyją psiaka powinny swobodnie wchodzić (i jednocześnie przylegać do obroży) dwa palce.

Jeśli wahasz się między obrożą a szelkami – pamiętaj, że szelki nie sprawdzają się podczas treningów posłuszeństwa ze względu na osłabiony kontakt między psem a właścicielem. Na początku więc lepiej nauczyć psa chodzenia w obroży, a z szelkami eksperymentować, kiedy pies opanuje już chodzenie na smyczy i zapozna się w dostatecznym stopniu z otaczającym go światem.

Nauka chodzenia psa na smyczy

Etap I – przyzwyczajenie psa do obroży

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? W pierwszej kolejności szczeniaka trzeba przyzwyczaić do noszenia obroży. Będzie to dla niego zupełnie nowa sytuacja – zanim więc mu ją założysz, pozwól mu ją dokładnie obwąchać.

By zapomniał, że ma ją na sobie, pobaw się z nim ulubionymi zabawkami, poczęstuj smakołykami. Powinien szybko się z nią oswoić. Możesz zostawić ją na psiej szyi na stałe, ale pamiętaj, żeby często sprawdzać, czy nie staje się za ciasna. Szczeniaki rosną jak na drożdżach!

Shutterstock©

Etap II – ćwiczenia statyczne

Zanim przejdziesz do zasadniczej nauki szczeniaka chodzenia na smyczy, wprowadź proste ćwiczenie, które przyzwyczai go do bycia przytrzymywanym. Chwyć za obrożę i ustabilizuj pupila drugą ręką w taki sposób, żeby nie mógł się wiercić. Gdy będzie stał grzecznie i spokojnie, pochwal go (możesz też dać mu małą nagrodę w postaci smakołyku) i wypuść.

Powtarzaj to ćwiczenie w miarę często, aż zwierzę nauczy się spokojnie stać pod Twoją kontrolą. Oczywiście nie przytrzymuj malucha na siłę, gdy widzisz, że jest mocno zestresowany lub wręcz spanikowany, bo takie ćwiczenie i tak nie przyniesie zamierzonych efektów, a tylko wzmocni niechęć pupila do obroży. Ćwicz często, ale krótko, cały czas obserwując psa i jego nastrój.

Kiedy szczeniak przyzwyczai się już do noszenia obroży i bycia przytrzymywanym, czas na przypięcie mu smyczy. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Tak, jak wszystkiego innego – najlepiej w formie ciekawej dla niego zabawy, by nowa aktywność mu się spodobała.

Stojąc w miejscu, trzymaj smycz, chwal malucha i częstuj smakołykami za każdym razem, kiedy do Ciebie wróci.

Uwaga! Zwróć uwagę na to, by zawsze kończyć ćwiczenie i odpinać smycz wyłącznie wtedy, kiedy pupil znajduje się obok Ciebie. Dzięki temu nauczy się, że nie warto ciągnąć smyczy, by iść tam, gdzie chce.

Etap III – ćwiczenia z psem na smyczy w ruchu

Kolejnym etapem ćwiczeń powinno być przemieszczanie się z psem na smyczy. Na spacerze ze szczeniakiem, zachęć go, by poszedł za Tobą – jeśli wykona polecenie, pochwal go i daj smakołyk, jeśli zaś zatrzyma się lub będzie ciągnął i napinał smycz, próbując iść w innym kierunku, stań w miejscu i zignoruj te działania.

Poczekaj, aż rozluźni smycz i do Ciebie wróci, pochwal go za to, a następnie ponów ćwiczenie. Szczeniak nauczy się dzięki temu, że kiedy jest na smyczy, powinien podążać spokojnie obok Ciebie, a uporczywe ciągnięcie nic mu nie da.

Luźna smycz a chodzenie przy nodze

©Shutterstock

Gdy Twój pies opanuje chodzenie na smyczy i trochę podrośnie, możesz zacząć wprowadzać rozróżnienie na chodzenie przy nodze i na luźnej smyczy, co znacznie ułatwi Wam komunikację podczas codziennych spacerów. Chodzenie na luźnej smyczy to – w największym skrócie – spacerowanie bez ciągnięcia, czyli to, czego nauczyłeś psa na etapie szczenięcym.

Nauka chodzenia przy nodze jest nieco bardziej skomplikowana i dzieli się na kilka etapów (nauka targetowania, podążania za dłonią, dostawiania się do nogi i wreszcie wspólnego przemieszczania się w silnym skupieniu psa na wydawanych poleceniach). Zajmuje sporo czasu i wymaga ćwiczeń, w efekcie jednak spacerowanie z psem w tłumie ludzi czy na ruchliwej ulicy staje się dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Nie tylko pies potrzebuje szkolenia!

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś psa, ważne jest nie tylko to, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, ale też (albo przede wszystkim!) – jak nauczyć siebie spacerować z psem.

Spacery ze szczeniakiem, poza oczywistym celem załatwienia przez niego potrzeb fizjologicznych, są dla psa najlepszą rozrywką i okazją do poznawania świata.

Musisz więc wykazać się sporą cierpliwością i wyrozumiałością – pozwolić psiakowi wszystko dokładnie obwąchać, sprawdzić, w pewnym momencie jego życia też zacząć socjalizować szczeniaka poprzez kontrolowane kontakty z innymi psami...

Warto potraktować spacerowanie z psem jako swoisty rytuał także dla siebie. Świat nie zawali się przecież, jeśli na chwilę zwolnisz i razem z psem przyjrzysz się bliżej swojej okolicy!