Reklama

Fazy wzrostu psa
© Shutterstock

Do jakiego wieku rośnie pies? Od czego zależy jego wielkość?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Szczenię, podobnie jak dziecko, przechodzi przez kilka etapów rozwoju. Z rozkosznej puchatej kulki przeobraża się w psotnego młodziaka, który kiedyś stanie się dorosłym czworonogiem. Do jakiego wieku rośnie pies i od czego zależy, jak będzie duży?

Etapy wzrostu szczeniąt

Po przyjściu na świat szczenięta nie widzą, nie słyszą i poruszają się tylko po to, by dostać się do mleka matki. Jednak każdego kolejnego dnia  szczeniaki przybierają na masie i stają się coraz bardziej samodzielne. Mniej więcej po miesiącu, oprócz mleka, zaczynają przyjmować również pokarmy stałe. W tym czasie warto zacząć uczyć szczenięta poprawnych zachowań  w kontaktach z człowiekiem i innymi psami. Szczenięta wchodzą też teraz w fazę intensywnego wzrostu.

Okres ten można podzielić na dwie fazy. W pierwszej z nich szczególnie intensywnie rozbudowuje się kościec. Szczeniaczki rosną w oczach, a proporcje ich ciała zmieniają się w szybkim tempie.

O ile psy ras małych rosną dość harmonijnie, to u przedstawicieli dużych ras może to wyglądać dość komicznie, gdyż młodziaki mają wyjątkowo długie łapy i chude ciało. Podczas drugiego etapu wzrostu następuje intensywniejsza rozbudowa masy mięśniowej, a pies zyskuje siłę i wytrzymałość. W miejsce miękkich, długich włosów rośnie sztywniejsza, dorosła sierść. W tym czasie kończy się też proces wymiany zębów.

Do jakiego wieku rośnie pies?

To, do jakiego wieku rośnie pies, jest cechą indywidualną. Nie da się dokładnie przewidzieć, jak długo potrwa etap intensywnego wzrostu u danego czworonoga, jednak wiele zależy od jego rasy. 

Z reguły psy ras małych rozwijają się i rosną szybciej niż psy ras dużych, ale nawet u maluchów trwa to do około 12. miesiąca życia.

Psy ras dużych osiągają docelowe rozmiary między 12. a 16. miesiącem życia

Kiedy pies staje się dorosły?

Trzeba też pamiętać, że osiągnięcie przez psa docelowego wzrostu nie jest równoznaczne z uzyskaniem przez niego pełnej dojrzałości psychicznej. Tutaj również małe psy osiągają ją wcześniej. W przypadku większych ras proces ten potrafi trwać naprawdę długo. Bernardyn czy dog niemiecki mogą wyjść mentalnie z okresu szczenięcego dopiero po 3. roku życia!

Po czym poznać, że pies wydoroślał? Po pierwsze przestaje łapać zębami wszystko wokół i zadowala się tylko gryzieniem karmy. Po drugie potrafi sam się sobą zająć. Nie oznacza to jednak wcale, że nie lubi się bawić! 

Od czego zależy wzrost u psów?

Dla właściwego rozwoju i wzrostu szczeniąt kluczowe są ruch oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Pamiętajmy, że decydując się na wzięcie do domu szczeniaka, musimy mieć czas na długie spacery, a bez względu na to, do jakiego wieku rośnie pies, którego mamy pod opieką, jako dorosły wymaga on nadal tyle samo ruchu, co młodziak!

Po drugie, młode psy mają większe zapotrzebowanie na związki mineralne niż osobniki dorosłe. Karma dla szczeniąt powinna więc być bogata w wapń i fosfor oraz chondroitynę i glukozaminę, które wspomagają rozwój kośćca. Kiedy po okresie intensywnego wzrostu psiak zaczyna nabierać normalnych proporcji, jego karma powinna zawierać więcej dobrze przyswajalnych białek. Stosując zbilansowaną, uzgodnioną z lekarzem weterynarii dietę, nie podajemy już dodatkowo suplementów witaminowych, gdyż ich nadmiar jest równie szkodliwy, co niedobór.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?