Reklama

puszysty pies
© Shutterstock

Puchate psy: 20 ras psów o puszystym futerku

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Puszyste rasy psów cieszą się ogromną popularnością. Jeśli więc myślisz o zakupie zwierzaka z mnóstwem sierści, przeczytaj.

Uwielbiasz puszyste psiaki? Nic dziwnego. Ich wygląd jest bardzo uroczy. Ale czy naprawdę jesteś gotowy opiekować się nimi? Niestety, psy z puszystymi futrami wymagają regularnego szczotkowania. Ich sierść będzie wszędzie! 

Będziesz musiał wykazać się cierpliwością. Pielęgnacja tych czworonogów jest czasochłonna. Jeśli jednak nie widzisz w tym problemu, to koniecznie zapoznaj się z opisem tych ras. Może któraś z nich skradnie twoje serce?

Małe puchate psy

Małe puchate pieski od pewnego czasu cieszą się wielką popularnością. Obok maltańczyków, czy pudli miniaturek pojawiły się również krzyżówki ras: maltipoo, cavapoo czy morkie. Ale uwaga, te psy to nie maskotki! W żadnym wypadku nie należy decydować się na daną rasę ze względu na jej wygląd czy panującą modę.

Małe psy mają swoje wymagania dotyczące opieki czy odpowiedniego żywienia, a puchate futro sprawia, że wymagają skrupulatnej i regularnej pielęgnacji. Jeśli jednak marzysz o niewielkim piesku z puszystym futrem, oto kilka ras, które możesz wziąć pod uwagę. 

Pudel miniaturka

pudel miniaturka
©Linas T/Shutterstock

Żadne zestawienie puszystych psów nie byłoby kompletne bez pudla. Czworonogi tej rasy występują w czterech rozmiarach: toy, miniaturowym, średnim i dużym. Ich kędzierzawa, puszysta sierść wymaga dokładnej pielęgnacji, ponieważ rośnie! Pudla należy regularnie strzyc. 

Pudle są znane ze swojej inteligencji. Ponadto warto wiedzieć, że są to jest lojalne i żywiołowe czworonogi, które potrzebują codziennej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, aby czuć się szczęśliwe.
 

Dowiedz się więcej o rasie pudel

Bichon frise

bichon frise
©OlgaOvcharenko/Shutterstock

Te małe puchate kulki są dobrym wyborem dla mieszkańców miast. Bichon frise jest czuły, lojalny i towarzyski. Uwielbia być blisko swoich opiekunów i uczestniczyć we wspólnych aktywnościach. Ze względu na niewielki rozmiar, są również odpowiednie do życia w mieszkaniach. Nie należy jednak lekceważyć jego możliwości! Pomimo niewielkiego rozmiaru, bichon jest odważny i zadziorny.

 Jego sierść ma gładką, jedwabistą teksturę i jest hipolargiczna - oznacza to, że najprawdopodobniej nie wywoła reakcji alergicznych u ludzi. Warto jednak pamiętać, że aby było piekne, puszyste futro wymaga regularnej pielęgnacji, w tym codziennego szczotkowania.

Dowiedz się więcej o rasie bichon frise

Pekińczyk

pekińczyk
©T.Den_Team/Shutterstock

Ten mały piesek z krótkim pyszczkiem i zakręconym ogonem noszonym na plecach, wywodzi się z Chin. Puszyte futro Pekińczyka, jeśli jest odpowiednio pielęgnowane, jest długie i jedwabiste. Pielęgnacja jest ważna nie tylko ze względów estetycznych - splątana i brudna sierść może prowadzić do infekcji skóry, a także problemów z oczami i uszami.

Te małe pieski mają silny charakter, cechuje je duma i niezależność. Są bardzo oddane swoim opiekunom i zazwyczaj przywiązują się do jednej osoby w rodzinie.

Ze względu na spłaszczony pyszczek i krótkie łapki, są podatne na wiele problemów zdrowotnych, w tym problemy z oddychaniem, choroby oczu, zwichnięcia rzepki kolanowej i choroby serca.

Dowiedz się więcej o rasie pekińczyk

Pomeranian

pomeranian
©Roman Zaiets/Shutterstock

Pomeranian to najmniejszy ze szpiców, a jednocześnie najbardziej popularny w Europie. Ten niezwykle żywiołowy psiak jest odważny i towarzyski. 

Pomeraniany są odpowiednie zarówno dla rodzin, jak i osób samotnych i starszych, ale ze względu na ich aktywność i chęć interakcji z ludźmi, wymagają dostarczenia im odpowiedniej ilości uwagi i zabawy.

Sierść pomeraniana jest gęsta, miękka i puszysta. Bardzo przyjemna do głaskania, ale wymaga dużo uwagi. 

Pomeraniany potrzebują dokładnej pielęgnacji i należy je czesać co kilka dni. Najpierw użyj drucianej szczotki, a następnie metalowego grzebienia. Pomaga to rozprowadzić naturalne oleje występujące na skórze, dzięki czemu sierść jest czysta i zdrowa. Zapobiega to również matowieniu włosa, co z kolei zapobiega infekcjom skóry.

Dowiedz się więcej o rasie pomeranian

Coton de Tuléar

coton de tulear
©Branimir Dobes/Shutterstock

Podobnie jak pudle i bichony, cotony mają włosy, czyli sierść która stale rośnie, a rzadko wypada. To sprawia, że są dobrym wyborem dla alergików.

Długa sierść oznacza dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Pies będzie zbierał wszystko na swojej drodze: błoto czy liście. Kąpiel będzie wymagana częściej niż w przypadku innych ras, a wycieczka do fryzjera jest koniecznością przynajmniej raz na kilka miesięcy! 

Cotony to radosne zwierzaki, które są świetnymi towarzyszami. Te pełne energii psy są inteligentne i lubią się uczyć, docenią czas poświęcony na wspólną aktywność i naukę nowych sztuczek.

Dowiedz się więcej o rasie Coton de Tulear

Puchate psy średniej wielkości

Za średniej wielkości psy uznaje się zazwyczaj czworonogi, które ważą od 9 do 27 kilogramów i mierzą od 30 do 60 cm w kłębie. To bardzo szeroka grupa psów obejmująca czworonogi o różnym wyglądzie, temperamencie i potrzebach. Właśnie te cechy, a nie wygląd, powinieneś wziąć pod uwagę wybierając psa dla siebie. 

Jeśli jednak zależy ci na wyglądzie „puszystego misia”, rozważ te rasy. 

Chow Chow

chow chow
©Sue Thatcher/Shutterstock

Chow chow jest naprawdę puszysty. Ma gęstą sierść i ciężką grzywę, wyglądają trochę jak lew.

Szczenięta tej rasy są przesłodkie. Wyglądają jak małe pluszowe misie, które nagle ożyły. Ale nie daj się zwieść, te urocze małe szczeniaki wkrótce wyrastają na duże, potężne psy, które potrzebują dużo ruchu i pielęgnacji. Psy tej rasy są dość nieufne wobec obcych i niezależne. Wymagają wytrwałego szkolenia i socjalizacji. To zdecydowania rasa dla bardziej doświadczonych właścicieli.

Dowiedz się więcej o rasie chow chow i o niebezpiecznej modzie na chow chow pandy.

Fiński lapphund

Fińskie lapphundy wyglądają jak duże pomeraniany! Ale zdecydowanie nie są psami „do torebki”. Ta rasa uwielbia aktywność na świeżym powietrzu. Ich idealny właściciel to osoba wysportowana i aktywna. 

Z racji swojego pierwotnego przeznaczenia jako psy do pilnowania reniferów, fińskie lapphundy są gotowe do pracy, a także przyjaźnie nastawione wobec dzieci i innych zwierząt dowmowych. Są kochające, cierpliwe i posłuszne. Ich gęsta, podwójna sierść wymaga codziennej pielęgnacji i obficie linieje - szczególnie wiosną i jesienią.

Dowiedz się więcej o rasie fiński lapphund

Szpic wilczy

Szpic wilczy, znany również jako Eurasier, to rasa wyhodowana w latach 60. XX wieku w Niemczech i Holandii. 

Szpic wilczy jest zazwyczaj bardzo przyjazny, czuły i lojalny wobec członków swojej rodziny. Ze względu na puszyste futro, wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza podczas okresów linienia, aby utrzymać sierść w dobrym stanie.

Dowiedz się więcej o rasie szpic wilczy

American Eskimo

American Eskimo wywodzą się od szpiców niemieckich i zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych przez europejskich imigrantów. Lata temu były powszechnie wykorzystywane jako psy cyrkowe, ponieważ są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie. 

Choć jest to rasa średniej wielkości, wymaga dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Nie jest to dobry pies dla kanapowców! Ta piękna sierść pozostanie biała tylko wtedy, gdy będziesz ją codziennie szczotkować.

Bearded collie

Bearded collie to średniej wielkości pies pierwotnie hodowany do pilnowania owiec. Bearded Collie jest znany ze swojej energii, inteligencji i charakterystycznego, długiego futra, zwłaszcza w okolicach pyska, co nadaje mu charakterystyczny "brodaty" wygląd. 

 Jak wszystkie collie są bardzo energiczne i potrzebują szkolenia - upewnij się, że im je zapewnisz, zanim zniszczą twój dom. Ta długa sierść może wyglądać na gładką, ale będzie taka tylko wtedy, gdy będziesz codziennie szczotkować i czesać psa. Niezastosowanie się do tego wymogu może prowadzić do powstawania kołtunów i w konsekwencji problemów zdrowotnych.
 

Dowiedz się więcej o rasie bearded collie

Duże puchate psy

Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, dużą ilością czasu i uwielbiasz psy większych rozmiarów, oto lista ras dla ciebie.

Za duże psy powszechnie uznaje się te ważące od 30 do 45 kg. Powyżej 45 kg to już rasy psów olbrzymich np. mastiff neapolitański.

Owczarek staroangielski

bobtail
©Shutterstock

Owczarek staroangielski to duży pies z dużą ilością sierści! Pierwotnie był hodowany do wypasu owiec na szkockich wyżynach, a jego gruba, podwójna sierść chroniła go przed surowym klimatem.

Jego długa, kudłata sierść, często zakrywająca ich oczy i uszy, wymaga regularnego przycinania. Owczarek staroangielski potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu. Jest to idealny pies dla mieszkańców wsi prowadzących aktywny tryb życia.
 

Dowiedz się więcej o rasie owczarek staroangielski

Samojed

samojed
Sofia Dudova/Shutterstock

Rasa ta została wyhodowana do ciągnięcia sań po śniegu, a jej nazwa nawiązuje do ludu Samojedów z Syberii. Te nieskazitelnie białe, piękne psy są urodzonymi sportowcami, które uwielbiają być w ruchu. Dla dobrego samopoczucia, potrzebują regularnych długich spacerów, zabaw i interakcji z rodziną.

Te przyjacielskie radosne psy są bardzo oddane swoim opiekunom, są wspaniałymi psami rodzinnymi. Sprawdzają się również w roli psów terapeutycznych. 

Podobnie jak wiele psów z surowszych klimatów, samojed ma dwuwarstwową sierść. Wierzchnia warstwa to długi włos, którego zadaniem jest ochrona miękkiego podszerstka. Samojed bardzo intensywnie linieje. Jeśli marzysz o tej rasie, spodziewaj się mnóstwa włosów w całym domu.

Dowiedz się więcej o rasie samojed

Husky syberyjski

husky
©Shutterstock

Husky syberyjski to kolejna rasa zaprzęgowa. Potrzebują dużo ruchu, a jeśli go nie otrzymają, mogą rozwinąć się u nich problemy behawioralne. Bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie szkolenia. Dla odpowiedniego właściciela są oddanymi, lojalnymi towarzyszami.  To rasa, która wymaga zaangażowania i uwagi ze strony właściciela, aby zaspokoić jej potrzeby fizyczne i psychiczne.

Sierść może być krótka, ale obficie linieje i wymaga przynajmniej cotygodniowej pielęgnacji, aby uniknąć matowienia podszerstka.
 

Dowiedz się więcej o rasie husky syberyjski

Bouvier des Flandres

bouvier des flandres
©zkolra/Shutterstock

Bouvier des Flandres to potężny pies, który pierwotnie został wyhodowany do pracy na farmach. Bouviery mogą być podejrzliwe w stosunku do obcych, dlatego ważne jest, aby socjalizować je, gdy są jeszcze młode. Są jednak niezwykle czułe w stosunku do tych, których kochają. 

Pomimo podwójnej sierści, bouviery nie linieją tak bardzo, jak inne rasy. Ich sierść wymaga jednak uważnej pielęgnacji, aby dobrze wyglądała.

Dowiedz się więcej o rasie bouvier des Flandres

Owczarek szkocki długowłosy

rough collie

 ©Shutterstock

Dobrze znany z roli w filmach i serialu o Lassie, owczarek szkocki długowłosy to piękny pies. Jest inteligentny, przyjazny i łatwy w szkoleniu, wymaga regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Czułe i łagodne collie są wspaniałymi psami rodzinnymi.

Gruba sierść chroniła collie przed surowym szkockim klimatem, jednak wymaga codziennej pielęgnacji.  
 

Dowiedz się więcej o rasie owczarek szkocki długowłosy

Nowofundland

newfoundland

©Shutterstock

Nowofundlandy były pierwotnie hodowane do aportowania sieci dla rybaków. Dziś są wykorzystywane do ratownictwa wodnego i jako psy rodzinne. Nowofundlandy to prawdziwie łagodne olbrzymy. 

Pomimo swoich rozmiarów są tak cierpliwe i czułe, że nazywane są niańkami psiego świata. Nwofundland był rasą występującą w pierwszym filmie Piotruś Pan! Mają dużo sierści, co z kolei oznacza dużo włosów w domu i dużo pielęgnacji. Ponadto, są znane z tego, że dużo się ślinią.

Dowiedz się więcej o rasie nowofundland

Alaskan malamute

malamute running through field

 ©Shutterstock

Malamuty to psy nordyckie, które kiedyś były wykorzystywane do ciągnięcia sań i słynęły z niesamowitej siły.

Dziś są oddanymi psami rodzinnymi, choć najszczęśliwsze będą u boku aktywnego opiekuna, który zapewni im odpowiednie szkolenie i codzienną dawkę ruchu. 

Ze względu na grubą podwójną sierść, która kiedyś chroniła je przed mrozem, wolą zimny klimat. Chociaż ich sierść wygląda na krótszą niż u większości psów z tej listy, należy być przygotowanym na obfite linienie.

Dowiedz się więcej o rasie alaskan malamute

Pirenejski pies górski

great pyrenees overlooking mountain

©Shutterstock

Jeśli chcesz mieć psa, który wygląda jak niedźwiedź polarny, to nie szukaj dalej. Choć wydają się być bardzo spokojne, te majestatyczne psy są w rzeczywistości pilnymi stróżami, które nie cofną się przed niczym, by chronić swoje stado.

 W stosunku do tych, których kochają, pirenejczyki są słodkie i czułe. Gęsta, podwójna sierść wymaga regularnego szczotkowania, szczególnie w okresach linienia.
 

Dowiedz się więcej o rasie pirenejski pies górski

Berneński pies pasterski

bernese mountain dog

 ©Shutterstock

Pierwotnie hodowane do ciągnięcia wozów, te szwajcarskie psy górskie są najbardziej znane ze swojej pięknej, trójkolorowej sierści. Berneńczyki to jedne z najłagodniejszych psów na świecie. Bardzo czułe, uwielbiają się przytulać i są świetnymi towarzyszami dla dzieci. Berneńczyki mają gęstą, podwójną sierść, która obficie się linieje i wymaga regularnego szczotkowania.

Dowiedz się więcej o rasie berneński pies pasterski

Leonberger

leonberger

©Shutterstock

Leonbergery to dogi niemieckie, które zostały trafnie nazwane na cześć lwów, ze względu na ich specyficzny wygląd. Chociaż są ogromne, leonbergery są w rzeczywistości bardzo łagodne i kochające. Są wspaniałymi psami stróżującymi, podobnie jak cudownymi psami rodzinnymi. 

Ta grzywa jednak sama się nie rozplącze. Bergery wymagają pielęgnacji co najmniej kilka razy w tygodniu i jak wszystkie rasy o podwójnej sierści, obficie ją zrzucają.
 

Dowiedz się więcej o rasie leonberger

Pielęgnacja bardzo puszystych psów

Pielęgnacja jest bardzo ważna u puszystych ras psów. Utrzymuje ich sierść w czystości i zdrowiu, zmniejszając ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Jest to również bardzo miłe doświadczenie dla zwierząt i właścicieli, a wiele osób jest dumnych z wyglądu swoich psów. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przedobrzyć - nadmierna lub niepotrzebna pielęgnacja może w rzeczywistości zaszkodzić zdrowiu czworonoga.

Raport BBC zbadał wzrost „kreatywnej” pielęgnacji psów i odkrył, że niektóre pupile były poddawane niebezpiecznym zabiegom, takim jak farbowanie włosów, a nawet ich przedłużanie. Rzecznik RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) powiedział BBC, że:  - Ekstremalne rozpieszczanie zwierząt domowych wysyła niezwykle niepokojący komunikat, że mogą być one postrzegane jako nowatorskie akcesoria, a nie jako inteligentne, czujące istoty. Nawet jeśli barwnik jest sprzedawany jako "przyjazny zwierzętom", zdecydowanie odradzamy jego stosowanie.

Nie ma nic złego w tym, że chcesz, aby twój pies wyglądał ładnie. Upewnij się tylko, że na pierwszym miejscu stawiasz jego zdrowie i potrzeby.
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?