Pekińczyk
Inne nazwy : spaniel pekiński, spaniel z Pekinu, Peking Palasthund, Pekingese
Pekińczyk to drobny ozdobny pies do towarzystwa, o krótkich łapach, który z wyglądu trochę przypomina małego lwa. Nie wolno dać się zwieść jego niepozornej wielkości i rozczulającej mordce. Pekińczyk może okazać się prawdziwą małą bestią podporządkowującą sobie domowników, jeśli ci odpowiednio wcześnie nie zadbają o jego właściwe wychowanie i solidną socjalizację. Inteligentny i dość uparty, jest jednocześnie bardzo przywiązany do swojej rodziny.
Długość życia |
Pekińczyk średnio żyje od 12 do 14 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
mały
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 14 i 24 cm
Pies
pomiędzy 15 i 25 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 3 i 5 kg
Pies
pomiędzy 3 i 5 kg
|
Kolor umaszczenia
U pekińczyka dopuszczalne są wszystkie kolory i znaczenia z wyjątkiem umaszczenia albinotycznego i brązowego (wątrobianego). Akceptowane są również równo rozmieszczone na ciele łaty. |
Czarne Niebieskie/szare Rude Kremowe |
Rodzaj szaty
Sierść jest umiarkowanie długa. Włos pekińczyka jest długi z grzywą sięgającą barków, tworzącą kryzę wokół szyi. Sierść składa się z twardego włosa okrywowego oraz grubego i miękkiego podszerstka. Owłosienie nie powinno być zbyt obfite, w przeciwnym wypadku, zgodnie z oficjalnym standardem, będzie uznane za wadę. |
Długa |
Kolor oczu
Oczy są ciemne. |
Brązowe
|
Pekińczyk to rasa pochodząca z Chin, uważana za jedną za najstarszych. Później psy sprowadzono do Wielkiej Brytanii. Tamtejsza hodowla była nastawiona na uzyskanie osobników o jak najkrótszej kufie, przez co wiele psów miało poważne problemy z oddychaniem. Dziś zwraca się większą uwagę na zdrowie i komfort pekińczyków – można zauważyć nieznaczne wydłużenie pyszczka. Mimo wszystko jako rasa brachycefaliczna, pekińczyki mogą mieć problemy z oddychaniem i być przez to dość głośne. Problem ten nie jest tak znaczący jak np. u buldoga francuskiego, lecz warto zdawać sobie z niego sprawę.
Więcej informacji na temat rasy Pekińczyk
Historia rasy pekińczyk
Pekińczyk to bardzo stara rasa, której początki są dość niejasne. To jedna z najstarszych ras - jego pierwsze wizerunki można znaleźć na odlewach z brązu datowanych na dwa tysiące lat p.n.e. Od zawsze był postrzegany jako zwierzę święte i cenne, właścicielem pekińćzyka mógł być jedynie cesarz i jego rodzina. Z tego powodu w starożytnych Chinach ci, którzy ośmielili się ukraść lub zabić pekińczyka, podlegali karze śmierci.
W 1860 r., po zdobyciu Pałacu Letniego w Pekinie znaleziono kilka okazów, które przetrwały, pomimo tego, że z rozkazu cesarza wszystkie miały zostać zabite, by nie wpadły w ręce wroga. Pekińczyki te zostały przewiezione do Anglii, a jeden z nich podarowano królowej Wiktorii. Od tego czasu stały się bardzo popularne w całej Wielkiej Brytanii, która przez to dziś rości sobie prawo do miana drugiej, obok Chin, ojczyzny tej rasy.
Grupa i sekcja FCI Pekińczyk
-
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
-
Sekcja 8 : pekińczyk i japoński chin
Pekińczyk – charakter
Zachowanie rasy Pekińczyk
Szkolenie psa rasy Pekińczyk
Posłuszeństwo niestety nie jest mocną stroną pekińczyka. Ma bardzo silny charakter i licząc na efekty w jego wychowaniu, należy się wykazać dużą dozą stanowczości połączonej z łagodnością. Szkolenie pekińczyka należy podjąć bardzo wcześnie, jeszcze w wieku szczenięcym i nie wolno wprowadzać do niego żadnych elementów przemocy. Te mogą nie tylko przyczynić się do utraty zaufania przez psa, ale również sprawić, że stanie się on agresywny. Ważne jest, by nie ulegać czułemu spojrzeniu pekińczyka, który może przymilać się do osób w swoim otoczeniu jedynie po to, by na koniec postawić na swoim.
Nie można mu pozwalać na wszystko tylko dlatego, że jest mały. Nawet najmniejsze pieski mogą okazać się prawdziwymi diablątkami. Pekińczyk bywa skłonny do współpracy, jeśli jego wychowanie przebiega w sposób spójny, stanowczy, ale jednocześnie z poszanowaniem jego potrzeb. Aby pies nie nabrał złych nawyków, zaleca się, aby było ono przeprowadzane przez zawodowego trenera.
Styl życia rasy Pekińczyk
Dla kogo rasa Pekińczyk ?
Pekińczyk – hodowla i cena
Cena pekińczyka zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 4000 PLN za psa z rodowodem LOF. Pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę 5600 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 120 PLN (w tym pożywienie, wizyty u weterynarza, pielęgnacja).
Pekińczyk - linienie
Średnie
Pekińczyk linieje głównie na wiosnę. Należy wówczas zadbać o jego częstsze niż zazwyczaj, regularne szczotkowanie, by usunąć jak najwięcej martwych włosów.
Pekińczyk – pielęgnacja
Pielęgnacja pekińczyka może okazać się skomplikowana i wymaga pewnej dyscypliny, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty w tym zakresie. Włos pekińczyka, który dość łatwo się brudzi i szybko plącze, powinien być szczotkowany regularnie, najlepiej codziennie. Uwagi wymagają też bardzo delikatne oczy psa, które należy systematycznie myć i profilaktycznie badać, a także zęby, które trzeba regularne czyścić, aby zapobiec ich przedwczesnemu wypadaniu.
Zdrowie rasy Pekińczyk
Oczekiwana długość życia pekińczyka to 13 lat.
Biorąc pod uwagę niewielką masę pekińczyka, należy go uznać za psa dość wytrzymałego, natomiast jest podatny na niektóre choroby, głównie oczu.
Pekińczyk nie znosi dobrze upałów ze względu na brachycefaliczną budowę charakteryzującą się płaskim nosem. To zniekształcenie może powodować trudności z oddychaniem, w związku z czym podczas upałów należy unikać spacerów z psem, by te nie skończyły się dla niego udarem cieplnym.
Choć futerko pekińczyka sprawia wrażenie gęstego, nie zapewnia ono optymalnej ochrony przed złymi warunkami pogodowymi. Nie powinien więc na stałe przebywać poza domem.
W przypadku pekińczyka otyłość powoduje duże problemy ze zdrowiem. Z tego powodu należy zapewnić mu odpowiednie odżywianie oraz codzienne spacery, które pomogą mu zachować optymalną wagę.
- Rak mózgu
- Wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego
- Dwurzędność i trójrzędność rzęs
- Wnętrostwo jąder (nieprawidłowe umiejscowienie jednego lub dwóch jąder)
- Przepuklina (pępkowa i pachwinowa)
- Problemy z oddychaniem związane z krótką kufą (syndrom ras brachycefalicznych)
- Postępujący zanik siatkówki
- Wypadanie gałki ocznej
Planujesz zakup psa rasy Pekińczyk?
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Pekińczyk ...