Pekińczyk

Inne nazwy : spaniel pekiński, spaniel z Pekinu, Peking Palasthund, Pekingese

Zdjęcie: dorosły pies rasa Pekińczyk
Zdjęcie: szczeniak rasa Pekińczyk
Zweryfikowane przez eksperta
2 komentarze Udostępnij

Długość życia

Pekińczyk średnio żyje od 12 do 14 lat

Charakter

Rozmiar

mały

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 14 i 24 cm
Pies pomiędzy 15 i 25 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 3 i 5 kg
Pies pomiędzy 3 i 5 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Niebieskie/szare Rude Kremowe
Rodzaj szaty
Długa
Kolor oczu
Brązowe
Pekińczyk – ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Pekińczyk

Historia rasy pekińczyk

Pekińczyk to bardzo stara rasa, której początki są dość niejasne. To jedna z najstarszych ras - jego pierwsze wizerunki można znaleźć na odlewach z brązu datowanych na dwa tysiące lat p.n.e. Od zawsze był postrzegany jako zwierzę święte i cenne, właścicielem pekińćzyka mógł być jedynie cesarz i jego rodzina. Z tego powodu w starożytnych Chinach ci, którzy ośmielili się ukraść lub zabić pekińczyka, podlegali karze śmierci.

W 1860 r., po zdobyciu Pałacu Letniego w Pekinie znaleziono kilka okazów, które przetrwały, pomimo tego, że z rozkazu cesarza wszystkie miały zostać zabite, by nie wpadły w ręce wroga. Pekińczyki te zostały przewiezione do Anglii, a jeden z nich podarowano królowej Wiktorii. Od tego czasu stały się bardzo popularne w całej Wielkiej Brytanii, która przez to dziś rości sobie prawo do miana drugiej, obok Chin, ojczyzny tej rasy.

Grupa i sekcja FCI Pekińczyk

  • Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

  • Sekcja 8 : pekińczyk i japoński chin

Szkolenie psa rasy Pekińczyk

Posłuszeństwo niestety nie jest mocną stroną pekińczyka. Ma bardzo silny charakter i licząc na efekty w jego wychowaniu, należy się wykazać dużą dozą stanowczości połączonej z łagodnością. Szkolenie pekińczyka należy podjąć bardzo wcześnie, jeszcze w wieku szczenięcym i nie wolno wprowadzać do niego żadnych elementów przemocy. Te mogą nie tylko przyczynić się do utraty zaufania przez psa, ale również sprawić, że stanie się on agresywny. Ważne jest, by nie ulegać czułemu spojrzeniu pekińczyka, który może przymilać się do osób w swoim otoczeniu jedynie po to, by na koniec postawić na swoim. 

Nie można mu pozwalać na wszystko tylko dlatego, że jest mały. Nawet najmniejsze pieski mogą okazać się prawdziwymi diablątkami. Pekińczyk bywa skłonny do współpracy, jeśli jego wychowanie przebiega w sposób spójny, stanowczy, ale jednocześnie z poszanowaniem jego potrzeb. Aby pies nie nabrał złych nawyków, zaleca się, aby było ono przeprowadzane przez zawodowego trenera.

Pekińczyk – hodowla i cena

Cena pekińczyka zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 4000 PLN za psa z rodowodem LOF. Pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę 5600 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 120 PLN (w tym pożywienie, wizyty u weterynarza, pielęgnacja).

Planujesz zakup psa rasy Pekińczyk?

Alutka, suczka do adopcji

1 rok

Pekińczyk

Warszawa

Pekińczyk do adopcji Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Pekińczyk ...

Czy rasa Pekińczyk jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Mrek
    Mrek
    Mój kiedy widzi kota to aż się ślizga na zakrętach, więc mam nie lada problem bo pies ma sześć lat a kot osiem,więc jest zadyma w domu na maksa...ale bądźmy dobrej nadziei
  • Liva
    Liva
    Nie zgadzam się z autorem artykułu .Mój pekińczyk przyjaźni się z dwoma kotami i je uwielbia .
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

2 komentarzy na temat 2

Chcesz udostępnić ten plik: