Reklama

yorkshire terrier

Poznaj najpopularniejsze rasy psów z włosami zamiast sierści

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Powszechnie przyjęło się, że psy posiadają sierść, tymczasem niektóre rasy – podobnie jak ludzie – mają… włosy! Poznaj psy z włosami zamiast sierści i odkryj ciekawostki na ten temat!

Niezmiernie często powtarzanym mitem jest ten, że psy z włosami nie uczulają, zatem są doskonałą alternatywą dla każdego alergika, który pragnie nabyć czworonożnego przyjaciela.

Jak to w końcu jest z tymi psimi włosami?

Rasy psów z włosami nie uczulają?

Z pewnością nie jeden raz było Ci dane usłyszeć bądź przeczytać, iż psy z włosami zamiast sierści nie uczulają, dlatego z powodzeniem mogą zdecydować się na nie osoby cierpiące na alergię „na sierść zwierząt”. Niestety to nie tak, że pies z włosami nie uczula. Dlaczego?

Odpowiedź jest bardzo prosta – bo to nie sierść jest powodem alergii! Za reakcje alergiczne różnego typu (od kichania, swędzenia oczu, wysypki aż po duszności i możliwy wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu) odpowiadają przede wszystkim: złuszczający się naskórek, ślina (a dokładniej zawarte w niej białka), mocz i kał zwierząt.

Nabycie rasy psów z włosami nie stanowi zatem rozwiązania problemu w przypadku występowania rzeczonych reakcji alergicznych. Owszem, psy z włosem generalnie nie linieją i co za tym idzie, ilość łuszczącego się naskórka jest mniejsza.

To wszystko powoduje, że alergia (teoretycznie!) może nie być aż tak dokuczliwa czy niebezpieczna, ale tak naprawdę – i to trzeba zaznaczyć wyraźnie – rasy psów z włosem nie są „hipoalergiczne”.

Rasy psów, które mają włosy – zanim zadecydujesz się na zakup pupila…

Wobec wszystkich powyższych faktów, jeśli za każdym razem po kontakcie z czworonogiem (psem znajomych, rodziny, przypadkowo spotkanym na ulicy) obserwujesz mniej czy bardziej nasilone objawy alergii, dobrze się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie bądź adopcji pupila. Poddaj się testom alergicznym, które rozwieją wszystkie wątpliwości.

Nie skazuj siebie i czworonoga na cierpienie.

Codzienne życie z alergią jest przykre i dokuczliwe, pies zaś z tego powodu wcześniej czy później będzie musiał zmienić dom, a to dla pupila, który zaufa Ci i przywiąże się dla Ciebie, będzie ogromną traumą. Zanim nabędziesz psa, przypomnij sobie jeden podstawowy fakt – nie ma czworonogów, które nie uczulają w ogóle.

Czym się charakteryzują psy z włosami zamiast sierści?

Psy z włosami zamiast sierści to bardzo ciekawa grupa czworonogów, którą z pewnością warto bliżej poznać. Psy, które mają włosy, co do zasady nie linieją. Oczywiście to nie tak, że w ogóle nie gubią włosa, bo tego nie da się uniknąć, ale nie wypada on w tak dużych, trudnych do okiełznania ilościach jak sierść.

O włosy trzeba też dbać nieco inaczej niż o sierść – psa należy kąpać, gdyż włosy mają tendencję do przetłuszczania się. Trzeba je też regularnie szczotkować, by uniknąć ich kołtunienia.

Naturalnie trud włożony we wszystkie zabiegi pielęgnacyjne jest szybko rekompensowany przez samą tylko obecność uroczych czworonogów, które w niezwykły sposób potrafią okazać najgorętsze uczucia w stosunku do swoich opiekunów i wywołać uśmiech na ich twarzach!

Małe psy z włosami – poznaj najpopularniejsze rasy!

Najpopularniejsze rasy psów z włosami to niewielkie czworonogi. Małe rasy psów z włosami to między innymi maltańczyk, shih tzu, czy york

Ponieważ psy z włosami nie mają podszerstka lub jest on niewielki, zimą powinny nosić ubranka.

Yorkshire terrier

©Shutterstock

To wyjątkowo energiczny i inteligentny piesek w rozmiarze mini. Waży zaledwie 2-3 kg. Jest kruchy i delikatny, dlatego nie poleca się go rodzinom z małymi dziećmi. Źle znosi trudne warunki atmosferyczne i szybko marznie.

Świetnie odnajdzie się w umiarkowanie aktywnej rodzinie z nieco starszymi pociechami. Jego pielęgnacja jest dość czasochłonna. York wymaga częstych kąpieli i codziennego czesania – warto stopniowo przyzwyczajać go do tych zabiegów już od szczenięcia, by nie były one dla niego stresujące.

Maltańczyk

©Shutterstock

Nieco większy niż poprzednik. Osiąga wagę 3-4 kg. Oczywiście mowa tutaj o wadze prawidłowej – jak każdego innego psa, nie należy go przekarmiać, by nie doprowadzić do groźnej dla zdrowia i życia otyłości. Śnieżnobiały bichon maltański to psiak wyjątkowo żywiołowy i wesoły. Uwielbia się bawić, jest bardzo przyjacielski – zarówno w stosunku do psów, innych zwierząt, jak i dzieci.

Jest dość hałaśliwy i źle znosi samotność, dlatego nie jest polecany osobom bardzo zapracowanym, dużo czasu spędzającym poza domem. Wyzwaniem w pielęgnacji jest utrzymanie jego szaty w pięknym białym kolorze – szczególnie w okolicach pyszczka i oczu.

Hawańczyk

©Shutterstock

Hawańczyk od początku był psem ozdobnym, obecnie jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Bardzo przyjazny, energiczny, źle znosi samotność – uwielbia pieszczoty i towarzystwo swego opiekuna.

Potrzebuje umiarkowanej, ale regularnej aktywności fizycznej – zarówno w formie spacerów, jak i sesji szkoleniowych. Jego włosy wymagają dokładnego szczotkowania przynajmniej kilka razy w tygodniu. W przeciwnym wypadku zaczną się kołtunić.

Bolończyk

©Shutterstock

Bolończyk to – podobnie jak maltańczyk – psiak o białym umaszczeniu. Ten niewielki czworonóg (waży około 3-4 kg) ma wielkie serce i sporo energii. Uwielbia towarzystwo człowieka, lubi bawić się z dziećmi, jest bardzo żywiołowy. Dobrze wychowany, będzie łagodnym, zrównoważonym towarzyszem.

Shih tzu

©Shutterstock

Shih tzu to bardzo popularna rasa psa do towarzystwa. Prawdopodobnie powstała ona ze skrzyżowania lhasa apso i pekińczyka. To mały czworonóg (osiąga wagę do 8 kg) z dużą skłonnością do zabawy. Jest odważny, łagodny i towarzyski.

Polecany jest osobom średnio aktywnym, z nieco starszymi dziećmi, mogącym przeznaczyć sporo czasu na pielęgnację. Jego włosy „lubią” się kołtunić, dlatego shih tzu wymaga codziennego czesania. Warto szczególnie zadbać o higienę jego uszu i oczu.

West highland white terrier

©Shutterstock

Westie to kolejny czworonóg na liście, który cechuje się czysto białym umaszczeniem. Jest psem energicznym, potrzebującym sporo ruchu, ma silny instynkt myśliwski, bowiem pierwotnie został stworzony do polowania m.in. na szczury, lisy i borsuki. Pielęgnacja może być nieco kłopotliwa ze względu na biały włos pupila. Psy tej rasy należy regularnie trymować.  

Bichon frise

©Shutterstock

Bichon frise pierwotnie cieszył się uznaniem m.in. jako pies cyrkowy. Jest bardzo żywiołowy, radosny, inteligentny, uwielbia zwracać na siebie uwagę opiekuna i uczyć się nowych umiejętności, o ile szkolenie prowadzone jest w sposób ciekawy i dostosowany do jego możliwości.

Włosy bichona wymagają regularnego czesania i podcinania, bowiem stale rosną. Problem – jak u większości białych ras – mogą stanowić nieestetyczne przebarwienia w okolicach oczu i pyszczka.

Lhasa apso

©Shutterstock

Lhasa apso jest starą rasą tybetańską, czczoną niegdyś m.in. w klasztorach. Obecnie czworonóg ten pełni rolę typowego psa do towarzystwa. Jest wesoły i przyjazny, lubi się bawić, kocha kontakt z człowiekiem.

Gęste włosy wymagają częstej pielęgnacji – pupila należy regularnie kąpać i dokładnie wyczesywać.

Duże psy z włosami

Jeśli jesteś miłośnikiem dużych czworonogów, również wśród tej grupy znajdziesz rasy psów z włosami zamiast sierści. 

Samoyed

©Shutterstock

A oto pierwszy na liście przedstawiciel większej rasy psów z włosami. Samoyed osiąga wagę do 30 kg i wysokość 50-60 cm w kłębie (suki są mniejsze od psów). Czworonóg ten pierwotnie wykorzystywany był m.in. jako pies pociągowy, a także do zaganiania reniferów i do stróżowania.

Pies ten polecany jest osobom aktywnym, ze starszymi dziećmi. Świetnie sprawdzi się w różnych psich sportach.

Pudel

©Shutterstock

Pudel to jeden z najbardziej inteligentnych i podatnych na szkolenie czworonogów. Pierwotnie pies myśliwski i cyrkowy, obecnie pies do towarzystwa. Wspaniale spełnia się w rozmaitych sportach kynologicznych, jak chociażby agility czy obedience.

Z racji swojego oryginalnego przeznaczenia potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej – nie da się zrobić z pudla typowego psa do towarzystwa i kanapowca. Tak naprawdę pod hasłem „pudel” kryją się aż cztery czworonogi – pudel duży, średni, miniaturowy i toy. W zależności od rozmiaru pudel może ważyć od zaledwie 2 kg (toy) do nawet 30 kg (duży).

Bedlington terrier

©Shutterstock

Ten często porównywany do owieczki pies, charakteryzuje się gęstym, kędzierzawym futrem. Daleko mu jednak do bycia potulną owieczką. Ten żywiołowy terier ma ogromne pokłady energii i silny instynkt łowiecki. Lubi i potrzebuje dużo zabawy oraz jest niezwykle towarzyski, dlatego zdecydowanie najlepiej odnajdzie się w domu pełnym innych ludzi. 

Bedlington terrier wymaga regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Sierść powinno się dokładnie wyczesywać 2-3 razy w tygodniu. Co jakiś czas trzeba ją też strzyc. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?