Hawańczyk

Inne nazwy: bichon havanais

#35

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Hawańczyk
Hawańczyk
 

Hawańczyk to wyjątkowo czuły i sympatyczny pies do towarzystwa. Jest wesoły i skory do błazeństw. Jego entuzjazm bywa zaraźliwy. Pies ten uwielbia dzieci i niestrudzony potrafi bawić się z nimi całymi godzinami. To doskonały towarzysz dla całej rodziny, w dodatku niezwykle posłuszny, ma bowiem bardzo silną potrzebę bycia blisko człowieka i współpracy z nim

Naważniejsze informacje na temat hawańczyka

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Biszony, przodkowie hawańczyka, zostały przywiezione na Kubę prawdopodobnie przez Włochów lub Hiszpanów. Nazwa rasy pochodzi od nazwy stolicy tego kraju. Ze względu na zupełnie inne środowisko niż w kraju pochodzenia, biszony przeszły liczne mutacje i stały się bardziej wytrzymałe oraz masywniejsze. Przypuszcza się, że hawańczyk powstał poprzez skrzyżowanie biszona włoskiego (maltańczyka lub bolończyka) z innymi rasami, prawdopodobnie psami dowodnymi. Właściwie pewne jest też, że ma on domieszkę krwi pudla miniaturowego. FCI oficjalnie uznała rasę w 1963 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 21 i 29 cm

  Pies : pomiędzy 21 i 29 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Hawańczyk to mały i wdzięczny piesek, którego waga nie powinna przekraczać 6 kilogramów. Czaszka jest dość szeroka i płaska, z nieco uniesionym czołem. Oczy duże, w kształcie migdała. Uszy opadają wzdłuż policzków, tworząc niewielki fałd. Kufa zwężająca się ku nosowi, policzki płaskie i niewystające. Długość tułowia przekracza nieznacznie wysokość w kłębie. Kończyny są proste.

  Ciekawostki

  Hawańczyk to rzadka rasa w Europie, choć w Polsce cieszy się większą popularnością niż w innych europejskich krajach. Najwięcej osobników żyje w krajach skandynawskich. Hawańczyk najwięjszą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, ale tam też nie można uznać go za „modną rasę”.

  Hawańczyk - charakter

  • 100%

   Czuły

   Trudno się oprzeć urzekającemu charakterowi hawańczyka. Ten mały piesek jest znany ze swojej serdeczności i radosnego usposobienia.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Hawańczyk jest wesoły, a nawet skory do błazeństw. Zabawa, zwłaszcza z dziećmi, pozwala mu spożytkować nadmiar energii.

  • 100%

   Spokojny

   Mimo swej figlarności pies ten ma zrównoważone usposobienie, dzięki któremu potrafi zachowywać się spokojnie, jeśli zaspokoimy jego wszystkie potrzeby.

  • 66%

   Inteligentny

   Hawańczyk szybko się uczy, a w dodatku nauka sprawia mu dużą przyjemność – o ile oczywiście jest prowadzona w sposób przejrzysty, konsekwentny i łagodny.

  • 33%

   Łowca

   To wyłącznie pies do towarzystwa i ozdobny. Ma bardzo słabo zaznaczony instynkt drapieżnika.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Hawańczyk może okazywać nieufność wobec obcych, ale nigdy nie zachowuje się bojaźliwie lub agresywnie bez powodu. Potrafi odróżnić gościa od intruza mającego wrogie zamiary.

  • 33%

   Niezależny

   Pies ten jest wyjątkowo zależny od swojego opiekuna. Stale pragnie być blisko niego.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Zarówno sam, jak i w towarzystwie innego zwierzęcia domowego, hawańczyk potrafi zachowywać się spokojnie podczas nieobecności swoich właścicieli, o ile zaspokojone zostaną wcześniej jego potrzeby, a sama nieobecność nie trwa zbyt długo.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Największym pragnieniem hawańczyka jest bliski kontakt z człowiekiem. Łatwo zatem skupić jego uwagę, pies ten potrafi słuchać, a współpraca z nim to prawdziwa przyjemność.

    Konieczne jest jednak określenie granic, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu, by nie nabrał on złych zwyczajów, co bywa częstym problemem w przypadku małych psów.

   • 100%

    Szczekliwy

    Hawańczyk jest bardzo czujny. Warto nauczyć go rozróżniać domowe hałasy od dźwięków stanowiących sygnał alarmowy, by szczekał on tylko w tym drugim przypadku.

   • 33%