Jegłownik (82-335)
Hawańczyk
Inna nazwa: bichon havanais
Hawańczyk to wyjątkowo czuły i sympatyczny pies do towarzystwa. Jest wesoły i skory do błazeństw. Jego entuzjazm bywa zaraźliwy. Pies ten uwielbia dzieci i niestrudzony potrafi bawić się z nimi całymi godzinami. To doskonały towarzysz dla całej rodziny, w dodatku niezwykle posłuszny, ma bowiem bardzo silną potrzebę bycia blisko człowieka i współpracy z nim
Długość życia |
Hawańczyk średnio żyje od 13 do 15 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
mały
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 21 i 29 cm
Pies
pomiędzy 21 i 29 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 4 i 6 kg
Pies
pomiędzy 4 i 6 kg
|
Kolor umaszczenia
Sierść rzadko jest czysto biała. Może mieć kolor piaskowy, płowy w różnych odcieniach lub brązowo-rudy. Istnieją również hawańczyki w kolorze czarnym. Dopuszczalne są lekkie przyciemnienia. |
Kremowe Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare Kremowy |
Rodzaj szaty
Szata hawańczyka jest bardzo długa (12 do 18 cm). Sierść jest miękka i jedwabista, prosta, może też tworzyć loki. Podszerstek jest wełnisty i słabo rozwinięty, czasem zupełnie nieobecny. |
Długa |
Kolor oczu
Oczy są brązowe, pożądane w jak najciemniejszym odcieniu. |
Brązowe
|
Hawańczyk to rzadka rasa w Europie, choć w Polsce cieszy się większą popularnością niż w innych europejskich krajach. Najwięcej osobników żyje w krajach skandynawskich. Hawańczyk najwięjszą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, ale tam też nie można uznać go za „modną rasę”.
Więcej informacji na temat rasy Hawańczyk
Pochodzenie i historia rasy Hawańczyk
Biszony, przodkowie hawańczyka, zostały przywiezione na Kubę prawdopodobnie przez Włochów lub Hiszpanów. Nazwa rasy pochodzi od nazwy stolicy tego kraju. Ze względu na zupełnie inne środowisko niż w kraju pochodzenia, biszony przeszły liczne mutacje i stały się bardziej wytrzymałe oraz masywniejsze. Przypuszcza się, że hawańczyk powstał poprzez skrzyżowanie biszona włoskiego (maltańczyka lub bolończyka) z innymi rasami, prawdopodobnie psami dowodnymi. Właściwie pewne jest też, że ma on domieszkę krwi pudla miniaturowego. FCI oficjalnie uznała rasę w 1963 roku.
Grupa i sekcja FCI Hawańczyk
-
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
-
Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne
Hawańczyk - charakter
Zachowanie rasy Hawańczyk
Szkolenie psa rasy Hawańczyk
Największym pragnieniem hawańczyka jest bliski kontakt z człowiekiem. Łatwo zatem skupić jego uwagę, pies ten potrafi słuchać, a współpraca z nim to prawdziwa przyjemność.
Konieczne jest jednak określenie granic, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu, by nie nabrał on złych zwyczajów, co bywa częstym problemem w przypadku małych psów.
Styl życia rasy Hawańczyk
Dla kogo rasa Hawańczyk ?
Hawańczyk - cena
Cena hawańczyka zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 5000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 10000 zł
Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 85 zł.
Hawańczyk - linienie
Brak
Jedną z zalet tej rasy jest to, że niemal nie linieje. Jako pies z włosami, jest to również rasa odpowiednia dla alergików.
Hawańczyk - pielęgnacja
Wzorzec rasy zabrania wyrównywania długości sierści i trymowania. Jedyne dopuszczalne zabiegi to:
- porządkowanie włosa na łapach,
- skracanie włosów na czole,
- przycinanie włosów na pysku.
Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, groomer może nieco skrócić mu sierść, co pozwoli uniknąć powstawania kołtunów.
Hawańczyka należy często szczotkować (niemal codziennie), by jego szata była piękna i jedwabista. Szczególnie ważne jest to po powrocie ze spaceru, bowiem do jego długiej sierści wszystko się przyczepia.
Hawańczyk - zdrowie
Długość życia hawańczyka to około 14 lat.
Dzięki temu, że rasę wyselekcjonowano na Kubie, jest ona bardziej wytrzymała niż jej kuzyn biszon. Mimo tego jest jednak podatna na pewne choroby wrodzone.
Hawańczyk nie jest miłośnikiem upałów. Chronimy go przed nimi, zapewniając mu chłodny kąt i dużą ilość świeżej wody oraz ograniczając jego aktywność.
Pies ten ma słabo rozwinięty podszerstek, w związku z tym bardzo boi się zimna.
Jak wiele psów do towarzystwa, które nie mają wiele aktywności fizycznej, hawańczyk jest narażony na otyłość.
- wrodzona przecieka portosystemowa
- wrodzona głuchota
- zaćma
- dwurzędność rzęs
Planujesz zakup psa rasy Hawańczyk?
2 komentarze
2 komentarzy na temat 2
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?