Bichon frise

Bichon frise
Bichon frise dorosły pies © Shutterstock

Bichon frise to typowy pies do towarzystwa. Niewielki, żywiołowy o przyjaznym usposobieniu świetnie sprawdza się w charakterze pupila całej rodziny. Bichon frise jest bardzo czuły. Uwielbia pieszczoty i wspólne zabawy. Bardzo dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Nie jest też konfliktowy w stosunku do innych zwierząt zamieszkujących wspólne gospodarstwo. Choć bywa uparty, bardzo szybko się uczy i jest posłuszny.

Pomimo licznych zalet bichon frise nie jest jednak psem dla każdego. Zamiast sierści posiada bowiem efektowną wełenkę, która pomimo tego, że jest bardzo piękna, działa bardzo uczulająco, przez co kontaktu z psem powinni unikać alergicy. 

Najważniejsze informacje o Bichon frise

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

O rasie bichon frise mówi się, że jest to jedna z najstarszych ras psów przeznaczonych do towarzystwa. Swoją dużą popularność psy przynależące do niej zawdzięczają oczywiście wyglądowi, który sprawia, że przypominają niewielkie pluszowe maskotki wprost stworzone do przytulania i rozpieszczania. Według opisów, bichon frise pochodzą z obszaru Basenu Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie powstały ze skrzyżowania pudla z barbetem. Przez kolejne dziesiątki lat pieski pojawiały się na kolejnych dworach królewskich, gdzie ich rola ograniczała się wyłącznie do towarzyszenia koronowanym głowom. Po rewolucji francuskiej ich królewskie życie przeszło do historii, a bichon frise wprost z ulicy trafiły w ręce wędrownych handlarzy i kataryniarzy. Do Polski zawitały w latach 90 – tych XX wieku. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 23 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 23 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 7 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten niewielki biały piesek z wyglądu przypominający  nieco maltańczyka, ma proporcjonalną budowę ciała i elegancki wygląd. Czaszka jest raczej płaska, stop słabo zaznaczony. Niezbyt duże, okrągłe oczy o pogodnym wyrazie, odzwierciedlają temperament psa. Uszy są zwisające i gęsto pokryte okrywą włosową, tak jak cała głowa. Ogon noszony wysoko i zagięty. 

  Ciekawostki

  •    Obecnie rasa bichon frise największą popularnością cieszy się we Francji, a także w Belgii, Czechach oraz krajach skandynawskich. 
  •    Nazwę rasy próbowano spolszczyć na biszon kędzierzawy, jednak wersja ta nie przyjęła się na stałe. 
   

  Bichon frise - charakter

  • 100%

   Czuły

   Bichon frise to pieski bardzo czułe. Potrzebują ciągłego towarzystwa ludzi i łagodnego traktowania. Uwielbiają pieszczoty i wspólne spędzanie czasu. Często domagają się uwagi opiekuna. Lubią być w centrum zainteresowania. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Nie tylko szczeniaki bichon frise uwielbiają wesołe zabawy. Psy należące do tej rasy są energiczne i żywiołowe. Szybko uczą się różnych sztuczek i bardzo lubią się nimi popisywać, traktując je jako najlepszą formę zabawy, zasługującą na podziw opiekuna.  

  • 66%

   Spokojny

   Bichon frise jak przystało na pieski kanapowe są raczej spokojne. Choć przejawiają chęć do aktywności, tak naprawdę bardzo lubią wylegiwać się na kanapie, a jeszcze lepiej na kolanach opiekuna. 

  • 66%

   Inteligentny

   Pieski bichon frise są inteligentne. Szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności. 

  • 33%

   Łowca

   Trudno byłoby nawet wyobrazić sobie te piękne i ozdobne pieski na polowaniu. Bichon frise nie przejawiają instynktu myśliwskiego. Zdecydowanie lepiej niż na polowaniach czują się w zaciszu własnego domu.   

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec obcych ludzi bichon frise są łagodne i pokojowo, a wręcz przyjaźnie nastawione. Jeśli jednak nie zostaną odpowiednio zsocjalizowane mogą być w stosunku do nieznajomych nieśmiałe, a nawet wykazywać w kontaktach z nimi lękliwość. 

  • 33%

   Niezależny

   Bichon frise to piesek posłuszny. Zdarza się jednak, że staje się uparty i próbuje „postawić na swoim”. Aby zapobiec takiej postawie jego wychowanie powinno być oparte na delikatnym, ale jednak stanowczym podejściu. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Bichon frise bardzo źle znosi samotność. Najlepiej czuje się w otoczeniu znanych mu osób. Pozostawiony na dłużej w odosobnieniu szuka kontaktu z właścicielem przytulając się do jego ubrań i rzeczy osobistych. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Psy należące do rasy bichon frise szybko się uczą. Lubią też towarzyszyć właścicielowi w różnych aktywnościach, chętnie dotrzymując mu kroku. Są posłuszne zarówno opiekunowi, jak i pozostałym domownikom.  

   • 100%

    Szczekliwy

    Bichon frise bardzo często szczekaniem próbuje zwrócić na siebie uwagę właściciela. Dlatego właśnie poziom jego hałaśliwości określa się jako średni. 

   • 33%