Bichon frise

#30

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Bichon frise
Bichon frise dorosły pies © Shutterstock

Bichon frise to typowy pies do towarzystwa. Niewielki, żywiołowy o przyjaznym usposobieniu świetnie sprawdza się w charakterze pupila całej rodziny. Bichon frise jest bardzo czuły. Uwielbia pieszczoty i wspólne zabawy. Bardzo dobrze dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Nie jest też konfliktowy w stosunku do innych zwierząt zamieszkujących wspólne gospodarstwo. Choć bywa uparty, bardzo szybko się uczy i jest posłuszny.

Pomimo licznych zalet bichon frise nie jest jednak psem dla każdego. Zamiast sierści posiada bowiem efektowną wełenkę, która pomimo tego, że jest bardzo piękna, działa bardzo uczulająco, przez co kontaktu z psem powinni unikać alergicy. 

Najważniejsze informacje o Bichon frise

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

O rasie bichon frise mówi się, że jest to jedna z najstarszych ras psów przeznaczonych do towarzystwa. Swoją dużą popularność psy przynależące do niej zawdzięczają oczywiście wyglądowi, który sprawia, że przypominają niewielkie pluszowe maskotki wprost stworzone do przytulania i rozpieszczania. Według opisów, bichon frise pochodzą z obszaru Basenu Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie powstały ze skrzyżowania pudla z barbetem. Przez kolejne dziesiątki lat pieski pojawiały się na kolejnych dworach królewskich, gdzie ich rola ograniczała się wyłącznie do towarzyszenia koronowanym głowom. Po rewolucji francuskiej ich królewskie życie przeszło do historii, a bichon frise wprost z ulicy trafiły w ręce wędrownych handlarzy i kataryniarzy. Do Polski zawitały w latach 90 – tych XX wieku. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

 • Bichon frise
  Bichon frise
 • Bichon frise
  Bichon frise
 • Bichon frise
  Bichon frise
 • Bichon frise
  Bichon frise
 • Bichon frise
  Bichon frise

  Wysokość w kłębie Bichon frise

  Suka : pomiędzy 23 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 23 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 7 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 7 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Ten niewielki biały piesek z wyglądu przypominający  nieco maltańczyka, ma proporcjonalną budowę ciała i elegancki wygląd. Czaszka jest raczej płaska, stop słabo zaznaczony. Niezbyt duże, okrągłe oczy o pogodnym wyrazie, odzwierciedlają temperament psa. Uszy są zwisające i gęsto pokryte okrywą włosową, tak jak cała głowa. Ogon noszony wysoko i zagięty. 

  Ciekawostki

  •    Obecnie rasa bichon frise największą popularnością cieszy się we Francji, a także w Belgii, Czechach oraz krajach skandynawskich. 
  •    Nazwę rasy próbowano spolszczyć na biszon kędzierzawy, jednak wersja ta nie przyjęła się na stałe. 
   

  Bichon frise - charakter

  • 100%

   Czuły

   Bichon frise to pieski bardzo czułe. Potrzebują ciągłego towarzystwa ludzi i łagodnego traktowania. Uwielbiają pieszczoty i wspólne spędzanie czasu. Często domagają się uwagi opiekuna. Lubią być w centrum zainteresowania. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Nie tylko szczeniaki bichon frise uwielbiają wesołe zabawy. Psy należące do tej rasy są energiczne i żywiołowe. Szybko uczą się różnych sztuczek i bardzo lubią się nimi popisywać, traktując je jako najlepszą formę zabawy, zasługującą na podziw opiekuna.  

  • 66%

   Spokojny

   Bichon frise jak przystało na pieski kanapowe są raczej spokojne. Choć przejawiają chęć do aktywności, tak naprawdę bardzo lubią wylegiwać się na kanapie, a jeszcze lepiej na kolanach opiekuna. 

  • 66%

   Inteligentny

   Pieski bichon frise są inteligentne. Szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności. 

  • 33%

   Łowca

   Trudno byłoby nawet wyobrazić sobie te piękne i ozdobne pieski na polowaniu. Bichon frise nie przejawiają instynktu myśliwskiego. Zdecydowanie lepiej niż na polowaniach czują się w zaciszu własnego domu.   

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec obcych ludzi bichon frise są łagodne i pokojowo, a wręcz przyjaźnie nastawione. Jeśli jednak nie zostaną odpowiednio zsocjalizowane mogą być w stosunku do nieznajomych nieśmiałe, a nawet wykazywać w kontaktach z nimi lękliwość. 

  • 33%

   Niezależny

   Bichon frise to piesek posłuszny. Zdarza się jednak, że staje się uparty i próbuje „postawić na swoim”. Aby zapobiec takiej postawie jego wychowanie powinno być oparte na delikatnym, ale jednak stanowczym podejściu. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Bichon frise bardzo źle znosi samotność. Najlepiej czuje się w otoczeniu znanych mu osób. Pozostawiony na dłużej w odosobnieniu szuka kontaktu z właścicielem przytulając się do jego ubrań i rzeczy osobistych. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Psy należące do rasy bichon frise szybko się uczą. Lubią też towarzyszyć właścicielowi w różnych aktywnościach, chętnie dotrzymując mu kroku. Są posłuszne zarówno opiekunowi, jak i pozostałym domownikom.  

   • 100%

    Szczekliwy

    Bichon frise bardzo często szczekaniem próbuje zwrócić na siebie uwagę właściciela. Dlatego właśnie poziom jego hałaśliwości określa się jako średni. 

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Pieski bardzo lubią spacery, podczas których raczej są posłuszne opiekunowi. Powinny być jednak wyprowadzane na specjalnych szelkach lub obrożach dostosowanych wielkością do rozmiaru psa. 

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Bichon frise z natury nie przejawia skłonności do niszczenia przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu. Oczywiście pozbawiony uwagi właściciela, oraz możliwości aktywnego spędzania czasu w towarzystwie ludzi może manifestować swoje niezadowolenie, domagając się zainteresowania z jego strony właśnie poprzez zapędy niszczycielskie. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Psy należące do rasy bichon frise są dużymi łakomczuchami, przejawiającymi skłonności do tycia. Dlatego też ich dieta powinna być zbilansowana i zrównoważona, a ilość podawanej karmy dość rygorystycznie przestrzegana. 

   • 33%

    Pies stróżujący

    Przyjazny i towarzyski charakter bichon frise nie pozwala mu być dobrym stróżem. Jego naturalny instynkt stróżujący jest oceniany jako słaby.

   • 100%

    Pierwszy pies

    Bichon frise to wprost idealny kandydat na pierwszego pupila. Jego wychowanie i ułożenie nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności szkoleniowych. Tak naprawdę w zupełności wystarcza systematyczność i stanowczość połączona z delikatnością w podejściu do pupila.  

    Bichon frise do adopcji

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     Bichon frise w mieszkaniu

     Psy bichon frise to typowe pieski pokojowe, które nie nadają się do życia na zewnątrz. Bardzo dobrze za to adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą przeprowadzki. Choć z natury są dość żywiołowe z powodzeniem mogą też prowadzić spokojny tryb życia, przez większą część dnia zajmując miękką kanapę. 

    • 33%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Poziom aktywności psów bichon frise określa się jako średni. Są zwinne i energiczne. Jednak dawka ruchu podczas średniej długości spacerów okazuje się być dla nich zupełnie wystarczająca. Dodatkowo można uzupełnić ją mało forsownymi ćwiczeniami fizycznymi.

    • 100%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Niewielkie i bardzo przyjaźnie nastawione do otoczenia bichon frise są czworonogami doskonale sprawdzającymi się podczas podróży. Ich zdolność do szybkiej adaptacji stanowi dodatkowy atut piesków. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Bichon frise i koty

      Bichon frise jest bardzo przyjaźnie nastawiony do zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu w tym również kotów. Ze względu na łagodny charakter kontakt czworonogów z kotami powinien być jednak kontrolowany ze względu na fakt, że te mruczki mogłyby zrobić im krzywdę. 

     • 66%

      Bichon frise i psy

      Podobnie jak w przypadku innych zwierząt, również w odniesieniu do psów bichon frise są pokojowo nastawione. Nie wchodzą z nimi w żadne konflikty, choć mogą być o nie zazdrosne. 

     • 100%

      Bichon frise i dzieci

      Pieski bichon frise są cierpliwe i czułe w stosunku do dzieci. Bardzo lubią zabawy ze starszymi pociechami.  Ich kontakt z dziećmi młodszymi powinien odbywać się pod kontrolą dorosłych, gdyż maluchy mogłyby im podczas zabawy nawet nieumyślnie wyrządzić krzywdę. 

     • 100%

      Bichon frise i osoby starsze

      Bichon frise to pieski, które bardzo dobrze odnajdują się w roli radosnych pupili osób starszych. Radosne i żywiołowe zarażają pozytywną energią. Są też czułe i bardzo towarzyskie, a przy tym nie potrzebują dużej ilości ruchu. 

      %}

      Bichon frise - cena

      Cena bichon frise z hodowli zarejestrowanej w ZKwP oscyluje w granicach 3000 – 4000 zł. 

      Bichon frise - pielęgnacja

      Pielęgnacja psa rasy bichon frise niestety jest bardzo czasochłonna a przy tym kosztowna. W związku z tym, że włosy tych psów rosną przez cały czas, wymagają systematycznego skracania (przynajmniej raz na 6 – 8 tygodni) oraz regularnego czesania. Poza tym wełna, którą są pokryte czworonogi wykazuje tendencję do powstawania żółtych, a nawet brunatnych zacieków w okolicy oczu i pyszczka, które są trudne do usunięcia. Aby się ich pozbyć, należy używać specjalnych szamponów wybielających.

      Linienie

      Utrata sierści przez bichon frise praktycznie nie występuje. To psy, które praktycznie nie gubią sierści. Jednak w przypadku rasy bichon frise alergia, która może pojawić się na skutek kontaktu człowieka z jego wełną jest bardzo często występującym problemem. Dlatego osoby podatne na alergie powinny dobrze zastanowić się nad zakupem pieska bichon frise. 

      Żywienie

      Żywienie psów należących do rasy bichon frise powinno być bardzo starannie przemyślane, zarówno pod względem podawanej karmy, jak i jej ilości, gdyż pieski te mają bardzo dużą skłonność do tycia, a przy tym są dużymi łakomczuchami. 

      Bichon frise - zdrowie

      Bichon frise - długość życia

      Psy bichon frise są długowieczne. Średnio żyją 18 – 20 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Bichon frise nie należą do psów szczególnie silnych, za to są raczej odporne. Wymagają jednak szczególnej opieki i troski. 

      Bichon frise są bardzo małymi psami, przez co nawet podczas zwykłych spacerów przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych łatwo i szybko moczą sobie okolice brzucha. Jeśli nie zostaną one należycie wysuszone i ogrzane, u psów może dojść do przeziębienia i kłopotów żołądkowych. Poza tym często łzawią im oczy, co z kolei powoduje konieczność wzmożonej pielęgnacji sierści w okolicy oczodołów.

      Odporność na upały

      Ze względu na obfitą okrywę włosową, odporność tych psów na upały jest raczej niska. 

      Odporność na zimno

      Skłonność do tycia

      Biszon kędzierzawy ma dużą skłonność do tycia, dlatego należy uważnie dawkować posiłki i smakołyki. 

      Częste choroby

      •    zwichnięcie rzepki 
      •    zaćma
      •    alergie skórne
      •    choroby wątroby
      •    utrata zębów
      •    małopłytkowość układu immunologicznego 

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz