Boston terrier

Inne nazwy: terier bostoński, terier francuski, Boston Bull

#34

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Boston terrier
Boston terrier © Shutterstock

Boston terrier to niewielki pies o przyjaznym, wesołym wyglądzie, który doskonale odzwierciedla jego pogodny charakter. Jest towarzyski i lubi obecność dzieci. Dobrze dogaduje się też z innymi psami. Choć jest bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, bywa również uparty, jak wszystkie teriery. Wie, jak pokazać innym, czego potrzebuje, i potrafi uwieść otoczenie, by dostać to, czego chce.

Najważniejsze informacje o Boston terrier

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Niewiele wiadomo o pochodzeniu rasy. Prawdopodobnie powstała w Bostonie, stąd jej nazwa. Uważa się, że jest to krzyżówka buldoga angielskiego i staroangielskiego teriera białego. Boston terrier musi jednak mieć także geny buldoga francuskiego, bo bardzo go przypomina. Amerykański klub rasy powstał w 1891 roku, a dwa lata później została ona uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny. We Francji pojawił się w 1927 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 11 : małe psy w typie molosów

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 11 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 11 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Boston terrier to mały, mocno zbudowany pies. Czaszka jest płaska, kwadratowa ze spadzistym czołem, dobrze zaznaczonym stopem i krótką, szeroką, kwadratową kufą. Zęby układają się w lekki przodozgryz. Oczy są szeroko rozstawione, duże, okrągłe i ciemne. Przybierają czujny, sympatyczny wyraz. Uszy przeważnie są przycięte, małe i cienkie, sterczące prosto ku górze. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Ogon osadzony nisko, krótki, prosty lub przypominający korkociąg, noszony poziomo. Charakterystyka boston terriera wyróżnia trzy odmiany wagowe: poniżej 6,8 kg, od 6,8 do 9 kg oraz od 9 do 13 kg.

  Ciekawostki

  Boston terrier to pies nadający się dla każdego, ale jeszcze do niedawna spotkać go można było prawie tylko w Stanach Zjednoczonych.  Od kilku lat boston terrier staje się coraz popularniejszy, podobnie jak jego kuzyn buldog francuski, z którym często jest porównywany, a nawet mylony. 

  Ze względu na czarno-białe umaszczenie przypominające smoking nazywany jest dżentelmenem wśród psów.

  Boston terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Terier bostoński to przyjazny pies, bardzo związany ze swoją grupą społeczną. Wymaga dużo uwagi i czasem może zachowywać się bardzo ekspansywnie, jeśli czuje się ignorowany. 

   Warto wiedzieć, że psy są dużo większymi przylepami niż suki.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten dynamiczny i pełen entuzjazmu pies zawsze jest gotów do zabawy, zwłaszcza z dziećmi, za którymi przepada.

  • 66%

   Spokojny

   Terier francuski łatwo się ekscytuje, ale równie szybko potrafi się uspokoić. Jeśli zaspokoimy jego zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, łatwiej będzie mu odzyskać spokój.

  • 66%

   Inteligentny

   Inteligencja teriera bostońskiego widoczna jest w umiejętności przystosowania się do różnych sytuacji, środowisk i trybów życia.

  • 66%

   Łowca

   Boston terrier potrafi czasem ścigać upatrzony cel, ale instynkt ten jest bardzo umiarkowany. Nie spodziewajmy się, że będziemy mogli polować u jego boku na coś innego niż myszy.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten nie jest agresywny ani bojaźliwy. Z entuzjazmem wita gości, ale jeśli ich nie zna, może ich przywitać szczekaniem.

  • 33%

   Niezależny

   Terier bostoński uwielbia swojego pana i nie znosi jakiejkolwiek rozłąki z nim. Jedyna wada tego psa to nadmierna ekspansywność. Zawsze jest koło nas i jedyne o czym marzy, to by ciągle się nim zajmować. Niezależność jest mu zupełnie obca.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Ze względu na silne przywiązanie do bliskich, pies może źle znosić samotność, jeśli nie przyzwyczaimy go do niej wcześnie i stopniowo.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Posłuszeństwo z pewnością nie jest wrodzoną cechą charakteru boston teriera. Bywa on uparty, konieczne jest zatem wdrożenie zasad współżycia od razu po przybyciu szczeniaka do domu. 

    Energia połączona z uważnością powodują, że terier bostoński uczy się szybko, zwłaszcza jeśli szkolenie jest konsekwentne i regularne. 

    Nie jest to pies trudny do wyszkolenia, o ile nie będziemy mu pobłażać, co często się zdarza w przypadku psów niewielkich rozmiarów. Warto, by nauka przebiegała jednocześnie zdecydowanie i łagodnie, zgodnie z zasadami pozytywnego szkolenia

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies ten szczeka niewiele. Jeśli jednak poczuje, że ktoś się zbliża, może ostrzegać bliskich.

   • 33%