Boston terrier

Inne nazwy: terier bostoński, terier francuski, Boston Bull

Boston terrier
Boston terrier © Shutterstock

Boston terrier to niewielki pies o przyjaznym, wesołym wyglądzie, który doskonale odzwierciedla jego pogodny charakter. Jest towarzyski i lubi obecność dzieci. Dobrze dogaduje się też z innymi psami. Choć jest bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, bywa również uparty, jak wszystkie teriery. Wie, jak pokazać innym, czego potrzebuje, i potrafi uwieść otoczenie, by dostać to, czego chce.

Najważniejsze informacje o Boston terrier

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Niewiele wiadomo o pochodzeniu rasy. Prawdopodobnie powstała w Bostonie, stąd jej nazwa. Uważa się, że jest to krzyżówka buldoga angielskiego i staroangielskiego teriera białego. Boston terrier musi jednak mieć także geny buldoga francuskiego, bo bardzo go przypomina. Amerykański klub rasy powstał w 1891 roku, a dwa lata później została ona uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny. We Francji pojawił się w 1927 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 11 : małe psy w typie molosów

Wygląd

 • Boston terrier
  Boston terrier
 • Boston terrier
  Boston terrier
 • Boston terrier
  Boston terrier
 • Boston terrier
  Boston terrier
 • Boston terrier
  Boston terrier

  Wysokość w kłębie Boston terrier

  Suka : pomiędzy 25 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 6 i 11 kg

  Pies : pomiędzy 6 i 11 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Boston terrier to mały, mocno zbudowany pies. Czaszka jest płaska, kwadratowa ze spadzistym czołem, dobrze zaznaczonym stopem i krótką, szeroką, kwadratową kufą. Zęby układają się w lekki przodozgryz. Oczy są szeroko rozstawione, duże, okrągłe i ciemne. Przybierają czujny, sympatyczny wyraz. Uszy przeważnie są przycięte, małe i cienkie, sterczące prosto ku górze. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Ogon osadzony nisko, krótki, prosty lub przypominający korkociąg, noszony poziomo. Charakterystyka boston terriera wyróżnia trzy odmiany wagowe: poniżej 6,8 kg, od 6,8 do 9 kg oraz od 9 do 13 kg.

  Ciekawostki

  Boston terrier to pies nadający się dla każdego, ale jeszcze do niedawna spotkać go można było prawie tylko w Stanach Zjednoczonych.  Od kilku lat boston terrier staje się coraz popularniejszy, podobnie jak jego kuzyn buldog francuski, z którym często jest porównywany, a nawet mylony. 

  Ze względu na czarno-białe umaszczenie przypominające smoking nazywany jest dżentelmenem wśród psów.

  Boston terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Terier bostoński to przyjazny pies, bardzo związany ze swoją grupą społeczną. Wymaga dużo uwagi i czasem może zachowywać się bardzo ekspansywnie, jeśli czuje się ignorowany. 

   Warto wiedzieć, że psy są dużo większymi przylepami niż suki.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten dynamiczny i pełen entuzjazmu pies zawsze jest gotów do zabawy, zwłaszcza z dziećmi, za którymi przepada.

  • 66%

   Spokojny

   Terier francuski łatwo się ekscytuje, ale równie szybko potrafi się uspokoić. Jeśli zaspokoimy jego zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, łatwiej będzie mu odzyskać spokój.

  • 66%

   Inteligentny

   Inteligencja teriera bostońskiego widoczna jest w umiejętności przystosowania się do różnych sytuacji, środowisk i trybów życia.

  • 66%

   Łowca

   Boston terrier potrafi czasem ścigać upatrzony cel, ale instynkt ten jest bardzo umiarkowany. Nie spodziewajmy się, że będziemy mogli polować u jego boku na coś innego niż myszy.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten nie jest agresywny ani bojaźliwy. Z entuzjazmem wita gości, ale jeśli ich nie zna, może ich przywitać szczekaniem.

  • 33%

   Niezależny

   Terier bostoński uwielbia swojego pana i nie znosi jakiejkolwiek rozłąki z nim. Jedyna wada tego psa to nadmierna ekspansywność. Zawsze jest koło nas i jedyne o czym marzy, to by ciągle się nim zajmować. Niezależność jest mu zupełnie obca.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Ze względu na silne przywiązanie do bliskich, pies może źle znosić samotność, jeśli nie przyzwyczaimy go do niej wcześnie i stopniowo.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Posłuszeństwo z pewnością nie jest wrodzoną cechą charakteru boston teriera. Bywa on uparty, konieczne jest zatem wdrożenie zasad współżycia od razu po przybyciu szczeniaka do domu. 

    Energia połączona z uważnością powodują, że terier bostoński uczy się szybko, zwłaszcza jeśli szkolenie jest konsekwentne i regularne. 

    Nie jest to pies trudny do wyszkolenia, o ile nie będziemy mu pobłażać, co często się zdarza w przypadku psów niewielkich rozmiarów. Warto, by nauka przebiegała jednocześnie zdecydowanie i łagodnie, zgodnie z zasadami pozytywnego szkolenia

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies ten szczeka niewiele. Jeśli jednak poczuje, że ktoś się zbliża, może ostrzegać bliskich.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Terier bostoński jest przywiązany do swojej rodziny i nie ma skłonności do ucieczki. Woli przebywać w cieple, w znajomym otoczeniu

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Boston terrier może niszczyć przedmioty, jeśli zostawiamy go samego, nie przyzwyczaiwszy wcześniej do samotności. Niszczy głównie rzeczy pachnące właścicielem. Co do zasady jednak, jeśli jest dobrze ułożony, będzie zachowywać się spokojnie. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Boston terrier lubi jeść, ale nie jest bardzo łakomy.

   • 66%

    Pies stróżujący

    Uważa się, że terier bostoński ma usposobienie dużego psa, przez co czasami może wydawać się sobie samemu groźniejszy, niż jest w rzeczywistości. Potrafi ostrzec właściciela, ale nie spodziewajmy się w tym zakresie niczego więcej.

   • 100%

    Pierwszy pies

    Ten przyjazny, wesoły i łatwy we współżyciu pies to doskonały towarzysz dla osób, które chcą wybrać małe, energiczne i pogodne zwierzę. 

    Cechuje go wielka elastyczność, potrafi przystosować się do różnych trybów życia i świetnie nadaje się do rodziny z dziećmi lub innymi zwierzętami

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     Boston terrier w mieszkaniu

     Ten pies do towarzystwa może żyć w różnym otoczeniu. Będzie szczęśliwy w mieście i na wsi, o ile tylko jego pan znajduje się w pobliżu. 

     Bez problemu może żyć w mieszkaniu, ale potrzebuje regularnych spacerów, które dostarczą mu również bodźców intelektualnych i zmysłowych.

     Jeśli natomiast pies mieszka w domu z ogrodem, w żadnym razie nie należy zostawiać go na stałe na zewnątrz. Nie jest on w stanie żyć na dworze, woli wygodny dom i bliskość członków rodziny.

    • 66%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Boston terrier sprawia wrażenie pieska kanapowego, ale potrzebuje regularnych spacerów zapewniających stymulację fizyczną, społeczną i węchową. 

     Koniecznie zadbajmy o różne bodźce podczas spacerów, by utrzymać równowagę fizyczną i psychiczną psa. 

     Boston terrier świetnie dostosowuje się do rytmu życia właścicieli. Może być dynamiczny i energiczny lub spędzać spokojnie czas w domu z bliskimi (najlepiej na kanapie).

    • 100%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Dzięki niewielkim rozmiarom boston terrier może towarzyszyć swojemu panu wszędzie. Będzie mu to odpowiadać, bo nie cierpi się z nim rozstawać. 

     Mniejsze osobniki najlepiej przewozić w torbie transportowej, ale koniecznie trzeba je do niej wcześniej przyzwyczaić.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Boston terrier i koty

      Pies ten może bez problemu dogadać się z kotem mieszkającym w tym samym domu, ale lepiej żeby zwierzaki wspólnie dorastały.

     • 100%

      Boston terrier i psy

      Ta towarzyska rasa uwielbia swoich współbraci. Mimo przyjacielskiego usposobienia psa konieczna jest wczesna i odpowiednia socjalizacja, by przyswoił on psie kody komunikacyjne dzięki regularnym i pozytywnym spotkaniom.

     • 100%

      Boston terrier i dzieci

      Terier bostoński świetnie nadaje się na psa dla dzieci, w stosunku do których jest bardzo łagodny i skory do zabawy.

     • 100%

      Boston terrier i osoby starsze

      Pies ten dostosowuje się do trybu życia właściciela, świetnie nadaje się zatem na pupila starszych osób. Ich ciągła obecność będzie dla niego niezwykle istotna. 

      Jeśli jednak właściciele nie będą mogli go wyprowadzać i zapewnić odpowiedniej ilości ruchu, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie.

      %}

      Boston terrier - cena

      Cena boston terriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 6400zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 8000 zł.  Średni miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 100zł. 

      Listę hodwli boston terrierów w Polsce znajdziesz tutaj.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja psa tej rasy jest bardzo prosta, zwłaszcza dzięki krótkiej i gładkiej sierści. Wystarczy regularne szczotkowanie, by utrzymać sierść w dobrym stanie.

      Należy systematycznie sprawdzać i czyścić oczy i uszy psa, by uniknąć infekcji.

      Linienie

      Terier bostoński traci umiarkowaną ilość sierści. W okresie wiosennego i jesiennego linienia ilość ta wzrasta. W tym czasie konieczne jest codzienne szczotkowanie.

      Żywienie

      Psy tej rasy nie są wybredne ani żarłoczne, zadowoli ich niemal wszystko. Sprawdzi się sucha karma wysokiej jakości, podobnie jak posiłki domowe na bazie mięsa, ryżu, makaronu i warzyw. 

      Dorosłemu psu wystarczy jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem. Ze względów zdrowotnych nie powinien mieć on stałego dostępu do pełnej miski

      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia boston terriera to około 14 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Terier bostoński to niewielki i wytrzymały pies, który żyje dość długo. Jego sierść nie zapewnia mu jednak odpowiedniej ochrony przed złą pogodą, pod tym względem jest delikatny.

      Odporność na upały

      Boston terrier jest mniej wrażliwy na upał niż jego kuzyn buldog, ale i jemu grożą problemy z oddychaniem. W lecie spacery powinny odbywać się wcześnie rano i późno wieczorem, konieczne jest też zapewnienie psu dużej ilości regularnie wymienianej wody.

      Odporność na zimno

      Krótka i gładka sierść teriera bostońskiego nie zabezpiecza psa przed zimnem i chłodem. W zimie większość czasu spędza on w domu, przyda mu się też z pewnością płaszczyk na spacery. 

      Skłonność do tycia

      Jeśli dieta psa jest zrównoważona i odpowiednia, nie ma on skłonności do tycia, o ile zadbamy o wysiłek fizyczny i nie będziemy dokarmiać go między posiłkami.

      Częste choroby

      • podrażnienia oczu,
      • trudności z oddychaniem,
      • skomplikowane porody,
      • problemy ze skórą (nużyca).
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz