Buldog angielski

Inna nazwa: English bulldog

Buldog angielski

Buldog angielski to pies nietypowy zarówno pod względem wyglądu, jak i spokojnego, wręcz leniwego usposobienia. Nie jest to typ sportowca, ale nie powinien też być cały czas trzymany w zamknięciu - jak każdy pies, potrzebuje codziennych spacerów i zabaw. Buldog jest mało towarzyski w stosunku do swoich współbraci, okazuje natomiast wielką przyjaźń swoim opiekunom. Wierny, radosny i odważny w razie potrzeby – to świetny pies do towarzystwa. 

Podstawowe informacje o buldogu angielskim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Buldog angielski to potomek psów używanych w średniowieczu do walk z bykami (stąd angielska nazwa „bull” oznaczająca byka). Jest wynikiem selekcji, której celem było stworzenie psa o mocnym chwycie szczęki, zaciętego i odważnego, niewrażliwego na ból. Próby stworzenia maszyn do walki doprowadziły niemal do zniszczenia rasy, która ze względu na zaciekłość stała się niemożliwa do opanowania. Buldog angielski niemal wyginął, ale na szczęście grupa hodowców rozpoczęła prace nad jego charakterem, eliminując wszelkie oznaki agresji. Obecnie jest to sympatyczny pies do towarzystwa, łagodny i w pełni zrównoważony.

Wygląd

Buldog angielski
Buldog angielski
Buldog angielski
Buldog angielski
Buldog angielski

Wysokość w kłębie Buldog angielski

Suka : pomiędzy 30 i 40 cm

Pies : pomiędzy 30 i 40 cm

Waga

Suka : pomiędzy 21 i 25 kg

Pies : pomiędzy 23 i 27 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Buldog angielski to średniej wielkości pies , którego wygląd jest pod wieloma względami wyjątkowy. Jest krępy, mocno zbudowany, na krótkich łapach, z głową nieproporcjonalnie dużą w stosunku do sylwetki. Na głowie ma wyraźne zmarszczki, kufa jest skrócona. Oczy są okrągłe, średniej wielkości, nisko osadzone i szeroko rozstawione. Uszy są małe, w kształcie płatka róży. Żuchwa wystaje dalej niż szczęka.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Buldog angielski - charakter

100%

Czuły

Mimo trudnej przeszłości psa wykorzystywanego do walk buldog angielski to dziś niezwykle uczuciowy pies uwielbiający spędzać czas z członkami rodziny. Jest wrażliwy i wierny, do prawidłowego rozwoju potrzebuje czułości i uwagi.

66%

Lubi zabawę

Buldog brytyjski wygląda, jakby był „naburmuszony”, ale uwielbia się bawić i spędzać czas z dziećmi. Jeśli nie jest zbyt gorąco, z radością oddaje się zabawie, przy czym nie jest w stanie robić tego godzinami.

100%

Spokojny

Buldog angielski jest nieraz tak spokojny i łagodny, że można uznać go za leniwego. Podczas selekcji, która umożliwiła zachowanie rasy, zrównoważono jego temperament i współczesne buldogi angielskie charakreryzują się prawdziwie angielską flegmą.

66%

Inteligentny

Inteligencja buldoga widoczna jest w jego zdolności przystosowania się do różnych środowisk, trybów życia i aktywności.

33%

Łowca

Instynkt myśliwski nie rozwinął się u tej rasy. Buldog angielski zdecydowanie woli spać na kanapie niż gonić za ofiarą, której z pewnością i tak nie złapie.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Molos ten, z natury opiekuńczy wobec bliskich osób, może być nieufny w stosunku do obcych. Potrzebuje czasu, by obdarzyć zaufaniem kogoś, kogo nie zna.

33%

Niezależny

Wbrew pozorom buldog angielski jest oddany swojemu panu. Niezależność z pewnością nie należy do jego cech. Potrzebuje obok siebie godnej zaufania osoby.

Zachowanie

33%

Znoszenie samotności

Samotność to największy wróg tej rasy. Najlepszymi opiekunami dla buldoga angielskiego będą osoby pracujące w domu lub przebywające na emeryturze. 

Nieobecność właściciela nie powinna być zbyt długa, bo pies może zachowywać się w niewłaściwy sposób, niszczyć, brudzić, itd.

66%

Posłuszny / łatwo się uczy

Buldoga angielskiego ciężko zmotywować, ale jeśli poświęcimy mu 100% uwagi, zachowuje się dość posłusznie. Jeżeli jednak stwierdzi, że zachowanie pana jest niekonsekwentne lub niesprawiedliwe, może odmówić współpracy z nim. 

Szkolenie trzeba rozpocząć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Dzięki temu nie nabierze on złych nawyków. 

Buldog jest uparty, ćwiczenia należy powtarzać regularnie. Opiekun powinien postępować konsekwentnie i łagodnie zarazem. Lekcje powinny trwać krótko, by pies nie stracił zainteresowania. Zawsze – oczywiście w miarę możliwości – należy kończyć sukcesem psa, co zbuduje u niego pozytywne skojarzenia i zmotywuje do podejmowania następnych prób. 

Powinniśmy położyć nacisk na naukę pozostawania w samotności, by pies nie stresował się po naszym wyjściu. Pamiętajmy jednak, że nieobecność nie powinna być zbyt długa. 

Pamiętajmy również o nauce chodzenia na smyczy, by spacery były przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i dla psa.

33%

Szczekliwy

Pomijając chrapanie i głośny oddech, pies nie jest hałaśliwy i szczeka niewiele.

33%

Skłonność do ucieczek

Ucieczka to dla buldoga angielskiego coś całkowicie obcego. Jest ogromnie przywiązany do właściciela i niezbyt śmiały – woli spędzać czas w cieple z bliskimi.

66%

Skłonność do niszczenia

Szczeniak może okazywać pewną skłonność do niszczenia, gdy się nudzi lub gdy wyrzynają mu się zęby. Aby tego uniknąć, należy zapewnić mu zabawki do gryzienia dostosowane do jego wieku i możliwości.

100%

Łakomczuch

To ogromny łakomczuch, który nigdy nie odmówi posiłku czy smakołyka. Koniecznie pilnujmy, by nie był przekarmiany, bo wówczas grozi mu otyłość, która zdarza się często u tej rasy. Niemniej dobrej jakości przysmaki to dla buldoga świetna motywacja podczas szkolenia.

100%

Pies stróżujący

Buldog angielski wykazuje duży instynkt opiekuńczy i ze względu na swój wygląd potrafi odstraszyć obcych. Nie nadaje się jednak na psa stróżującego – to przede wszystkim wrażliwy pies do towarzystwa. 

Gdy natomiast ktoś zagrozi jego panu lub dzieciom, wówczas jest gotów oddać za nich życie. Może być naprawdę groźny, ponieważ ma stalowy chwyt i jest bardzo odporny na ból.

100%

Pierwszy pies

Buldog angielski świetnie nadaje się na pierwszego psa. Pamiętajmy jednak, by nie wybierać go wyłącznie ze względu na wygląd. Cechy tej rasy należy traktować poważnie.

Trzeba mieć świadomość pewnych wad tej rasy: bardzo się ślini, chrapie i ma liczne problemy ze zdrowiem, głównie przez brachycefalię

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Czy szukasz psa rasy Buldog angielski ?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Buldog angielski ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Buldog angielski jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

100%

Buldog angielski w mieszkaniu

Jest to rasa przeznaczona do życia w pomieszczeniach, nie potrzebująca do szczęścia wiele przestrzeni. Bez problemu nadaje się do życia w mieszkaniu w mieście, głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary i spokojne usposobienie. 

Może też mieszkać na wsi w domu z ogrodem, co jednak nie zwalnia właściciela z obowiązku wychodzenia z psem na spacery.

33%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Właściciel buldoga angielskiego nie musi uprawiać z nim sportów. Pies ten potrafi być aktywny i wesoły podczas spaceru, ale źle znosi długą i intensywną aktywność fizyczną.

Brachycefalia powoduje u niego liczne problemy z oddychaniem, co wyklucza go jako psa sportowego.

Kilka spokojnych spacerów dziennie w zupełności zaspokoi jego potrzebę ruchu. W przypadku tej rasy większy nacisk należy położyć na rozwój umysłowy (zabawy edukacyjne), społeczny (spotkania z innymi psami) i węchowy (szukanie, tropienie).

33%

Podróże/łatwość przewożenia

Podróżowanie jest dość problematyczne ze względu na trudności oddechowe tej rasy. Pies nie powinien przebywać w zamkniętej przestrzeni przez długie godziny.

Współżycie z innymi

66%

Buldog angielski i koty

Buldog angielski może mieszkać z kotem, o ile wspólnie dorastają. W przeciwnym razie może nie tolerować go w swoim otoczeniu. Kot natomiast zawsze musi mieć możliwość schronienia się w wyżej położonym miejscu.

33%

Buldog angielski i psy

Wykorzystywanie tej rasy do walk pozostawiło po sobie ślad. W kontaktach z innymi psami buldog angielski może zachowywać się gwałtownie. Nie ma on skłonności do agresji, ale w pierwszych kontaktach może być niedelikatny, co czasem prowadzi do konfliktów. 

Konieczna jest wczesna socjalizacja szczeniaka, by nauczył się on komunikacji ze współbraćmi i zdobył jak najwięcej pozytywnych doświadczeń. 

Pamiętajmy, że niewykastrowane psy tej samej rasy mogą nie dojść ze sobą do porozumienia.

100%

Buldog angielski i dzieci

Jeśli zadbamy o potrzeby buldoga, doskonale dogada się on z dziećmi, z którymi uwielbia się bawić. W razie zagrożenia potrafi je obronić. 

Podobnie jak w przypadku innych ras należy wdrożyć zasady zapewniające bezpieczeństwo podczas kontaktów z najmłodszymi.

66%

Buldog angielski i osoby starsze

Pies ten jest świetnym towarzyszem dla starszych osób, bo nie potrzebuje dużo ruchu i bez problemu przystosowuje się do spokojnego trybu życia. 

Nie należy jednak całkowicie odbierać mu aktywności fizycznej – buldog angielski potrzebuje kilku spacerów dziennie. Jeśli właściciel nie jest w stanie zaspokoić tej potrzeby, może skorzystać usług osób zajmujących się wyprowadzaniem psów.

%}

Buldog angielski - cena

Cena buldoga angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 4000 do 8000 PLN za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Wysokie ceny przeważnie uzasadnione są nagrodami zdobytymi przez hodowlę podczas wystaw. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 12000 PLN.

Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 150-200 PLN. Obejmuje on pożywienie i standardowe zabiegi pielęgnacyjne.

Pielęgnacja

Pielęgnacja krótkiej sierści buldoga angielskiego nie jest szczególnie skomplikowana, ale należy dbać o skórę psa ze względu na liczne fałdy. 

Oczy też są bardzo delikatne – powinniśmy je systematycznie kontrolować i czyścić, by uniknąć podrażnienia. To samo dotyczy uszu.

Linienie

Konieczne jest cotygodniowe szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści, zwłaszcza w okresie linienia

Żywienie

Buldog angielski potrzebuje karmy dostosowanej do wieku, budowy, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. 

Dzienne dawki warto podzielić na dwie porcje (mniejszą rano i większą wieczorem). Ze względu na skłonność do nadwagi nie zaleca się, by pies miał stały dostęp do jedzenia. 

Powinnyśmy zapewnić psu suchą karmę wysokiej jakości lub domowe posiłki zatwierdzone przez dietetyka.

Zdrowie

Długość życia

Długość życia buldoga brytyjskiego to około 9 lat.

Odporność/wytrzymałość

Pies ten przejawia niezwykłą wrażliwość na zmiany temperatury. Nie jest wytrzymały i przy nadmiernym wysiłku szybko zaczyna mieć problemy z oddychaniem. Ma skłonności do wielu chorób.

Odporność na upały

Ze względu na skróconą kufę buldog angielski jest bardzo wrażliwy na upał. W lecie nie powinien wychodzić, gdy jest szczególnie gorąco, w żadnym wypadku nie wolno też zostawiać go w samochodzie na słońcu, nawet na chwilę.

Odporność na zimno

Zimno może spowodować gwałtowne drżenie psa, zatem gdy jest wyjątkowo duży mróz, powinniśmy ograniczyć spacery. Podczas zimowych wyjść z pewnością przyda się odpowiednie ubranko.

Skłonność do tycia

Buldog angielski często bywa otyły i nie należy wiązać tego ze spokojnym usposobieniem. Małe zapotrzebowanie na ruch i ogromny apetyt nie idą w parze, dlatego trzeba dokładnie pilnować, ile zjada pies.

Częste choroby

  • nowotwory i guzy (chemodectoma aorty, chłoniak skórny, mastocytoma itp.),
  • choroby serca (ubytek przegrody międzykomorowej, zwężenie zastawki aortalnej, płucnej itp.),
  • choroby skóry (uogólniona nużyca, cykliczna dysplazja mieszków włosowych, zapalenie mieszków włosowych, pododermatitis itp.),
  • niedoczynność tarczycy,
  • wrodzony rozszczep podniebienia (wada uniemożliwiająca połączenie jamy ustnej z nosową),
  • hemofilia typu A,
  • kamienie nerkowe,
  • dwurzędność rzęs,
  • dysplazja siatkówki,
  • ektropium i entropium (wywinięcie powieki na zewnątrz lub do środka)
  • zapalenie rogówki i spojówki,
  • wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki,
  • dysplazja stawu biodrowego,
  • zwichnięcie rzepki,
  • jałowa martwica kości,
  • enostoza (choroba szpiku kostnego podczas wzrostu),
  • zerwanie więzadeł krzyżowych,
  • choroby układu oddechowego (niedorozwój tchawicy, zespół brachycefaliczny),
  • wnętrostwo,
  • trudne porody,
  • rozrost pochwy.

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

Resztę treści znajdziesz pod reklamą