Zawisełcze (27-650)
Buldog angielski
Inna nazwa: English bulldog
Buldog angielski to pies nietypowy zarówno pod względem wyglądu, jak i spokojnego, wręcz leniwego usposobienia. Nie jest to typ sportowca, ale nie powinien też być cały czas trzymany w zamknięciu - jak każdy pies, potrzebuje codziennych spacerów i zabaw. Buldog jest mało towarzyski w stosunku do swoich współbraci, okazuje natomiast wielką przyjaźń swoim opiekunom. Wierny, radosny i odważny w razie potrzeby – to świetny pies do towarzystwa.
Długość życia |
Buldog angielski średnio żyje od 8 do 10 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 30 i 40 cm
Pies
pomiędzy 30 i 40 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 21 i 25 kg
Pies
pomiędzy 23 i 27 kg
|
Kolor umaszczenia
Szata może być jednokolorowa (beżowa, biała, itd.) lub z maską. Dopuszczalny jest również kolor czerwony w różnych odcieniach, pręgowany, łaciaty (połączenie białego z innym kolorem). Maść czarna, czarna podpalana, cielista jest wysoce niepożądana. |
Białe Kremowe Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Buldog brytyjski ma krótką sierść. Sierść jest delikatna, przylegająca i gładka. |
Krótka |
Kolor oczu
Bardzo ciemne, niemal czarne. |
Brązowe
|
Buldog angielski nie potrafi pływać, unosi się na wodzie. Ze względu na krótkie łapy nie jest jednak w stanie utrzymać ciała na powierzchni zbyt długo. Nawet jeśli niektórym psom udaje się ta sztuka, męczą się one bardzo szybko. Podczas spacerów nad brzegiem wody konieczne jest więc stosowanie kamizelki ratunkowej.
Więcej informacji na temat rasy Buldog angielski
Pochodzenie i historia rasy Buldog angielski
Buldog angielski to potomek psów używanych w średniowieczu do walk z bykami (stąd angielska nazwa „bull” oznaczająca byka). Jest wynikiem selekcji, której celem było stworzenie psa o mocnym chwycie szczęki, zaciętego i odważnego, niewrażliwego na ból. Próby stworzenia maszyn do walki doprowadziły niemal do zniszczenia rasy, która ze względu na zaciekłość stała się niemożliwa do opanowania. Buldog angielski niemal wyginął, ale na szczęście grupa hodowców rozpoczęła prace nad jego charakterem, eliminując wszelkie oznaki agresji. Obecnie jest to sympatyczny pies do towarzystwa, łagodny i w pełni zrównoważony.
Buldog angielski - charakter
Zachowanie rasy Buldog angielski
Szkolenie psa rasy Buldog angielski
Buldoga angielskiego ciężko zmotywować, ale jeśli poświęcimy mu 100% uwagi, zachowuje się dość posłusznie. Jeżeli jednak stwierdzi, że zachowanie pana jest niekonsekwentne lub niesprawiedliwe, może odmówić współpracy z nim.
Szkolenie trzeba rozpocząć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Dzięki temu nie nabierze on złych nawyków.
Buldog jest uparty, ćwiczenia należy powtarzać regularnie. Opiekun powinien postępować konsekwentnie i łagodnie zarazem. Lekcje powinny trwać krótko, by pies nie stracił zainteresowania. Zawsze – oczywiście w miarę możliwości – należy kończyć sukcesem psa, co zbuduje u niego pozytywne skojarzenia i zmotywuje do podejmowania następnych prób.
Powinniśmy położyć nacisk na naukę pozostawania w samotności, by pies nie stresował się po naszym wyjściu. Pamiętajmy jednak, że nieobecność nie powinna być zbyt długa.
Pamiętajmy również o nauce chodzenia na smyczy, by spacery były przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i dla psa.
Styl życia rasy Buldog angielski
Dla kogo rasa Buldog angielski ?
Buldog angielski - cena
Cena buldoga angielskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 4000 do 8000 PLN za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Wysokie ceny przeważnie uzasadnione są nagrodami zdobytymi przez hodowlę podczas wystaw. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet 12000 PLN.
Średni miesięczny koszt utrzymania psa to 150-200 PLN. Obejmuje on pożywienie i standardowe zabiegi pielęgnacyjne.
Buldog angielski - linienie
Niewielkie
Konieczne jest cotygodniowe szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści, zwłaszcza w okresie linienia
Buldog angielski - pielęgnacja
Pielęgnacja krótkiej sierści buldoga angielskiego nie jest szczególnie skomplikowana, ale należy dbać o skórę psa ze względu na liczne fałdy.
Oczy też są bardzo delikatne – powinniśmy je systematycznie kontrolować i czyścić, by uniknąć podrażnienia. To samo dotyczy uszu.
Zdrowie rasy Buldog angielski
Długość życia buldoga brytyjskiego to około 9 lat.
Pies ten przejawia niezwykłą wrażliwość na zmiany temperatury. Nie jest wytrzymały i przy nadmiernym wysiłku szybko zaczyna mieć problemy z oddychaniem. Ma skłonności do wielu chorób.
Ze względu na skróconą kufę buldog angielski jest bardzo wrażliwy na upał. W lecie nie powinien wychodzić, gdy jest szczególnie gorąco, w żadnym wypadku nie wolno też zostawiać go w samochodzie na słońcu, nawet na chwilę.
Zimno może spowodować gwałtowne drżenie psa, zatem gdy jest wyjątkowo duży mróz, powinniśmy ograniczyć spacery. Podczas zimowych wyjść z pewnością przyda się odpowiednie ubranko.
Buldog angielski często bywa otyły i nie należy wiązać tego ze spokojnym usposobieniem. Małe zapotrzebowanie na ruch i ogromny apetyt nie idą w parze, dlatego trzeba dokładnie pilnować, ile zjada pies.
- nowotwory i guzy (chemodectoma aorty, chłoniak skórny, mastocytoma itp.),
- choroby serca (ubytek przegrody międzykomorowej, zwężenie zastawki aortalnej, płucnej itp.),
- choroby skóry (uogólniona nużyca, cykliczna dysplazja mieszków włosowych, zapalenie mieszków włosowych, pododermatitis itp.),
- niedoczynność tarczycy,
- wrodzony rozszczep podniebienia (wada uniemożliwiająca połączenie jamy ustnej z nosową),
- hemofilia typu A,
- kamienie nerkowe,
- dwurzędność rzęs,
- dysplazja siatkówki,
- ektropium i entropium (wywinięcie powieki na zewnątrz lub do środka)
- zapalenie rogówki i spojówki,
- wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki,
- dysplazja stawu biodrowego,
- zwichnięcie rzepki,
- jałowa martwica kości,
- enostoza (choroba szpiku kostnego podczas wzrostu),
- zerwanie więzadeł krzyżowych,
- choroby układu oddechowego (niedorozwój tchawicy, zespół brachycefaliczny),
- wnętrostwo,
- trudne porody,
- rozrost pochwy.
Planujesz zakup psa rasy Buldog angielski?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Buldog angielski ...