Buldog angielski

Inne nazwy: English bulldog

Buldog angielski

Buldog angielski to pies nietypowy zarówno pod względem wyglądu, jak i spokojnego, wręcz leniwego usposobienia. Nie jest to typ sportowca, ale nie powinien też być cały czas trzymany w zamknięciu - jak każdy pies, potrzebuje codziennych spacerów i zabaw. Buldog jest mało towarzyski w stosunku do swoich współbraci, okazuje natomiast wielką przyjaźń swoim opiekunom. Wierny, radosny i odważny w razie potrzeby – to świetny pies do towarzystwa. 

Podstawowe informacje o buldogu angielskim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Buldog angielski to potomek psów używanych w średniowieczu do walk z bykami (stąd angielska nazwa „bull” oznaczająca byka). Jest wynikiem selekcji, której celem było stworzenie psa o mocnym chwycie szczęki, zaciętego i odważnego, niewrażliwego na ból. Próby stworzenia maszyn do walki doprowadziły niemal do zniszczenia rasy, która ze względu na zaciekłość stała się niemożliwa do opanowania. Buldog angielski niemal wyginął, ale na szczęście grupa hodowców rozpoczęła prace nad jego charakterem, eliminując wszelkie oznaki agresji. Obecnie jest to sympatyczny pies do towarzystwa, łagodny i w pełni zrównoważony.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 30 i 40 cm

  Pies : pomiędzy 30 i 40 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 21 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 23 i 27 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Buldog angielski to średniej wielkości pies , którego wygląd jest pod wieloma względami wyjątkowy. Jest krępy, mocno zbudowany, na krótkich łapach, z głową nieproporcjonalnie dużą w stosunku do sylwetki. Na głowie ma wyraźne zmarszczki, kufa jest skrócona. Oczy są okrągłe, średniej wielkości, nisko osadzone i szeroko rozstawione. Uszy są małe, w kształcie płatka róży. Żuchwa wystaje dalej niż szczęka.

  Ciekawostki

  Buldog angielski nie potrafi pływać, unosi się na wodzie. Ze względu na krótkie łapy nie jest jednak w stanie utrzymać ciała na powierzchni zbyt długo. Nawet jeśli niektórym psom udaje się ta sztuka, męczą się one bardzo szybko. Podczas spacerów nad brzegiem wody konieczne jest więc stosowanie kamizelki ratunkowej.

  Buldog angielski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Mimo trudnej przeszłości psa wykorzystywanego do walk buldog angielski to dziś niezwykle uczuciowy pies uwielbiający spędzać czas z członkami rodziny. Jest wrażliwy i wierny, do prawidłowego rozwoju potrzebuje czułości i uwagi.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Buldog brytyjski wygląda, jakby był „naburmuszony”, ale uwielbia się bawić i spędzać czas z dziećmi. Jeśli nie jest zbyt gorąco, z radością oddaje się zabawie, przy czym nie jest w stanie robić tego godzinami.

  • 100%

   Spokojny

   Buldog angielski jest nieraz tak spokojny i łagodny, że można uznać go za leniwego. Podczas selekcji, która umożliwiła zachowanie rasy, zrównoważono jego temperament i współczesne buldogi angielskie charakreryzują się prawdziwie angielską flegmą.

  • 66%

   Inteligentny

   Inteligencja buldoga widoczna jest w jego zdolności przystosowania się do różnych środowisk, trybów życia i aktywności.

  • 33%

   Łowca

   Instynkt myśliwski nie rozwinął się u tej rasy. Buldog angielski zdecydowanie woli spać na kanapie niż gonić za ofiarą, której z pewnością i tak nie złapie.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Molos ten, z natury opiekuńczy wobec bliskich osób, może być nieufny w stosunku do obcych. Potrzebuje czasu, by obdarzyć zaufaniem kogoś, kogo nie zna.

  • 33%

   Niezależny

   Wbrew pozorom buldog angielski jest oddany swojemu panu. Niezależność z pewnością nie należy do jego cech. Potrzebuje obok siebie godnej zaufania osoby.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Samotność to największy wróg tej rasy. Najlepszymi opiekunami dla buldoga angielskiego będą osoby pracujące w domu lub przebywające na emeryturze. 

    Nieobecność właściciela nie powinna być zbyt długa, bo pies może zachowywać się w niewłaściwy sposób, niszczyć, brudzić, itd.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Buldoga angielskiego ciężko zmotywować, ale jeśli poświęcimy mu 100% uwagi, zachowuje się dość posłusznie. Jeżeli jednak stwierdzi, że zachowanie pana jest niekonsekwentne lub niesprawiedliwe, może odmówić współpracy z nim. 

    Szkolenie trzeba rozpocząć, gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. Dzięki temu nie nabierze on złych nawyków. 

    Buldog jest uparty, ćwiczenia należy powtarzać regularnie. Opiekun powinien postępować konsekwentnie i łagodnie zarazem. Lekcje powinny trwać krótko, by pies nie stracił zainteresowania. Zawsze – oczywiście w miarę możliwości – należy kończyć sukcesem psa, co zbuduje u niego pozytywne skojarzenia i zmotywuje do podejmowania następnych prób. 

    Powinniśmy położyć nacisk na naukę pozostawania w samotności, by pies nie stresował się po naszym wyjściu. Pamiętajmy jednak, że nieobecność nie powinna być zbyt długa. 

    Pamiętajmy również o nauce chodzenia na smyczy, by spacery były przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i dla psa.

   • 33%

    Szczekliwy

    Pomijając chrapanie i głośny oddech, pies nie jest hałaśliwy i szczeka niewiele.

   • 33%