Owczarek holenderski

Inne nazwy: Hollandse Herdershond, Dutch Shepherd

Owczarek holenderski
Owczarek holenderski

Owczarek holenderski to pies posłuszny, łagodny, czujny i serdeczny, a oprócz tego godny zaufania, odważny i inteligentny. Oprócz tego jest mało wymagający i bardzo wytrzymały. Jak widać – same zalety i cechy, jakie powinien posiadać wspaniały pies pasterski! Owczarek holenderski jest bardzo przywiązany do swojego pana - wylewnie okazuje swoje przywiązanie i źle znosi samotność. Jako pies wyczulony na nieznajomych może bywać wobec nich nieufny, ale dzięki temu jest idealnym psem stróżującym.

Najważniejsze informacje o owczarku holenderskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzenie owczarka holenderskiego jest dość niejasne. Mówi się, że w rozwoju tej rasy wprowadzono krzyżowanie z owczarkiem niemieckim, ale liczne są również głosy wskazujące, że wywodzi się ona od owczarka belgijskiego, tym bardziej że w przypadku obu tych ras można wskazać szereg wspólnych cech (w tym podział na trzy odmiany włosa). Owczarek ten był (i jest do dzisiaj) idealnym pomocnikiem pasterzy w kraju swojego pochodzenia, czyli w Holandii. Ceni się go za wszechstronność, inteligencję i dobry charakter. Sprawdza się zarówno jako pies pilnujący stada jak i stróżujący, ale od lat dwudziestych XX w. coraz częściej jest po prostu dynamicznym i kochającym psem do towarzystwa. Jego inteligencja i łagodność predysponują go również do szkolenia na psa policyjnego i wykorzystywanego w wojsku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 55 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 57 i 62 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek holenderski jest dobrze umięśnionym psem średniej wielkości i wagi. Charakteryzuje się silną i proporcjonalną sylwetką. Ma mądre spojrzenie i żywiołowy temperament. Jego oczy są ciemne, średniej wielkości, w kształcie migdałów - lekko skośne, ale nigdy okrągłe. Uszy średniej wielkości są postawione i skierowane do przodu, noszone wysoko. Ogon w spoczynku zwisa prosto lub jest lekko wygięty i sięga stawu skokowego. W ruchu z gracją noszony jest wysoko, nigdy nie jest zakręcony i nigdy nie opada na bok. Występują trzy odmiany owczarka holenderskiego: okazy krótkowłose, długowłose i szorstkowłose. 

  Ciekawostki

  Najbardziej rozpowszechnioną odmianą owczarka holenderskiego jest odmiana długowłosa. 

  Owczarek holenderski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Owczarek holenderski jest bezgranicznie oddany swojemu panu, przez co jest dla niego wspaniałym towarzyszem codziennego życia. Bywa natrętny, dlatego jego właściciel powinien stopniowo budować pozytywny dystans, by pies nie okazywał mu nadmiernego przywiązania. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Owczarek holenderski uwielbia dzieci. Bardzo lubi się z nimi bawić i spędzać z nimi czas, dzięki czemu może też mieć na nie oko. 

  • 33%

   Spokojny

   Owczarek holenderski jest bardzo dynamicznym psem pracującym. Nieustannie pozostaje w gotowości do działania. 

  • 100%

   Inteligentny

   Można powiedzieć, że owczarek holenderski jest owczarkiem doskonałym. To pies o bardzo wielu wspaniałych cechach i dużej inteligencji. Mądry i wrażliwy, jest posłuszny swojemu panu, choć jednocześnie potrafi przejąć inicjatywę przy powierzonych mu zadaniach wykonując je z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. 

  • 33%

   Łowca

   Owczarek holenderski jest psem pasterskim, pilnującym stada, często bywa dobrym stróżem, ale w żadnym wypadku nie można o nim powiedzieć, że jest psem gończym. Gdy spostrzeże inne zwierzęta, instynkt podpowie mu, czy należy je zbić w stado, czy odstraszyć, natomiast nigdy nie każe mu za nimi pobiec. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Podobnie jak jego kuzyn owczarek belgijski, owczarek holenderski jest nieufny wobec osób, których nie zna. Przez swój niezwykle wyczulony zmysł terytorium może być wobec nich agresywny, jeśli nie odstraszą ich wcześniej wysyłane przez niego sygnały ostrzegawcze. 

   Potrzebuje czasu, by nabrać zaufania do obcych. Wskazane jest, aby właściciel odpowiednio przywitał przybysza i przedstawił go psu. Jeśli gość zechce wejść do mieszkania pod nieobecność właściciela, pies ze względu na wrodzoną nieufność może stanowić dla niego zagrożenie. Należy też pamiętać, że owczarek holenderski nigdy niczego nie zapomina, więc jedno złe doświadczenie z nieznajomym mu człowiekiem może trwale i negatywnie wpłynąć na jego umiejętność budowania zrównoważonych relacji z innymi ludźmi w przyszłości. 

  • 33%

   Niezależny

   Jak większość psów z tej grupy, owczarek holenderski żyje dla swojego pana, chce być dla niego użyteczny i zrobi wszystko, by był on z niego zadowolony. Z tego powodu nie wie, co to niezależność, choć przy wykonywaniu swoich zadań wykazuje dużą samodzielność. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Owczarek holenderski jest bardzo oddany swojemu panu i źle znosi rozstania. Choć jest psem zrównoważonym, kiedy nie ma wyznaczonego żadnego zadania i jest pozostawiony sam sobie, może szybko rozwinąć niepożądane zachowania (zniszczenia w domu, nadmierne szczekanie itp.).

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Owczarki słusznie cieszą się opinią psów inteligentnych i łagodnych. Nie oznacza to jednak, że w ich wychowaniu może zabraknąć dyscypliny. Szkolenie psa powinno być przeprowadzane w sposób regularny i spójny, aby mógł on rozwinąć pełnię swoich zdolności. 

    Nierzadko spotyka się owczarki, które rozwinęły różne niepożądane zachowania, a odpowiedzialność za to ponoszą ich właściciele, którzy nie byli świadomi, że posłuszeństwo psa, tak charakterystyczne dla tej rasy, zależy od ilości czasu, którą właściciel poświeci na pracę z psem. Owczarek holenderski chętnie współpracuje ze swoim panem, jeśli ten szanuje jego potrzeby, natomiast jeśli pies wyczuje, że postawa pana nie jest wobec niego spójna, ucierpi na tym jego poczucie bezpieczeństwa, a przez to również ich wzajemna relacja. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Owczarek holenderski potrafi zrobić użytek ze swojego głosu, głównie jako stróż pilnujący domu i odstraszający potencjalnego intruza, ale również, aby dać wyraz swojemu cierpieniu, jeśli jest pozostawiony na długi czas sam.

   • 33%