Owczarek holenderski

Inne nazwy: Hollandse Herdershond, Dutch Shepherd

Owczarek holenderski
Owczarek holenderski

Owczarek holenderski to pies posłuszny, łagodny, czujny i serdeczny, a oprócz tego godny zaufania, odważny i inteligentny. Oprócz tego jest mało wymagający i bardzo wytrzymały. Jak widać – same zalety i cechy, jakie powinien posiadać wspaniały pies pasterski! Owczarek holenderski jest bardzo przywiązany do swojego pana - wylewnie okazuje swoje przywiązanie i źle znosi samotność. Jako pies wyczulony na nieznajomych może bywać wobec nich nieufny, ale dzięki temu jest idealnym psem stróżującym.

Najważniejsze informacje o owczarku holenderskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzenie owczarka holenderskiego jest dość niejasne. Mówi się, że w rozwoju tej rasy wprowadzono krzyżowanie z owczarkiem niemieckim, ale liczne są również głosy wskazujące, że wywodzi się ona od owczarka belgijskiego, tym bardziej że w przypadku obu tych ras można wskazać szereg wspólnych cech (w tym podział na trzy odmiany włosa). Owczarek ten był (i jest do dzisiaj) idealnym pomocnikiem pasterzy w kraju swojego pochodzenia, czyli w Holandii. Ceni się go za wszechstronność, inteligencję i dobry charakter. Sprawdza się zarówno jako pies pilnujący stada jak i stróżujący, ale od lat dwudziestych XX w. coraz częściej jest po prostu dynamicznym i kochającym psem do towarzystwa. Jego inteligencja i łagodność predysponują go również do szkolenia na psa policyjnego i wykorzystywanego w wojsku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  • Owczarek holenderski
    Owczarek holenderski
  • Owczarek holenderski
    Owczarek holenderski
  • Owczarek holenderski
    Owczarek holenderski
  • Owczarek holenderski
    Owczarek holenderski
  • Owczarek holenderski
    Owczarek holenderski
  • Owczarek holenderski
    Owczarek holenderski

    Wysokość w kłębie Owczarek holenderski

    Suka : pomiędzy 55 i 60 cm

    Pies : pomiędzy 57 i 62 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

    Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Owczarek holenderski jest dobrze umięśnionym psem średniej wielkości i wagi. Charakteryzuje się silną i proporcjonalną sylwetką. Ma mądre spojrzenie i żywiołowy temperament. Jego oczy są ciemne, średniej wielkości, w kształcie migdałów - lekko skośne, ale nigdy okrągłe. Uszy średniej wielkości są postawione i skierowane do przodu, noszone wysoko. Ogon w spoczynku zwisa prosto lub jest lekko wygięty i sięga stawu skokowego. W ruchu z gracją noszony jest wysoko, nigdy nie jest zakręcony i nigdy nie opada na bok. Występują trzy odmiany owczarka holenderskiego: okazy krótkowłose, długowłose i szorstkowłose. 

    Ciekawostki

    Najbardziej rozpowszechnioną odmianą owczarka holenderskiego jest odmiana długowłosa. 

    Owczarek holenderski - charakter

    • 100%

      Czuły

      Owczarek holenderski jest bezgranicznie oddany swojemu panu, przez co jest dla niego wspaniałym towarzyszem codziennego życia. Bywa natrętny, dlatego jego właściciel powinien stopniowo budować pozytywny dystans, by pies nie okazywał mu nadmiernego przywiązania. 

    • 100%

      Lubi zabawę

      Owczarek holenderski uwielbia dzieci. Bardzo lubi się z nimi bawić i spędzać z nimi czas, dzięki czemu może też mieć na nie oko. 

    • 33%

      Spokojny

      Owczarek holenderski jest bardzo dynamicznym psem pracującym. Nieustannie pozostaje w gotowości do działania. 

    • 100%

      Inteligentny

      Można powiedzieć, że owczarek holenderski jest owczarkiem doskonałym. To pies o bardzo wielu wspaniałych cechach i dużej inteligencji. Mądry i wrażliwy, jest posłuszny swojemu panu, choć jednocześnie potrafi przejąć inicjatywę przy powierzonych mu zadaniach wykonując je z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. 

    • 33%

      Łowca

      Owczarek holenderski jest psem pasterskim, pilnującym stada, często bywa dobrym stróżem, ale w żadnym wypadku nie można o nim powiedzieć, że jest psem gończym. Gdy spostrzeże inne zwierzęta, instynkt podpowie mu, czy należy je zbić w stado, czy odstraszyć, natomiast nigdy nie każe mu za nimi pobiec. 

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Podobnie jak jego kuzyn owczarek belgijski, owczarek holenderski jest nieufny wobec osób, których nie zna. Przez swój niezwykle wyczulony zmysł terytorium może być wobec nich agresywny, jeśli nie odstraszą ich wcześniej wysyłane przez niego sygnały ostrzegawcze. 

      Potrzebuje czasu, by nabrać zaufania do obcych. Wskazane jest, aby właściciel odpowiednio przywitał przybysza i przedstawił go psu. Jeśli gość zechce wejść do mieszkania pod nieobecność właściciela, pies ze względu na wrodzoną nieufność może stanowić dla niego zagrożenie. Należy też pamiętać, że owczarek holenderski nigdy niczego nie zapomina, więc jedno złe doświadczenie z nieznajomym mu człowiekiem może trwale i negatywnie wpłynąć na jego umiejętność budowania zrównoważonych relacji z innymi ludźmi w przyszłości. 

    • 33%

      Niezależny

      Jak większość psów z tej grupy, owczarek holenderski żyje dla swojego pana, chce być dla niego użyteczny i zrobi wszystko, by był on z niego zadowolony. Z tego powodu nie wie, co to niezależność, choć przy wykonywaniu swoich zadań wykazuje dużą samodzielność. 

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Owczarek holenderski jest bardzo oddany swojemu panu i źle znosi rozstania. Choć jest psem zrównoważonym, kiedy nie ma wyznaczonego żadnego zadania i jest pozostawiony sam sobie, może szybko rozwinąć niepożądane zachowania (zniszczenia w domu, nadmierne szczekanie itp.).

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Owczarki słusznie cieszą się opinią psów inteligentnych i łagodnych. Nie oznacza to jednak, że w ich wychowaniu może zabraknąć dyscypliny. Szkolenie psa powinno być przeprowadzane w sposób regularny i spójny, aby mógł on rozwinąć pełnię swoich zdolności. 

        Nierzadko spotyka się owczarki, które rozwinęły różne niepożądane zachowania, a odpowiedzialność za to ponoszą ich właściciele, którzy nie byli świadomi, że posłuszeństwo psa, tak charakterystyczne dla tej rasy, zależy od ilości czasu, którą właściciel poświeci na pracę z psem. Owczarek holenderski chętnie współpracuje ze swoim panem, jeśli ten szanuje jego potrzeby, natomiast jeśli pies wyczuje, że postawa pana nie jest wobec niego spójna, ucierpi na tym jego poczucie bezpieczeństwa, a przez to również ich wzajemna relacja. 

      • 100%

        Szczekliwy

        Owczarek holenderski potrafi zrobić użytek ze swojego głosu, głównie jako stróż pilnujący domu i odstraszający potencjalnego intruza, ale również, aby dać wyraz swojemu cierpieniu, jeśli jest pozostawiony na długi czas sam.

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Owczarek holenderski da ujście nagromadzonej energii, jeśli jego potrzeby ruchowe nie zostaną zaspokojone i jeśli będzie pozostawiany w zamknięciu, niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie, dom, czy nawet przydomowy ogród. Ze względu na ogromne przywiązanie do właściciela może zniszczyć przedmioty, które są najbardziej przesycone jego zapachem (poduszki, ubrania, kanapa itp.)

      • 100%

        Skłonność do niszczenia

        Owczarek holenderski da ujście nagromadzonej energii, jeśli jego potrzeby ruchowe nie zostaną zaspokojone i jeśli będzie pozostawiany w zamknięciu, niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie, dom, czy nawet przydomowy ogród. Ze względu na ogromne przywiązanie do właściciela może zniszczyć przedmioty, które są najbardziej przesycone jego zapachem (poduszki, ubrania, kanapa itp.)

      • 66%

        Łakomczuch

        Owczarek holenderski nie jest wybredny, jeśli chodzi o jedzenie. Zadowala się każdym pożywieniem, co oczywiście nie oznacza, że można go karmić czymkolwiek. Tak jak każdy pies, powinien otrzymywać pełnowartościowe pożywienie dostarczające mu wszystkich składników odżywczych.

      • 100%

        Pies stróżujący

        Oprócz tego, że owczarek holenderski jest wspaniałym psem pasterskim, jest również świetnym psem stróżującym, dlatego bywa wykorzystywany przez służby porządkowe (policję i wojsko). 

      • 66%

        Pierwszy pies

        Owczarek holenderski może być dobrym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna, pod warunkiem, że prowadzi on aktywny tryb życia i jest gotowy codziennie poświęcać odpowiednią ilość czasu swojemu pupilowi. Jeśli ma być psem do towarzystwa spędzającym większość czasu w zamknięciu w domu, czy w ogrodzie, lepiej rozważyć inną rasę, niż ten wspaniały pies pracujący. 

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 33%

          Owczarek holenderski w mieszkaniu

          Owczarek holenderski jest najszczęśliwszy, gdy mieszka w domu obok swojego pana, idealnie w domku jednorodzinnym z ogrodem. Ze względu na swoje zamiłowanie do przestrzeni, swobody i aktywności na wolnym powietrzu, może źle znosić zamknięcie w mieszkaniu.

          Niezależnie od miejsca zamieszkania, koniecznie trzeba go regularnie wyprowadzać na długie spacery, w przeciwnym razie będzie nieszczęśliwy i może powodować w domu zniszczenia. Tak dynamiczny pies wymaga przynajmniej jednej lub dwóch godzin spaceru dziennie, nawet jeśli ma możliwość korzystania z ogrodu.

        • 100%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Owczarek holenderski jest znakomitym psem pracującym i jako taki nie może przez cały dzień przebywać w domu. Do prawidłowego rozwoju wymaga codziennej stymulacji, najlepiej opartej zarówno o wysiłek fizyczny i gry sportowe (cani-cross, cani-vtt, agility itp), jak i wysiłek intelektualny i aktywności pobudzające jego węch. Nie powinieś mieć problemu z wyborem odpowiednich aktywności, gdyż ten wszechstronny pies z radością podchodzi do każdej pracy. 

        • 66%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Jako pies średniej wielkości, owczarek holenderski nie przysparza problemów w transporcie, o ile jego właściciel wcześnie zadba o jego odpowiednie wychowanie oraz dobrą socjalizację. Dzięki temu łatwiej będzie mu się odnaleźć w nowych miejscach i okolicznościach, którym będzie musiał stawić czoło, towarzysząc swemu panu w podróży.

          Jak każdy owczarek, pies ten jest bardzo wyczulony na punkcie nieznajomych i wrodzony instynkt obronny może wpłynąć na jego zachowanie w niektórych sytuacjach, np. w miejscach odwiedzanych przez liczne grupy ludzi.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Owczarek holenderski i koty

            Aby owczarek holenderski mógł funkcjonować z kotem w sposób bezkonfliktowy i spokojny, zaleca się, aby od szczeniaka przebywał w jego towarzystwie. 

          • 33%

            Owczarek holenderski i psy

            Jako pies pracujący w stadzie, owczarek holenderski zazwyczaj dobrze znosi towarzystwo « kolegów ». Należy pamiętać, że jest bardzo wrażliwy, a jednocześnie nie należy do psów śmiałych i odważnych, przez co jedno trudne doświadczenie lub ich akumulacja w trakcie kolejnych spotkań z innymi psami, mogą wywrzeć na niego zły wpływ. Z tego powodu w przypadku owczarka holenderskiego niezbędna jest prawidłowa socjalizacja, czyli regularne spotkania z psami różnej wielkości i o różnym temperamencie, przeprowadzane w sposób przemyślany i w przyjaznej atmosferze. 

          • 100%

            Owczarek holenderski i dzieci

            Owczarek holenderski czuje się bardzo dobrze w towarzystwie dzieci, które należą do jego rodziny. Jest nie tylko aktywnym towarzyszem zabaw, ale również czujnym opiekunem. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób dzieci obchodzą się z psem. Owczarek holenderski jest bardzo wrażliwy i niewłaściwe postępowanie z nim może wpędzić go w traumę. Choć wykazuje się dużą cierpliwością, nie jest tak odporny psychicznie jak inne psy, trzeba więc w tej kwestii zachować czujność. 

          • 66%

            Owczarek holenderski i osoby starsze

            Owczarek holenderski jest psem opanowanym i bezkonfliktowym, który potrzebuje prawie nieustannej obecności człowieka, dlatego bardzo dobrze dostosuje się do życia u boku osób na emeryturze. Jego właściciel powinien jednak być na tle sprawny, by sprostać jego dużym potrzebom ruchowym.  

            %}

            Owczarek holenderski - cena

            Cena owczarka holenderskiego zależy od jego pochodzenia, wieku, odmiany i płci, jednak w Polsce nie jest to zbyt popularna rasa. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2000 - 3000 zł za psa z rodowodem FCI.  

            Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 200 zł.

            Pielęgnacja

            Okazy krótko- i szorstkowłose nie wymagają szczególnej pielęgnacji, wystarczające są cotygodniowe szczotkowania. W przypadku owczarków długowłosych wskazane są częstsze zabiegi pielęgnacyjne, które zapobiegną tworzeniu się kołtunów. Regularnie szczotkowany pies nie będzie wymagał częstych kąpieli, które w jego przypadku nie są pożądane, gdyż mogą negatywnie wpływać na właściwości ochronne włosów. 

            Linienie

            Obfitość utraty sierści u owczarka holenderskiego jest zróżnicowana, w zależności od odmiany. Jednak uogólniając, można powiedzieć, że jest ona umiarkowana z wyjątkiem okresów linienia, podczas których psy wymagają codziennego szczotkowania. 

            Żywienie

            Owczarek holenderski nie jest wymagający pod względem żywienia. Smakuje mu wszystko, od przetworzonej żywności na bazie suchej karmy (dobrej jakości), po tradycyjne posiłki przygotowywane w domu (które powinny być oparte na surowym lub pieczonym krwistym mięsie, warzywach i dodatkach zbożowych). Przy samodzielnym opracowywaniu diety dla tego psa należy zwrócić uwagę na właściwy dobór wartości odżywczych, w zależności od wieku, masy i przede wszystkim aktywności fizycznej, która w przypadku tego psa pracującego może być bardzo duża. Na godzinę przed i i po posiłku, należy zadbać o wyciszenie psa, by zapobiec torsjom, na które często cierpią aktywne i ruchliwe psy, takie jak owczarek holenderski.  

            Zdrowie

            Długość życia

            Przeciętna długość życia owczarka holenderskiego to ok. 13 lat. 

            Odporność/wytrzymałość

            Owczarek holenderski jest krzepkim, odpornym i przede wszystkim bardzo wytrzymałym psem, któremu niestraszna jest niepogoda. 

            Odporność na upały

            Owczarek holenderski jest wytrzymały, a jednocześnie z zapałem wypełnia powierzone mu zadania, może więc pracować nawet wtedy, gdy panują wysokie temperatury. Oczywiście należy zachować umiar i nie proponować mu wyczerpujących aktywności podczas upałów.

            Odporność na zimno

            Warunki fizyczne owczarka holenderskiego predysponują go do życia na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że powinien on w jak największym zakresie uczestniczyć w życiu rodziny – jest to niezbędny warunek dla zachowania jego równowagi emocjonalnej. Z tego względu ten wspaniały, rodzinny pies nie może być pozostawiany poza domem przez długi czas. 

            Skłonność do tycia

            Owczarek holenderski jest psem pracującym, nie może więc być otyły, ale też dzięki temu, że jest bardzo dynamiczny i pełen energii, raczej nie będzie przybierać na wadze, oczywiście przy odpowiednio zbilansowanej diecie i pod warunkiem, że jego potrzeby ruchowe będą regularnie zaspokajane.

            Częste choroby

            Psy tej rasy nie są genetycznie predysponowane do określonych chorób. Jak wszystkie duże, owczarki holenderskie mogą mieć problemy z dysplazją biodra, więc choć współcześnie choroba ta występuje coraz rzadziej, warto je profilaktycznie badać pod tym kątem. 

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz