Owczarek australijski

Inne nazwy: Australian Shepherd, Aussie

#17

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Owczarek australijski
Owczarek australijski

Owczarek australijski to stosunkowo mało popularna rasa w Polsce w przeciwieństwie do np. Francji, czy krajów anglosaskich. Tymczasem to wspaniały - czuły, skory do zabawy, inteligentny i aktywny kompan. Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów (agility, treibball, dogdancing, canicross itd.) i bez problemu dostosowuje się do różnych trybów życia, o ile zaspokoimy jego potrzeby fizyczne i psychiczne.

Najważniejsze informacje o Owczarek australijski

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Istnieje wiele teorii co do pochodzenia owczarka australijskiego, ale rasa ta prawdopodobnie powstała w Stanach Zjednoczonych. Przymiotnik „australijski” został mu nadany poprzez nawiązanie do psów pasterskich, które przywieziono z Australii do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 46 i 53 cm

  Pies : pomiędzy 51 i 58 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 19 i 26 kg

  Pies : pomiędzy 25 i 34 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Zielone
  Brązowe
  Różnooki

  Opis

  Inteligentny, żywy pies pasterski o sportowym charakterze. Jest średniej wielkości, nieco wyższy niż dłuższy, ma muskularną, ale nieprzysadzistą sylwetkę. Nieustannie chętny do zabawy. Dzięki swej nieskończonej energii i wyjątkowej serdeczności uszczęśliwi zarówno małych, jak i dużych właścicieli.

  Ciekawostki

  Pomimo swojej nazwy, owczarek australijski hodowany jest głównie w Stanach Zjednoczonych.

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Pies ten ma bardzo przyjazny charakter, jest wierny właścicielom i potrafi okazać przywiązanie.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Owczarek australijski, z natury niezmiernie skory do zabawy, zachwyci zarówno małych, jak i dużych właścicieli. Ucieszy go wszelka aktywność, dzięki której zmęczy się fizycznie i czasem umysłowo, a przede wszystkim będzie mógł spędzić czas z członkami swojej rodziny.

  • 33%

   Spokojny

   Owczarka australijskiego rozsadza energia i ciężko mu usiedzieć w miejscu, zwłaszcza gdy nie ma wystarczająco dużo ruchu. Potrzebuje regularnych spacerów i zajęć, które zaspokoją go i sprawią, że będzie spokojny w domu.

  • 100%

   Inteligentny

   Jak każdy szanujący się pies pracujący, jest niezwykle inteligentny i szczególnie wrażliwy na polecenia swojego pana. 

   Ma doskonałe predyspozycje do wielu dyscyplin, świetnie poradzi sobie zwłaszcza w zawodach agility, treibballu, dogdancingu i oczywiście jako pies pasterski. 

   Świetnie sprawdzi się przy prowadzeniu stada jako psi pomocnik hodowcy owiec lub bydła.

  • 33%

   Łowca

   Owczarek australijski zupełnie nie sprawdzi się jako pies myśliwski, choć może ścigać małe stworzenia, zwłaszcza jeśli nie zostanie wystarczająco wcześnie zsocjalizowany z kotami i innymi niewielkimi zwierzętami domowymi. 

   Stworzony jest jednak do prowadzenia stad i woli gromadzić zwierzęta, niż ścigać je w celu upolowania.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Aussie jest z natury dość społeczny i przyjacielski, ale może czasem okazywać rezerwę wobec obcych.

   Jako pies pasterski ma skłonność do obrony swojej grupy społecznej i może być nieufny, a nawet agresywny, jeśli intruz nawiąże kontakt z jego panem lub gdy wyczuje zagrożenie.

  • 33%

   Niezależny

   Żyje bardzo blisko ze swoją rodziną i niezależność nie należy do cech jego charakteru.

   Czasem może wykazywać inicjatywę w swojej pracy, zwłaszcza jako pies hodowców owiec czy bydła, ale na co dzień, jako pies do towarzystwa, jest bardzo przywiązany do właścicieli.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Ogromne przywiązanie owczarka australijskiego do rodziny ma swoje zalety, ale też i wady. Kiepsko znosi samotność i woli być otoczony ludźmi. 

    Od najmłodszego wieku trzeba go zatem przyzwyczajać do spokojnego tolerowania nieobecności właścicieli, sprawiając, by ich wyjścia stawały się czymś pozytywnym, i proponując psu ciekawe zajęcia, gdy przebywa sam.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Na wzór licznych psów pasterskich, aussie z pełnym entuzjazmem spełnia polecenia swojego pana. 

    Właściciel powinien jednak zapewnić mu szkolenie dostosowane do jego wrażliwości i zgodne z zasadami szkolenia pozytywnego. 

    Pies ten łatwo daje się szkolić, jeśli relacja opiera się na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Szkolenie powinno być konsekwentne, stanowcze i rozpoczęte we wczesnym wieku. 

    Owczarek australijski może okazać się uparty, ale wczesne szkolenie i wzmacnianie relacji pies-pan stanowią klucz do udanej nauki i harmonijnego współżycia.

   • 66%

    Szczekliwy

    Owczarek australijski bywa szczekliwy w niektórych sytuacjach, zwłaszcza jeśli na przykład podczas prowadzenia stada nie jest w stanie skłonić bydła do ruchu lub gdy stwierdzi, że pan zbyt długo jest poza domem. 

    Bywa głośny, jeśli nie dostanie tego, co chce, jeśli jest bardzo podekscytowany lub się nudzi. Ta cecha osobowości może jednak zależeć od szkolenia, postawy właścicieli i stopnia zaspokojenia potrzeb psa.

   • 33%