Reklama

duze psy
© Roger costa morera/Shutterstock

Duże psy: poznaj najpopularniejsze rasy psów w rozmiarze XXL!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Kochasz czworonogi w rozmiarze XXL? Wśród nich znajdziesz zarówno psy długowłose, jak i krótkowłose, psy pasterskie i obronne. Przedstawiamy 11 ras psów dużych, które z pewnością Cię urzekną!

Duże psy to bardzo zróżnicowana grupa czworonogów, wśród której znajdziemy czworonogi o różnych potrzebach i charakterach - od spokojnych psów rodzinnych, po psy obronne czy myśliwskie.

Duże rasy psów to takie, które w kłębie osiągają co najmniej 60 cm, choć niektóre z nich są duże większe. Waga tych czworonogów waha się od 40 do nawet 90 kg! 

Przed zakupem czworonoga tych rozmiarów zastanówmy się, czy dysponujemy odpowiednią przestrzenią i czy będziemy w stanie zapewnić psu odpowiedni dla niego tryb życia (spacery, szkolenie, żywienie etc). 

Bernardyn

bernardyn
©Shutterstock
Bernardyny to nie duże psy – to prawdziwe olbrzymy! Są jednymi z najcięższych i największych na świecie. Waga dorosłych osobników zazwyczaj nie spada poniżej 55 kg, zaś górna granica to nawet ponad 100 kg.

Bernardyn, zwany też m.in. psem św. Bernarda, to duży, łagodny pies, który znany jest ze swojej cierpliwości, zrównoważonego charakteru i przywiązania do opiekuna – oczywiście o ile od wieku szczenięcego jest właściwie socjalizowany i wychowywany.

Pomimo tego, że rasa kojarzy się głównie z ratownictwem górskim, świetnie sprawdza się także w roli stróża i psa domowego. Ten przepiękny czworonóg jest bardzo popularnym psem, choć w Polsce obecnie dość rzadko spotykanym.

Mastif tybetański

mastify tybetańskie
©Shutterstock

Mastif tybetański, podobnie jak wyżej opisany poprzednik,  to rasa dużych psów należąca do molosów w typie górskim. 

Mastify tybetańskie, zwane czasem dogami tybetańskimi, to także duże, łagodne psy, których łańcuch łowiecki jest całkowicie wygaszony, bowiem od samego początku były przeznaczone do stróżowania. Ich waga wynosi około 60 kg, zaś wysokość w kłębie sięga 60-65 cm.

Są to psy zrównoważone, niezależne i spokojne. Mają nieco „koci” charakter. Bardzo przywiązują się do swojej rodziny, ale nie są przy tym zbyt wylewne w okazywaniu uczuć.

Jako wspaniali psi stróże do obcych podchodzą z dużą rezerwą i nieufnością. Wedle legendy charakterystyczne podpalane znaczenia mieszczące się nad oczami stanowią drugą parę oczu, która czuwa, gdy pies śpi. Obecnie te duże psy domowe zyskują coraz większą popularność w Polsce.

Landseer

landseer
©Pandas/Shutterstock

Landseer to kolejny molos w typie górskim. Co ciekawe, choć Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) uznaje go za odrębną rasę, istnieją organizacje, które zaliczają go do nowofundlandów. Rzeczywiście landseer jest jego potomkiem.

Ten potężny czworonóg osiąga wagę do 70 kg. Choć na co dzień jest bardzo spokojny i może wydawać się nieco leniwy, w wodzie jest wyjątkowo zwinny i może wytrwale pływać przez wiele godzin (m.in. dzięki błonie pławnej, która ułatwia mu to zadanie). W związku z tym obecnie wykorzystywany jest jako ratownik wodny. Równie świetnie sprawdzi się jednak w roli psa rodzinnego. 

Należy uważać na bardzo małe dzieci, bowiem landseer jest olbrzymem, który może niechcący zrobić im krzywdę, np. w trakcie zabawy czy... podczas przechodzenia obok nich i machania ogonem!

Nowofundland

landseer
©Pandas/Shutterstock

Nowofundland, bezpośredni przodek landseera, nie różni się od niego wiele. Jest nieco cięższy (może ważyć ponad 70 kg) i niższy.

Ten długowłosy pies fantastycznie radzi sobie w wodzie – także dzięki błonom pławnym, które zwiększają jego wydajność.

Jest to pies bardzo inteligentny, szybko się uczy i nie znosi nudy. Bardzo ceni sobie kontakt z człowiekiem, akceptuje też dzieci, ale – jak każdy inny duży pies – musi być pilnowany podczas zabawy z nimi. Najlepiej będzie czuł się w rodzinie średnio aktywnej, która tak samo jak on uwielbia wodne atrakcje!

Polski owczarek podhalański

polski owczarek podhalański
©Shutterstock
Polski owczarek podhalański – jak sama nazwa zdradza – to nasza rodzima rasa. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XVII wieku. Wówczas jest mowa w źródłach o białych psach pasterskich, które występują w okolicach Podhala.

Ta rasa dużych psów robi ogromne wrażenie, bowiem owczarki podhalańskie osiągają nawet do 70 cm w kłębie (psy są wyższe od suk) i ważą do 50 kg. Do dnia dzisiejszego najliczniej występują na terenach górskich, gdzie pełnią rolę psów pasterskich – pilnują powierzonego im stada i bronią go przed intruzami.

Zdecydowanie nie są to typowe duże psy domowe, lubią i potrafią pracować samotnie, bo do tego zostały stworzone. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują kontaktu z człowiekiem. Bliskie i znane im osoby traktują przyjaźnie.

Cane corso italiano

cane corso
©Svetlana Valoueva/Shutterstocl

Cane corso italiano to obecnie coraz popularniejszy duży pies domowy. Cechuje się on atletyczną sylwetką, osiąga wagę do 50 kg i wysokość do około 70 cm w kłębie. Choć zdecydowanie budzi on respekt swoim solidnym wyglądem, w rzeczywistości jest psem bardzo zrównoważonym, łagodnym i cierpliwym – także w stosunku do dzieci.

To olbrzym o wrażliwej psychice – jego szkolenie powinno być prowadzone konsekwentnie, ale jednocześnie łagodnie. Wymaga on zatem równie spokojnego i zrównoważonego przewodnika. 

Źle znosi samotność, dlatego nie jest polecany osobom zapracowanym, często przebywającym poza domem.

Dogue de Bordeaux

dogue de bordeaux
©Shutterstock

Któż z nas nie pamięta poczciwego Śliniaka ze słynnego serialu Rodzina zastępcza? To właśnie przedstawiciel rasy dogue de Bordeaux

Dawniej pełnił głównie rolę stróża, psa bojowego, wykorzystywany był też podczas polowań. Obecnie zaś najczęściej jest po prostu psem do towarzystwa.

Nadal cechuje go bardzo silny instynkt stróżowania, w stosunku do obcych zachowuje dystans i jest nieufny, ale jednocześnie nie jest agresywny. 

Nie jest to „model” polecany osobom pedantycznym, bo jego cechą charakterystyczną jest to, że… dość intensywnie się ślini!

Dog niemiecki

dog niemiecki
©Shutterstock

Dog niemiecki to przepiękny, potężny pies, który z jakiegoś powodu dość mocno zaznacza swoją obecność w sztuce i kulturze. 

Występuje w wielu filmach i powieściach (m.in. W pustyni i w puszczy). Słynny Scooby Doo także jest przedstawicielem tej rasy, podobnie zresztą jak np. Astro, psiak z bajki opowiadającej o przygodach rodziny Jetsonów.

Dog niemiecki osiąga w kłębie imponującą wysokość do 80 cm (suki nieco mniej) i może ważyć ponad 90 kg. Choć prezentuje się dumnie i odstraszy nieproszonego gościa już samym wyglądem, tak naprawdę to czworonóg bardzo sympatyczny, uczuciowy, silnie przywiązujący się do swoich opiekunów i uwielbiający pieszczoty.

Doskonale będzie czuł się w rodzinie dość aktywnej, z nieco starszymi dziećmi. Ze względu na swoją wielkość i siłę nie jest polecany osobom starszym i rodzinom z małymi pociechami.

Zeus, najwyższy pies na świecie to właśnie przedstawiciel tej rasy.

Bloodhound

bloodhound
©Lendadan/Shutterstock

Bloodhound, zwany psem św. Huberta, to urodzony tropiciel – takie też było jego pierwotne przeznaczenie. To właśnie do tej rasy należą rozmaite rekordy w tropieniu – zarówno w kategorii najstarszego, jak i najdłuższego tropu. 

Do dnia dzisiejszego istnieją spory co do tego, jakiej rasy przedstawicielem jest słynny pies Pluto z bajek Disneya, ale przeważają głosy, iż może on być właśnie bloodhoundem.

Bloodhound sporo się ślini i brudzi uszy podczas jedzenia (aby tego uniknąć, warto zainwestować w wyższą, zwężającą się ku górze miskę), dlatego nie jest polecany osobom szczególnie wrażliwym na punkcie czystości. 

To idealny towarzysz dla ludzi bardzo aktywnych – szczególnie tych, którzy fascynują się pracą węchową. Z natury jest niezależny i samodzielny, ale odpowiednio szkolony od szczeniaka będzie oddanym i stosunkowo posłusznym czworonożnym towarzyszem. 

Greyhound

Greyhound

©Shutterstock

Greyhoundy, czyli charty angielskie, to piękne, duże psy, które cechują się wyjątkową zwinnością i szybkością. Wśród wszystkich chartów (i psów w ogóle) to właśnie greyhound jest najszybszy – potrafi pędzić z prędkością nawet ponad 70 km/h. Choć jest to pies wysoki (ponad 70 cm w kłębie), waży stosunkowo niewiele, bo w granicach 30-35 kg.

Greyhound to czworonóg spokojny, inteligentny, łatwo się uczy. W Polsce należy uzyskać zezwolenie na hodowlę i posiadanie chartów

Zgodnie z przepisami prawa polskiego zabronione jest polowanie z chartami. Jest to pies, o którym zdecydowanie nie powinny myśleć osoby niedoświadczone i rodziny z dziećmi.

Mastif neapolitański

mastif napolitanski
©Shutterstock

To kolejny duży pies w typie molosa o charakterystycznej, grubej, pomarszczonej, luźnej skórze i nieco "smętnym" wyrazie oczu. Umaszczenie występuje w kolorze szarym, ołowianym lub czarnym. 

To zrównoważone i łagodne zwierzę, które bywa groźne tylko wtedy, gdy zostanie sprowokowane. Mastif neapolitański to zarówno świetny pies stróżujący, jak i wspaniały, spokojny pies rodzinny

Inne duże rasy psów

Wyżej opisane to oczywiście nie wszystkie duże rasy psów. Jeśli nie znajdujesz wśród nich pupila dla siebie, przyjrzyj się bliżej takim czworonogom jak m.in.:

Zobacz video:

Zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję, dowiedz się, czego te duże psy potrzebują, jaki mają charakter i jak powinno wyglądać ich codzienne wychowanie, aby wspólne życie było przyjemnością!

Jak długo żyją duże i olbrzymie rasy psów?

Długość życia psów ras dużych i olbrzymich niestety nie jest tak imponująca jak one same. Waha się od zaledwie 6 do około 10 lat, gdyż duże psy starzeją się szybciej. Oczywiście nie oznacza to, że Twój pupil musi "wpisywać się" w te statystyki. 

To, jak długo będzie żył pies, jest determinowane nie tylko jego rasą, ale też m.in.:

  • dietą, 
  • poziomem aktywności fizycznej, 
  • dostępem do opieki zdrowotnej etc.

Dlatego, im lepiej zatroszczysz się o swojego podopiecznego, tym większe szanse na to, że pozostanie on z Tobą w dobrym zdrowiu na dłużej!

Duży pies a warunki mieszkaniowe

Warto poruszyć tę kwestię, gdyż niektóre osoby marzące o dużym czworonogu rezygnują z planów ze względu na to, że nie posiadają przestronnego domu z ogrodem. Czy to warunek konieczny? Nie! Psy odznaczają się niezwykłą zdolnością do przystosowywania się do narzuconych im warunków. 

Wiele z nich żyje w mieszkaniach w blokach, w centrach wielkich miast, i mają się doskonale. Przekonanie, że duże psy potrzebują dużo miejsca jest więc błędne. 

Jeśli zadbasz o swojego czworonożnego przyjaciela, zapewnisz mu regularne wyjścia i rozrywki dopasowane do jego potrzeb, będzie on szczęśliwy niezależnie od tego, czy będzie żył na wsi w domu z ogromnym ogrodem, czy w bloku. 

Podsumowanie 

Duże psy mają wielkie serca, w większości cechują się łagodnym usposobieniem, są niezwykle oddane i towarzyskie, cierpliwe wobec dzieci. Prawidłowo wychowywane od szczenięcia mogą być doskonałymi towarzyszami. 

Pamiętaj jednak o tym, że rasy psów dużych wymagają świadomego, silnego i sprawnego przewodnika. Jeśli wiesz, że sobie poradzisz, zaproś pod swój dach kochanego olbrzyma! 

 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

A Wam która rasa najbardziej się podoba?
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ktos
    ktos
    Cane corso i Mastif Tybetański/Neapolitański
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?