Dogue de Bordeaux

Inne nazwy: Mastiff français, French mastiff

Dogue de Bordeaux
Dogue de Bordeaux

Dog z Bordeaux to stara rasa wykorzystywana dawniej do walk psów, obecnie zaś ceniona ze względu na cechy psa do towarzystwa, łatwość adaptacji i świetny instynkt stróżujący. Jej przedstawiciele są bardzo oddani właścicielom, łagodni wobec dzieci i opiekuńczy w stosunku do najbliższych.

Z natury dog z Bordeaux jest spokojny i nie potrzebuje wiele ruchu, nie należy jednak lekceważyć jego potrzeb. Jako właściciele tej rasy najlepiej sprawdzą się osoby mające dużo czasu – ten dog nie znosi samotności.

Najważniejsze informacje o Dogue de Bordeaux

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Podobnie jak inne europejskie molosy, pies ten ma azjatyckie korzenie. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą ze średniowiecza: gotycka wieża XIV-wiecznego kościoła w Carcassone ozdobiona jest głową psa przypominającego doga z Bordeaux. Pisemne źródła wspominają o mastifie francuskim wykorzystywanym do polowań i stróżowania oraz do walk z innymi zwierzętami. Istniały trzy typy rasy: tuluska, paryska i z Bordeaux. Ostatni typ to przodek współczesnego doga z Bordeaux.

Więcej popularnych francuskich ras psów znajdziesz tutaj.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 57 i 68 cm

  Pies : pomiędzy 59 i 70 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 50 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 55 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Dog z Bordeaux nie jest olbrzymem, ale mocnym, harmonijnie zbudowanym psem o umięśnionym karku, grzbiecie i kończynach. Głowa jest duża, z widocznymi zmarszczkami, szeroka i dość krótka. Oglądana z przodu, ma kształt trapezu. Czaszka lekko wypukła, kufa szeroka, krótka, kwadratowa, lekko wklęsła. Stop bardzo wyraźny. Szczęki mocne, szerokie, kwadratowe, z przodozgryzem. Oczy są owalne, szeroko rozstawione i duże. Uszy małe, przednia część nasady ucha jest trochę podniesiona, dalej ucho zwisa. Nieco ciemniejsze niż reszta szaty. Szyja bardzo mocna. Klatka piersiowa jest masywna i głęboka, grzbiet szeroki. Kończyny są masywne. Ogon noszony nisko, najlepiej, aby sięgał do stawu skokowego, nie niżej.

  Ciekawostki

  Ze względu na skróconą kufę dog z Bordeaux mocno chrapie i ślini się.

  Dogue de Bordeaux - charakter

  • 100%

   Czuły

   Molos ten jest uczuciowy i bardzo przywiązuje się do swoich bliskich. To dobry towarzysz codziennego życia. Wciąż szuka kontaktu z właścicielem i domaga się czułości.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Ten mało sportowy z natury pies chętnie się pobawi, ale bez nadmiernego wysiłku fizycznego.

  • 100%

   Spokojny

   Dog z Bordeaux to spokojny pies, który do pełnego rozwoju nie wymaga zbyt wiele ruchu. Potrzebuje łagodnego, cierpliwego i szanującego go opiekuna.

  • 66%

   Inteligentny

   Wbrew pozorom pies ten jest dość łatwy do ułożenia, chętnie wykonuje komendy swojego pana, o ile szkolenie będzie prowadzone konsekwentnie.

  • 33%

   Łowca

   Dog z Bordeaux ma bardzo słabo rozwinięty instynkt drapieżnika. Woli być blisko właściciela, by go bronić, niż ruszać w pogoń za potencjalną ofiarą.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten jest bardzo opiekuńczy wobec bliskich i zdystansowany wobec obcych. Potrzebuje czasu, by obdarzyć zaufaniem i natychmiast wychwyci najmniejszą nieprawidłowość w zachowaniu intruza.

  • 33%

   Niezależny

   Ten wielki molos bardzo przywiązuje się do właściciela i najbardziej uwielbia czas spędzany z nim. Nie będzie czuł się dobrze, jeśli wykluczymy go z życia rodzinnego.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Dog z Bordeaux to wrażliwy pies, który kocha towarzystwo najbliższych i nie znosi izolacji. Jeśli zostawimy go samego na zbyt długo, może zacząć niszczyć otoczenie. 

    Wczesna i stopniowa nauka radzenia sobie z samotnością konieczna jest już od momentu przybycia szczeniaka do domu.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ze względu na rozmiary zwierzęcia musimy zadbać o jego szkolenie i socjalizację od najmłodszego wieku. 

    Psy mogą okazać się trudniejsze w szkoleniu niż suki, ale dzięki ich upodobaniu do spędzania czasu z opiekunem, nauka jest przyjemna i efektywna. 

    Najważniejsze umiejętności, które powinien zdobyć pies, to chodzenie na smyczy przy nodze (ze względu na dużą siłę dorosłego osobnika), zostawanie w legowisku, by uniknąć zbyt gwałtownego powitania gości oraz kontrolowane spotkania z innymi psami. 

    Szkolenie musi być prowadzone w pozytywnym duchu, ale jednocześnie konsekwentne. Najważniejsze zasady to stanowczość, pracowitość i cierpliwość. Dzięki nim z pewnością osiągniemy sukces.

   • 33%

    Szczekliwy

    Siła, odwaga i determinacja psa sprawiają, że nie musi on szczekać, by odstraszyć ewentualnych intruzów. W zasadzie szczeka on niezwykle rzadko. 

    Mimo silnego instynktu stróżującego dog z Bordeaux jest w małym stopniu zainteresowany tym, co dzieje się poza jego najbliższym otoczeniem. Nie będzie ujadał na samochody czy przechodniów.

   • 33%