Dogue de Bordeaux
Inne nazwy : Mastiff français, French mastiff
Dog z Bordeaux to stara rasa wykorzystywana dawniej do walk psów, obecnie zaś ceniona ze względu na cechy psa do towarzystwa, łatwość adaptacji i świetny instynkt stróżujący. Jej przedstawiciele są bardzo oddani właścicielom, łagodni wobec dzieci i opiekuńczy w stosunku do najbliższych.
Z natury dog z Bordeaux jest spokojny i nie potrzebuje wiele ruchu, nie należy jednak lekceważyć jego potrzeb. Jako właściciele tej rasy najlepiej sprawdzą się osoby mające dużo czasu – ten dog nie znosi samotności.
Długość życia |
Dogue de Bordeaux średnio żyje od 10 do 12 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 57 i 68 cm
Pies
pomiędzy 59 i 70 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 45 i 50 kg
Pies
pomiędzy 50 i 55 kg
|
Kolor umaszczenia
Jednolita w różnych odcieniach płowej, od kasztanowej do izabelowatej. Oficjalny wzorzec nie dopuszcza czekoladowego umaszczenia, akceptuje się za to ograniczone białe znaczenia na przedpiersiu i końcowych odcinkach kończyn. Może występować również czarna lub brązowa maska, choć niekoniecznie. |
Czekoladowe/ brązowe |
Rodzaj szaty
Oczy od orzechowych do ciemnobrązowych u psów o czarnej masce. U psów z brązową maską lub bez maski tolerowane są oczy jaśniejsze, choć nie jest to pożądane. |
Krótka |
Kolor oczu
Oczy od orzechowych do ciemnobrązowych u psów o czarnej masce. U psów z brązową maską lub bez maski tolerowane są oczy jaśniejsze, choć nie jest to pożądane. |
Brązowe
|
Ze względu na skróconą kufę dog z Bordeaux mocno chrapie i ślini się.
Więcej informacji na temat rasy Dogue de Bordeaux
Pochodzenie i historia rasy Dogue de Bordeaux
Podobnie jak inne europejskie molosy, pies ten ma azjatyckie korzenie. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą ze średniowiecza: gotycka wieża XIV-wiecznego kościoła w Carcassone ozdobiona jest głową psa przypominającego doga z Bordeaux. Pisemne źródła wspominają o mastifie francuskim wykorzystywanym do polowań i stróżowania oraz do walk z innymi zwierzętami. Istniały trzy typy rasy: tuluska, paryska i z Bordeaux. Ostatni typ to przodek współczesnego doga z Bordeaux.
Dogue de Bordeaux - charakter
Zachowanie rasy Dogue de Bordeaux
Szkolenie psa rasy Dogue de Bordeaux
Ze względu na rozmiary zwierzęcia musimy zadbać o jego szkolenie i socjalizację od najmłodszego wieku.
Psy mogą okazać się trudniejsze w szkoleniu niż suki, ale dzięki ich upodobaniu do spędzania czasu z opiekunem, nauka jest przyjemna i efektywna.
Najważniejsze umiejętności, które powinien zdobyć pies, to chodzenie na smyczy przy nodze (ze względu na dużą siłę dorosłego osobnika), zostawanie w legowisku, by uniknąć zbyt gwałtownego powitania gości oraz kontrolowane spotkania z innymi psami.
Szkolenie musi być prowadzone w pozytywnym duchu, ale jednocześnie konsekwentne. Najważniejsze zasady to stanowczość, pracowitość i cierpliwość. Dzięki nim z pewnością osiągniemy sukces.
Styl życia rasy Dogue de Bordeaux
Dla kogo rasa Dogue de Bordeaux ?
Dogue de Bordeaux - cena
Cena doga z Bordeaux zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 6500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.
Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 250-300 zł.
Dogue de Bordeaux - linienie
Średnie
Wypadanie sierści i linienie nie są w przypadku tej rasy intensywne. Podczas linienia wystarczy zwiększyć częstotliwość szczotkowania, zwłaszcza jesienią i na wiosnę.
Dogue de Bordeaux - pielęgnacja
Krótka sierść doga z Bordeaux nie jest trudna w utrzymaniu. Konieczne jest jednak czyszczenie zmarszczek w celu uniknięcia infekcji. To samo dotyczy oczu i uszu.
Kąpiel przyda się tylko wtedy, gdy pies naprawdę się wybrudzi. Poza tym wystarczy regularne szczotkowanie sierści.
Zdrowie rasy Dogue de Bordeaux
Długość życia doga z Bordeaux to około 11 lat.
Dog z Bordeaux to wytrzymały pies, który miewa jednak pewne problemy ze zdrowiem.
Jak wiele ras brachycefalicznych, dog z Bordeaux nie lubi upałów. Nie jest on w stanie poprawnie regulować temperatury ciała ze względu na specyficzną budowę i wynikające z niej problemy m.in. z oddychaniem.
Koniecznie należy zapewnić mu świeżą wodę i kącik w cieniu, a na spacery wychodzić wcześnie rano i późnym wieczorem.
Rasa ta dobrze znosi chłody, jest zresztą przyzwyczajona do spędzania większości czasu na zewnątrz. Uważajmy jednak na ekstremalnie niskie temperatury, gdyż sierść psa jest dość cienka.
O ile zapewnimy psu odpowiednią dietę, ograniczymy przysmaki i zadbamy o regularne spacery, nie powinien mieć on problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi.
- dysplazja stawu biodrowego,
- problemy ze wzrokiem (entropion, ectropion, retinopatia wieloogniskowa),
- choroby serca (kardiomiopatia rozstrzeniowa, zwężenie zastawki aortalnej),
- choroby skóry (nadmierne rogowacenie poduszek),
- problemy ze wzrostem,
- padaczka,
- choroba zwyrodnieniowa stawów.
Planujesz zakup psa rasy Dogue de Bordeaux?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dogue de Bordeaux ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dogue de Bordeaux ...