Reklama

Dog de Bordeaux
© Shutterstock

Pies z „Rodziny zastępczej” – co to za rasa? Czym się charakteryzuje dog z Bordeaux?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

„Rodzina zastępcza” to niezwykle popularny polski serial emitowany od 1999 do 2009 roku. Po jego ogromnym sukcesie rozpoznawalni stali się nie tylko aktorzy odgrywający główne role, ale też… pies! Charakterystyczny, wielki i mocno śliniący się czworonóg o wdzięcznym imieniu Śliniak przyczynił się do wzrostu zainteresowania rasą. A co to za rasa? Co warto wiedzieć na jej temat? Sprawdź!

Dogue de Bordeaux – historia


Dogue de Bordeaux, bo przedstawicielem właśnie tej rasy jest słynny Śliniak, pochodzi z Francji i jest jedną z najstarszych francuskich ras. Przodkami rasy są prawdopodobnie buldogi i mastify angielskie.

 Już z XIV wieku pochodzą wzmianki o psach nazywanych alan vautre, które posiadały wiele cech współczesnych dogów z Bordeaux. Aż do XIX wieku psy te występowały głównie w historycznej krainie Akwitanii i wykorzystywane były na tamtejszych terenach do polowania na grubą zwierzynę. Ponadto brały udział w zorganizowanych walkach, pilnowały zwierząt hodowlanych i strzegły domów. 


Po raz pierwszy zostały zaprezentowane na francuskiej wystawie psów w Ogrodzie Botanicznym w 1863 roku, gdzie wyszczególniono kilka typów, w tym typ doga z Bordeaux.

To właśnie on jest protoplastą obecnie znanej rasy. Mastif francuski, jak bywa nazywany dogue de Bordeaux, był rasą zagrożoną wyginięciem po obu wojnach światowych. Jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. 


Początkowo pies ten nie był szczególnie popularny poza Francją. Sytuacja zmieniła się z chwilą premiery komedii „Turner i Hooch” z Tomem Hanksem w roli głównej, która odbyła się w roku 1989. 

Z kolei w Polsce, jak zostało nadmienione we wstępie, rasa zyskała prawdziwe zainteresowanie po emisji „Rodziny zastępczej”. Mimo to nie należy jednak do często spotykanych na polskich ulicach. 

dogue de Bordeaux
Shutterstock

Charakterystyczny wygląd Śliniaka


Zgodnie z klasyfikacją DCI dog de Bordeaux należy do Grupy 2 (Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), do Sekcji 1 (Molosy typu mastifa). 

To potężny, przysadzisty molos o dobrze umięśnionej sylwetce i harmonijnej budowie. Jego głowa jest krótka, stop bardzo wyraźnie zaznaczony, nos szeroki. Kufa jest mocna, prawie kwadratowa. 

Charakterystyczną cechą rasy jest przodozgryz. Szeroko rozstawione oczy w owalnym kształcie mają barwę od orzechowej do ciemnobrązowej, w zależności od umaszczenia. Bardzo jasny kolor oczu nie jest pożądany. Choć pies ten zdecydowanie budzi respekt, jego spojrzenie jest niezwykle łagodne i przyjazne. 

Uszy tego mastifa są niewielkie, obwisłe, ale nie ciężkie. Nisko noszony ogon doga de Bordeaux jest bardzo szeroki u nasady. Skóra na ciele doga jest luźna i gruba, ale nie posiada nadmiernej ilości fałd. 


Wysokość mastifa francuskiego powinna odpowiadać mniej więcej obwodowi jego czaszki. Dorosłe psy osiągają od 60 do 68 cm wysokości w kłębie i ważą co najmniej 50 kg, natomiast dorosłe suki mierzą przeciętnie do 58 do 66 cm i ważą co najmniej 45 kg. 

Dog z Bordeaux – szata i umaszczenie

Umaszczenie psa tej rasy jest jednolite. Może przybierać odcienie od płowego, kasztanowego po izabelowaty. Niewielkie białe znaczenia na łapach i przedpiersiu są dopuszczalne. Dog może posiadać maskę czarną lub brązową. 

Sierść jest bardzo krótka, delikatna i przyjemna w dotyku. 

Shutterstock

Dogue de Bordeaux – charakter 


Rasa wykorzystywana była w swojej historii w charakterze psów bojowych, myśliwskich, obronnych i stróżujących. W związku z tym jest bardzo odważna i czujna, nie wykazuje jednak przejawów agresji. Jest zrównoważona i łagodna. 

Obecnie dog z Bordeaux pełni rolę przede wszystkim psa do towarzystwa i stróża. Mocno przywiązuje się do najbliższych i jest niezwykle oddany. 

Pies dla początkujących czy zaawansowanych opiekunów?


Dogue de Bordeaux zdecydowanie nie nadaje się na psa dla osób początkujących. Pomimo tego, że jest on czworonogiem łagodnym i zrównoważonym, ma silny charakter, jest niezależny i bywa uparty. 

Dlatego wymaga doświadczonego, konsekwentnego przewodnika, który zna i rozumie specyfikę oraz potrzeby i wymagania rasy. 

Dog z Bordeaux – zdrowie i długość życia

Przeciętna długość życia to 8 do 10 lat. Psy te podatne są na rozmaite schorzenia – przede wszystkim na:

 Dlatego tak istotne są obserwacja podopiecznego i profilaktyczne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Im szybciej dane schorzenie zostanie wykryte, tym większa szansa na jego wyleczenie. 

Pielęgnacja Śliniaka


Pielęgnacja doga z Bordeaux nie jest trudna. Jego krótka sierść wymaga szczotkowania i odświeżania np. przy pomocy zwilżonej ściereczki. Nie należy zbyt często kąpać psa, aby nie przesuszyć skóry. 

Jeśli już musi odbyć kąpiel, trzeba sięgnąć po środki pielęgnacyjne przeznaczone dla psów. Ważna jest regularna kontrola stanu uszu, oczu, łap i pazurów. 

Shutterstock

Dogue de Bordeaux w Polsce – hodowla i cena

Istnieją hodowle mastifa francuskiego w Polsce, choć nie jest ich dużo. Za szczenię tej rasy trzeba zapłacić zwykle do 5 000 zł.

Jeśli interesuje Cię pies tej rasy, pamiętaj o tym, aby znaleźć profesjonalną hodowlę zarejestrowaną w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Nie wspieraj pseudohodowli, w których psy są „produkowane” na masową skalę dla zysku!

Podsumowanie

Dog de Bordeaux to piękny, prezentujący się niezwykle okazale czworonóg. Choć olbrzym ten cechuje się łagodnym, zrównoważonym charakterem, powinien trafić pod opiekę doświadczonej osoby, która będzie wychowywać go łagodnie i jednocześnie konsekwentnie. 

Uważasz, że ten wyjątkowy molos to pies właśnie dla Ciebie? Znajdź sprawdzoną, godną zaufania hodowlę

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?