Reklama

Białe psy - przedstawiamy 8 ras psów o białym umaszczeniu

samojed - biała rasa psów advice
© Shutterstock

Małe, białe pieski są urocze i potrafią skraść serca nie tylko miłośników czworonogów. Zanim jednak pupil trafi do nowego domu, warto dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji, charakteru i potrzeb poszczególnych ras psów o białym umaszczeniu. 

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 24.06.2020, 15:52

Białe psy są wyjątkowo eleganckie i sprawiające wrażenie czystych. Oczywiście, aby takie pozostały, należy odpowiednio o nie dbać – kąpać, szczotkować i trymować sierść już w pierwszych miesiącach życia, żeby włosy nie pożółkły i aby nie doprowadzić do przebarwień. Pielęgnacja piesków o tym umaszczeniu wymaga nieco więcej cierpliwości i energii niż ich kolorowych pobratymców oraz użycia specjalistycznych preparatów do mycia na mokro lub na sucho.

Biały pies – rasy psów dużych

W obrębie wielu ras mogą pojawiać się osobniki o białym umaszczeniu – zwykle ze znaczeniami. Jednak istnieją rasy psów, których umaszczenie zawsze jest białe lub kremowe. Niektóre z nich cieszą się coraz większą popularnością. Oto niektóre z dużych ras psów białych, które zyskują coraz większą popularność.

Akbash

akbash

Shutterstock

Te duże, piękne  białe psy pochodzą z Turcji. Zostały wyhodowane jako psy pasterskie. Ich białe futro miało być elementem zaskoczenia dla drapieżnika, który nie mógł wyłowić wzrokiem psa stróżującego spośród stada owiec. Łączą cechy molosów i chartów – są muskularne, wysokie, długonogie, a przy tym bardzo silne.

Akbash ma duże poczucie niezależności, jest odważny i chętnie podejmuje przemyślane decyzje. Jest również oddany właścicielowi i nawiązuje z nim silną więź. Zdecydowanie nie nadaje się jednak do życia w mieście. Źle znosi ograniczenie przestrzeni, potrzebuje też ciągłego zajęcia i jest silnie kontrolujący. Psy te są dość trudne w szkoleniu. Jest ono jednak konieczne, ponieważ źle wychowany, sprowokowany akbash może stać się niebezpieczny.

Biały owczarek szwajcarski

owczarek szwajcarski
Shutterstock

To duży, biały pies podobny do owczarka niemieckiego. Jego sierść jest puszysta i miękka. Dwa razy w roku mocno linieje. Zbyt późne rozpoczęcie lub brak socjalizacji może zaowocować lękliwością. Mimo to biały owczarek szwajcarski jest zwierzęciem mniej pobudliwym niż jego niemiecki kuzyn. Bazrdo docenia wszelką aktywność z opiekunek - zarówno zabawę, jak i naukę. 

Dog argentyński

dog argentynski
Shutterstock

Ten duży, biały pies wyróżnia się sprawnością i wytrzymałością. Dog argentyński jest dobrym obrońcą i stróżem. Bardzo przywiązuje się do właścicieli. Jest samodzielny i uparty, a źle wychowany może stać agresywny wobec ludzi i zwierząt (znajduje się zresztą na liście 11 ras psów uznawanych za niebezpieczne). Wymaga więc konsekwentnego i stanowczego opiekuna, który poradzi sobie ze szkoleniem. Przy odpowiednim podejściu, cierpliwości i konsekwencji można go dobrze wychować. 

Biały pies – rasy psów małych i średnich

Małe pieski do towarzystwa takie jak maltańczyk cieszą się niesłabnącą popularnością w naszym kraju. Choć wymagają szczególnej pielęgnacji, łatwiej utrzymać ich czystość ze względu na rozmiary. Oto jedne z najczęściej spotykanych białych psów ras małych i średnich:

Amerykański pies eskimoski

amerykański pies eskimoski
Shutterstock

To średniej wielkości szpic z długą, puszystą sierścią. Czuły dla rodziny, z którą żyje, wykazuje nieufność wobec obcych. Psy te wymagają od właścicieli dużego zainteresowania, odwdzięczają się za to łagodnym podejściem do domowników. Zaniedbany i opuszczony szybko staje się nerwowy, nadpobudliwy, uparty, a nawet agresywny. Pies eskimoski jest zwierzęciem inteligentnym, skorym do zabawy, aktywnym, o wysokim poczuciu niezależności. Cieszy się dobrym zdrowiem;

Coton de Tuléar

coton de tulear
Shutterstock

Małe, białe pieski tej rasy osiągają wzrost 23–28 cm i wagę 4–6 kg. Od XVII w. w domach francuskiej arystokracji były traktowane jako psy do towarzystwa. Wcześniej używano ich do polowań i stróżowania. Mały przedstawiciel rasy ozdobnej pomimo swojego anielskiego wyglądu ma silnym charakter i mocną psychikę.

Psy rasy coton de Tuelar chętnie uczą się, są bystre i inteligentne – wyjątkowo przywiązują się do właścicieli i rodziny. Z takim psem można śmiało spróbować swoich sił w sportach, takich jak agility czy obedience. To doskonali towarzysze, szybko adaptują się do życia w mieszkaniu, choć zdarza się, że na początku wspólnej drogi trzeba popracować nad ich hałaśliwą naturą. Najtrudniejsza jednak do okiełznania jest ich okrywa włosowa – wymaga starannej pielęgnacji.

Maltańczyk

maltańczyk
Shutterstock

Maltańczyki mają długą, jedwabistą, gładką sierść, która wymaga systematycznej pielęgnacji. Maltańczyki to zwierzęta wrażliwe, delikatne psychicznie i fizycznie. Stosunkowo łatwo je wychować, o ile potraktujemy ich szkolenie poważnie. Nie są  bardzo wymagające pod kątem żywienia i cieszą się dobrym zdrowiem oraz długowiecznością. 

Samojed

samojed
Shutterstock

To „uśmiechnięty pies Północy”. Ten średniej wielkości biały piesek wyjątkowo przyjemny i wesoły pyszczek. Nawiązuje bliską relację z człowiekiem, jednak jego dumna i niezależność potrafią sprawić właścicielom kłopot – zdarza się, że pies zaczyna chodzić własnymi ścieżkami. Samojed natury jest łagodny wobec ludzi i zwierząt, o ile nie doświadczy od nich przykrości. Może żyć w mieście, bywa jednak hałaśliwy i dwa razy do roku mocno linieje;

Szpic japoński

szpic japoński

Shutterstock

Jest potomkiem europejskiego szpica. Ma gęstą, odstającą sierść z równie gęstym podszerstkiem. Jest hałaśliwy, bywa zaczepny wobec innych psów i nieufny do obcych. Wymaga starannego procesu socjalizacji. Szpic japoński jest czujnym stróżem, łatwo daje się układać, szybko się uczy, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowana.

Białe psy nie powinny być adoptowane czy kupowane tylko ze względu na pożądany kolor sierści. Psiego domownika należy wybrać, kierując się rasą i jej dominującymi cechami charakteru. Zwierzę nie powinno stać się kłopotem dla swoich właścicieli, dlatego zawsze trzeba rozważyć, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wybranej rasy odpowiednie warunki, aby czuł się bezpiecznie, komfortowo i mógł cieszyć się dobrą kondycją fizyczną.
 

Przeczytaj także
hinclude.html.twig