Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Białe psy - przedstawiamy 8 ras psów o białym umaszczeniu

samojed - biała rasa psów advice
© Shutterstock

Małe, białe pieski są urocze i potrafią skraść serca nie tylko miłośników czworonogów. Zanim jednak pupil trafi do nowego domu, warto dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji, charakteru i potrzeb poszczególnych ras psów o białym umaszczeniu. 

Przez Redakcja Wamiz

Białe psy są wyjątkowo eleganckie i sprawiające wrażenie czystych. Oczywiście, aby takie pozostały, należy odpowiednio o nie dbać – kąpać, szczotkować i trymować sierść już w pierwszych miesiącach życia, żeby włosy nie pożółkły i aby nie doprowadzić do przebarwień. Pielęgnacja piesków o tym umaszczeniu wymaga nieco więcej cierpliwości i energii niż ich kolorowych pobratymców oraz użycia specjalistycznych preparatów do mycia na mokro lub na sucho.

Biały pies – rasy psów dużych

W obrębie wielu ras mogą pojawiać się osobniki o białym umaszczeniu – zwykle ze znaczeniami. Jednak istnieją rasy psów, których umaszczenie zawsze jest białe lub kremowe. Niektóre z nich cieszą się coraz większą popularnością. Oto niektóre z dużych ras psów białych, które zyskują coraz większą popularność.

Akbash

akbash

ShutterstockTe duże, piękne psy pochodzą z Turcji. Zostały wyhodowane jako psy pasterskie. Ich białe futro miało być elementem zaskoczenia dla drapieżnika, który nie mógł wyłowić wzrokiem psa stróżującego spośród stada owiec. Łączą cechy molosów i chartów – są muskularne, wysokie, długonogie, a przy tym bardzo silne. Akbash ma duże poczucie niezależności, jest odważny i chętnie podejmuje przemyślane decyzje. Jest również oddany właścicielowi i nawiązuje z nim silną więź. Zdecydowanie nie nadaje się jednak do życia w mieście. Źle znosi ograniczenie przestrzeni, potrzebuje też ciągłego zajęcia i jest silnie kontrolujący. Psy te są dość trudne w szkoleniu. Jest ono jednak konieczne, ponieważ źle wychowany, sprowokowany akbash może stać się niebezpieczny.

Biały owczarek szwajcarski

owczarek szwajcarski

ShutterstockTo duży, biały pies podobny do owczarka niemieckiego. Jego sierść jest puszysta i miękka. Dwa razy w roku mocno linieje. Zbyt późne rozpoczęcie lub brak socjalizacji może zaowocować lękliwością. Mimo to biały owczarek szwajcarski jest zwierzęciem mniej pobudliwym niż jego niemiecki kuzyn. Bazrdo docenia wszelką aktywność z opiekunek - zarówno zabawę, jak i naukę. 

Dog argentyński

dog argentynski

ShutterstockTen duży, biały pies wyróżnia się sprawnością i wytrzymałością. Jest dobrym obrońcą i stróżem. Bardzo przywiązuje się do właścicieli. Jest samodzielny i uparty, a źle wychowany może stać agresywny wobec ludzi i zwierząt (znajduje się zresztą na liście 11 ras psów uznawanych za niebezpieczne). Wymaga więc konsekwentnego i stanowczego opiekuna, który poradzi sobie ze szkoleniem. Przy odpowiednim podejściu, cierpliwości i konsekwencji można go dobrze wychować. 

Biały pies – rasy psów małych i średnich

Małe pieski do towarzystwa takie jak maltańczyk cieszą się niesłabnącą popularnością w naszym kraju. Choć wymagają szczególnej pielęgnacji, łatwiej utrzymać ich czystość ze względu na rozmiary. Oto jedne z najczęściej spotykanych białych psów ras małych i średnich:

Amerykański pies eskimoski

amerykański pies eskimoski

ShutterstockTo średniej wielkości szpic z długą, puszystą sierścią. Czuły dla rodziny, z którą żyje, wykazuje nieufność wobec obcych. Psy te wymagają od właścicieli dużego zainteresowania, odwdzięczają się za to łagodnym podejściem do domowników. Zaniedbany i opuszczony szybko staje się nerwowy, nadpobudliwy, uparty, a nawet agresywny. Pies eskimoski jest zwierzęciem inteligentnym, skorym do zabawy, aktywnym, o wysokim poczuciu niezależności. Cieszy się dobrym zdrowiem;

Coton de Tuléar

coton de tulear

ShutterstockMałe, białe pieski tej rasy osiągają wzrost 23–28 cm i wagę 4–6 kg. Od XVII w. w domach francuskiej arystokracji były traktowane jako psy do towarzystwa. Wcześniej używano ich do polowań i stróżowania. Mały przedstawiciel rasy ozdobnej pomimo swojego anielskiego wyglądu ma silnym charakter i mocną psychikę. Zwierzęta te chętnie uczą się, są bystre i inteligentne – wyjątkowo przywiązują się do właścicieli i rodziny. Z takim psem można śmiało spróbować swoich sił w sportach, takich jak agility czy obedience. To doskonali towarzysze, szybko adaptują się do życia w mieszkaniu, choć zdarza się, że na początku wspólnej drogi trzeba popracować nad ich hałaśliwą naturą. Najtrudniejsza jednak do okiełznania jest ich okrywa włosowa – wymaga starannej pielęgnacji.

Maltańczyk

maltańczyk

ShutterstockMaltańczyki mają długą, jedwabistą, gładką sierść, która wymaga systematycznej pielęgnacji. Maltańczyki to zwierzęta wrażliwe, delikatne psychicznie i fizycznie. Stosunkowo łatwo je wychować, o ile potraktujemy ich szkolenie poważnie. Nie są  bardzo wymagające pod kątem żywienia i cieszą się dobrym zdrowiem oraz długowiecznością. 

Samojed

samojed

ShutterstockTo „uśmiechnięty pies Północy”. Ma wyjątkowo przyjemny i wesoły pyszczek. Nawiązuje bliską relację z człowiekiem, jednak jego dumna i niezależność potrafią sprawić właścicielom kłopot – zdarza się, że pies zaczyna chodzić własnymi ścieżkami. Z natury jest łagodny wobec ludzi i zwierząt, o ile nie doświadczy od nich przykrości. Może żyć w mieście, bywa jednak hałaśliwy i dwa razy do roku mocno linieje;

Szpic japoński

szpic japoński

ShutterstockJest potomkiem europejskiego szpica. Ma gęstą, odstającą sierść z równie gęstym podszerstkiem. Jest hałaśliwy, bywa zaczepny wobec innych psów i nieufny do obcych. Wymaga starannego procesu socjalizacji. Jest czujnym stróżem, łatwo daje się układać, szybko się uczy, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowana.

Białe psy nie powinny być adoptowane czy kupowane tylko ze względu na pożądany kolor sierści. Psiego domownika należy wybrać, kierując się rasą i jej dominującymi cechami charakteru. Zwierzę nie powinno stać się kłopotem dla swoich właścicieli, dlatego zawsze trzeba rozważyć, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wybranej rasy odpowiednie warunki, aby czuł się bezpiecznie, komfortowo i mógł cieszyć się dobrą kondycją fizyczną.
 

Przeczytaj także