Reklama

Białe psy - przedstawiamy 8 ras psów o białym umaszczeniu

samojed - biała rasa psów © Shutterstock

Małe, białe pieski są urocze i potrafią skraść serca nie tylko miłośników czworonogów. Zanim jednak pupil trafi do nowego domu, warto dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji, charakteru i potrzeb poszczególnych ras psów o białym umaszczeniu. 

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Białe psy są wyjątkowo eleganckie i sprawiające wrażenie czystych. Oczywiście, aby takie pozostały, należy odpowiednio o nie dbać – kąpać, szczotkować i trymować sierść już w pierwszych miesiącach życia, żeby włosy nie pożółkły i aby nie doprowadzić do przebarwień.

Pielęgnacja piesków o tym umaszczeniu wymaga nieco więcej cierpliwości i energii niż ich kolorowych pobratymców oraz użycia specjalistycznych preparatów do mycia na mokro lub na sucho.

Biały pies – rasy psów dużych

W obrębie wielu ras mogą pojawiać się osobniki o białym umaszczeniu – zwykle ze znaczeniami. Jednak istnieją rasy psów, których umaszczenie zawsze jest białe lub kremowe.

Niektóre z nich cieszą się coraz większą popularnością. Oto niektóre z dużych ras psów białych, które zyskują coraz większą popularność.

Akbash

©Shutterstock

Te duże, piękne  białe psy pochodzą z Turcji. Zostały wyhodowane jako psy pasterskie. Ich białe futro miało być elementem zaskoczenia dla drapieżnika, który nie mógł wyłowić wzrokiem psa stróżującego spośród stada owiec. Łączą cechy molosów i chartów – są muskularne, wysokie, długonogie, a przy tym bardzo silne.

Akbash ma duże poczucie niezależności, jest odważny i chętnie podejmuje przemyślane decyzje. Jest również oddany właścicielowi i nawiązuje z nim silną więź. Zdecydowanie nie nadaje się jednak do życia w mieście.

Źle znosi ograniczenie przestrzeni, potrzebuje też ciągłego zajęcia i jest silnie kontrolujący. Psy te są dość trudne w szkoleniu. Jest ono jednak konieczne, ponieważ źle wychowany, sprowokowany akbash może stać się niebezpieczny.

Biały owczarek szwajcarski

Shutterstock

To duży, biały pies podobny do owczarka niemieckiego. Jego sierść jest puszysta i miękka. Dwa razy w roku mocno linieje. Zbyt późne rozpoczęcie lub brak socjalizacji może zaowocować lękliwością.

Mimo to biały owczarek szwajcarski jest zwierzęciem mniej pobudliwym niż jego niemiecki kuzyn. Bardzo docenia wszelką aktywność z opiekunem - zarówno zabawę, jak i naukę. 

Dog argentyński

Shutterstock

Ten duży, biały pies wyróżnia się sprawnością i wytrzymałością. Dog argentyński jest dobrym obrońcą i stróżem. Bardzo przywiązuje się do właścicieli. Jest samodzielny i uparty, a źle wychowany może stać agresywny wobec ludzi i zwierząt (znajduje się zresztą na liście 11 ras psów uznawanych za niebezpieczne).

Wymaga więc konsekwentnego i stanowczego opiekuna, który poradzi sobie ze szkoleniem. Przy odpowiednim podejściu, cierpliwości i konsekwencji można go dobrze wychować. 

Biały pies – rasy psów małych i średnich

Małe pieski do towarzystwa takie jak maltańczyk cieszą się niesłabnącą popularnością w naszym kraju. Choć wymagają szczególnej pielęgnacji, łatwiej utrzymać ich czystość ze względu na rozmiary. Oto jedne z najczęściej spotykanych białych psów ras małych i średnich:

Amerykański pies eskimoski

Shutterstock

To średniej wielkości szpic z długą, puszystą sierścią. Czuły dla rodziny, z którą żyje, wykazuje nieufność wobec obcych. Psy te wymagają od właścicieli dużego zainteresowania, odwdzięczają się za to łagodnym podejściem do domowników.

Zaniedbany i opuszczony szybko staje się nerwowy, nadpobudliwy, uparty, a nawet agresywny. Pies eskimoski jest zwierzęciem inteligentnym, skorym do zabawy, aktywnym, o wysokim poczuciu niezależności. Cieszy się dobrym zdrowiem;

Coton de Tuléar

Shutterstock

Małe, białe pieski tej rasy osiągają wzrost 23–28 cm i wagę 4–6 kg. Od XVII w. w domach francuskiej arystokracji były traktowane jako psy do towarzystwa. Wcześniej używano ich do polowań i stróżowania. Mały przedstawiciel rasy ozdobnej pomimo swojego anielskiego wyglądu ma silnym charakter i mocną psychikę.

Psy rasy coton de Tuelar chętnie uczą się, są bystre i inteligentne – wyjątkowo przywiązują się do właścicieli i rodziny. Z takim psem można śmiało spróbować swoich sił w sportach, takich jak agility czy obedience.

To doskonali towarzysze, szybko adaptują się do życia w mieszkaniu, choć zdarza się, że na początku wspólnej drogi trzeba popracować nad ich hałaśliwą naturą. Najtrudniejsza jednak do okiełznania jest ich okrywa włosowa – wymaga starannej pielęgnacji.

Maltańczyk

Shutterstock

Maltańczyki mają długą, jedwabistą, gładką sierść, która wymaga systematycznej pielęgnacji. Maltańczyki to zwierzęta wrażliwe, delikatne psychicznie i fizycznie. Stosunkowo łatwo je wychować, o ile potraktujemy ich szkolenie poważnie. Nie są  bardzo wymagające pod kątem żywienia i cieszą się dobrym zdrowiem oraz długowiecznością. 

Samojed

Shutterstock

To „uśmiechnięty pies Północy”. Ten średniej wielkości biały piesek wyjątkowo przyjemny i wesoły pyszczek. Nawiązuje bliską relację z człowiekiem, jednak jego dumna i niezależność potrafią sprawić właścicielom kłopot – zdarza się, że pies zaczyna chodzić własnymi ścieżkami.

Samojed natury jest łagodny wobec ludzi i zwierząt, o ile nie doświadczy od nich przykrości. Może żyć w mieście, bywa jednak hałaśliwy i dwa razy do roku mocno linieje;

Szpic japoński

©Shutterstock

Jest potomkiem europejskiego szpica. Ma gęstą, odstającą sierść z równie gęstym podszerstkiem. Jest hałaśliwy, bywa zaczepny wobec innych psów i nieufny do obcych. Wymaga starannego procesu socjalizacji. Szpic japoński jest czujnym stróżem, łatwo daje się układać, szybko się uczy, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowana.

Białe psy nie powinny być adoptowane czy kupowane tylko ze względu na pożądany kolor sierści. Psiego domownika należy wybrać, kierując się rasą i jej dominującymi cechami charakteru.

Zwierzę nie powinno stać się kłopotem dla swoich właścicieli, dlatego zawsze trzeba rozważyć, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wybranej rasy odpowiednie warunki, aby czuł się bezpiecznie, komfortowo i mógł cieszyć się dobrą kondycją fizyczną.

A Wam która rasa najbardziej się podoba?
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz