Dog argentyński

Inne nazwy: argentinian mastiff, Argentine dogo, dogo argentino

Dog argentyński to doskonały stróż i obrońca. Ten duży pies z silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim i obronnym wytrwale strzeże zarówno właściciela, jak i całej rodziny oraz jej mienia. Ze względu na to, że w sytuacji zagrożenia lub poczucia niebezpieczeństwa dog argentyński bywa agresywny w stosunku do nieznajomych, jak również innych zwierząt i czworonogów, opieka nad nim wymaga systematycznych treningów posłuszeństwa.

Właściwie sprawowana, zaowocuje zrównoważonym charakterem pupila, jego przywiązaniem i oddaniem. Przyjazny, lubiący się bawić i inteligenty, dog będzie wspaniałym kompanem w codziennym życiu, jeśli tylko zadbamy o jego właściwą edukację i wczesną socjalizację.

Dog argentyński
Dog argentyński

Podstawowe informacje o dogu argentyńskim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Dogi argentyńskie to psy, które zostały wyhodowane w Argentynie przez lekarza Antonio Noresa Martineza. Do stworzenia rasy Martinez wykorzystał m.in. takie psy jak: dogue de Bordeaux, pinczer, wilczarz irlandzki, bulterier, dog niemiecki, buldog, duży pies pirenejski, mastif hiszpański, pointer. Według założeń lekarza powstała rasa miała odzwierciedlać jego marzenia o „psie idealnym”, który będzie zarówno dobrym stróżem, jak i przyjaznym czworonogiem.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Dog argentyński

  Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 43 kg

  Pies : pomiędzy 40 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  icon idea
  Ciekawostki

  • W niektórych krajach, m.in. w Polsce, rasa została zaliczona do ras psów agresywnych, do hodowania której należy uzyskać pozwolenie. Aby je uzyskać należy zgłosić swój wniosek do stosownego organu gminy. 
  • Dogi argentyńskie to jak do tej pory jedyna rasa psów wyhodowana w Argentynie.

  icon breed/personality
  Dog argentyński - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Dog argentyński, choć uznaje wyższość tylko jednego pana, przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Pozostaje im wierny. Potrafi być niezwykle czuły i przyjacielski.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Skłonność dogów argentyńskich do zabawy należy określić jako wysoką. Ze względu na dużą potrzebę ruchu w przypadku psów należących do tej rasy, świetnie sprawdzają się wszelkie formy aktywności fizycznej.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Właściwie socjalizowany i odpowiednio wychowywany dog argentyński może być bardzo spokojnym i zrównoważonym czworonogiem, obdarzającym zaufaniem swojego właściciela.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Dogo argentino jest psem inteligentnym, który z łatwością przyswaja komendy. Właściwie prowadzone szkolenie pozwala kształtować nowe umiejętności, dzięki czemu psy należące do tej rasy bardzo dobrze sprawdzają się jako psy służbowe, a także psy przewodnicy dla osób niewidomych.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Dogi argentyńskie mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Ich największym atutem jest szczególna umiejętność tropienia z górnym wiatrem.

   Instynkt myśliwski w połączeniu z siłą doga powoduje, że jeśli złapie małą zdobycz – od razu ją połknie. Dlatego współżycie z niedużymi zwierzętami domowymi może być problematyczne.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec nieznajomych osób dog argentyński zachowuje się spokojnie, o ile nie wyczuwa z ich strony zagrożenia, ale pozostaje zdystansowany i nieufny. 
   Aby zaufać, dog musi mieć najpierw czas na obserwację i ocenę potencjalnego niebezpieczeństwa w danej sytuacji. Nieufność doga powoduje, że doskonale nadaje się na opiekuna i / lub obrońcę własności lub ludzi.

   Źle poprowadzona edukacja doga może pobudzić jego agresję i tym samym uczynić z niego niekontrolowanego i niebezpiecznego psa.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Psy należące do rasy dogów argentyńskich, choć mają silny charakter, są bardzo podatne na szkolenia i bezgranicznie ufają swojemu panu, dlatego mogą być mu całkowicie posłuszne. Muszą jednak być odpowiednio wychowywane - w sposób konsekwentny i łagodny.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Dogi argentyńskie potrzebują towarzystwa ludzi. Mocno przywiązują się do właściciela, okazując mu wierność i oddanie. Jak każdy inny pies, mogą pozostawać same po odpowiednim przygotowaniu, ale nie na długi czas, bo nie znoszą dobrze samotności.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Podatność dogów argentyńskich na szkolenia określa się jako średnią. Psy mają silny charakter, bywają też uparte. Jednak właściwie prowadzone szkolenia, przebiegające systematycznie, pozwalają wypracować naprawdę zadowalające efekty w zakresie posłuszeństwa pupila.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Dogi argentyńskie nie należą do psów szczekliwych. Poziom ich hałaśliwości określa się jako mały. Pomimo silnie rozwiniętego instynktu obronnego, szczekają tylko w sytuacji poczucia zagrożenia.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Spacery z dogami argentyńskimi mogą być problematyczne, jeśli nie zostały one odpowiednio wcześnie zsocjalizowane. Psy wykazują bowiem tendencję do zaczepiania innych czworonogów, co wynika z ich naturalnie silnie rozwiniętego instynktu myśliwskiego. Ich skłonność do ucieczek można ocenić jako średnią.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Szczeniaki doga argentyńskiego mają wysoką skłonność do zachowań niszczycielskich – mogą niszczyć przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu.

    Aby rozładować ich energię w sposób właściwy, a przy tym bezpieczny dla wyposażenia domu, należy zapewnić im dużo ruchu i aktywności poprzez zabawę. Nie bez znaczenia pozostaje też odpowiednie wychowanie, którego zasady należy wdrażać już od pierwszych tygodni życia pupila. 

    Co więcej, jego potężna szczęka powoduje, że jest w stanie zmiażdżyć zabawki niechcący podczas zabawy

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Jak większość psów, dogi argentyńskie lubią jeść – szczególnie przysmaki serwowane np. w czasie szkolenia. Ich skłonność do łakomstwa można natomiast ocenić jako umiarkowaną.

    Jeśli zostanie odpowiednio wcześnie nauczony zasad panujących w domu, nie będzie „żebrał” przy stole, tylko poczeka spokojnie na swój posiłek.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Oryginalnie dog był argentyńskim psem bojowym, ma więc wrodzony instynkt obrońcy i stróża. Dodatkowo, wrodzone poświęcenie i niezawodna lojalność wobec grupy społecznej, powodują, że psy te doskonale sprawdzają się w roli obrońców swoich właścicieli i ich dobytku.

    Bądź jednak ostrożny - agresywny mastyf argentyński nie odpowiada standardowi swojej rasy, zgodnie z wymogami FCI powinien być psem zrównoważonym i spokojnym. W tym celu nie można wzmacniać w nim instynktu obrony czy walki.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Jako że dogi argentyńskie są rasą wpisaną do rejestru ras psów agresywnych, do prowadzenia ich hodowli potrzebna jest specjalna zgoda. Ze względu na skłonność psów do zachowań obronno – bojowych sprawowanie należytej opieki nad nimi wymaga dużego zasobu doświadczenia i wiedzy z zakresu prawidłowych technik szkolenia i wychowania psa przejawiającego skłonność do zachowań agresywnych. Dog argentyński na pewno więc nie nadaje się na pierwszego w życiu psa.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Dog argentyński w mieszkaniu

     Pomimo swoich dużych rozmiarów, dog argentyński to pies, który może żyć w mieszkaniu. Warunkiem tego, aby pies czuł się komfortowo na niewielkiej powierzchni, a przy tym zachował dobrą kondycję i zdrowie, jest zapewnianie mu odpowiedniej ilości ruchu. 

     Oprócz odpowiedniej dawki ruchu, dog ma również silną potrzebę doznań węchowych i zabawy.     

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Dogi argentyńskie potrzebują bardzo dużej ilości ruchu. Solidna dawka aktywności fizycznej pozwala rozładować energię oraz zachować prawidłową kondycję psa. 

     Dogi argengtyńskie uwielbiają też wszelkie aktywności sportowe, takie jak canicross czy agility. Jeśli sami nie lubimy ruchu, lepiej nie decydujmy się na tę właśnie rasę!

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Podróż z dogiem argentyńskim nie jest łatwa, zwłaszcza ze względu na jego rozmiary.

     Wymaga wcześniejszego oswojenia psa zarówno z samymi środkami transportu, jak i akcesoriami, które ją umożliwią. Nie jest to zadanie proste, ale wykonalne.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Dog argentyński i koty

      Ze względu na silny instynkt myśliwski, dog argentyński traktuje wszystkie mniejsze zwierzęta jako potencjalne ofiary. Nie zaleca się hodowania go wraz z innymi zwierzętami.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Dog argentyński i psy

      Właściwie socjalizowany dog argentyński pozostaje zdystansowany wobec innych psów. Zdarza się jednak, że przejawiają w stosunku do nich agresję, wyraźnie je zaczepiając, np. podczas spacerów. Dotyczy do zwłaszcza małych psów. W kontaktach z innymi psami pod jednym dachem również mogą pojawić się trudności.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Dog argentyński i dzieci

      Psy należące do tej rasy przejawiają wobec dzieci stosunek raczej neutralny. Akceptują w pełni dzieci należące do rodziny, jednak nie są wobec nich zbyt wylewne. Ze względu na wielkość psów, a zarazem bezpieczeństwo dzieci, ich kontakt z maluchami zawsze powinien odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. 

      Ważne, aby przestrzegać następujących reguł:

      • Nie pozostawiaj dzieci samych w pokoju z psem
      • Zawsze inicjuj początek i koniec zabawy
      • Nie przeszkadzaj psu, gdy jest na swoim legowisku
      • Szanuj spokój psa
      • Naucz dzieci różnych znaków ostrzegawczych, które daje pies
      • Naucz psa, aby na komendę odszedł i pozostał na legowisku
      • Zakazuj lub reguluj dostęp do kanapy podczas obecności małych dzieci
     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Dog argentyński i osoby starsze

      Dogo argentino nie jest dobrym kandydatem na pupila dla osób starszych. W dużej mierze wynika to z ich zapotrzebowania na ruch, ale nie tylko. Opieka i wychowanie psów wymaga bowiem dużej cierpliwości i konsekwencji właściciela, a także sporego zasobu doświadczenia i wiedzy.

      %}

      icon breed/price
      Dog argentyński - cena

      Ceny szczeniąt doga argentyńskiego z rodowodem wahają się w granicach 1500 – 2500 zł, w zależności od renomy hodowli.

      Wybrane hodowle dogów argentyńskich w Polsce znajdziesz tutaj.

      Pielęgnacja

      Zabiegi pielęgnacyjne, jakim należy poddawać doga argentyńskiego, nie należą do skomplikowanych. Zazwyczaj ograniczają się one wyłącznie do konieczności przeczesywania jego sierści gumową rękawicą lub miękką szczotką. Dogi argentyńskie powinny być kąpane wyłącznie w razie konieczności.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści u dogów argentyńskich jest raczej niewielka, choć może być dość kłopotliwa. Krótkie włosy, niczym igiełki, mogą się bowiem wbijać w tapicerki i dywany.

      Żywienie

      Ze względu na dużą skłonność dogów argentyńskich do alergii pokarmowych, ich żywienie w przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów powinno opierać na diecie eliminacyjnej. Dodatkowo, aby wykluczyć z diety uczulające składniki, można przeprowadzić u psa testy skórne.

      icon breed/care
      Dog argentyński - długość życia

      Długość życia

      Dogi argentyńskie są stosunkowo odporne na choroby. Najczęściej występują  u nich alergie skórne i pokarmowe oraz wrodzona głuchota. Jak wiele dużych psów, są narażone na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.

      Odporność/wytrzymałość

      Dog argentyński jest psem odpornym i silnym. Rzadko choruje i cieszy się dobrym zdrowiem ogólnym. 

      Odporność na upały

      Dog argentyński jest odpornym psem, ale trzeba zachować ostrożność podczas  upałów. Jego krótka sierść i białe umaszczenie powodują, że może łatwo zostać poparzony, jeśli zbyt długo przebywa w silnym słońcu. 

      Odporność na zimno

      Dog argentyński może przyzwyczaić się do życia w różnych strefach klimatycznych, jednak jego sierść nie zapewnia mu zbyt dobrej ochrony przed zimnem. Nie pozwalaj mu spać na zewnątrz.

      Skłonność do tycia

      Dynamiczny i lubiący sport dog, nie powinien mieć skłonności do nadwagi. Jeśli jednak uczynimy z niego „psa kanapowego” i nie zapewnimy odpowiedniej dawki ruchu będzie przybierał na wadze.

      Częste choroby

      • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych 
      • głuchota
      • alergie skórne
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz