Wałbrzych (58-304)
Dog argentyński
Inne nazwy : argentinian mastiff, Argentine dogo, dogo argentino
Dog argentyński to doskonały stróż i obrońca. Ten duży pies z silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim i obronnym wytrwale strzeże zarówno właściciela, jak i całej rodziny oraz jej mienia. Ze względu na to, że w sytuacji zagrożenia lub poczucia niebezpieczeństwa dog argentyński bywa agresywny w stosunku do nieznajomych, jak również innych zwierząt i czworonogów, opieka nad nim wymaga systematycznych treningów posłuszeństwa.
Właściwie sprawowana, zaowocuje zrównoważonym charakterem pupila, jego przywiązaniem i oddaniem. Przyjazny, lubiący się bawić i inteligenty, dog będzie wspaniałym kompanem w codziennym życiu, jeśli tylko zadbamy o jego właściwą edukację i wczesną socjalizację.
Długość życia |
Dog argentyński średnio żyje od 10 do 12 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 60 i 65 cm
Pies
pomiędzy 60 i 68 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 40 i 43 kg
Pies
pomiędzy 40 i 45 kg
|
Kolor umaszczenia
|
Białe |
Rodzaj szaty
|
Krótka |
Kolor oczu
Oczy doga są ciemne lub orzechowe. |
Brązowe
|
- W niektórych krajach, m.in. w Polsce, rasa została zaliczona do ras psów agresywnych, do hodowania której należy uzyskać pozwolenie. Aby je uzyskać należy zgłosić swój wniosek do stosownego organu gminy.
- Dogi argentyńskie to jak do tej pory jedyna rasa psów wyhodowana w Argentynie.
Więcej informacji na temat rasy Dog argentyński
Dog argentyński – historia rasy
Dogi argentyńskie to psy, które zostały wyhodowane w Argentynie przez lekarza Antonio Noresa Martineza. Do stworzenia rasy Martinez wykorzystał m.in. takie psy jak: dogue de Bordeaux, pinczer, wilczarz irlandzki, bulterier, dog niemiecki, buldog, duży pies pirenejski, mastif hiszpański, pointer. Według założeń lekarza powstała rasa miała odzwierciedlać jego marzenia o „psie idealnym”, który będzie zarówno dobrym stróżem, jak i przyjaznym czworonogiem.
Charakter rasy dog argentyński
Zachowanie rasy Dog argentyński
Szkolenie psa rasy Dog argentyński
Podatność dogów argentyńskich na szkolenia określa się jako średnią. Psy mają silny charakter, bywają też uparte. Jednak właściwie prowadzone szkolenia, przebiegające systematycznie, pozwalają wypracować naprawdę zadowalające efekty w zakresie posłuszeństwa pupila.
Styl życia rasy Dog argentyński
Dla kogo rasa Dog argentyński ?
Dog argentyński – cena
Ceny szczeniąt doga argentyńskiego z rodowodem wahają się w granicach 1500 – 2500 zł, w zależności od renomy hodowli.
Wybrane hodowle dogów argentyńskich w Polsce znajdziesz tutaj.
Dog argentyński - linienie
Średnie
Utrata sierści u dogów argentyńskich jest raczej niewielka, choć może być dość kłopotliwa. Krótkie włosy, niczym igiełki, mogą się bowiem wbijać w tapicerki i dywany.
Dog argentyński - pielęgnacja
Zabiegi pielęgnacyjne, jakim należy poddawać doga argentyńskiego, nie należą do skomplikowanych. Zazwyczaj ograniczają się one wyłącznie do konieczności przeczesywania jego sierści gumową rękawicą lub miękką szczotką. Dogi argentyńskie powinny być kąpane wyłącznie w razie konieczności.
Dog argentyński - długość życia
Dogi argentyńskie są stosunkowo odporne na choroby. Najczęściej występują u nich alergie skórne i pokarmowe oraz wrodzona głuchota. Jak wiele dużych psów, są narażone na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.
Dog argentyński jest psem odpornym i silnym. Rzadko choruje i cieszy się dobrym zdrowiem ogólnym.
Dog argentyński jest odpornym psem, ale trzeba zachować ostrożność podczas upałów. Jego krótka sierść i białe umaszczenie powodują, że może łatwo zostać poparzony, jeśli zbyt długo przebywa w silnym słońcu.
Dog argentyński może przyzwyczaić się do życia w różnych strefach klimatycznych, jednak jego sierść nie zapewnia mu zbyt dobrej ochrony przed zimnem. Nie pozwalaj mu spać na zewnątrz.
Dynamiczny i lubiący sport dog, nie powinien mieć skłonności do nadwagi. Jeśli jednak uczynimy z niego „psa kanapowego” i nie zapewnimy odpowiedniej dawki ruchu będzie przybierał na wadze.
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
- głuchota
- alergie skórne