Dog argentyński

Inne nazwy: argentinian mastiff, Argentine dogo, dogo argentino

Dog argentyński
Dog argentyński

Dog argentyński to doskonały stróż i obrońca. Ten duży pies z silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim i obronnym wytrwale strzeże zarówno właściciela, jak i całej rodziny oraz jej mienia. Ze względu na to, że w sytuacji zagrożenia lub poczucia niebezpieczeństwa dog argentyński bywa agresywny w stosunku do nieznajomych, jak również innych zwierząt i czworonogów, opieka nad nim wymaga systematycznych treningów posłuszeństwa.

Właściwie sprawowana, zaowocuje zrównoważonym charakterem pupila, jego przywiązaniem i oddaniem. Przyjazny, lubiący się bawić i inteligenty, dog będzie wspaniałym kompanem w codziennym życiu, jeśli tylko zadbamy o jego właściwą edukację i wczesną socjalizację.

Podstawowe informacje o dogu argentyńskim

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Dogi argentyńskie to psy, które zostały wyhodowane w Argentynie przez lekarza Antonio Noresa Martineza. Do stworzenia rasy Martinez wykorzystał m.in. takie psy jak: dogue de Bordeaux, pinczer, wilczarz irlandzki, bulterier, dog niemiecki, buldog, duży pies pirenejski, mastif hiszpański, pointer. Według założeń lekarza powstała rasa miała odzwierciedlać jego marzenia o „psie idealnym”, który będzie zarówno dobrym stróżem, jak i przyjaznym czworonogiem.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

  Pies : pomiędzy 60 i 68 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 43 kg

  Pies : pomiędzy 40 i 45 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Ciekawostki

  • W niektórych krajach, m.in. w Polsce, rasa została zaliczona do ras psów agresywnych, do hodowania której należy uzyskać pozwolenie. Aby je uzyskać należy zgłosić swój wniosek do stosownego organu gminy. 
  • Dogi argentyńskie to jak do tej pory jedyna rasa psów wyhodowana w Argentynie.

  Dog argentyński - charakter

  • 100%

   Czuły

   Dog argentyński, choć uznaje wyższość tylko jednego pana, przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Pozostaje im wierny. Potrafi być niezwykle czuły i przyjacielski.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Skłonność dogów argentyńskich do zabawy należy określić jako wysoką. Ze względu na dużą potrzebę ruchu w przypadku psów należących do tej rasy, świetnie sprawdzają się wszelkie formy aktywności fizycznej.

  • 100%

   Spokojny

   Właściwie socjalizowany i odpowiednio wychowywany dog argentyński może być bardzo spokojnym i zrównoważonym czworonogiem, obdarzającym zaufaniem swojego właściciela.

  • 66%

   Inteligentny

   Dogo argentino jest psem inteligentnym, który z łatwością przyswaja komendy. Właściwie prowadzone szkolenie pozwala kształtować nowe umiejętności, dzięki czemu psy należące do tej rasy bardzo dobrze sprawdzają się jako psy służbowe, a także psy przewodnicy dla osób niewidomych.

  • 100%

   Łowca

   Dogi argentyńskie mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Ich największym atutem jest szczególna umiejętność tropienia z górnym wiatrem.

   Instynkt myśliwski w połączeniu z siłą doga powoduje, że jeśli złapie małą zdobycz – od razu ją połknie. Dlatego współżycie z niedużymi zwierzętami domowymi może być problematyczne.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wobec nieznajomych osób dog argentyński zachowuje się spokojnie, o ile nie wyczuwa z ich strony zagrożenia, ale pozostaje zdystansowany i nieufny. 
   Aby zaufać, dog musi mieć najpierw czas na obserwację i ocenę potencjalnego niebezpieczeństwa w danej sytuacji. Nieufność doga powoduje, że doskonale nadaje się na opiekuna i / lub obrońcę własności lub ludzi.

   Źle poprowadzona edukacja doga może pobudzić jego agresję i tym samym uczynić z niego niekontrolowanego i niebezpiecznego psa.

  • 33%

   Niezależny

   Psy należące do rasy dogów argentyńskich, choć mają silny charakter, są bardzo podatne na szkolenia i bezgranicznie ufają swojemu panu, dlatego mogą być mu całkowicie posłuszne. Muszą jednak być odpowiednio wychowywane - w sposób konsekwentny i łagodny.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Dogi argentyńskie potrzebują towarzystwa ludzi. Mocno przywiązują się do właściciela, okazując mu wierność i oddanie. Jak każdy inny pies, mogą pozostawać same po odpowiednim przygotowaniu, ale nie na długi czas, bo nie znoszą dobrze samotności.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Podatność dogów argentyńskich na szkolenia określa się jako średnią. Psy mają silny charakter, bywają też uparte. Jednak właściwie prowadzone szkolenia, przebiegające systematycznie, pozwalają wypracować naprawdę zadowalające efekty w zakresie posłuszeństwa pupila.

   • 33%

    Szczekliwy

    Dogi argentyńskie nie należą do psów szczekliwych. Poziom ich hałaśliwości określa się jako mały. Pomimo silnie rozwiniętego instynktu obronnego, szczekają tylko w sytuacji poczucia zagrożenia.

   • 66%