Dog argentyński

Inne nazwy: argentinian mastiff, Argentine dogo, dogo argentino

Dog argentyński
Dog argentyński

Dog argentyński to doskonały stróż i obrońca. Ten duży pies z silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim i obronnym wytrwale strzeże zarówno właściciela, jak i całej rodziny oraz jej mienia. Ze względu na to, że w sytuacji zagrożenia lub poczucia niebezpieczeństwa dog argentyński bywa agresywny w stosunku do nieznajomych, jak również innych zwierząt i czworonogów, opieka nad nim wymaga systematycznych treningów posłuszeństwa.

Właściwie sprawowana, zaowocuje zrównoważonym charakterem pupila, jego przywiązaniem i oddaniem. Przyjazny, lubiący się bawić i inteligenty, dog będzie wspaniałym kompanem w codziennym życiu, jeśli tylko zadbamy o jego właściwą edukację i wczesną socjalizację.

Podstawowe informacje o psie rasy dog argentyński

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Łowca

Rozmiar :

Dog argentyński – historia rasy

Dogi argentyńskie to psy, które zostały wyhodowane w Argentynie przez lekarza Antonio Noresa Martineza. Do stworzenia rasy Martinez wykorzystał m.in. takie psy jak: dogue de Bordeaux, pinczer, wilczarz irlandzki, bulterier, dog niemiecki, buldog, duży pies pirenejski, mastif hiszpański, pointer. Według założeń lekarza powstała rasa miała odzwierciedlać jego marzenia o „psie idealnym”, który będzie zarówno dobrym stróżem, jak i przyjaznym czworonogiem.

Dog argentyński - opis rasy

  • Dog argentyński
    Dog argentyński
  • Dog argentyński
    Dog argentyński
  • Dog argentyński
    Dog argentyński
  • Dog argentyński
    Dog argentyński
  • Dog argentyński
    Dog argentyński

    Wysokość w kłębie Dog argentyński

    Suka : pomiędzy 60 i 65 cm

    Pies : pomiędzy 60 i 68 cm

    Waga

    Suka : pomiędzy 40 i 43 kg

    Pies : pomiędzy 40 i 45 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Dogo argentino to duże psy o białym umaszczeniu i harmonijnej, mocnej budowie ciała. Te dobrze umięśnione molosy mają w sobie zarówno siłę, jak i elegancję. Uszy są osadzone wysoko i szeroko rozstawione ze względu na szerokość czaszki. Kończyny powinny być idealnie proste. Ogon jest długi, szerszy u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi.

    Ciekawostki

    • W niektórych krajach, m.in. w Polsce, rasa została zaliczona do ras psów agresywnych, do hodowania której należy uzyskać pozwolenie. Aby je uzyskać należy zgłosić swój wniosek do stosownego organu gminy. 
    • Dogi argentyńskie to jak do tej pory jedyna rasa psów wyhodowana w Argentynie.

    Charakter rasy dog argentyński

    • 100%

      Czuły

      Dog argentyński, choć uznaje wyższość tylko jednego pana, przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Pozostaje im wierny. Potrafi być niezwykle czuły i przyjacielski.

    • 100%

      Lubi zabawę

      Skłonność dogów argentyńskich do zabawy należy określić jako wysoką. Ze względu na dużą potrzebę ruchu w przypadku psów należących do tej rasy, świetnie sprawdzają się wszelkie formy aktywności fizycznej.

    • 100%

      Spokojny

      Właściwie socjalizowany i odpowiednio wychowywany dog argentyński może być bardzo spokojnym i zrównoważonym czworonogiem, obdarzającym zaufaniem swojego właściciela.

    • 66%

      Inteligentny

      Dogo argentino jest psem inteligentnym, który z łatwością przyswaja komendy. Właściwie prowadzone szkolenie pozwala kształtować nowe umiejętności, dzięki czemu psy należące do tej rasy bardzo dobrze sprawdzają się jako psy służbowe, a także psy przewodnicy dla osób niewidomych.

    • 100%

      Łowca

      Dogi argentyńskie mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Ich największym atutem jest szczególna umiejętność tropienia z górnym wiatrem.

      Instynkt myśliwski w połączeniu z siłą doga powoduje, że jeśli złapie małą zdobycz – od razu ją połknie. Dlatego współżycie z niedużymi zwierzętami domowymi może być problematyczne.

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Dogi argentyńskie należą do ras psów uznawanych za agresywne ujętych w „Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji."

      Wobec nieznajomych osób dog argentyński zachowuje się spokojnie, o ile nie wyczuwa z ich strony zagrożenia, ale pozostaje zdystansowany i nieufny. 
      Aby zaufać, dog musi mieć najpierw czas na obserwację i ocenę potencjalnego niebezpieczeństwa w danej sytuacji. Nieufność doga powoduje, że doskonale nadaje się na opiekuna i / lub obrońcę własności lub ludzi.

      Źle poprowadzona edukacja doga może pobudzić jego agresję i tym samym uczynić z niego niekontrolowanego i niebezpiecznego psa.

    • 33%

      Niezależny

      Psy należące do rasy dogów argentyńskich, choć mają silny charakter, są bardzo podatne na szkolenia i bezgranicznie ufają swojemu panu, dlatego mogą być mu całkowicie posłuszne. Muszą jednak być odpowiednio wychowywane - w sposób konsekwentny i łagodny.

      Zachowanie

      • 33%

        Znoszenie samotności

        Dogi argentyńskie potrzebują towarzystwa ludzi. Mocno przywiązują się do właściciela, okazując mu wierność i oddanie. Jak każdy inny pies, mogą pozostawać same po odpowiednim przygotowaniu, ale nie na długi czas, bo nie znoszą dobrze samotności.

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Podatność dogów argentyńskich na szkolenia określa się jako średnią. Psy mają silny charakter, bywają też uparte. Jednak właściwie prowadzone szkolenia, przebiegające systematycznie, pozwalają wypracować naprawdę zadowalające efekty w zakresie posłuszeństwa pupila.

      • 33%

        Szczekliwy

        Dogi argentyńskie nie należą do psów szczekliwych. Poziom ich hałaśliwości określa się jako mały. Pomimo silnie rozwiniętego instynktu obronnego, szczekają tylko w sytuacji poczucia zagrożenia.

      • 66%

        Skłonność do ucieczek

        Spacery z dogami argentyńskimi mogą być problematyczne, jeśli nie zostały one odpowiednio wcześnie zsocjalizowane. Psy wykazują bowiem tendencję do zaczepiania innych czworonogów, co wynika z ich naturalnie silnie rozwiniętego instynktu myśliwskiego. Ich skłonność do ucieczek można ocenić jako średnią.

      • 100%

        Skłonność do niszczenia

        Szczeniaki doga argentyńskiego mają wysoką skłonność do zachowań niszczycielskich – mogą niszczyć przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu.

        Aby rozładować ich energię w sposób właściwy, a przy tym bezpieczny dla wyposażenia domu, należy zapewnić im dużo ruchu i aktywności poprzez zabawę. Nie bez znaczenia pozostaje też odpowiednie wychowanie, którego zasady należy wdrażać już od pierwszych tygodni życia pupila. 

        Co więcej, jego potężna szczęka powoduje, że jest w stanie zmiażdżyć zabawki niechcący podczas zabawy

      • 66%

        Łakomczuch

        Jak większość psów, dogi argentyńskie lubią jeść – szczególnie przysmaki serwowane np. w czasie szkolenia. Ich skłonność do łakomstwa można natomiast ocenić jako umiarkowaną.

        Jeśli zostanie odpowiednio wcześnie nauczony zasad panujących w domu, nie będzie „żebrał” przy stole, tylko poczeka spokojnie na swój posiłek.

      • 100%

        Pies stróżujący

        Oryginalnie dog był argentyńskim psem bojowym, ma więc wrodzony instynkt obrońcy i stróża. Dodatkowo, wrodzone poświęcenie i niezawodna lojalność wobec grupy społecznej, powodują, że psy te doskonale sprawdzają się w roli obrońców swoich właścicieli i ich dobytku.

        Bądź jednak ostrożny - agresywny mastyf argentyński nie odpowiada standardowi swojej rasy, zgodnie z wymogami FCI powinien być psem zrównoważonym i spokojnym. W tym celu nie można wzmacniać w nim instynktu obrony czy walki.

      • 33%

        Pierwszy pies

        Jako że dogi argentyńskie są rasą wpisaną do rejestru ras psów agresywnych, do prowadzenia ich hodowli potrzebna jest specjalna zgoda. Ze względu na skłonność psów do zachowań obronno – bojowych sprawowanie należytej opieki nad nimi wymaga dużego zasobu doświadczenia i wiedzy z zakresu prawidłowych technik szkolenia i wychowania psa przejawiającego skłonność do zachowań agresywnych. Dog argentyński na pewno więc nie nadaje się na pierwszego w życiu psa.

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 100%

          Dog argentyński w mieszkaniu

          Pomimo swoich dużych rozmiarów, dog argentyński to pies, który może żyć w mieszkaniu. Warunkiem tego, aby pies czuł się komfortowo na niewielkiej powierzchni, a przy tym zachował dobrą kondycję i zdrowie, jest zapewnianie mu odpowiedniej ilości ruchu. 

          Oprócz odpowiedniej dawki ruchu, dog ma również silną potrzebę doznań węchowych i zabawy.     

        • 100%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Dogi argentyńskie potrzebują bardzo dużej ilości ruchu. Solidna dawka aktywności fizycznej pozwala rozładować energię oraz zachować prawidłową kondycję psa. 

          Dogi argengtyńskie uwielbiają też wszelkie aktywności sportowe, takie jak canicross czy agility. Jeśli sami nie lubimy ruchu, lepiej nie decydujmy się na tę właśnie rasę!

        • 33%

          Podróże/łatwość przewożenia

          Podróż z dogiem argentyńskim nie jest łatwa, zwłaszcza ze względu na jego rozmiary.

          Wymaga wcześniejszego oswojenia psa zarówno z samymi środkami transportu, jak i akcesoriami, które ją umożliwią. Nie jest to zadanie proste, ale wykonalne.

          Współżycie z innymi

          • 66%

            Dog argentyński i koty

            Ze względu na silny instynkt myśliwski, dog argentyński traktuje wszystkie mniejsze zwierzęta jako potencjalne ofiary. Nie zaleca się hodowania go wraz z innymi zwierzętami.

          • 33%

            Dog argentyński i psy

            Właściwie socjalizowany dog argentyński pozostaje zdystansowany wobec innych psów. Zdarza się jednak, że przejawiają w stosunku do nich agresję, wyraźnie je zaczepiając, np. podczas spacerów. Dotyczy do zwłaszcza małych psów. W kontaktach z innymi psami pod jednym dachem również mogą pojawić się trudności.

          • 66%

            Dog argentyński i dzieci

            Psy należące do tej rasy przejawiają wobec dzieci stosunek raczej neutralny. Akceptują w pełni dzieci należące do rodziny, jednak nie są wobec nich zbyt wylewne. Ze względu na wielkość psów, a zarazem bezpieczeństwo dzieci, ich kontakt z maluchami zawsze powinien odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. 

            Ważne, aby przestrzegać następujących reguł:

            • Nie pozostawiaj dzieci samych w pokoju z psem
            • Zawsze inicjuj początek i koniec zabawy
            • Nie przeszkadzaj psu, gdy jest na swoim legowisku
            • Szanuj spokój psa
            • Naucz dzieci różnych znaków ostrzegawczych, które daje pies
            • Naucz psa, aby na komendę odszedł i pozostał na legowisku
            • Zakazuj lub reguluj dostęp do kanapy podczas obecności małych dzieci
          • 33%

            Dog argentyński i osoby starsze

            Dogo argentino nie jest dobrym kandydatem na pupila dla osób starszych. W dużej mierze wynika to z ich zapotrzebowania na ruch, ale nie tylko. Opieka i wychowanie psów wymaga bowiem dużej cierpliwości i konsekwencji właściciela, a także sporego zasobu doświadczenia i wiedzy.

            %}

            Dog argentyński – cena

            Ceny szczeniąt doga argentyńskiego z rodowodem wahają się w granicach 1500 – 2500 zł, w zależności od renomy hodowli.

            Wybrane hodowle dogów argentyńskich w Polsce znajdziesz tutaj.

            Pielęgnacja

            Zabiegi pielęgnacyjne, jakim należy poddawać doga argentyńskiego, nie należą do skomplikowanych. Zazwyczaj ograniczają się one wyłącznie do konieczności przeczesywania jego sierści gumową rękawicą lub miękką szczotką. Dogi argentyńskie powinny być kąpane wyłącznie w razie konieczności.

            Linienie

            Utrata sierści u dogów argentyńskich jest raczej niewielka, choć może być dość kłopotliwa. Krótkie włosy, niczym igiełki, mogą się bowiem wbijać w tapicerki i dywany.

            Żywienie

            Ze względu na dużą skłonność dogów argentyńskich do alergii pokarmowych, ich żywienie w przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów powinno opierać na diecie eliminacyjnej. Dodatkowo, aby wykluczyć z diety uczulające składniki, można przeprowadzić u psa testy skórne.

            Dog argentyński - długość życia

            Długość życia

            Dogi argentyńskie są stosunkowo odporne na choroby. Najczęściej występują  u nich alergie skórne i pokarmowe oraz wrodzona głuchota. Jak wiele dużych psów, są narażone na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.

            Odporność/wytrzymałość

            Dog argentyński jest psem odpornym i silnym. Rzadko choruje i cieszy się dobrym zdrowiem ogólnym. 

            Odporność na upały

            Dog argentyński jest odpornym psem, ale trzeba zachować ostrożność podczas  upałów. Jego krótka sierść i białe umaszczenie powodują, że może łatwo zostać poparzony, jeśli zbyt długo przebywa w silnym słońcu. 

            Odporność na zimno

            Dog argentyński może przyzwyczaić się do życia w różnych strefach klimatycznych, jednak jego sierść nie zapewnia mu zbyt dobrej ochrony przed zimnem. Nie pozwalaj mu spać na zewnątrz.

            Skłonność do tycia

            Dynamiczny i lubiący sport dog, nie powinien mieć skłonności do nadwagi. Jeśli jednak uczynimy z niego „psa kanapowego” i nie zapewnimy odpowiedniej dawki ruchu będzie przybierał na wadze.

            Częste choroby

            • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych 
            • głuchota
            • alergie skórne
            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz