Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Groźne psy – lista ras psów uznawanych za agresywne i niebezpieczne

groźne psy advice © Shutterstock

Przedstawiciele niektórych ras – jeśli prowadzi się je i wychowuje w nieodpowiedni sposób – mogą stać się agresywne i niebezpieczne dla człowieka. W wielu krajach, w tym także w Polsce, wprowadza się więc pewne restrykcje co do hodowli i posiadania najgroźniejszych psów.

Dokumentem określającym rasy podlegające takim ograniczeniom jest w naszym kraju Wykaz ras psów agresywnych. Wykaz ten został ujęty w  „Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu raz psów uznawanych za agresywne”. 

Przez Katarzyna Lipska

Co oznacza obecność danej rasy w tym wykazie? W świetle przepisów ustawy o ochronie zwierząt prowadzenie hodowli lub posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia organu gminy właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa. Takie zezwolenie można otrzymać, przedkładając danemu organowi specjalny wniosek. Jeśli urzędnicy uznają, że pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób stanowiący zagrożenie dla ludzi i zwierząt, zezwolenie nie zostaje wydane (a jeśli zostało już wydane, może zostać cofnięte).

Oto 11 ras psów, które znalazły się w dokumencie: 

Dog kanaryjski

dog

Shutterstock

Dogi kanaryjskie to duże i silne psy, u których – jeśli nie prowadzi się ich prawidłowo – ujawniać się może ich ognisty, hiszpański temperament. Mają predyspozycje do stróżowania i obrony właściciela – gdy wyczują zagrożenie ze strony człowieka lub innego psa, mogą wykazywać zachowania agresywne.

Rottweiler

rottweiler

Shutterstock

Rottweilery uważa się za jedne z najbardziej inteligentnych psów na świecie. Rozpiera je jednak energia i wrodzony popęd walki, dlatego w pewnych sytuacjach mogą to być naprawdę groźne psy. Przy odpowiedniej socjalizacji, szkoleniu i traktowaniu są jednak dość przewidywalne i lojalne w stosunku do właściciela. Polecane są osobom doświadczonym, konsekwentnym i cierpliwym.

Moskiewski pies stróżujący

moskiewski pies

Shutterstock

To młoda rosyjska rasa narodowa, w typie molosa, która powstała najprawdopodobniej poprzez skrzyżowanie owczarka kaukaskiego z bernardynem. Moskiewski pies stróżujący sprawia wrażenie groźnego psa – jest ogromny i masywny, charakteryzuje się też potężną muskulaturą. Jako typowy pies obronny i stróżujący jest zdystansowany do obcych osób i psów. Nie jest z natury agresywny, ale jeśli zostanie sprowokowany, będzie walczył do ostatniej kropli krwi.

Amerykański pitbulterier

pitbul

Shutterstock

Pitbul, traktowany dzisiaj jako synonim agresywnego wojownika, rzeczywiście ma korzenie związane z walką. Rasę tę wyhodowano, by brała udział w nielegalnych walkach psów z bykami lub niedźwiedziami, a także między sobą – stąd wrodzona skłonność pitbula do bójek z innymi psami. Pitbule stają się naprawdę agresywnymi psami, gdy są wychowywane przez właścicieli, którzy nie umieją stawiać im granic. Innymi słowy, stają się groźną bronią w rękach osób nieodpowiedzialnych, które chcą mieć „groźnego” psa. 

Dog argentyński

Dog argentyńskiShutterstock

Dogi argentyńskie to psy duże i muskularne, o bardzo proporcjonalnej budowie ciała. Wykazują silny instynkt łowiecki, bo początkowo hodowano je głównie z myślą o polowaniach. Były też używane do celów bojowych. Uważa się je za groźne psy, bo często traktują inne zwierzęta jak zwierzynę łowną. Choć z natury są zrównoważone, mają jednocześnie bardzo silny i uparty charakter, dlatego niezwykle ważna jest wczesna, prawidłowa socjalizacja. Zalecane jest szkolenie wyłącznie metodami pozytywnymi, bo wszelkie przejawy agresji wobec psa mogą obrócić się przeciwko właścicielowi. 

Buldog amerykański

Buldog amerykańskiShutterstock

Buldogi amerykańskie to silne i wytrzymałe psy, które nie lubią innych zwierząt i mogą być wobec nich agresywne – szczególnie, jeśli wyczują zagrożenie. Psy tej rasy powinny być szkolone i socjalizowane od małego. W przeciwnym razie może się u nich pojawić niesubordynacja i problem z autorytetem, a wówczas stają się nieprzewidywalnymi, groźnymi psami.

Tosa 

TosaShutterstock

Psy rasy tosa zostały wyhodowane w Japonii z myślą o tamtejszych walkach psów – do teraz są one legalne i stanowią dziedzictwo narodowe tego kraju. Tosa należy do molosów w typie mastifa. Charakteryzuje się silną, muskularną budową. Tosy są odważne i uparte, należy je wychowywać konsekwentnie, ale jednocześnie łagodnie, by nie wzbudzać w nich agresji. Sprowokowane, mogą być niebezpieczne dla innych psów i ludzi.

Owczarek kaukaski 

owczarekShutterstockOwczarki kaukaskie to prawdziwe olbrzymy, które – ze względu na gęste, grube futro – z wyglądu nieco przypominają niedźwiedzie. Ich pierwotnym zadaniem była ochrona terenu – stąd wysoko rozwinięty instynkt posiadania. To groźne psy dla wszelkich intruzów, którzy wkroczą na ich teren. 

Anatolian karabash

Anatolian karabashShutterstock

Anatolian karabash (owczarek anatolijski) to duży i muskularnie zbudowany pies o silnie rozwiniętym instynkcie stróżowania. Psy tej rasy są z natury bardzo nieufne – obcych ludzi i psy traktują jako intruzów. Gdy wyczują zagrożenie, stają się niebezpieczne. Nie atakują jednak bez powodu i bez ostrzeżenia.

Akbash dog

Akbash dogShutterstock

Akbash dog to bardzo stara rasa psów wywodząca się z Turcji. Należą one do molosów w typie górskim. To bardzo duże, wysokie i muskularne psy, które w swojej podstawowej roli bez kompleksów bronią stada przed drapieżnikami – nawet niedźwiedziami. Rozdrażnione i sprowokowane, mogą się okazać nieobliczalne.

Dog z Majorki

dogShutterstock

Dog z Majorki to rasa wyhodowana w średniowieczu z myślą o walkach z bykami. Dzisiaj dobrze ułożony dog z Majorki może być oddanym i gotowym do obrony przed niebezpieczeństwami członkiem rodziny. Jeśli zostanie sprowokowany przez innego psa, może wdać się w walkę i pokazać swoje groźne oblicze.