Reklama

Pchły u psa
© Shutterstock

Pchły u psa – jak pozbyć się pcheł u psa?

Przez Katarzyna Udalska

aktualizacja dnia

Pchły, obok kleszczy, są jednymi z najczęściej bytujących na psach pasożytów. Ich obecność na skórze zwierzęcia wiąże się dla czworonoga nie tylko z przykrymi dolegliwościami, ale może także przyczynić się do rozwoju groźnych chorób. Pchły u psa wymagają szybkiej i skutecznej interwencji – sprawdź, jak pomóc swojemu pupilowi i pozbyć się pcheł.

Objawy inwazji pcheł u psa 

Pchła psia jest bardzo małym owadem prowadzącym pasożytniczy tryb życia. Dodatkowo, pchły to pasożyty, które bardzo szybko się rozmnażają. Każdego dnia samica może składać nawet 25-50 jaj dziennie przez okres trwający 100. Żywią się krwią swojej ofiary. Wgryzanie się w skórę jest dla czworonoga bardzo nieprzyjemne, a miejsce po ukąszeniu swędzi

Najbardziej charakterystyczne objawy pcheł u psa to:

  • intensywne drapanie,
  • wygryzanie sierści – głównie w okolicy nasady ogona,
  • ogólny niepokój zwierzęcia.

Twoją uwagę powinno zwrócić także pojękiwanie pupila oraz nerwowe kręcenie się po legowisku i jego okolicy, jakby pies nie potrafił znaleźć sobie miejsca. Czasem możesz zaobserwować pchły gołym okiem, jednak ze względu na niewielkie rozmiary mogą one nie być widoczne na osobnikach z gęstą i długą sierścią. Znacznie łatwiej natomiast zaobserwować odchody pcheł, które przyjmują formę czarnych kropeczek.

Jak rozpoznać, że pies ma pchły?

Od zwykłego brudu możesz je odróżnić za pomocą prostego testu – czarne kropeczki układasz na kawałku papieru toaletowego i skrapiasz wodą. Jeśli masz do czynienia z odchodami pcheł, dookoła kropeczek pojawią się brązowo-czerwone odbarwienia, będące resztkami niestrawionej krwi.

Jaja pcheł u psa raczej nie będą widoczne – co prawda samica składa nawet do 50 jaj dziennie, ale nie są one przytwierdzane do sierści żywiciela, a spadają w miejsca, w których pies przebywa. Tam rozwijają się w larwy i w kokonach oczekują na swojego przyszłego żywiciela. Dlatego tak istotne jest, aby w przypadku inwazji pcheł przeprowadzić nie tylko odpchlenie psa, ale całego jego otoczenia.

Warto pamiętać, że istnieje około 2500 gatunków i podgatunków pcheł. Większość zwierząt ma dopasowanego do siebie żywiciela (poza pchłą psią istnieje pchła kocia, pchła jeży, pchła ludzka itd.)

Psie pchły - możliwe powikłania 

Zwalczanie pcheł u psa należy rozpocząć jak najszybciej. Obecność pasożyta wiąże się bowiem nie tylko ze znacznym dyskomfortem dla czworonoga, ale i ryzykiem wystąpienia poważniejszych schorzeń. Ślina pchły jest bardzo silnym alergenem, który uczula wiele zwierząt. Dochodzi wówczas do alergicznego, pchlego zapalenia skóry wymagającego leczenia weterynaryjnego.

Zwierzę zaatakowane przez APZS (Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry) odczuwa silne swędzenie. Pies drapie się tak mocno, że na jego skórze powstają rozległe rany. Najbardziej narażone na powstawanie swędzących wykwitów skórnych są okolice pachwin, pośladków i ogona.

Pchły u szczeniaka, u psa starszego albo schorowanego mogą doprowadzić do anemii. Zwierzę jest wówczas ospałe, apatyczne, ma obniżony apetyt i można u niego zaobserwować bladość dziąseł.

Groźną chorobą roznoszoną przez pchły psie jest tasiemczyca. Pchły stosunkowo często są żywicielami pośrednimi tasiemca. Jeśli zaobserwujesz w kale psa człony tasiemca, koniecznie jak najszybciej zgłoś się z pupilem do lekarza weterynarii. Tasiemczyca jest groźna nie tylko dla zwierząt – również człowiek może zarazić się psim tasiemcem! Po stwierdzonej inwazji pcheł warto profilaktycznie podać psu środki na odrobaczanie, które działają także na tasiemce.

Jak pozbyć się pcheł u psa? Domowe sposoby

©Shutterstock

Łatwiej zapobiegać pchlej inwazji niż usuwać osobniki, które już zadomowiły się na twoim czworonogu. Dawniej najpopularniejszą domową metodą zwalczającą pchły u psa była kąpiel w specjalistycznym szamponie owadobójczym. Niestety ten środek na pchły usuwa jedynie już obecne pasożyty, ale w żaden sposób nie chroni psa przed ponowną inwazją.

Jeśli zatem nie usuniesz z domu wszystkich jaj pcheł, to problem zaczyna się od początku.

Dodatkowo większość szamponów działa jedynie na dorosłe osobniki pchły psiej, nie eliminując jaj oraz larw. Dlatego obecnie o wiele lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem, by poradzić sobie z atakiem pcheł,  jest aplikacja preparatów przeciwpchelnych – spot on lub podawanych doustnie. W zależności od preparatu zabezpieczają one przed pchłami średnio przez 2-3 miesiące. 

Koniecznie pamiętaj o tym, że  pozbycie się pasożyta z sierści zwierzęcia, to tylko część walki z pchłami. Bardzo ważne jest usunięcie pcheł, jaj i larw z miejsc, w których zwykle przebywa czworonóg. W walce z inwazją pcheł nie możesz zatem zapomnieć o wypraniu w wysokiej temperaturze legowiska, koców i ubrań, z którymi miał kontakt Twój zwierzak.

Musisz ponadto umyć wszystkie zabawki pupila, porządnie odkurzyć całe mieszkanie – a jeśli pies podróżuje samochodem, to także wnętrze pojazdu.

Preparaty przeciwpchelne dla psów 

Ponieważ nawet najdokładniejsze sprzątanie domu oraz utrzymywanie higieny psa i legowiska nie stanowi stuprocentowej ochrony zwierzęcia przed inwazją pcheł, warto stosować środki o działaniu prewencyjnym.

Pchły u psa pojawiają się najczęściej wiosną, latem i wczesną jesienią, ponieważ są to owady ciepłolubne. W związku z tym już pod koniec zimy pomyśl o właściwej ochronie pupila przed pchłami. Na rynku dostępne są preparaty przeciw pchłom różnego typu. Najpopularniejsze są obroże przeciwpchelne oraz krople na pchły. Ich składnikami aktywnymi mogą być:

  • permetryna – o działaniu insektobójczym oraz odstraszającym pchły i inne pasożyty zewnętrzne,
  • imidaklopryd – o podobnym działaniu jak permetryna, z tym że środek ten występuje w środkach przeciw pchłom w mniejszym stężeniu,
  • piryproksyfen – zapobiega rozwojowi larw pcheł i innych pasożytów zewnętrznych,
  • fipronil – jest środkiem owadobójczym, który ma nie tylko weterynaryjne zastosowanie – wykorzystywany jest m.in. w środkach do ochrony roślin.

Decydując się na obrożę przeciwpchelną, zwróć uwagę na okres jej działania. Obroża na pchły dla psa musi być dobrana do wieku i masy ciała pupila (obroże różnią się od siebie rozmiarami oraz stężeniem substancji aktywnych). Wybierając krople na pchły, należy pamiętać, iż większość środków jest nieodpowiednia dla szczeniąt do 2. miesiąca życia, ale istnieją także preparaty, które można podać już od 1 tygodnia życia. Jeśli chcesz uchronić przed pchłami młodego pieska, najlepiej poproś o pomoc zaufanego lekarza weterynarii.

Konsultacja: Lekarz weterynarii Franek Paśko.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?