Border collie

#3

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Border collie
border collie
Border collie to niezwykle wszechstronny i inteligentny pies. Wytrzymały, mądry, posłuszny i chętny do współpracy border collie to doskonały towarzysz dla osób mających dużo czasu i prowadzących aktywny tryb życia, które będą w stanie zaspokoić jego liczne potrzeby fizyczne i umysłowe. Jako bardzo wrażliwa rasa nadaje się dla doświadczonych osób, umiejących zadbać o potrzeby i dobrą kondycję psa.

Podstawowe informacje o border collie

Długość życia :

8

21

13

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Historia border collie

Historia tych psów jest wyjątkowa. To bardzo stara rasa, o czym świadczą wzmianki z XVII wieku, w których pojawia się już aktualna nazwa psa. W okresie tym rasy w aktualnym znaczeniu tego terminu nie istniały. Border collie to dość ogólne pojęcie. Nazwa border collie została swtorzona od angielskiego słowa „collie”, które oznacza wszystkie owczarki szkockie. Natomiast „border” odnosi się do obszaru geograficznego leżącego na pograniczu Szkocji i Anglii.

Niezwykłe jest to, że kiedy na początku XX wieku w Anglii rozpoczęły się próby pracy z psami pasterskimi, zorientowano się, że wszystkie owczarki border były niemal identyczne, choć nie dokonywano wtedy żadnej selekcji– istotna była wyłącznie ich wydajność w pracy. Border collie to jedna z najstarszych i jednocześnie najpóźniej zatwierdzonych ras – została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 1982 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Border collie - opis

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 48 i 52 cm

  Pies : pomiędzy 50 i 55 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 15 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Brązowe

  Opis

  Border collie to średniej wielkości pies pasterski. Przez wielu uważany za jedną z najpiękniejszych ras psów, ma harmonijną sylwetkę i proporcjonalną budowę ciała. Ten wytrzymały i dobrze umięśniony pies jest stworzony do codziennej pracy ze stadem. Dzięki swoim wielkim możliwościom fizycznym i umysłowym doskonale sprawdzi się w wielu psich dyscyplinach, takich jak agility, canicross czy treibball.

  Ciekawostki o rasie border collie

  Border collie to jedyna rasa zatwierdzona na podstawie kryteriów związanych z prowadzeniem stada, a nie dotyczących wyglądu.

  Charakter border collie

  • 100%

   Czuły

   Border collie jest całkowicie oddany swemu panu. Nie spuszcza z niego oczu i uwielbia sprawiać mu przyjemność. Ze względu na tę cechę są to niezmiernie wrażliwe psy, a ich bezwarunkowe przywiązanie bywa czasem trudne do opanowania. To wspaniały towarzysz codziennego życia, o ile tylko zadbamy o zaspokojenie jego potrzeb.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Owczarek  border collie uwielbia zabawę, zwłaszcza jeśli zapewnia mu ona intensywną stymulację umysłową. U psów tej rasy należy położyć większy nacisk na aktywność intelektualną niż fizyczną. Pies potrzebuje jej w wyjątkowo dużym wymiarze.

  • 33%

   Spokojny

   Temperament border collie jest godny pozazdroszczenia! Z pewnością nie jest to spokojny zwierzak, który prześpi cały dzień w legowisku. Do dobrego samopoczucia potrzebuje aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

   Jeśli jednak zadbamy o jego potrzeby, chętnie ułoży się w wygodnym miejscu, choć nawet wtedy zachowa czujność. Obserwuje i analizuje najdrobniejsze gesty i działania swojego opiekuna. 

  • 100%

   Inteligentny

   Rasa border collie uważana jest za najinteligentniejszą, dlatego też jej przedstawiciele potrzebują ciągłej nauki i stymulacji umysłowej. Nowe umiejętności przyswajają niezwykle szybko.

   Inteligencja psa przerasta czasem nawet jego pana, ponieważ ten czarno-biały pies uczy się tak szybko, że trzeba cały czas zwiększać stopień trudności, by się nie znudził i nie stracił motywacji.

   Ten ogromny potencjał zapewnia mu doskonałe wyniki w wielu dyscyplinach. Border collie często zajmuje miejsca na podium w zawodach agility czy nauki posłuszeństwa.

  • 66%

   Łowca

   Border collie to psy pasterskie, nie są więc stworzone do polowań. U niektórych osobników można jednak zauważyć instynkt łowiecki.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Border collie jest bardzo wrażliwy i przywiązany do opiekuna, przez co okazuje sporą nieufność wobec obcych. Powinniśmy zatem zachować czujność i dopilnować, by ta cecha charakteru nie przerodziła się w agresję.

  • 33%

   Niezależny

   Spolegliwy charakter border collie powoduje, że raczej nie jest on psem niezależnym. Podczas prowadzenia stada wykazuje inicjatywę, jednak po skończonej pracy będzie czekał na polecenia swojego pana.

   Zachowanie border collie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Border collie potrzebuje ciągłej stymulacji, dlatego też pies ten źle znosi samotność. Pozostawianie go samemu sobie może doprowadzić do poważnych problemów z zachowaniem. Niestety, liczne psy tej rasy trafiają do schronisk, ponieważ ich właściciele nie są w stanie poradzić sobie z ogromem energii i zapotrzebowaniem na nieustanne bodźce.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wiele osób uważa, że inteligentny pies to ten, którego można łatwo wyszkolić. Tak naprawdę inteligentny pies często nie okazuje posłuszeństwa, jeśli nie widzi sensu w nauce i nie czuje się zmotywowany. 

    Psy tej rasy potrzebuje konsekwetnego szkolenia metodami pozytywnymi. Jeśli pies będzie odpowiednio zmotywowany, szkolenie go będzie przyjemnością!

   • 66%

    Szczekliwy

    Jak wiele psów do zaganiania owiec, border collie lubi szczekać, jeśli nie jest zadowolony. W ten sposób zmusza stado do ruchu lub wyładowuje nadmiar energii, jeśli jego potrzeby nie są zaspokojone.

   • 33%