Border collie

#1

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Border collie
border collie

Border collie to niezwykle wszechstronny i inteligentny pies. Wytrzymały, mądry, posłuszny i chętny do współpracy border collie to doskonały towarzysz dla osób mających dużo czasu i prowadzących aktywny tryb życia, które będą w stanie zaspokoić jego liczne potrzeby fizyczne i umysłowe. Jako bardzo wrażliwa rasa nadaje się dla doświadczonych osób, umiejących zadbać o potrzeby i dobrą kondycję psa.

Podstawowe informacje o psie rasy border collie

Długość życia :

8

21

13

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Historia rasy border collie

Historia tych psów jest wyjątkowa. To bardzo stara rasa, o czym świadczą wzmianki z XVII wieku, w których pojawia się już aktualna nazwa psa. W okresie tym rasy w aktualnym znaczeniu tego terminu nie istniały. Border collie to dość ogólne pojęcie. Nazwa border collie została swtorzona od angielskiego słowa „collie”, które oznacza wszystkie owczarki szkockie. Natomiast „border” odnosi się do obszaru geograficznego leżącego na pograniczu Szkocji i Anglii.

Niezwykłe jest to, że kiedy na początku XX wieku w Anglii rozpoczęły się próby pracy z psami pasterskimi, zorientowano się, że wszystkie owczarki border były niemal identyczne, choć nie dokonywano wtedy żadnej selekcji– istotna była wyłącznie ich wydajność w pracy. Border collie to jedna z najstarszych i jednocześnie najpóźniej zatwierdzonych ras – została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 1982 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Border collie - opis

 • Border collie
  Border collie
 • Border collie
  Border collie
 • Border collie
  Border collie
 • Border collie
  Border collie
 • Border collie
  Border collie
 • Border collie
  Border collie

  Wysokość w kłębie Border collie

  Suka : pomiędzy 48 i 52 cm

  Pies : pomiędzy 50 i 55 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 15 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Brązowe

  Opis

  Border collie to średniej wielkości pies pasterski. Przez wielu uważany za jedną z najpiękniejszych ras psów, ma harmonijną sylwetkę i proporcjonalną budowę ciała. Ten wytrzymały i dobrze umięśniony pies jest stworzony do codziennej pracy ze stadem. Dzięki swoim wielkim możliwościom fizycznym i umysłowym doskonale sprawdzi się w wielu psich dyscyplinach, takich jak agility, canicross czy treibball.

  Ciekawostki o rasie border collie

  Border collie to jedyna rasa zatwierdzona na podstawie kryteriów związanych z prowadzeniem stada, a nie dotyczących wyglądu.

  Charakter i usposobienie owczarka border collie

  • 100%

   Czuły

   Border collie jest całkowicie oddany swemu panu. Nie spuszcza z niego oczu i uwielbia sprawiać mu przyjemność. Ze względu na tę cechę są to niezmiernie wrażliwe psy, a ich bezwarunkowe przywiązanie bywa czasem trudne do opanowania. To wspaniały towarzysz codziennego życia, o ile tylko zadbamy o zaspokojenie jego potrzeb.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Owczarek  border collie uwielbia zabawę, zwłaszcza jeśli zapewnia mu ona intensywną stymulację umysłową. U psów tej rasy należy położyć większy nacisk na aktywność intelektualną niż fizyczną. Pies potrzebuje jej w wyjątkowo dużym wymiarze.

  • 33%

   Spokojny

   Temperament border collie jest godny pozazdroszczenia! Z pewnością nie jest to spokojny zwierzak, który prześpi cały dzień w legowisku. Do dobrego samopoczucia potrzebuje aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.

   Jeśli jednak zadbamy o jego potrzeby, chętnie ułoży się w wygodnym miejscu, choć nawet wtedy zachowa czujność. Obserwuje i analizuje najdrobniejsze gesty i działania swojego opiekuna. 

  • 100%

   Inteligentny

   Rasa border collie uważana jest za najinteligentniejszą, dlatego też jej przedstawiciele potrzebują ciągłej nauki i stymulacji umysłowej. Nowe umiejętności przyswajają niezwykle szybko.

   Inteligencja psa przerasta czasem nawet jego pana, ponieważ ten czarno-biały pies uczy się tak szybko, że trzeba cały czas zwiększać stopień trudności, by się nie znudził i nie stracił motywacji.

   Ten ogromny potencjał zapewnia mu doskonałe wyniki w wielu dyscyplinach. Border collie często zajmuje miejsca na podium w zawodach agility czy nauki posłuszeństwa.

  • 66%

   Łowca

   Border collie to psy pasterskie, nie są więc stworzone do polowań. U niektórych osobników można jednak zauważyć instynkt łowiecki.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Border collie jest bardzo wrażliwy i przywiązany do opiekuna, przez co okazuje sporą nieufność wobec obcych. Powinniśmy zatem zachować czujność i dopilnować, by ta cecha charakteru nie przerodziła się w agresję.

  • 33%

   Niezależny

   Spolegliwy charakter border collie powoduje, że raczej nie jest on psem niezależnym. Podczas prowadzenia stada wykazuje inicjatywę, jednak po skończonej pracy będzie czekał na polecenia swojego pana.

   Zachowanie border collie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Border collie potrzebuje ciągłej stymulacji, dlatego też pies ten źle znosi samotność. Pozostawianie go samemu sobie może doprowadzić do poważnych problemów z zachowaniem. Niestety, liczne psy tej rasy trafiają do schronisk, ponieważ ich właściciele nie są w stanie poradzić sobie z ogromem energii i zapotrzebowaniem na nieustanne bodźce.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wiele osób uważa, że inteligentny pies to ten, którego można łatwo wyszkolić. Tak naprawdę inteligentny pies często nie okazuje posłuszeństwa, jeśli nie widzi sensu w nauce i nie czuje się zmotywowany. 

    Psy tej rasy potrzebuje konsekwetnego szkolenia metodami pozytywnymi. Jeśli pies będzie odpowiednio zmotywowany, szkolenie go będzie przyjemnością!

   • 66%

    Szczekliwy

    Jak wiele psów do zaganiania owiec, border collie lubi szczekać, jeśli nie jest zadowolony. W ten sposób zmusza stado do ruchu lub wyładowuje nadmiar energii, jeśli jego potrzeby nie są zaspokojone.

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Jako pies pasterski, border collie nie przejawia skłonności do ucieczek. Samodzielne oddalanie się od grupy jest wbrew jego naturze, nie licząc rzecz jasna sytuacji, w których wymagają tego powierzone mu zadania.

   • 66%

    Skłonność do niszczenia

    Zapotrzebowanie energetyczne tego psa jest naprawdę duże. Jeśli jego potrzeby nie są zaspokojone, może on zacząć niszczyć przedmioty, zwłaszcza gdy zostaje sam. 

   • 66%

    Łakomczuch

    Border collie nie jest szczególnie łakomy, ale ucieszy się z przysmaków podawanych mu w ramach nagrody podczas szkolenia. 

   • 66%

    Pies stróżujący

    Dzięki swojej wrażliwości border collie dobrze sprawdzi się jako stróż. Wiele owczarków ma silnie zaznaczony instynkt stróżujący. U border collie nie jest on nadmierny, ale dostrzegalny.

   • 66%

    Pierwszy pies

    Border collie może być pierwszym psim towarzyszem, o ile jego opiekun będzie w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i zadbać o jego potrzeby ruchowe i umysłowe. 

    Dobrze wychowany szczeniak border collie to doskonały kompan. Jeśli jednak nie zapewnimy mu odpowiedniego szkolenia, szybko stanie się trudny do opanowania. Nie jest to z pewnością pies dla każdego.

    Resztę treści znajdziesz pod reklamą

    Ładowanie reklam ...

    Czy rasa Border collie jest dla Ciebie?

    Zrób test!

    Tryb życia

    • 33%

     Border collie w mieszkaniu

     Mimo że border collie jest w stanie przystosować się do różnych trybów życia, mieszkanie nie jest w jego przypadku najlepszym wyborem. 

     Psiak ten najlepiej czuje się w wiejskim gospodarstwie, żyjąc swobodnie na zewnątrz. Nadaje się również do domu z ogrodem, o ile zapewnimy mu codzienne spacery i ćwiczenia oraz jeśli nie będzie przebywał w zamknięciu przez dłuższy czas.

    • 100%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Bordery potrzebują regularnej stymulacji i aktywności. Szczególny nacisk należy położyć na ćwiczenia umysłowe. 

     Wybierajmy głównie aktywność związaną z jego instynktem, czyli prowadzeniem stada, lub też treibball. Ta rasa jest jednak również doskonała dla miłośników pieszych lub rowerowych wypraw.

    • 66%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Tej średniej wielkości pies może łatwo towarzyszyć swojemu panu i bez problemów podróżować samochodem czy pociągiem. Żeby jednak podróż przebiegła bez problemów, musimy zadbać o odpowiednie wychowanie i wczesne przyzwyczajania psa do środków transportu.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      Border collie i koty

      Jeśli szczeniak border collie wychowuje się wraz z kotami, bez problemu się z nimi dogada.

     • 66%

      Border collie i psy

      Jeśli zadbamy o wczesną i odpowiednią socjalizację czworonoga, będzie mógł spokojnie współżyć z innymi psami. 

      Uważajmy jednak na niewykastrowane samce, które mogą źle znosić obecność innego niewykastrowanego psa. 

     • 100%

      Border collie i dzieci

      Ten biało-czarny pies doskonale dogaduje się z dziećmi, z którymi uwielbia się bawić. W celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i harmonijnego współżycia konieczne jest jednak wprowadzenie jasnych zasad. Należy też uważać na szczególnie wrażliwe osobniki, którym może nie podobać się nadmierna energia dzieci.

     • 33%

      Border collie i osoby starsze

      Osoby prowadzące siedzący tryb życia nie będą dobrymi właścicielami dla tej rasy. Border collie potrzebuje właścicieli mających dużo czasu i aktywnych, którzy będą w stanie zaspokoić jego potrzeby.

      %}

      Border collie - cena

      Cena szczenięcia border collie zależy od jego pochodzenia. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet ponad 4000 zł, zwłaszcza jeśli rodzice uzyskali nagrody w konkursach.

      Miesięczny koszt utrzymania border collie wynosi ok. 150 - 200 zł. Obejmuje on karmę i wydatki związane z pielęgnacją. 

      Border collie – pielęgnacja

      Pielęgnacja border collie zależy od szaty psa. W przypadku osobników krótkowłosych wystarczy regularne szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści i zapewnienia pięknej szaty. 

      Psy z półdługą sierścią wymagają również rozczesywania, aby uniknąć kołtunów.

      Linienie

      Border collie traci dość dużo sierści, zwłaszcza w okresie wiosennego i jesiennego linienia.

      Border collie - karma czy żywienie domowe?

      Border collie to energiczny pies. Potrzebuje odpowiednich do aktywności składników odżywczych, zwłaszcza jeśli jest psem pracującym. Te aktywne psy wymagają ilości kalorii, należy jednak uważać, aby zawartość energetyczna posiłku była dostosowana do potrzeb i trybu życia danego psa, aby uniknąć nadwagi. Wraz z wiekiem i spadkiem aktywności psa, należy również zmodyfkować jego dietę na mniej kaloryczną.

      Karma dla border collie może być sucha lub mokra, pod warunkiem, że jest to produkt wysokiej jakości.

      Zdrowie border collie

      Długość życia

      Średnia długość życia border collie to 13–16 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Pies ten wydaje się wytrzymały, jednak przez wzgląd na liczne wady genetyczne tej rasy w rzeczywistości jest dość wrażliwy. 

      Odporność na upały

      Border collie wytrzymuje upały, ale nie za duże, zwłaszcza gdy jest aktywny. 

      Odporność na zimno

      Gruby i miękki podszerstek psa zapewnia mu dobrą ochronę przed czynnikami pogodowymi, zwłaszcza wilgocią, ale nie przed bardzo niskimi temperaturami. 

      Skłonność do tycia

      Dzięki swojej dużej aktywności fizycznej pies ten nie ma skłonności do nadwagi. Należy jednak uważać w przypadku psów, które nie mają wystarczająco dużo ruchu.

      Choroby border collie

      Jak w przypadku wszystkich psów typu collie, zaleca się poddanie zwierzęcia badaniu na obecność genu MDR1. Jeśli pies jest jego nosicielem, niektóre leki mogą być toksyczne. Dotyczy to również preparatów odrobaczających i na pchły. 

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz

      10 komentarzy

      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      3 komentarzy na temat 10