Border collie

Border collie
border collie
Border collie
border collie szczeniak

Border collie to niezwykle inteligentny i wszechstronny pies. Wytrzymały, mądry, posłuszny i chętny do współpracy border collie to doskonały towarzysz dla osób mających dużo czasu i prowadzących aktywny tryb życia, które będą w stanie zaspokoić jego liczne potrzeby fizyczne i umysłowe. Jako bardzo wrażliwa rasa nadaje się dla doświadczonych osób, umiejących zadbać o potrzeby i dobrą kondycję psa.

dna

Podstawowe informacje o border collie

  • Długość życia : pomiędzy 13 i 16 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 48 i 52 cm
Pies pomiędzy 50 i 55 cm

Waga

Suka pomiędzy 15 i 20 kg
Pies pomiędzy 15 i 20 kg

Maść

Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia. Większość psów tej rasy ma dwukolorową, czarno-białą szatę, ale spotykane są też osobniki trójkolorowe, niebieskie marmurkowe, rude marmurkowe, rudo-białe itd., natomiast biel w żadnym wypadku nie powinna być dominującym kolorem umaszczenia.

Rodzaj szaty

Border collie występuje w dwóch odmianach: półdługowłosej i krótkowłosej. 

Włos okrywowy jest gęsty, podszerstek miękki i gęsty.

Kolor oczu

Psy tej rasy przeważnie mają brązowe oczy, ale zdarzają się też oczy niebieskie i różnobarwne. 

Opis

Border collie przez wielu uważany za jedną z najpiękniejszych ras psów, ma harmonijną sylwetkę i proporcjonalną budowę ciała. Ten wytrzymały i dobrze umięśniony pies jest stworzony do codziennej pracy ze stadem. Dzięki swoim wielkim możliwościom fizycznym i umysłowym doskonale sprawdzi się w wielu psich dyscyplinach, takich jak agility, canicross czy treibball.

Border collie - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Border collie jest całkowicie oddany swemu panu. Nie spuszcza z niego oczu i uwielbia sprawiać mu przyjemność. Ze względu na tę cechę są to niezmiernie wrażliwe psy, a ich bezwarunkowe przywiązanie bywa czasem trudne do opanowania. To wspaniały towarzysz codziennego życia, o ile tylko zadbamy o zaspokojenie jego potrzeb.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Owczarek  border collie uwielbia zabawę, zwłaszcza jeśli zapewnia mu ona intensywną stymulację umysłową. U psów tej rasy należy położyć większy nacisk na aktywność intelektualną niż fizyczną. Pies potrzebuje jej w wyjątkowo dużym wymiarze.

Spokojny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Temperament border collie jest godny pozazdroszczenia!. Z pewnością nie jest to spokojny zwierzak, który prześpi cały dzień w legowisku. Do dobrego samopoczucia potrzebuje ciągłej stymulacji.

Jeśli jednak zadbamy o jego potrzeby, chętnie ułoży się w wygodnym miejscu, choć nawet wtedy zachowa czujność. Obserwuje i analizuje najdrobniejsze gesty i działania swojego pana. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Rasa border collie uważana jest za najinteligentniejszą, dlatego też jej przedstawiciele potrzebują ciągłej nauki i stymulacji umysłowej. Nowe umiejętności przyswajają niezwykle szybko.

Inteligencja psa przerasta czasem nawet jego pana, ponieważ ten czarno-biały pies uczy się tak szybko, że trzeba cały czas zwiększać stopień trudności, by się nie znudził i nie stracił motywacji. Ten ogromny potencjał zapewnia mu doskonałe wyniki w wielu dyscyplinach. Border collie często zajmuje miejsca na podium w zawodach agility czy nauki posłuszeństwa.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten pies do zaganiania owiec raczej nie poluje na zwierzęta, ale u wielu osobników można zauważyć silny instynkt łowiecki.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Border collie jest bardzo wrażliwy i przywiązany do właściciela, przez co okazuje sporą nieufność wobec obcych. Powinniśmy zatem zachować czujność i dopilnować, by ta cecha charakteru nie przerodziła się w agresję.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Spolegliwy charakter border collie powoduje, że raczej nie jest on psem niezależnym. Podczas prowadzenia stada wykazuje inicjatywę, jednak po skończonej pracy będzie czekał na polecenia swojego pana.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Border collie potrzebuje ciągłej stymulacji, dlatego też źle znosi samotność. Pozostawianie go samemu sobie może doprowadzić do poważnych problemów z zachowaniem. Niestety, liczne psy tej rasy trafiają do schronisk, ponieważ ich właściciele nie są w stanie poradzić sobie z ogromem energii i zapotrzebowaniem na nieustanne bodźce.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wiele osób uważa, że inteligentny pies to ten, którego można łatwo wyszkolić. Tak naprawdę inteligentny pies często nie okazuje posłuszeństwa, jeśli nie widzi sensu w nauce i nie czuje się zmotywowany. 

Właściciel psa tej rasy powinien zatem zapewnić mu odpowiednie, konsekwentne szkolenie metodami pozytywnymi. Jeśli pies będzie odpowiednio zmotywowany, szkolenie border collie będzie przyjemnością!

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jak wiele owczarków, border collie lubi szczekać, jeśli nie jest zadowolony. W ten sposób zmusza stado do ruchu lub wyładowuje nadmiar energii, jeśli jego potrzeby nie są zaspokojone.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Jako pies pasterski, border collie nie przejawia skłonności do ucieczek. Samodzielne oddalanie się od grupy jest wbrew jego naturze, nie licząc rzecz jasna sytuacji, w których wymagają tego powierzone mu zadania.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli potrzeby psa nie są zaspokojone, może on zacząć niszczyć przedmioty, zwłaszcza gdy zostaje sam. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Border collie nie jest szczególnie łakomy, ale ucieszy się z przysmaków podawanych mu w ramach nagrody podczas szkolenia. 

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dzięki swojej wrażliwości pies ten dobrze sprawdzi się jako stróż. Wiele owczarków ma silnie zaznaczony instynkt stróżujący. U border collie nie jest on nadmierny, ale dostrzegalny.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Border collie może być pierwszym psim towarzyszem, o ile jego właściciel będzie w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i zadbać o jego potrzeby ruchowe i umysłowe. 

Dobrze wychowany szczeniak tej rasy to doskonały kompan, jeśli jednak nie zapewnimy mu odpowiedniego szkolenia, szybko stanie się trudny do opanowania. Nie jest to z pewnością pies dla każdego.

Tryb życia

Border collie w mieszkaniu

yellow-paw grey-paw grey-paw

Mimo że border collie jest w stanie przystosować się do różnych trybów życia, mieszkanie nie jest w jego przypadku najlepszym wyborem. 

Psiak ten najlepiej czuje się w wiejskim gospodarstwie, żyjąc swobodnie na zewnątrz. Nadaje się również do domu z ogrodem, o ile zapewnimy mu codzienne spacery i ćwiczenia oraz jeśli nie będzie przebywał w zamknięciu przez dłuższy czas.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten pies do zaganiania owiec potrzebuje regularnej stymulacji i aktywności. Szczególny nacisk należy położyć na ćwiczenia umysłowe. 

Wybierajmy głównie aktywność związaną z jego instynktem, czyli prowadzeniem stada, lub też treibball. Ta rasa jest jednak również doskonała dla miłośników pieszych lub rowerowych wypraw.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dzięki średnim gabarytom border collie może łatwo towarzyszyć swojemu panu i bez problemów podróżować samochodem czy pociągiem. Żeby jednak podróż przebiegła bez problemów, musimy zadbać o odpowiednie wychowanie i wczesne przyzwyczajania psa do środków transportu.

Współżycie z innymi

Border collie i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli szczeniak border collie wychowuje się wraz z kotami, bez problemu się z nimi dogada.

Border collie i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Jeśli zadbamy o wczesną i odpowiednią socjalizację czworonoga, będzie mógł spokojnie współżyć z innymi psami. 

Uważajmy jednak na niewykastrowane samce, które mogą źle znosić obecność innego niewykastrowanego samca.

Border collie i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten biało-czarny pies doskonale dogaduje się z dziećmi, z którymi uwielbia się bawić. W celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i harmonijnego współżycia konieczne jest jednak wprowadzenie jasnych zasad. Należy też uważać na szczególnie wrażliwe osobniki, którym może nie podobać się nadmierna energia dzieci.

Border collie i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Osoby prowadzące siedzący tryb życia nie będą dobrymi właścicielami dla tej rasy. Border collie potrzebuje właścicieli mających dużo czasu i aktywnych, którzy będą w stanie zaspokoić jego potrzeby.

Border collie - cena

Cena border collie zależy od jego pochodzenia. Średnio wynosi 3000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Cena za najlepsze osobniki może sięgać nawet ponad 4000 zł, zwłaszcza jeśli rodzice uzyskali nagrody w konkursach.

Miesięczny koszt utrzymania psa wynosi ok. 150 - 200 zł. Obejmuje on karmę i wydatki związane z pielęgnacją. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja zależy od szaty zwierzaka. W przypadku osobników krótkowłosych wystarczy regularne szczotkowanie w celu usunięcia martwej sierści i zapewnienia pięknej szaty. 

Psy z półdługą sierścią wymagają również rozczesywania, aby uniknąć kołtunów.

Linienie

Border collie traci dość dużo sierści, zwłaszcza w okresie wiosennego i jesiennego linienia.

Żywienie

Border collie to pełen energii pies pracujący. Potrzebuje odpowiednich do aktywności składników odżywczych, zwłaszcza jeśli na co dzień zajmuje się pilnowaniem stada. 

Karma może być sucha, surowa lub mokra. Pamiętajmy jednak, że mokra karma z puszki nie wystarczy jako jedyne pożywienie.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia border collie to 13–16 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Pies ten wydaje się wytrzymały, jednak przez wzgląd na liczne wady genetyczne tej rasy w rzeczywistości jest dość wrażliwy. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Border collie wytrzymuje upały, ale nie za duże, zwłaszcza gdy jest aktywny. 

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Gruby i miękki podszerstek psa zapewnia mu dobrą ochronę przed czynnikami pogodowymi, zwłaszcza wilgocią, ale nie przed bardzo niskimi temperaturami. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dzięki swojej dużej aktywności fizycznej pies ten nie ma skłonności do nadwagi. Należy jednak uważać w przypadku psów, które nie mają wystarczająco dużo ruchu.

Częste choroby

  • dysplazja stawu biodrowego,
  • problemy z oczami (atrofia siatkówki),
  • zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka,
  • padaczka,
  • wady genetyczne.

Jak w przypadku wszystkich psów typu collie, zaleca się poddanie zwierzęcia badaniu na obecność genu MDR1. Jeśli pies jest jego nosicielem, niektóre leki mogą być toksyczne. Dotyczy to również preparatów odrobaczających i na pchły. 

Ciekawostki

Border collie to jedyna rasa zatwierdzona na podstawie kryteriów związanych z prowadzeniem stada, a nie dotyczących wyglądu.

Pochodzenie i historia

Historia tych psów jest wyjątkowa. To bardzo stara rasa, o czym świadczą wzmianki z XVII wieku, w których pojawia się już aktualna nazwa psa. W okresie tym rasy w aktualnym znaczeniu tego terminu nie istniały. Border collie to dość ogólne pojęcie. Po angielsku wyrażenie „collie” oznacza wszystkie owczarki szkockie, natomiast „border” odnosi się do obszaru geograficznego leżącego na pograniczu Szkocji i Anglii. Niezwykłe jest to, że kiedy na początku XX wieku w Anglii rozpoczęły się próby pracy z psami pasterskimi, zorientowano się, że wszystkie owczarki border były niemal identyczne, choć nie dokonywano wtedy żadnej selekcji– istotna była wyłącznie ich wydajność w pracy. Border collie to jedna z najstarszych i jednocześnie najpóźniej zatwierdzonych ras – została oficjalnie uznana dopiero w 1982 roku.

Border collie - imiona

Pies : Czaki, Lucky, Felix, Diament.
Suka : Łatka, Iskra, Mia, Gaja. 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.