Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Najładniejsze psy – poznaj 10 ras psów uznawanych za najpiękniejsze!

biały owczarek szwajcarski advice
© Shutterstock

Choć – według używanej już przez starożytnych maksymy – o gustach się nie dyskutuje, na przestrzeni wieków klarowały się pewne kryteria estetyczne określające ideały piękna. Tego typu oceny i rankingi popularne są do dzisiaj – i to nie tylko w kwestiach sztuki oraz ludzkiego ciała. Inne dziedziny życia również doczekały się licznych rankingów atrakcyjności tworzonych przez ekspertów lub po prostu wielbicieli tematu.

Również psy doczekały się rankingów piękności. Nie chcemy pozostawać w tyle, opracowaliśmy więc – biorąc pod uwagę różne inne listy, opinie i badania – własny ranking 10 najpiękniejszych ras psów. Sprawdź, jakie rasy znalazły się na naszej liście!
 

Przez Katarzyna Lipska

Pomeranian

pomeranianShutterstockPomeranian, znany także jako szpic miniaturowy, to wcielenie słodyczy. Charakteryzuje się niezwykle obfitą, odstającą sierścią oraz zawsze „uśmiechniętym”, spiczastym pyszczkiem i wielkimi ciemnymi oczami. Szpice miniaturowe, uważane za najładniejsze psy miniaturowe (w kłębie osiągają od 18 do 22 cm), mogą mieć przeróżne umaszczenie: czarne, białe, pomarańczowe, szare lub mieszane. Wszystkie jednak z wyglądu przypominają puchate kulki, które chciałoby się ciągle przytulać. 

Maltańczyk

maltańczykShutterstockDelikatny i wrażliwy maltańczyk to pies o niewielkich gabarytach, ale o wielkim charakterze. Jego czysto biała, długa, jedwabista sierść sprawia, że wygląda naprawdę elegancko. U maltańczyków wystawowych ceni się długą sierść, zaś psy, które nie będą wystawiane, można regularnie strzyc, co znacznie ułatwia ich codzienną pielęgnację.

Biały owczarek szwajcarski 

Biały owczarek szwajcarskiShutterstockNie tylko małe jest piękne. Biały owczarek szwajcarski, pochodzący w prostej linii od owczarka niemieckiego, jest na to doskonałym dowodem. Jego cechą charakterystyczną jest gęsta, długa lub krótka (w zależności od odmiany), śnieżnobiała sierść oraz dostojna, proporcjonalna sylwetka. Urodę owczarka szwajcarskiego podkreśla dodatkowo wyrazisty, czarny nos, który pięknie kontrastuje z umaszczeniem.

Samoyed

SamoyedShutterstockInne piękne psy o dużych gabarytach to wywodzące się z Syberii białe, puchate samoyedy. Często nazywa się je uśmiechniętymi psami północy – wszystko za sprawą uniesionych kącików warg i nieco skośnego osadzenia oczu, które odpowiadają za charakterystyczny, radosny wyraz pyska. Mięciutkie i puchate samoyedy uwielbiają zimę i śnieg. Nic dziwnego, że czują się wtedy jak w swoim żywiole – ich pierwotnym przeznaczeniem była pomoc w wypasie reniferów i ciągnięciu zaprzęgów. 

Husky 

huskyShutterstockWedług wielu rankingów to właśnie husky uważane są za najładniejsze psy na świecie. Duży wpływ na tę opinię mają ich przepiękne, hipnotyzujące oczy – nieco skośne, w kształcie migdała, często o głębokim, niebieskim kolorze (choć równie często mają one barwę brązową – lub jedno oko jest niebieskie, a drugie brązowe). Jeśli chodzi o umaszczenie, występuje tu duża różnorodność – niektóre husky są czarne, inne śnieżnobiałe, ale w najpopularniejszym wariancie ich sierść jest podwójna, szaro- lub brązowo-biała. Husky to duże psy, które w kłębie osiągają wysokość nawet do 60 cm.

Chow chow

chow chowShutterstockPiękne psy rasy chow chow są dumne i dostojne. Z wyglądu nieco przypominają lwy – podobnie jak one mają bowiem gęstą i bujną sierść, najczęściej rudą lub cynamonową (choć mogą też być jednolicie czarne, kremowe lub białe). Chow chow to rasa zaliczana do szpiców orientalnych, gdyż pierwotnie wywodzą się z Chin, gdzie początkowo traktowano je jako psy myśliwskie. Co ciekawe, chow chow i shar pei to jedyne rasy psów, które mają ciemny, fioletowy język. To niezwykła rzadkość w świecie zwierząt – oprócz tych dwóch ras psów ciemny język mają tylko żyrafy, niedźwiedzie polarne i niektóre rasy bydła.

Pomsky

PomskyShutterstockZupełnie słusznie nazwę tej razy kojarzysz z dwiema innymi, które pojawiły się już w tym artykule, a mianowicie – husky i pomeranian. Pomsky, jako hybryda dwóch ras uważanych za najpiękniejsze, również jest niezwykle uroczy, o czym świadczy jego obecność w niemal każdym zestawieniu najładniejszych psów na świecie. Po huskych rasa ta odziedziczyła przede wszystkim umaszczenie, po pomeranianach – gęstą, odstającą sierść i charakterystyczny, spiczasty pyszczek. Jeśli chodzi o wielkość, psy rasy pomsky lokują się gdzieś pośrodku między tymi dwoma rasami. To stosunkowo młoda rasa psów, która jednak ciągle zyskuje na popularności.

Buldog francuski

Buldog francuskiShutterstockWydaje się, że w ostatnich latach buldogi francuskie są zdecydowanymi liderami, jeśli chodzi o obecność w... modzie i trendach. Ilość ubrań i różnego rodzaju akcesoriów, na których pojawiają się ich urocze, spłaszczone mordki, jest ogromna! Czy to więc najsłodsze psy świata? Trudno nam to ocenić – ale filigranowe (od 8 do 14 kg w zależności od odmiany) buldogi francuskie o krótkiej, lśniącej sierści przeróżnego umaszczenia, charakterystycznych spiczastych uszkach i spłaszczonych mordkach są niewątpliwie największymi psimi gwiazdami w świecie designu i mody.

Border collie

Border collieShutterstockUważane nie tylko za jedne z najpiękniejszych psów na świecie, ale też jedne z najbardziej inteligentnych, border collie to niezwykle aktywne owczarki średniej wielkości. Psy dorastają do 53 cm w kłębie, suczki są nieco mniejsze. Najczęściej są biało-czarne, choć występują też w innych szatach (szarawe, rude, brązowe – w każdym przypadku biel nie powinna przekraczać 30% powierzchni ciała psa). Border collie występują w dwóch odmianach – krótko- i długowłosej. Eksperci uważają, że to psy o wybitnej inteligencji, niezwykle podatne na szkolenie.

Mops

MopsShutterstockMopsiki, podobnie jak wspomniane już wcześniej buldożki francuskie, są częstym motywem pojawiającym się ostatnio w modzie młodzieżowej. Nic dziwnego – są niezwykle urocze i z powodzeniem można uznać je za jedne z najsłodszych psów na świecie. Wpływa na to przede wszystkim charakterystyczny, nieco zagubiony wyraz pyska. Mopsy mają krótką, ale gęstą, miękką i błyszczącą sierść w kolorze czarnym lub beżowym z czarną maską. W dorosłym życiu osiągają wagę maksymalnie 8 kg, są więc niewielkimi pieskami. To typowe psy do towarzystwa – pogodne i oddane człowiekowi.

A Ty jak sądzisz? Który pies jest według Ciebie najpięknieszy? Domyślamy się, że.... Twój!