Reklama

Najładniejsze psy – poznaj 10 ras psów uznawanych za najpiękniejsze!

biały owczarek szwajcarski
© Shutterstock

Choć według używanej już przez starożytnych maksymy – o gustach się nie dyskutuje, na przestrzeni wieków klarowały się pewne kryteria estetyczne określające ideały piękna. Tego typu oceny i rankingi popularne są do dzisiaj i to nie tylko w kwestiach sztuki oraz ludzkiego ciała. Inne dziedziny życia również doczekały się licznych rankingów atrakcyjności tworzonych przez ekspertów lub po prostu wielbicieli tematu. Poznaj 10 ras psów, które nasza redkacja uznała za najpiękniejsze!

Przez Katarzyna Lipska

aktualizacja dnia 19.02.2021, 11:10

Również psy doczekały się rankingów piękności. Nie chcemy pozostawać w tyle, opracowaliśmy więc – biorąc pod uwagę różne inne listy, opinie i badania – własny ranking 10 najpiękniejszych ras psów. Oczywiście bardzo subiektywny i zupełnie niewyczerpujący

Najładniejsze rasy psów - nasz subiektywny wybór

Pomeranian

© Shutterstock

Pomeranian, znany także jako szpic miniaturowy, to wcielenie słodyczy. Charakteryzuje się niezwykle obfitą, odstającą sierścią oraz zawsze „uśmiechniętym”, spiczastym pyszczkiem i wielkimi ciemnymi oczami.

Szpice miniaturowe, uważane za najładniejsze psy miniaturowe (w kłębie osiągają od 18 do 22 cm), mogą mieć przeróżne umaszczenie: czarne, białe, pomarańczowe, szare lub mieszane. Wszystkie jednak z wyglądu przypominają puchate kulki, które chciałoby się ciągle przytulać. 

Maltańczyk

Maltańczyk© Shutterstock

Delikatny i wrażliwy maltańczyk to pies o niewielkich gabarytach, ale o wielkim charakterze. Jego czysto biała, długa, jedwabista sierść sprawia, że wygląda naprawdę elegancko. U maltańczyków wystawowych ceni się długą sierść, zaś psy, które nie będą wystawiane, można regularnie strzyc, co znacznie ułatwia ich codzienną pielęgnację.

Biały owczarek szwajcarski 

© Shutterstock

Nie tylko małe jest piękne. Biały owczarek szwajcarski, pochodzący w prostej linii od owczarka niemieckiego, jest na to doskonałym dowodem. Jego cechą charakterystyczną jest gęsta, długa lub krótka (w zależności od odmiany), śnieżnobiała sierść oraz dostojna, proporcjonalna sylwetka. Urodę owczarka szwajcarskiego podkreśla dodatkowo wyrazisty, czarny nos, który pięknie kontrastuje z umaszczeniem.

Chart afgański

© Shutterstock

Inny piękny duży pies to długwłosy, dostojny chart afgański. Inteligentny i zdystansowany, jednocześnie jest łagodny, wrażliwy i mocno przywiązany do opiekuna. Jego bujna, długa szata wymaga pieczołowitej pielęgnacji. Psa powinno się czesać co dwa dni i regularnie kąpać.

Jak wszystkie charty, także afgan wymaga dużej dawki aktywności fizycznej. Psy tej rasy są niezwykle szybkie i należą do grupy wzrokowców, co oznacza, że polują posługując się bystrym okiem bardziej niż węchem.

Husky 

© Shutterstock

Według wielu rankingów to właśnie husky uważane są za najładniejsze psy na świecie. Duży wpływ na tę opinię mają ich przepiękne, hipnotyzujące oczy – nieco skośne, w kształcie migdała, często o głębokim, niebieskim kolorze (choć równie często mają one barwę brązową – lub jedno oko jest niebieskie, a drugie brązowe).

Jeśli chodzi o umaszczenie, występuje tu duża różnorodność – niektóre husky są czarne, inne śnieżnobiałe, ale w najpopularniejszym wariancie ich sierść jest podwójna, szaro- lub brązowo-biała. Husky to duże psy, które w kłębie osiągają wysokość nawet do 60 cm.

Chow chow

© Chow chow

Piękne psy rasy chow chow są dumne i dostojne. Z wyglądu nieco przypominają lwy – podobnie jak one mają bowiem gęstą i bujną sierść, najczęściej rudą lub cynamonową (choć mogą też być jednolicie czarne, kremowe lub białe).

Chow chow to rasa zaliczana do szpiców orientalnych, gdyż pierwotnie wywodzą się z Chin, gdzie początkowo traktowano je jako psy myśliwskie. Co ciekawe, chow chow i shar pei to jedyne rasy psów, które mają ciemny, fioletowy język. To niezwykła rzadkość w świecie zwierząt – oprócz tych dwóch ras psów ciemny język mają tylko żyrafy, niedźwiedzie polarne i niektóre rasy bydła.

Golden retriever

© Shutterstock

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Nic dziwnego - ten wesoły, czuły i łagodny pies jest wspaniałym towarzyszem rodziny. Ten wszechstronny pies odznacza się również wyjątkową inteligencją i łatwością adaptacji.

Sekret popularności golden retrievera tkwi nie tylko w jego przyjaznym usposobieniu, lecz także wyglądzie. Ten średniej wielkości pies odznacza się niezwykle proporcjonalną budową ciała. Kształtna czaszka z wyraźnym stopem i ciemne oczy nadają mu delikatnego i przyjacielskiego wyglądu.

Buldog francuski

© Shutterstock

Wydaje się, że w ostatnich latach buldogi francuskie są zdecydowanymi liderami, jeśli chodzi o obecność w... modzie i trendach. Ilość ubrań i różnego rodzaju akcesoriów, na których pojawiają się ich urocze, spłaszczone mordki, jest ogromna! Czy to więc najsłodsze psy świata?

Trudno nam to ocenić – ale filigranowe (od 8 do 14 kg w zależności od odmiany) buldogi francuskie o krótkiej, lśniącej sierści przeróżnego umaszczenia, charakterystycznych spiczastych uszkach i spłaszczonych mordkach są niewątpliwie największymi psimi gwiazdami w świecie designu i mody.

Border collie

© Shutterstock

Uważane nie tylko za jedne z najpiękniejszych psów na świecie, ale też jedne z najbardziej inteligentnych, border collie to niezwykle aktywne owczarki średniej wielkości. Psy dorastają do 53 cm w kłębie, suczki są nieco mniejsze.

Najczęściej są biało-czarne, choć występują też w innych szatach (szarawe, rude, brązowe – w każdym przypadku biel nie powinna przekraczać 30% powierzchni ciała psa). Border collie występują w dwóch odmianach – krótko- i długowłosej. Eksperci uważają, że to psy o wybitnej inteligencji, niezwykle podatne na szkolenie.

Mops

© Shutterstock

Mopsiki są niezwykle urocze i z powodzeniem można uznać je za jedne z najsłodszych psów na świecie. Wpływa na to przede wszystkim charakterystyczny, nieco zagubiony wyraz pyska.

Mopsy mają krótką, ale gęstą, miękką i błyszczącą sierść w kolorze czarnym lub beżowym z czarną maską. W dorosłym życiu osiągają wagę maksymalnie 8 kg, są więc niewielkimi pieskami. To typowe psy do towarzystwa – pogodne i oddane człowiekowi.

A Ty jak sądzisz? Jaki jest według Ciebie najpiękniejszy pies świata? Domyślamy się, że.... Twój!

Jeśli natomiast dopiero szukasz czwornonożnego przyjaciela, nie zapominaj też o czekających na dom kundelkach. W naszej rubryce adopcyjnej znajdziesz mnóstwo ogłoszeń.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Najładniejsze psy - czy warto kierować się wyglądem pupila?

Jak wybrać imię dla psa?