Chow chow to pies o wyjątkowym usposobieniu. Ten niezależny samotnik oddany swojemu panu nigdy lub prawie nigdy nie okazuje czułości. Z natury jest podejrzliwy wobec obcych, sprawdzi się więc jako pies stróżujący. Dyskretny, cichy, niezbyt skory do zabaw czy sportu, zdecydowanie preferuje spokojny tryb życia. Posiada silny temperament, w związku z czym nie jest zalecany dla nowicjuszy – wyszkolenie go może być trudne.
Najważniejsze informacje o Chow chow
Długość życia :
pomiędzy 9 i 12 lat
Charakter :
Spokojny
Rozmiar :
średni
Rodzaj szaty :
Krótka, Długa
Klasyfikacja FCI
Klasyfikacja FCI
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
Sekcja
Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka
pomiędzy 46 i 51 cm
Pies
pomiędzy 48 i 56 cm
Waga
Suka
pomiędzy 20 i 30 kg
Pies
pomiędzy 20 i 30 kg
Maść
Jednolicie czarna, ruda, niebieska, cynamonowa, kremowa lub biała. Możliwe odcienie kolorów, ale nigdy plamy. Wielobarwny lub czarny chow chow jest niezgodny z oficjalnym wzorcem rasy.
Rodzaj szaty
Istnieją dwie odmiany – długo i krótkowłosy chow chow. Długowłose psy mają obfitą, bujną, prostą sierść odstającą od ciała. Włos okrywowy jest szorstki, podszycie zaś miękkie i wełniste. Krótkowłose chow chow mają obfitą, gładką i bujną sierść o pluszowej strukturze. Nie leży płasko. W obu przypadkach sierść jest bardziej bujna i gruba przy karku, gdzie tworzy typową dla tej rasy grzywę.
Kolor oczu
Oczy powinny być ciemne, ale tolerowane są też psy o oczach niebieskich lub cynamonowych, zgodnych z kolorem szaty.
Opis
Chow chow to krępy pies o krótkim tułowiu, przypominający lwa. Wygląda godnie i dumnie. Charakterystyczną cechą tej rasy jest czarno-niebieski język. Pysk tego puchatego psa ma dość gniewny wyraz, choć przez wielu rasa ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych.
Charakter
Czuły
Pomimo rzeczywistego przywiązania do grupy społecznej chow chow w żaden sposób nie okazuje czułości, przez co może wydawać się chłodny i zdystansowany wobec bliskich.
Lubi zabawę
Ten chiński pies nie ma wesołkowatej natury. Może tolerować dziecięce zabawy, ale nigdy nie będzie w nich uczestniczył.
Spokojny
Jego dumny i niezależny charakter sprawiają, że jest to wyjątkowo spokojny pies. Ze względu na brak chęci do zabawy i potrzeby ciągłej uwagi stanowi świetne towarzystwo dla osób, które cenią spokój i nie lubią nagabywania.
Inteligentny
Dawniej chow chow wykorzystywany był do stróżowania i polowań, obecnie jest to zwierzę do towarzystwa i na wystawy. Jego naturalne zdolności są więc wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu.
Ten chiński pies odznacza się jednak inteligencją – był zresztą kiedyś wykorzystywany podczas wojen i jako pies zaprzęgowy. Może mieć zatem zdolności do słuchania i współpracy.
Łowca
Pomimo myśliwskiej przeszłości pies ten nie jest obecnie zainteresowany tropieniem zwierzyny. Może odstraszać niektóre gatunki, ale nie ma charakteru drapieżnika.
Strachliwy/nieufny wobec obcych
Ten puchaty pies z niebieskim językiem jest niezwykle wierny i opiekuńczy wobec swojej rodziny, co sprawia, że okazuje nieufność wobec obcych wkraczających na jego terytorium. Nie jest jednak agresywny.
Rzadkie oznaki czułości kieruje zawsze wobec swojego pana, nigdy wobec obcych. Nie lubi pieszczot, zwłaszcza głaskania po głowie.
Niezależny
Ze względu na swój niezależny charakter chow chow często jest postrzegany jako chłodny i zdystansowany. Nie lubi się bawić z dziećmi ani z dorosłymi i woli komunikować się za pomocą oczu.
Ta typowa dla rasy cecha sprawia, że jest to dyskretny, mało kłopotliwy pies o samotniczej naturze.
Zachowanie
Znoszenie samotności
Chow chow chętnie zostanie sam w domu. Nieobecność pana nie powoduje u niego żadnego stresu. Ten spokojny domator nie lubi, gdy mu się przeszkadza, uwielbia spokój, więc doskonale czuje się sam.
Posłuszny / łatwo się uczy
Szkolenie tego przepięknego psa jest trudnym zadaniem, głównie ze względu na jego mocny temperament i czasem niemal całkowitą obojętność wobec kontaktów z człowiekiem.
Niezależny charakter chow chow powoduje, że będzie próbował ignorować polecenia swojego pana. Aby temu zaradzić, niezbędne jest wczesne szkolenie i spora dawka zdecydowania.
Pamiętajmy tylko, że zdecydowanie w żadnym wypadku nie oznacza brutalności. By stworzyć i wzmocnić dobre stosunki między psem a jego panem, konieczna jest cierpliwość i konsekwencja.
Szkolenie można prowadzić wyłącznie poprzez relację opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku.
Szczekliwy
Zgodnie ze swoją spokojną i cichą naturą, ten pies z niebieskim językiem szczeka niezwykle rzadko.
Skłonność do ucieczek
Niezależność chow chow może skłonić go do samotnych spacerów, jeśli pozwala mu na to otoczenie. Jednak jako niezwykle wierny pies, broniący swojej rodziny i terytorium, rzadko oddala się na dłuższy czas.
Skłonność do niszczenia
Rasa psów chow chow nie ma destrukcyjnych skłonności. Mogą zostawać same na długie godziny bez obaw, że coś zniszczą.
Łakomczuch
Chow chow lubi jeść. Nigdy nie odmówi codziennego posiłku, ale jedzenie nie jest dla niego specjalną motywacją, zwłaszcza podczas szkolenia.
Pies stróżujący
Pomimo dystansu, który utrzymuje w stosunku do członków swojej grupy społecznej, jest do niej bardzo przywiązany i ma silny instynkt obrońcy.
Dzięki lojalności wobec bliskich to doskonały stróż, który odstraszy każdego intruza zamierzającego wkroczyć na jego terytorium.
W dodatku rzadko szczeka, więc gdy już to robi, jest to świadome i powinno zaalarmować jego właścicieli.
Pierwszy pies
Ten chiński pies nie powinien trafić w przypadkowe ręce. Osoby bez doświadczenia mogą nie poradzić sobie z tą rasą.
Chow chow nie jest skory do zabawy, nie jest też tak łasy na jedzenie, by dać się ugłaskać, w związku z tym szkolenie wymaga dobrej znajomości rasy oraz odpowiednich metod wychowawczych i postawy zapewniającej sukces.
Jego zdecydowana, czasem niepokorna natura i siła to cechy, które musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji chow chow.
Na pierwszego psa polecamy wybrać przedstawiciela jakiejś bardziej ugodowej rasy.
Tryb życia
Chow chow w mieszkaniu
Dla chow chow nie ma znaczenia, czy mieszka w domu czy w mieszkaniu. Łatwo się dostosowuje, o ile zaspokoimy jego potrzeby i zapewnimy mu spokój.
W dodatku niewielka skłonność do szczekania i dobre znoszenie samotności sprawiają, że świetnie nada się do życia w mieście.
Będzie jednak równie szczęśliwy i spełniony w domu z ogrodem. Pies ten wszędzie poczuje się dobrze, o ile tylko zapewnimy mu nieco komfortu.
Potrzebuje ruchu i ćwiczeń
Mimo że w przeszłości chow chow był wykorzystywany jako pies myśliwski i zaprzęgowy, nie jest on wielkim miłośnikiem sportu. Musimy zapewnić mu codzienne spacery, zwłaszcza jeśli żyje w mieszkaniu, ale nie powinny być one zbyt długie.
Chow chow znosi jedynie bardzo umiarkowaną aktywność fizyczną i bardzo szybko się męczy. Codzienne spacery są jednak niezbędne, by uniknąć nadwagi.
Podróże/łatwość przewożenia
Na pierwszy rzut oka jego rozmiary mogą wydawać się imponujące, ale to wrażenie sprawia głównie futro. W rzeczywistości chow chow to pies średnich rozmiarów. W związku z tym podróżowanie z nim jest względnie łatwe. Jednak by wszystko dobrze się potoczyło, konieczne jest wczesne szkolenie i socjalizacja.
W przypadku podróżowania samochodem lub samolotem musimy też przyzwyczaić psa do transportera. W pociągu wymagane będzie również noszenie kagańca i używanie smyczy. Podczas szkolenia należy zatem położyć nacisk na pozytywne przyzwyczajanie psa do noszenia kagańca, chodzenie na smyczy przy nodze i odpowiednie zachowanie, gdy nie ma możliwości ruchu.
Współżycie z innymi
Chow chow i koty
Choć niektórzy twierdzą, że ten pies z niebieskim językiem pod wieloma aspektami przypomina kota, z pewnością nie będzie żył z nim w komitywie. Przedstawiciele tej rasy nie powinni mieszkać razem z kotami.
Niemniej jednak, jeśli już się zdarzy, że osobniki obu gatunków będą razem dorastać, być może zaczną się tolerować. Nie ma jednak mowy o jakiejkolwiek przyjaźni.
Chow chow i psy
Chow chow ma dość awanturniczą naturę i nie znosi towarzystwa innych psów. Wspólne mieszkanie dwóch niewykastrowanych samców może szybko doprowadzić do problemów.
Powinniśmy zadbać o wczesną socjalizację psa, ale nie ma co liczyć na jego życzliwość wobec przedstawicieli tego samego gatunku
Chow chow i dzieci
Chow chow może mieszkać z dziećmi, ale w przypadku małych dzieci konieczna jest szczególna ostrożność. Nie znosi on bowiem hałasów i zamieszania wokół siebie.
Nawet w przypadku porozumienia dzieci nie powinny za bardzo męczyć psa, ponieważ zwierzę tego nie zaakceptuje. Konieczne jest wdrożenie i przestrzeganie zasad współżycia, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo całej rodziny.
Chow chow i osoby starsze
Spokojny temperament chow chow oraz niewielkie zapotrzebowanie na ruch i uwagę świetnie pasują do siedzącego trybu życia starszych osób. Muszą one jednak być w stanie wyszkolić i uspołecznić psa, by móc spokojnie z nim spacerować.
Cena
Cena chow chow zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.
Średni miesięczny koszt utrzymania obejmujący żywienie i pielęgnację psa to 150 zł.
Pielęgnacja
Pielęgnacja chow chow jest dość wymagająca, zwłaszcza w przypadku osobników długowłosych.
Ten posiadacz bujnej sierści wymaga częstego szczotkowania, w okresach linienia nawet codziennie. Dzięki temu zabiegowi szata będzie piękna i pozbawiona splątanych włosów.
Należy także regularnie dbać o oczy, bo pies ten ma skłonność do częstego łzawienia.
Linienie
Chow chow intensywnie traci sierść, zwłaszcza jesienią i wiosną. Linienie jest proporcjonalne do objętości jego niesamowitego futra.
Żywienie
Ze względu na możliwe problemy związane z układem pokarmowym, uważne żywienie chow chow jest niezwykle istotne.
Bez względu na to, czy podajemy psu karmę sklepową, posiłki domowe czy też surowe mięso, pożywienie powinno być jak najwyższej jakości. W żadnym wypadku nie należy kupować karmy supermarketowej.
Najlepiej podawać mu kilka posiłków dziennie, by jak najlepiej rozłożyć dzienną dawkę i uniknąć zjadania całej porcji naraz.
W przypadku szczeniaka dopilnujmy, by dostawał on wszystkie składniki odżywcze niezbędne do rozwoju.
Zdrowie
Długość życia
Długość życia chow chow to około 10 lat.
Odporność/wytrzymałość
Chow chow to odporny pies, który jednak ponosi obecnie konsekwencje zbyt intensywnej selekcji. Gęsta sierść i wełnisty podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Odporność na upały
Ze względu na grubą skórę i bujne futro chow chow bardzo szybko łapie zadyszkę i źle znosi upały.
Odporność na zimno
Jego podwójna sierść zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.
Skłonność do tycia
Chow chow często bywa otyły, głównie ze względu na kiepską kondycję i brak zamiłowania do ruchu. Trzeba zapewnić temu podobnemu do lwa i niedźwiedzia psu karmę dostosowaną do wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia.
Kilka lat temu właściciel sklepu zoologicznego w Chengdu w Chinach wpadł na pomysł, by przemienić psa chow chow w pandę. Bez względu na to, czy uznamy ten pomysł za doskonały, czy za bezmyślny, Chińczycy oszaleli na punkcie tej mody, a popyt wciąż rośnie.
Pomysłodawca chwali się, że w ciągu zaledwie kilku godzin jest w stanie stworzyć nową rasę psów-pand za pomocą zabiegów kosmetycznych i koloryzacji.
Pomimo zapewnień, że żadna substancja chemiczna nie ma bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, możemy zastanawiać się, czy takie działanie jest naprawdę potrzebne, zwłaszcza jeśli chodzi o samopoczucie zwierzęcia podczas zabiegów, które trzeba powtarzać co sześć tygodni.
Oczywiście chow chow-panda nie jest oficjalnie uznaną rasą, gdyż jego wygląd nie ma nic wspólnego z naturalną selekcją.
Pochodzenie i historia
Chow chow to bardzo stara rasa, której dokładne pochodzenie nie jest znane. Chińczycy wykorzystywali go podczas wojen, następnie został psem zaprzęgowym, psem stróżującym, a w końcu, co mało chwalebne, psem zabijanym dla mięsa (które było bardzo cenione) i futra. Obecnie jego ojczyzną jest Anglia, gdzie przybył w XIX wieku. Tutaj dokonywano selekcji tej rasy, która następnie rozpowszechniła się w całej Europie.