Chow chow

Chow chow to pies o wyjątkowym usposobieniu. Ten niezależny samotnik oddany swojemu panu nigdy lub prawie nigdy nie okazuje czułości. Z natury jest podejrzliwy wobec obcych, sprawdzi się więc jako pies stróżujący. Dyskretny, cichy, niezbyt skory do zabaw czy sportu, zdecydowanie preferuje spokojny tryb życia. Posiada silny temperament, w związku z czym nie jest zalecany dla nowicjuszy – wyszkolenie go może być trudne.

#21

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Chow chow
chow chow dorosły pies

Najważniejsze informacje o Chow chow

Długość życia :

4

17

9

12

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Chow chow to bardzo stara rasa, której dokładne pochodzenie nie jest znane. Chińczycy wykorzystywali go podczas wojen, następnie został psem zaprzęgowym, psem stróżującym, a w końcu, co mało chwalebne, psem zabijanym dla mięsa (które było bardzo cenione) i futra. Obecnie jego ojczyzną jest Anglia, gdzie przybył w XIX wieku. Tutaj dokonywano selekcji tej rasy, która następnie rozpowszechniła się w całej Europie.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Chow chow

  Suka : pomiędzy 46 i 51 cm

  Pies : pomiędzy 48 i 56 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Chow chow to krępy pies o krótkim tułowiu, przypominający lwa. Wygląda godnie i dumnie. Charakterystyczną cechą tej rasy jest czarno-niebieski język. Pysk tego puchatego psa ma dość gniewny wyraz, choć przez wielu rasa ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych.

  icon idea
  Ciekawostki

  Kilka lat temu właściciel sklepu zoologicznego w Chengdu w Chinach wpadł na pomysł, by przemienić psa chow chow w pandę. Bez względu na to, czy uznamy ten pomysł za doskonały, czy za bezmyślny, Chińczycy oszaleli na punkcie tej mody, a popyt wciąż rośnie. 

  Pomimo zapewnień, że żadna substancja chemiczna nie ma bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, z pewnością jest to działanie nie bez wpływu na samopoczucie zwierzęcie, które musi być poddawane zabiegom pielęgnacyjnym co sześć tygodni. 

  Oczywiście chow chow-panda nie jest oficjalnie uznaną rasą, gdyż jego wygląd nie ma nic wspólnego z naturalną selekcją.

  icon breed/personality
  Charakter

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Pomimo rzeczywistego przywiązania do grupy społecznej chow chow w żaden sposób nie okazuje czułości, przez co może wydawać się chłodny i zdystansowany wobec bliskich. 

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Ten chiński pies nie ma wesołkowatej natury. Może tolerować dziecięce zabawy, ale nigdy nie będzie w nich uczestniczył.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Jego dumny i niezależny charakter sprawiają, że jest to wyjątkowo spokojny pies. Ze względu na brak chęci do zabawy i potrzeby ciągłej uwagi stanowi świetne towarzystwo dla osób, które cenią spokój i nie lubią nagabywania.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Dawniej chow chow wykorzystywany był do stróżowania i polowań, obecnie jest to zwierzę do towarzystwa i na wystawy. Jego naturalne zdolności są więc wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu. 

   Ten chiński pies odznacza się jednak inteligencją – był zresztą kiedyś wykorzystywany podczas wojen i jako pies zaprzęgowy. Może mieć zatem zdolności do słuchania i współpracy.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Pomimo myśliwskiej przeszłości pies ten nie jest obecnie zainteresowany tropieniem zwierzyny. Może odstraszać niektóre gatunki, ale nie ma charakteru drapieżnika.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten puchaty pies z niebieskim językiem jest niezwykle wierny i opiekuńczy wobec swojej rodziny, co sprawia, że okazuje nieufność wobec obcych wkraczających na jego terytorium. Nie jest jednak agresywny. 

   Rzadkie oznaki czułości kieruje zawsze wobec swojego pana, nigdy wobec obcych. Nie lubi pieszczot, zwłaszcza głaskania po głowie.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Ze względu na swój niezależny charakter chow chow często jest postrzegany jako chłodny i zdystansowany. Nie lubi się bawić z dziećmi ani z dorosłymi i woli komunikować się za pomocą oczu. 

   Ta typowa dla rasy cecha sprawia, że jest to dyskretny, mało kłopotliwy pies o samotniczej naturze.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Chow chow chętnie zostanie sam w domu. Nieobecność pana nie powoduje u niego żadnego stresu. Ten spokojny domator nie lubi, gdy mu się przeszkadza, uwielbia spokój, więc doskonale czuje się sam.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie tego przepięknego psa jest trudnym zadaniem, głównie ze względu na jego mocny temperament i czasem niemal całkowitą obojętność wobec kontaktów z człowiekiem. 

    Niezależny charakter chow chow powoduje, że będzie próbował ignorować polecenia swojego pana. Aby temu zaradzić, niezbędne jest wczesne szkolenie i spora dawka zdecydowania.

    Pamiętajmy tylko, że zdecydowanie w żadnym wypadku nie oznacza brutalności. By stworzyć i wzmocnić dobre stosunki między psem a jego panem, konieczna jest cierpliwość i konsekwencja. 

    Szkolenie można prowadzić wyłącznie poprzez relację opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. 

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Zgodnie ze swoją spokojną i cichą naturą, ten pies z niebieskim językiem szczeka niezwykle rzadko.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Niezależność chow chow może skłonić go do samotnych spacerów, jeśli pozwala mu na to otoczenie. Jednak jako niezwykle wierny pies, broniący swojej rodziny i terytorium, rzadko oddala się na dłuższy czas.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Rasa psów chow chow nie ma destrukcyjnych skłonności. Mogą zostawać same na długie godziny bez obaw, że coś zniszczą.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Chow chow lubi jeść. Nigdy nie odmówi codziennego posiłku, ale jedzenie nie jest dla niego specjalną motywacją, zwłaszcza podczas szkolenia.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Pomimo dystansu, który utrzymuje w stosunku do członków swojej grupy społecznej, jest do niej bardzo przywiązany i ma silny instynkt obrońcy. 

    Dzięki lojalności wobec bliskich to doskonały stróż, który odstraszy każdego intruza zamierzającego wkroczyć na jego terytorium. 

    W dodatku rzadko szczeka, więc gdy już to robi, jest to świadome i powinno zaalarmować jego właścicieli.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Ten chiński pies nie powinien trafić w przypadkowe ręce. Osoby bez doświadczenia mogą nie poradzić sobie z tą rasą. 

    Chow chow nie jest skory do zabawy, nie jest też tak łasy na jedzenie, by dać się ugłaskać, w związku z tym szkolenie wymaga dobrej znajomości rasy oraz odpowiednich metod wychowawczych i postawy zapewniającej sukces.

    Jego zdecydowana, czasem niepokorna natura i siła to cechy, które musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji chow chow.

    Na pierwszego psa polecamy wybrać przedstawiciela jakiejś bardziej ugodowej rasy.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Chow chow w mieszkaniu

     Dla chow chow nie ma znaczenia, czy mieszka w domu czy w mieszkaniu. Łatwo się dostosowuje, o ile zaspokoimy jego potrzeby i zapewnimy mu spokój. 

     W dodatku niewielka skłonność do szczekania i dobre znoszenie samotności sprawiają, że świetnie nada się do życia w mieście. 

     Będzie jednak równie szczęśliwy i spełniony w domu z ogrodem. Pies ten wszędzie poczuje się dobrze, o ile tylko zapewnimy mu nieco komfortu.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Mimo że w przeszłości chow chow był wykorzystywany jako pies myśliwski i zaprzęgowy, nie jest on wielkim miłośnikiem sportu. Musimy zapewnić mu codzienne spacery, zwłaszcza jeśli żyje w mieszkaniu, ale nie powinny być one zbyt długie. 

     Chow chow znosi jedynie bardzo umiarkowaną aktywność fizyczną i bardzo szybko się męczy. Codzienne spacery są jednak niezbędne, by uniknąć nadwagi.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Na pierwszy rzut oka jego rozmiary mogą wydawać się imponujące, ale to wrażenie sprawia głównie futro. W rzeczywistości chow chow to pies średnich rozmiarów. W związku z tym podróżowanie z nim jest względnie łatwe. Jednak by wszystko dobrze się potoczyło, konieczne jest wczesne szkolenie i socjalizacja. 

     W przypadku podróżowania samochodem lub samolotem musimy też przyzwyczaić psa do transportera. W pociągu wymagane będzie również noszenie kagańca i używanie smyczy. Podczas szkolenia należy zatem położyć nacisk na pozytywne przyzwyczajanie psa do noszenia kagańca, chodzenie na smyczy przy nodze i odpowiednie zachowanie, gdy nie ma możliwości ruchu.

     Współżycie z innymi

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Chow chow i koty

      Choć niektórzy twierdzą, że ten pies z niebieskim językiem pod wieloma aspektami przypomina kota, z pewnością nie będzie żył z nim w komitywie. Przedstawiciele tej rasy nie powinni mieszkać razem z kotami.

      Niemniej jednak, jeśli już się zdarzy, że osobniki obu gatunków będą razem dorastać, być może zaczną się tolerować. Nie ma jednak mowy o jakiejkolwiek przyjaźni.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Chow chow i psy

      Chow chow ma dość awanturniczą naturę i nie znosi towarzystwa innych psów. Wspólne mieszkanie dwóch niewykastrowanych samców może szybko doprowadzić do problemów. 

      Powinniśmy zadbać o wczesną socjalizację psa, ale nie ma co liczyć na jego życzliwość wobec przedstawicieli tego samego gatunku

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Chow chow i dzieci

      Chow chow może mieszkać z dziećmi, ale w przypadku małych dzieci konieczna jest szczególna ostrożność. Nie znosi on bowiem hałasów i zamieszania wokół siebie. 

      Nawet w przypadku porozumienia dzieci nie powinny za bardzo męczyć psa, ponieważ zwierzę tego nie zaakceptuje. Konieczne jest wdrożenie i przestrzeganie zasad współżycia, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo całej rodziny.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Chow chow i osoby starsze

      Spokojny temperament chow chow oraz niewielkie zapotrzebowanie na ruch i uwagę świetnie pasują do siedzącego trybu życia starszych osób. Muszą one jednak być w stanie wyszkolić i uspołecznić psa, by móc spokojnie z nim spacerować.

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena chow chow zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. 

      Średni miesięczny koszt utrzymania obejmujący żywienie i pielęgnację psa to 150 zł.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja chow chow jest dość wymagająca, zwłaszcza w przypadku osobników długowłosych. 

      Ten posiadacz bujnej sierści wymaga częstego szczotkowania, w okresach linienia nawet codziennie. Dzięki temu zabiegowi szata będzie piękna i pozbawiona splątanych włosów. 

      Należy także regularnie dbać o oczy chow chow, bo pies ten ma skłonność do częstego łzawienia.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Chow chow intensywnie traci sierść, zwłaszcza jesienią i wiosną. Linienie jest proporcjonalne do objętości jego niesamowitego futra.

      Żywienie

      Ze względu na możliwe problemy związane z układem pokarmowym, uważne żywienie chow chow jest niezwykle istotne.

      Bez względu na to, czy podajemy psu karmę sklepową, posiłki domowe czy też surowe mięso, pożywienie powinno być jak najwyższej jakości. W żadnym wypadku nie należy kupować karmy supermarketowej. 

      Najlepiej podawać mu kilka posiłków dziennie, by jak najlepiej rozłożyć dzienną dawkę i uniknąć zjadania całej porcji naraz. W przypadku szczeniaka dopilnujmy, by dostawał on wszystkie składniki odżywcze niezbędne do rozwoju.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia chow chow to około 10 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Chow chow to odporny pies, który jednak ponosi obecnie konsekwencje zbyt intensywnej selekcji. Gęsta sierść i wełnisty podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

      Odporność na upały

      Ze względu na grubą skórę i bujne futro chow chow bardzo szybko łapie zadyszkę i źle znosi upały.

      Odporność na zimno

      Jego podwójna sierść zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.

      Skłonność do tycia

      Chow chow często bywa otyły, głównie ze względu na kiepską kondycję i brak zamiłowania do ruchu. Trzeba zapewnić temu podobnemu do lwa i niedźwiedzia psu karmę dostosowaną do wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia.

      Częste choroby

      • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
      • entropium (podwinięcie powieki),
      • choroba zwyrodnieniowa stawów,
      • problemy z więzadłami (zerwanie więzadła krzyżowego),
      • choroby skóry (alergie, piodermia, łysienie itd.),
      • zwichnięcie rzepki,
      • pęcherzyca (grupa autoimmunologicznych chorób dermatologicznych).
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz