Chow chow

#23

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Chow chow
chow chow dorosły pies
 

Chow chow to pies o wyjątkowym usposobieniu. Ten niezależny samotnik oddany swojemu panu nigdy lub prawie nigdy nie okazuje czułości. Z natury jest podejrzliwy wobec obcych, sprawdzi się więc jako pies stróżujący. Dyskretny, cichy, niezbyt skory do zabaw czy sportu, zdecydowanie preferuje spokojny tryb życia. Posiada silny temperament, w związku z czym nie jest zalecany dla nowicjuszy – wyszkolenie go może być trudne.

Najważniejsze informacje o Chow chow

Długość życia :

4

17

9

12

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Chow chow to bardzo stara rasa, której dokładne pochodzenie nie jest znane. Chińczycy wykorzystywali go podczas wojen, następnie został psem zaprzęgowym, psem stróżującym, a w końcu, co mało chwalebne, psem zabijanym dla mięsa (które było bardzo cenione) i futra. Obecnie jego ojczyzną jest Anglia, gdzie przybył w XIX wieku. Tutaj dokonywano selekcji tej rasy, która następnie rozpowszechniła się w całej Europie.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 46 i 51 cm

  Pies : pomiędzy 48 i 56 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Chow chow to krępy pies o krótkim tułowiu, przypominający lwa. Wygląda godnie i dumnie. Charakterystyczną cechą tej rasy jest czarno-niebieski język. Pysk tego puchatego psa ma dość gniewny wyraz, choć przez wielu rasa ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych.

  Ciekawostki

  Kilka lat temu właściciel sklepu zoologicznego w Chengdu w Chinach wpadł na pomysł, by przemienić psa chow chow w pandę. Bez względu na to, czy uznamy ten pomysł za doskonały, czy za bezmyślny, Chińczycy oszaleli na punkcie tej mody, a popyt wciąż rośnie. 

  Pomimo zapewnień, że żadna substancja chemiczna nie ma bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, z pewnością jest to działanie nie bez wpływu na samopoczucie zwierzęcie, które musi być poddawane zabiegom pielęgnacyjnym co sześć tygodni. 

  Oczywiście chow chow-panda nie jest oficjalnie uznaną rasą, gdyż jego wygląd nie ma nic wspólnego z naturalną selekcją.

  Charakter

  • 33%

   Czuły

   Pomimo rzeczywistego przywiązania do grupy społecznej chow chow w żaden sposób nie okazuje czułości, przez co może wydawać się chłodny i zdystansowany wobec bliskich. 

  • 33%

   Lubi zabawę

   Ten chiński pies nie ma wesołkowatej natury. Może tolerować dziecięce zabawy, ale nigdy nie będzie w nich uczestniczył.

  • 100%

   Spokojny

   Jego dumny i niezależny charakter sprawiają, że jest to wyjątkowo spokojny pies. Ze względu na brak chęci do zabawy i potrzeby ciągłej uwagi stanowi świetne towarzystwo dla osób, które cenią spokój i nie lubią nagabywania.

  • 66%

   Inteligentny

   Dawniej chow chow wykorzystywany był do stróżowania i polowań, obecnie jest to zwierzę do towarzystwa i na wystawy. Jego naturalne zdolności są więc wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu. 

   Ten chiński pies odznacza się jednak inteligencją – był zresztą kiedyś wykorzystywany podczas wojen i jako pies zaprzęgowy. Może mieć zatem zdolności do słuchania i współpracy.

  • 33%

   Łowca

   Pomimo myśliwskiej przeszłości pies ten nie jest obecnie zainteresowany tropieniem zwierzyny. Może odstraszać niektóre gatunki, ale nie ma charakteru drapieżnika.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten puchaty pies z niebieskim językiem jest niezwykle wierny i opiekuńczy wobec swojej rodziny, co sprawia, że okazuje nieufność wobec obcych wkraczających na jego terytorium. Nie jest jednak agresywny. 

   Rzadkie oznaki czułości kieruje zawsze wobec swojego pana, nigdy wobec obcych. Nie lubi pieszczot, zwłaszcza głaskania po głowie.

  • 100%

   Niezależny

   Ze względu na swój niezależny charakter chow chow często jest postrzegany jako chłodny i zdystansowany. Nie lubi się bawić z dziećmi ani z dorosłymi i woli komunikować się za pomocą oczu. 

   Ta typowa dla rasy cecha sprawia, że jest to dyskretny, mało kłopotliwy pies o samotniczej naturze.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Chow chow chętnie zostanie sam w domu. Nieobecność pana nie powoduje u niego żadnego stresu. Ten spokojny domator nie lubi, gdy mu się przeszkadza, uwielbia spokój, więc doskonale czuje się sam.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie tego przepięknego psa jest trudnym zadaniem, głównie ze względu na jego mocny temperament i czasem niemal całkowitą obojętność wobec kontaktów z człowiekiem. 

    Niezależny charakter chow chow powoduje, że będzie próbował ignorować polecenia swojego pana. Aby temu zaradzić, niezbędne jest wczesne szkolenie i spora dawka zdecydowania.

    Pamiętajmy tylko, że zdecydowanie w żadnym wypadku nie oznacza brutalności. By stworzyć i wzmocnić dobre stosunki między psem a jego panem, konieczna jest cierpliwość i konsekwencja. 

    Szkolenie można prowadzić wyłącznie poprzez relację opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Zgodnie ze swoją spokojną i cichą naturą, ten pies z niebieskim językiem szczeka niezwykle rzadko.

   • 66%