Przyłęg (66-500)
Chow chow
Chow chow to pies o wyjątkowym usposobieniu. Ten niezależny samotnik oddany swojemu panu nigdy lub prawie nigdy nie okazuje czułości. Z natury jest podejrzliwy wobec obcych, sprawdzi się więc jako pies stróżujący. Dyskretny, cichy, niezbyt skory do zabaw czy sportu, zdecydowanie preferuje spokojny tryb życia. Posiada silny temperament, w związku z czym nie jest zalecany dla nowicjuszy – wyszkolenie go może być trudne.
Długość życia |
Chow chow średnio żyje od 9 do 12 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
średni
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 46 i 51 cm
Pies
pomiędzy 48 i 56 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 20 i 30 kg
Pies
pomiędzy 20 i 30 kg
|
Kolor umaszczenia
Jednolicie czarna, ruda, niebieska, cynamonowa, kremowa lub biała. Możliwe odcienie kolorów, ale nigdy plamy. Wielobarwny lub czarny chow chow jest niezgodny z oficjalnym wzorcem rasy. |
Czarne Białe Rude Kremowe |
Rodzaj szaty
Istnieją dwie odmiany psów rasy chow chow – długo i krótkowłosa. Długowłose czworonogi mają obfitą, bujną, prostą sierść odstającą od ciała. Włos okrywowy jest szorstki, podszycie zaś miękkie i wełniste. Krótkowłose chow chow mają obfitą, gładką i bujną sierść o pluszowej strukturze. Nie leży płasko. W obu przypadkach sierść jest bardziej bujna i gruba przy karku, gdzie tworzy typową dla tej rasy grzywę. |
Krótka Długa |
Kolor oczu
Oczy powinny być ciemne, ale tolerowane są też psy o oczach niebieskich lub cynamonowych, zgodnych z kolorem szaty. |
Brązowe
|
Kilka lat temu właściciel sklepu zoologicznego w Chengdu w Chinach wpadł na pomysł, by przemienić psa chow chow w pandę. Bez względu na to, czy uznamy ten pomysł za doskonały, czy za bezmyślny, Chińczycy oszaleli na punkcie tej mody, a popyt wciąż rośnie.
Pomimo zapewnień, że żadna substancja chemiczna nie ma bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, z pewnością jest to działanie nie bez wpływu na samopoczucie zwierzęcia, które musi być poddawane zabiegom pielęgnacyjnym co sześć tygodni.
Oczywiście chow chow-panda nie jest oficjalnie uznaną rasą, gdyż jego wygląd nie ma nic wspólnego z naturalną selekcją.
Więcej informacji na temat rasy Chow chow
Historia rasy chow chow
Chow chow to bardzo stara rasa, której dokładne pochodzenie nie jest znane. Chińczycy wykorzystywali go podczas wojen, następnie został psem zaprzęgowym, psem stróżującym, a w końcu, co mało chwalebne, psem zabijanym dla mięsa (które było bardzo cenione) i futra. Obecnie jego ojczyzną jest Anglia, gdzie przybył w XIX wieku. Tutaj dokonywano selekcji tej rasy, która następnie rozpowszechniła się w całej Europie.
Grupa i sekcja FCI Chow chow
-
Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym
-
Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne
Chow chow – charakter
Zachowanie rasy Chow chow
Szkolenie psa rasy Chow chow
Szkolenie tego przepięknego psa jest trudnym zadaniem, głównie ze względu na jego mocny temperament i czasem niemal całkowitą obojętność wobec kontaktów z człowiekiem.
Niezależny charakter chow chow powoduje, że będzie próbował ignorować polecenia swojego pana. Aby temu zaradzić, niezbędne jest wczesne szkolenie i spora dawka zdecydowania.
Pamiętajmy tylko, że zdecydowanie w żadnym wypadku nie oznacza brutalności. By stworzyć i wzmocnić dobre stosunki między psem a jego panem, konieczna jest cierpliwość i konsekwencja.
Szkolenie można prowadzić wyłącznie poprzez relację opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku.
Styl życia rasy Chow chow
Dla kogo rasa Chow chow ?
Szczenięta chow chow - hodowla i cena
Cena chow chow zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.
Średni miesięczny koszt utrzymania obejmujący żywienie i pielęgnację psa to 150 zł.
Chow chow - linienie
Obfite
Chow chow intensywnie traci sierść, zwłaszcza jesienią i wiosną. Linienie jest proporcjonalne do objętości jego niesamowitego futra.
Chow chow - pielęgnacja
Pielęgnacja chow chow jest dość wymagająca, zwłaszcza w przypadku osobników długowłosych. Gęste futro czworonoga powinno być czesane przynajmniej raz w tygodniu, a w okresach linienia nawet codziennie. Dzięki temu zabiegowi szata będzie piękna i pozbawiona splątanych włosów.
Należy także regularnie dbać o oczy chow chow, bo pies ten ma skłonność do częstego łzawienia.
Chow chow – zdrowie
Długość życia chow chow to około 10 lat.
Chow chow to odporny pies, który jednak ponosi obecnie konsekwencje zbyt intensywnej selekcji. Gęsta sierść i wełnisty podszerstek zapewniają mu dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Ze względu na grubą skórę i bujne futro chow chow bardzo szybko łapie zadyszkę i źle znosi upały.
Jego podwójna sierść zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.
Chow chow często bywa otyły, głównie ze względu na kiepską kondycję i brak zamiłowania do ruchu. Trzeba zapewnić temu podobnemu do lwa i niedźwiedzia psu karmę dostosowaną do wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia.
- dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
- entropium (podwinięcie powieki),
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- problemy z więzadłami (zerwanie więzadła krzyżowego),
- choroby skóry (alergie, piodermia, łysienie itd.),
- zwichnięcie rzepki,
- pęcherzyca (grupa autoimmunologicznych chorób dermatologicznych).