Reklama

6 spokojnych psich ras - idealnych dla dzieci i osób starszych

spokojne psy © Shutterstock

Właściwy dobór rasy psa do prowadzonego trybu życia i własnych możliwości to podstawa. Wbrew pozorom stworzenie idealnego związku ze zwierzęciem nie jest rzeczą prostą. Już na początku wspólnej drogi może generować problemy, jeżeli nie przeanalizujemy sytuacji, nie określimy własnych oczekiwań i pozwolimy, by emocje wzięły górę. Jak zatem wybrać psa, który idealnie sprawdzi się w roli towarzysza rodziny i osób starszych? Oto kilka propozycji!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Poszukując czworonoga do rodziny z dziećmi czy dla osoby starszej, przede wszystkim wracamy uwagę na to, aby była to łagodna, spokojna rasa psów.

O ile nie trudno rozszyfrować hasło „łagodna rasa psów”, bowiem pod nim kryją się oczywiście psy nieagresywne, o tyle z interpretacją określenia „spokojne psy” czasem mamy problem i możemy wpaść w pułapkę.

Spokojne rasy psów – co to właściwie znaczy?

W czym rzecz? Otóż w tym, że każdy pies, bez względu na rasę, wymaga poświęcenia mu uwagi i zaspokojenia wszystkich potrzeb – zarówno tych najbardziej podstawowych, jak i wyższego rzędu.

W tym kontekście nie ma psów zupełnie „bezobsługowych”. Nawet z natury najspokojniejsze psy zaczną wykazywać niepożądane zachowania (m.in. nadmierna wokalizacja, niszczenie przedmiotów, etc.), jeśli nie będą właściwie socjalizowane, szkolone już od pierwszych tygodni życia i otoczone należytą opieką.

Istnieją jednak różne rasy czworonożnych przyjaciół i część z nich może sprawdzić się w roli doskonałych towarzyszy dla rodziny oraz osób starszych. Co to za rasy?

Spokojne rasy psów

Buldog francuski

©Shutterstock

Buldogi francuskie to zdecydowanie łagodna rasa psów, wprost idealna dla osób niezbyt aktywnych, w tym dla osób starszych. Oczywiście nie oznacza to, że buldog w ogóle nie potrzebuje ruchu i ćwiczeń.

Potrzebuje, ale w stopniu umiarkowanym. Dobrze wychowany psiak tej rasy jest bardzo zrównoważonym towarzyszem, wykazującym przyjazny stosunek zarówno do psów, jak i innych zwierząt. Ten przyjacielski kanapowiec na pewno nie jest dobrym wyborem dla kogoś, kto planuje częste i długie pobyty poza domem.

Chow chow

©Shutterstock

Chow chow to rasa pierwotna i choć początkowo psy do niej należące pełniły m.in. rolę stróżów i myśliwych, obecnie to typowe kanapowce, doskonale nadające się na towarzyszy zagorzałych domatorów.

Oczywiście jak każdy pies, chow chow również potrzebuje codziennych spacerów. Nie powinny one być jednak szczególnie intensywne. Te spokojne psy nie przepadają za nauką i nie są na nią podatne, co rzecz jasna nie oznacza, że całkowicie należy jej zaniechać. Niemniej posłuszeństwo w podstawowym zakresie w zupełności wystarczy, by stworzyć szczęśliwy związek z tym psem. 

Potencjalny właściciel musi też być świadomy tego, że chow chow nie jest miłośnikem przytulania – nie przepada za pieszczotami i raczej nie jest chętny do okazywania uczuć. Pielęgnacja czworonoga nie jest trudna, ale może być czasochłonna i wymaga codziennego szczotkowania – zwłaszcza w okresie linienia, bo gubi on sierść dość intensywnie.

Mops

©Shutterstock

Mopsy to spokojne psy domowe, typowe kanapowce, które uwielbiają pieszczoty i ciągły kontakt ze swoim opiekunem. Bardzo źle znoszą samotność, zatem na pewno nie są dobrym wyborem dla osób zapracowanych.

Choć lubią się bawić, nie są to czworonogi wybitnie aktywne. W zupełności wystarczy im spokojny spacer, a ewentualną nadwyżkę energii z powodzeniem mogą spożytkować w trakcie zabaw domowych. Pielęgnacja mopsa nie jest trudna i czasochłonna, trzeba jednak zwrócić uwagę na jego pyszczek i każdego dnia pielęgnować zmarszczki – powinny być zawsze suche i czyste.

Szpic miniaturowy

©Shutterstock

Szpic miniaturowy to kolejna świetna propozycja dla domatorów i osób mało aktywnych. To niezwykle wesoły, chętny do zabawy i oddany maluch (waży zaledwie 2-3 kg!), który jednak nie wymaga wielu ćwiczeń. Kocha towarzystwo człowieka i źle znosi samotność – wówczas może bardzo głośno i długo szczekać, co jego właścicielowi raczej nie przysporzy sympatii wśród sąsiadów.

Piesek, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, jest bardzo kruchy i delikatny, dlatego nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, które przez przypadek mogłyby mu zrobić krzywdę.

Chihuahua

©Shutterstock

Chihuahua to kolejny miniaturowy piesek (osiąga wagę maksymalnie 3 kg), który jest dobrym towarzyszem dla osób starszych i niezbyt aktywnych. Lubi spacery i potrzebuje ich, ale jego potrzeba ruchu i ćwiczeń jest niewielka. Podobnie jednak jak poprzednik, potrafi długo i głośno szczekać, jeśli jest znudzony, sfrustrowany i samotny.

Mocno przywiązuje się do właściciela i uwielbia spędzać z nim czas – najlepiej na jego kolanach. Dobrze toleruje upały, ale bardzo źle znosi chłody, zatem w okresie jesiennym i zimowym ubranko dla tego malca jest konieczne. Rasa ta rzadko choruje, a pielęgnacja nie jest wymagająca – ogranicza się do kilkuminutowego czesana raz na parę dni.

Lhasa apso

©Shutterstock

Lhasa apso nie jest jeszcze szczególnie znaną rasą. Psiaki tej starej tybetańskiej rasy często mylone są m.in. z shih tzu. Są energiczne, wesołe i chętne do zabawy, ale nie wymagają wysokiej aktywności i ćwiczeń.

Nie znoszą nudy i samotności – stają się wówczas hałaśliwe. Mocno przywiązują się do właściciela, uwielbiają głaskanie i przesiadywanie na jego kolanach. Psa trzeba dość często czesać, bo ma długą sierść, która może się kołtunić. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz