Reklama

Hawańczyk
© Pixabay

Psy do towarzystwa – najpopularniejsze rasy

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Psy ozdobne i do towarzystwa – tak brzmi nazwa IX grupy FCI. To właśnie w niej umieszczone zostały cieszące się obecnie dużą popularnością rasy psów domowych, takie jak m.in. chihuahua, maltańczyk, buldog francuski, shih tzu czy pudel. Jeśli poszukujesz czworonożnego przyjaciela należącego do tejże grupy, poznaj nasze propozycje.

 

Psy do towarzystwa

Grupa IX "Psy ozdobne i do towarzystwa" dzieli się na 11 sekcji, w któych znajdują się tak różne rasy jak pudel, hawańczyk, czy grzywacz chiński. W dalszej części artykułu opiszemy najpopularniejsze z nich. Być może właśnie tutaj znajdziesz pupila dla siebie!

Oto pełna lista ras psów ozdobnych i do towarzystwa:

Zobacz video:

Maltańczyk

Popularny maltańczyk należy do sekcji 1 – biszony i rasy pokrewne. Bichon maltais jest najstarszą rasą psów do towarzystwa, znaną jeszcze przed naszą erą. Od samego początku ma to samo przeznaczenie – jest psem rodzinnym i towarzyszącym. Nie lubi samotności, zatem nie jest polecany osobom zapracowanym.

Za to świetnie odnajdzie się w rodzinie z małymi dziećmi, średnio aktywnej oraz jako towarzysz osób starszych. Jego pielęgnacja może być wymagająca. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na śnieżnobiałą sierść czworonoga – zwłaszcza gdy ma on brać udział w wystawach.

©Shutterstock

W sekcji 1 znajdują się ponadto m.in. bolończyk, hawańczyk, bichon frise, czyli bichon kędzierzawy. Czworonogi te stają się coraz popularniejsze. 

Pudel

Pudel przyporządkowany jest do sekcji 2. Wśród tej ciekawej rasy można wyróżnić pudla dużego, średniego miniaturowego i toy. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością, ale również charakterem. Najmniejsze pudle mogą ważyć 2 do 4 kg, zaś największe nawet do 30 kg.

Choć pudel mieści się w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa, pierwotnie wykorzystywany był jako pies myśliwski, a także cyrkowy. Nie jest to zatem typowy kanapowiec. Potrzebuje sporo ruchu, świetnie sprawdzi się w psich sportach, jak np. agility. 

©Pixabay

Chiński grzywacz

 

Ten interesujący czworonóg należy do sekcji 4 – psy bezwłose. Pomimo tego, że chiński grzywacz od razu przywodzi na myśl psa bezwłosego (owłosienie występuje jedynie na głowie łapkach i końcówce ogona), istnieje także jego owłosiona odmiana, ale zdecydowanie mniej popularna.

Jak sama nazwa to sugeruje, czworonóg wywodzi się z Chin. Osiąga on wagę nie większą niż 5 kg, jest zwinny, energiczny i bardzo pogodny. Ten charakterystyczny pies doskonale nadaje się na towarzysza przeciętnie aktywnej rodziny z dziećmi.

©Shutterstok

Shih tzu

 

Shih tzu należy do sekcji 5 – rasy tybetańskie, którą dzieli z innymi coraz popularniejszymi rasami, jak m.in. terier tybetański i lhasa apso. Shih tzu to typowy pies ozdobny i takie też było jego oryginalne przeznaczenie.

Jest niezwykle towarzyski, potrzebuje obecności człowieka i źle znosi samotność. Choć jest wesoły, energiczny i lubi się bawić, jego aktywność można określić jako umiarkowaną. Rasa ta, ze względu na długi włos, wymaga częstej i dość czasochłonnej pielęgnacji. Nie nadaje się zatem na towarzysza osób bardzo zapracowanych i niecierpliwych. 

©Shutterstock

Chihuahua 

 

Chihuahua to obecnie jeden z popularniejszych piesków ozdobnych i do towarzystwa. Miniaturowy psiak waży przeciętnie od niecałego kilograma do 3 kg. Nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi. Wymaga ciągłej uwagi, dlatego nie jest też dobrym wyborem dla osób zapracowanych, sporo czasu spędzających poza domem.

Jest bardzo energiczny, lubi się bawić, jest też dość hałaśliwy. Pielęgnacja tego czworonoga nie jest wymagająca. Maluch nie znosi zimna i jest na nie bardzo wrażliwy, więc w chłodnych miesiącach ubranko jest obowiązkowe. 

©Shutterstock

Pekińczyk

 

Pekińczyk należy do sekcji 8 – spaniele japońskie i pekińczyki. Pochodzi z Chin, gdzie jego pierwotnym przeznaczeniem było strzeżenie świątyń.

Jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. W Polsce pekińczyk pojawił się dopiero w pierwszej połowie XX wieku i od tego czasu jego popularność wciąż rośnie. Jest to niewielki psiak (waga do 5 kg), średnio aktywny, mocno przywiązujący się do właściciela i raczej nieufny wobec obcych.

©Shutterstock

Buldog francuski

Buldog francuski to najbardziej znany przedstawiciel sekcji 11 – małe psy molosowate. Jest typowym kanapowcem, co nie znaczy, że jest zupełnie leniwy. Wręcz przeciwnie – lubi się bawić, uwielbia kontakt z człowiekiem. Z pewnością nie jest jednak dobrym wyborem dla osób o sportowym zacięciu. 

©Shutterstock

Mops 

Mops, podobnie jak buldog francuski, należy do sekcji 11. I tak samo jak poprzednik bywa energiczny, żywiołowy, ale dość szybko się męczy, dlatego proponowane mu aktywności nie powinny być długotrwałe i intensywne.

Generalnie jest to rasa dość zdrowa, nie wymaga też specjalnej pielęgnacji. Psiaka wystarczy wyszczotkować raz na jakiś czas. Należy jednak zwrócić uwagę na jego charakterystyczne zmarszczki, aby były czyste i suche. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wystąpienia infekcji skórnych. 

©Shutterstock

Jak widzisz, ras psów ozdobnych i do towarzystwa jest wiele – wyżej zaprezentowane to zaledwie kilka z nich. Jeśli szukasz oddanego czworonożnego przyjaciela, który będzie Ci towarzyszył zarówno na kanapie, jak i na spacerach, w tej grupie z pewnością znajdziesz idealnego pupila dla siebie.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?