Buldog francuski

Inne nazwy: Frenchie, French bulldog, Bouledogue Français, Buldożek

#42

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Buldog francuski
Buldog francuski

Buldog francuski to niewielki, przyjaźnie usposobiony piesek, który potrafi być idealnym kompanem do towarzystwa. Odważny i odrobinę przekorny buldożek francuski to pies o radosnym nastawieniu, który uwielbia zabawy, pieszczoty i wspólne spacery. Przyjazny i pokojowo nastawiony do dzieci, świetnie sprawdza się w charakterze przyjaciela rodziny, jak i wesołego towarzysza osób starszych.

Podstawowe informacje o buldogu francuskim i wzorzec rasy

Długość życia :

4

16

9

11

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę

Rozmiar :

Historia rasy buldog francuski

Zgodnie z opisami rasy buldoga francuskiego jej korzeni należy doszukiwać się pośród buldogów angielskich wykorzystywanych m.in. do szczucia byków oraz walk psów (stąd m.in. waleczny charakter czworonogów). Do Francji trafiły za sprawą wędrujących w poszukiwaniu pracy włókniarzy. Tam też zostały skrzyżowane z mopsami, pinczerami i terierami. Psy doczekały się swojego pierwszego klubu wielbicieli w 1880 roku, w 1985 roku oficjalnie zaistniały w rejestrze francuskiego związku kynologicznego. W Polsce pojawiły się w okresie międzywojennym.

Przeczytaj: Mops a buldog francuski - czym różnią się te rasy?

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 11 : małe psy w typie molosów

Buldog francuski - umaszczenie, wielkość, opis rasy

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 24 i 32 cm

  Pies : pomiędzy 27 i 35 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 8 i 13 kg

  Pies : pomiędzy 9 i 14 kg

  Umaszczenie

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pomimo niewielkich rozmiarów buldog francuski to silny pies. Ten krępy i zwarty piesek ma mocny szkielet i muskularne ciało.  Jego kwadratowa głowa, wyprostowane uszy i spłaszczona kufa sprawiają, że czasami wygląda na zrzędliwego, co jest absolutnym zaprzeczeniem jego słodkiego, łagodnego charakteru. Właśnie z powodu krótkiej kufy miewa problemy ze zdrowiem.

  Ciekawostki

  • Buldogi francuskie głośno chrapią i ślinią się podczas snu.
  • Psy tej rasy puszczają gazy o nieprzyjemnym i dość mocno wyczuwalnym zapachu.
  • Buldożki swego czasu były prawdziwym krzykiem mody w Paryżu.
  • Uszy buldoga francuskiego przypominają kształtem uszy nietoperza.
    

  Charakter buldoga francuskiego

  • 100%

   Czuły

   Dog francuski to pies bardzo czuły i mocno przywiązany do właściciela. Nie nadaje się do życia w odosobnieniu, wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Buldogi francuskie bardzo lubią się bawić i chętnie uczestniczą w zabawach zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Łatwo się uczą i uwielbiają popisywać się wyćwiczonymi sztuczkami.

  • 66%

   Spokojny

   Buldog francuski to pies bardzo spokojny, o łagodnym usposobieniu, choć zdarzają się także osobniki agresywne i nadpobudliwe. Agresja w zachowaniu zwierzęcia przejawia się zazwyczaj wobec innych psów, jeśli nie było ono odpowiednio socjalizowane. 

  • 66%

   Inteligentny

   Buldożek francuski jest psem inteligentnym. Bez odpowiedniej motywacji i stymulacji szybko się nudzi, ważne więc, aby podczas treningów umieć zaangażować go do działania i dostarczyć wielu ciekawych zadań.

  • 33%

   Łowca

   Buldogi francuskie nie są myśliwymi – należą do typowych psów do towarzystwa, "kanapowców". Zamiast więc biec za tropem, wolą wylegiwać się na kolanach właściciela. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Buldożki francuskie są odważne. Nie powinny więc wykazywać lęku w stosunku do obcych, choć początkowo mogą być nieco nieufne.

  • 33%

   Niezależny

   Buldog lubi przebywać z członkami swojej grupy. Nierzadko zdarza się, że chce pobyć w samotności, odpoczywając na łóżku lub na kanapie, ale nie jest to oznaka niezależności.

   Buldog francuski - zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Psy te są stworzone do życia w otoczeniu ludzi. Potrzebują ich uwagi, miłości, opieki i troski. Bardzo źle znoszą odosobnienie i samotność. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Podatność buldogów francuskich na szkolenie określa się jako średnią. Psy co prawda chętnie uczestniczą w treningach, ale bez odpowiednich bodźców ze strony opiekuna szybko się nudzą. 

   • 66%

    Szczekliwy

    Buldogi francuskie są psami średnio hałaśliwymi. Dobrze ułożone, szczekają tylko wtedy, gdy chcą zwrócić uwagę opiekuna i zaalarmować go, że coś je niepokoi. Warto pamiętać, że psy należące do tej rasy, choć nie są szczekliwe, głośno chrapią i charczą.

   • 33%