Aktualności :
wamiz-v3_1

Buldog francuski

Inne nazwy : Frenchie, French bulldog, Bouledogue Français, Buldożek

Buldog francuski
Buldog francuski
Szczeniak

Buldog francuski to niewielki, przyjaźnie usposobiony piesek, który potrafi być idealnym kompanem do towarzystwa. Jego przyjazna natura, ufność i przywiązanie nie oznaczają jednak, że brakuje mu charakteru - jest wręcz przeciwnie. Odważny i odrobinę przekorny, potrafi pokazać właścicielowi „kto tu rządzi”, często odmawiając współpracy i zachowując się tak jak tego chce. Buldog francuski to pies o pozytywnym, wręcz radosnym nastawieniu, który uwielbia zabawy nie mniej niż pieszczoty i wspólne spacery. Przyjazny i pokojowo nastawiony do dzieci, świetnie sprawdza się w charakterze przyjaciela rodziny, jak i wesołego towarzysza osób starszych.

dna

Podstawowe informacje o buldogu francuskim

 • Długość życia : pomiędzy 9 i 11 lat
 • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę
 • Rozmiar : mały
 • Rodzaj szaty : Bardzo krótka

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 11 : małe psy w typie molosów

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 24 i 32 cm
Pies pomiędzy 27 i 35 cm

Waga

Suka pomiędzy 8 i 13 kg
Pies pomiędzy 9 i 14 kg

Maść

 • dopuszczalne wszystkie odcienie barwy płowej, od czerwonawej aż po jasnobrązowy (tzw. kawa z mlekiem)
 • łaciate zarówno z niewielką, jak i z przeważającą ilością bieli
 • pręgowane, 
 • py całkowicie białe są niezgodne z wzorcem.

Rodzaj szaty

Szata jest krótka, gładka i przylegająca. Powinna być miękka w dotyku i lśniąca. 

Kolor oczu

Oczy buldoga są ciemne, bez względu na umaszczenie.

Opis

Pomimo niewielkich rozmiarów, buldog francuski to silny pies. Ten krępy i zwarty piesek ma mocny szkielet i muskularne ciało.  Jego kwadratowa głowa, wyprostowane uszy i spłaszczona kufa sprawiają, że czasami wygląda na zrzędliwego, co jest absolutnym zaprzeczeniem jego słodkiego, łagodnego charakteru. 

Buldog francuski - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog francuski to pies bardzo czuły i mocno przywiązany do właściciela. Nie nadaje się do życia w odosobnieniu, wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Oczekuje poświęcania uwagi, domagając się pieszczot ze strony opiekuna. 

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Buldogi francuskie bardzo lubią się bawić i chętnie uczestniczą w zabawach zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Łatwo się uczą i uwielbiają popisywać się wyćwiczonymi sztuczkami, domagając się uwagi właściciela. Są łagodne dla dzieci i bardzo lubią zabawy z najmłodszymi członkami rodziny.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Buldog francuski to pies generalnie bardzo spokojny, o łagodnym usposobieniu, choć zdarzają się także osobniki agresywne i nadpobudliwe. Agresja w zachowaniu zwierzęcia przejawia się zazwyczaj wobec innych psów, jeśli nie było ono odpowiednio socjalizowane, może wykazywać skłonność do walk. W związku z powyższym równie istotny co właściwe wychowanie, jest wybór renomowanej hodowli, w której można nabyć psa zrównoważonego, nieodbiegającego w żaden sposób od wzorca rasy. 

Inteligenty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Buldożek francuski jest psem inteligentnym. Bez odpowiedniej motywacji i stymulacji szybko się nudzi, ważne więc, aby podczas treningów umieć zaangażować go do działania i dostarczyć wielu ciekawych zadań.

Łowca

yellow-paw grey-paw grey-paw

Buldogi francuskie nie są myśliwymi – to typowe pieski kanapowe, ozdobne i do towarzystwa, których aktywność kształtuje się na średnim poziomie. Choć potrafią być czujne i mają świetny słuch, ich instynkt stróżowania jest stosunkowo słaby – pomimo tego, że potrafią zaalarmować domowników o hałasie za drzwiami, nie zrobią krzywdy intruzowi, bo z natury są ufne i po prostu kochają kontakt z człowiekiem.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw grey-paw grey-paw

Psy należące do tej rasy są odważne. Szybko przywiązują się do ludzi i wykazują do nich bardzo przyjazny stosunek – nawet do obcych. Są łagodne i cierpliwe w kontaktach z dziećmi. 

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Buldog lubi przebywać z członkami swojej grupy społecznej. Jednak nierzadko zdarza się, że chce pobyć w samotności odpoczywając na łóżku lub na kanapie. Mogłoby się wydawać, że jest to oznaka niezależności tych piesków, ale wręcz przeciwnie – wybierają one zawsze miejsca, w których jest obecny zapach właściciela.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Psy te są stworzone do życia w otoczeniu ludzi. Potrzebują ich uwagi, miłości, opieki i troski. Bardzo źle znoszą odosobnienie i samotność. Osoby, które dużo czasu spędzają poza domem, zdecydowanie nie nadają się na ich właścicieli. Oczywiście – jak w przypadku każdego psa – można przeprowadzić z nimi trening pozostawania w domu, ale osoby zapracowane powinny po prostu zrezygnować z tej konkretnej rasy.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Podatność buldogów francuskich na szkolenie określa się jako średnią. Psy co prawda chętnie uczestniczą w treningach, ale bez odpowiednich bodźców ze strony opiekuna szybko się nudzą, wracając do swoich upodobań, czyli robienia tego, na co mają ochotę. Jeżeli szkolenie nie jest prowadzone w sposób prawidłowy i adekwatny do charakteru psa, wówczas czworonogi te często odmawiają współpracy, tym bardziej jeśli nauka nie przynosi im przyjemności. Poświęcenie psu uwagi i szkolenie metodami pozytywnymi to podstawa!

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Buldogi francuskie są psami średnio hałaśliwymi. Dobrze ułożone, szczekają tylko wtedy, gdy chcą zwrócić uwagę opiekuna i zaalarmować go, że coś je niepokoi. Warto jednak pamiętać, że psy należące do tej rasy, choć nie są szczekliwe, dość głośno chrapią i charczą, co w niektórych sytuacjach może być kłopotliwe dla właściciela. 

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Buldogi francuskie raczej nie wykazują tendencji do ucieczek. Uwielbiają spacery, ale w towarzystwie swoich opiekunów. Do wyprowadzania dorosłych psów w zupełności wystarczy zwykła, dość szeroka obroża i długa smycz. U szczeniąt natomiast lepiej sprawdzają się szelki. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Psy należące do tej rasy są dość energiczne. W związku z tym, aby spożytkować ich energię we właściwy sposób i tym samym uniknąć zniszczeń (będących głównie efektem nudy i frustracji psa), należy się z nimi bawić, wykorzystując do tego celu mocne i solidne zabawki, jak chociażby duże piłki, naturalne gryzaki oraz aporty wykonane z drewna. 

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Miniaturowy buldog francuski ma bardzo dobry apetyt i zdecydowanie nie jest wybrednym smakoszem. Można podawać mu dowolną karmę dobrej jakości przeznaczoną dla tej rasy. Aby utrzymać prawidłową masę ciała psa, należy przestrzegać zasad zrównoważonego karmienia. Jeżeli podczas szkolenia pies dostaje smakołyki w ramach nagrody i motywacji do dalszej nauki, porcje karmy podawane zwierzęciu powinny być analogicznie zmniejszane.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Buldog francuski z pewnością nie należy do grupy psów o silnym instynkcie stróżującym. Nie oznacza to jednak, że nie ma go w ogóle. Pies jest czujny i ewentualne zagrożenie głośno komunikuje opiekunowi. Posiada też dobry słuch, dzięki czemu przejawia wzmożoną czujność w sytuacjach, w których słyszy niepokojące szmery, np. za drzwiami domu. 

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy te bardzo dobrze odnajdują się w roli pierwszego czworonoga w rodzinie. Ich wychowanie i szkolenie nie wymagają zaawansowanych umiejętności – wystarczy stanowczość i konsekwencja. Jak w przypadku wielu innych ras, trzeba poświęcić nieco czasu na wypracowanie u psa właściwych nawyków i nauki podstawowych komend, by stał się on wiernym i czułym przyjacielem całej rodziny.

Tryb życia

Buldog francuski w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Stosunkowo spokojny i łagodny charakter buldoga francuskiego, umiarkowana hałaśliwość i niewielka potrzeba aktywności fizycznej sprawiają, że pies ten świetnie odnajduje się w mieszkaniu, bez względu na jego wielkość. Warto jednak dla dobrej kondycji psa zabierać go na spacery. Nie muszą być one długie, ale ważne, aby były regularne, minimum dwa razy dziennie. 

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten francuski piesek oczywiście potrzebuje ruchu, ale nie muszą to być długie godziny spędzone na bieganiu czy spacerowaniu. Wręcz przeciwnie. Psy należące do tej rasy są średnio aktywne. W zupełności wystarczają im krótkie spacery lub przebieżki oraz zabawy odbywające się zarówno w mieszkaniu, jak i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych na zewnątrz. Choć nie brak im energii, z powodzeniem przystosują się do spokojniejszego trybu życia.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Skrócona kufa  buldoga powoduje, iż ma on  problemy z oddychaniem, dlatego źle się czuje  w zamkniętych i słabo wentylowanych miejscach, jakimi bywają w środki transportu (samochód, pociąg, samolot).

Współżycie z innymi

Buldog francuski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Buldożki francuskie są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt i nie wchodzą z nimi w konflikty.

Buldog francuski i psy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bardzo towarzyski w stosunku do ludzi, ten mały piesek nie szczególnie przyjazny w stosunku do innych psów. Jego silne przywiązanie do grupy społecznej powoduje, że nie lubi dzielić się uwagą swoich właścicieli.

Aby stosunki między współlokatorami układały się dobrze, ważne jest, aby psy rosły razem, a socjalizacja miała miejsce jak najwcześniej.

Uważać należy szczególnie na dorosłe samce, które na pewno nie będą zadowolone z obecności w domu psów tej samej płci. Dość wojownicza i odważna natura buldoga francuskiego powoduje, że nie zawaha się rozpocząć walki.

Buldog francuski i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy należące do tej rasy uwielbiają towarzystwo dzieci i zabawy z nimi. Są wobec nich łagodne i cierpliwe. Oczywiście zabawy z najmłodszymi powinny przebiegać pod kontrolą osób dorosłych, także ze względu na bezpieczeństwo psa, któremu małe dzieci mogłyby nieumyślnie wyrządzić krzywdę.

Buldog francuski i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Buldogi francuskie są świetnymi towarzyszami osób starszych. Wesołe i towarzyskie, dostarczają mnóstwa powodów do uśmiechu. Jednocześnie nie są zbyt wymagające zarówno pod względem potrzebnej dawki aktywności fizycznej, jak i posiadanego doświadczenia w hodowli i szkoleniu psów. 

Buldog francuski - cena

Ile kosztuje buldog francuski? Cena psa z rodowodem może sięgnąć nawet 4000 zł. Jej wysokość uzależniona jest m.in. od renomy hodowli, z której pochodzi szczenię.

Pielęgnacja

Buldożki francuskie są psami, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy kąpiel z użyciem szamponów przeznaczonych dla psów krótkowłosych, którą należy wykonywać zgodnie z potrzebami. Dodatkowo warto raz w tygodniu przecierać specjalnym środkiem do pielęgnacji fałdy znajdujące się w okolicy oczu i nosa. Ponadto regularnemu czyszczeniu należy poddawać zęby zwierzęcia i systematycznie skracać pazury.

Linienie

Linienie u buldogów francuskich przebiega w sposób stosunkowo umiarkowany – raz do roku, w okresie wiosennym. Jego ostateczna częstotliwość oraz stopień nasilenia utraty włosów w dużej mierze są uzależnione są od sposobu żywienia psa.

Żywienie

Psy tej rasy mają dobry apetyt. Powinny być karmione w sposób zrównoważony, karmami najwyższej jakości ze względu na wrażliwy żołądek i skłonność do alergii.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia waha się w granicach od 9 do 11 lat. Jednak to, ile żyje ten ozdobny piesek, w dużej mierze zależy od sposobu jego żywienia, pielęgnacji i opieki, jaką jest obdarzany przez właściciela.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Kilka słabości wynikających ze specyficznej anatomii buldoga wpływa na jego odporność:  trudności oddechowe, choroby oczu wynikające z tzw. dwurzędowości rzęs oraz podatność na wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, częste deformacje  kręgosłupa - by wymienić tylko niektóre z nich.

Odporność na upały

yellow-paw grey-paw grey-paw

Rasy brachycefaliczne (ze spłaszczoną kufą ) źle się czują w wysokich temperaturach, a wyjątkowo duży upał może być dla nich nawet śmiertelny. 

Nigdy nie należy zostawiać psa w zamkniętym i niewentylowanym miejscu, nawet jeśli temperatura nie jest bardzo wysoka.

Trochę więcej słońca wystarcza, aby samochód stał się prawdziwym piecem, zwłaszcza dla psów, które nie potrafią regulować skutecznie temperatury ciała, tak jak buldogi francuskie.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Brak podszerstka i puszyste pokrycie tego małego krępego psa daje mu słabą ochronę przed zimnem i wilgocią, więc nie pozwalaj swojemu buldogowi spać na zewnątrz. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bardzo łakomy i mało wysportowany buldog może szybo przybrać na wadze, jeśli nie zachowamy czujności. Niektórzy przedstawiciele rasy mają także wrażliwe żołądki i skłonność do wzdęć – w takich przypadkach trzeba zachować szczególną ostrożność w doborze karmy i wykluczyć smakołyki.

Częste choroby

Buldożki francuskie często cierpią na choroby dziedziczne, wśród których wymienia się przede wszystkim rozszczep podniebienia oraz różnego rodzaju problemy z kręgosłupem, które w podeszłym wieku mogą skutkować nawet niedowładem kończyn. Wśród innych chorób należy wymienić choroby oczu oraz alergie pokarmowe. Ze względu na niską odporność na warunki atmosferyczne u psów pojawiają się także udary cieplne. Bywają nadwrażliwe na znieczulenia weterynaryjne. 

Najczęstsze choroby:

 • schorzenia kręgosłupa
 • rozczepienia podniebienia
 • zaburzenia oddechowe
 • choroby oczu
 • udar cieplny
 • alergie pokarmowe
 • kłopoty z sercem
 • zwichnięcia rzepki
 • głuchota

Ciekawostki

 • Buldogi francuskie głośno chrapią i ślinią się podczas snu.
 • Psy tej rasy puszczają gazy o nieprzyjemnym i dość mocno wyczuwalnym zapachu.
 • Buldożki swego czasu były prawdziwym krzykiem mody w Paryżu.
 • Uszy buldoga francuskiego przypominają kształtem uszy nietoperza.
   

Pochodzenie i historia

Zgodnie z opisami rasy buldoga francuskiego jej korzeni należy doszukiwać się pośród buldogów angielskich wykorzystywanych m.in. do szczucia byków oraz walk psów (stąd m.in. waleczny charakter czworonogów). Do Francji trafiły za sprawą wędrujących w poszukiwaniu pracy włókniarzy. Tam też zostały skrzyżowane z mopsami, pinczerami i terierami. Psy doczekały się swojego pierwszego klubu wielbicieli w 1880 roku, w 1985 roku oficjalnie zaistniały w rejestrze francuskiego związku kynologicznego. Do Polski dotarły w okresie międzywojennym.

Imiona

Suka: Baka, Bala, Cherry, Cindy
Pies: Dodi, Aro, Haki, Fino