Wałbrzych (58-301)
Buldog francuski
Inne nazwy : Frenchie, French bulldog, Bouledogue Français, Buldożek
Buldog francuski to niewielki, przyjaźnie usposobiony piesek, który potrafi być idealnym kompanem do towarzystwa. Odważny i odrobinę przekorny buldożek francuski to pies o radosnym nastawieniu, który uwielbia zabawy, pieszczoty i wspólne spacery. Przyjazny i pokojowo nastawiony do dzieci, świetnie sprawdza się w charakterze przyjaciela rodziny, jak i wesołego towarzysza osób starszych.
Długość życia |
Buldog francuski średnio żyje od 9 do 11 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
mały
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 24 i 32 cm
Pies
pomiędzy 27 i 35 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 8 i 13 kg
Pies
pomiędzy 9 i 14 kg
|
Kolor umaszczenia
Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie odcienie barwy płowej, od czerwonawej aż po jasnobrązowy (tzw. kawa z mlekiem), łaciate zarówno z niewielką, jak i z przeważającą ilością bieli. Ponadto akceptowane jest umaszczenie pręgowane. Całkowicie białe jest niezgodne z wzorcem. |
Białe Kremowe |
Rodzaj szaty
Bokser francuski, jak bywa nieraz nazywany, ma szatę krótką, gładką i przylegającą. Powinna być miękka w dotyku i lśniąca. |
Bardzo krótka |
Kolor oczu
Oczy buldoga są ciemne, bez względu na umaszczenie. |
Brązowe
|
- Buldogi francuskie głośno chrapią i ślinią się podczas snu.
- Psy tej rasy puszczają gazy o nieprzyjemnym i dość mocno wyczuwalnym zapachu.
- Buldożki swego czasu były prawdziwym krzykiem mody w Paryżu.
- Uszy buldoga francuskiego przypominają kształtem uszy nietoperza.
Więcej informacji na temat rasy Buldog francuski
Historia rasy buldog francuski
Zgodnie z opisami rasy buldoga francuskiego jej korzeni należy doszukiwać się pośród buldogów angielskich wykorzystywanych m.in. do szczucia byków oraz walk psów (stąd m.in. waleczny charakter czworonogów). Do Francji trafiły za sprawą wędrujących w poszukiwaniu pracy włókniarzy. Tam też zostały skrzyżowane z mopsami, pinczerami i terierami. Psy doczekały się swojego pierwszego klubu wielbicieli w 1880 roku, w 1985 roku oficjalnie zaistniały w rejestrze francuskiego związku kynologicznego. W Polsce pojawiły się w okresie międzywojennym.
Przeczytaj: Mops a buldog francuski - czym różnią się te rasy?
Grupa i sekcja FCI Buldog francuski
-
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
-
Sekcja 11 : małe psy w typie molosów
Charakter buldoga francuskiego
Buldog francuski - zachowanie
Szkolenie psa rasy Buldog francuski
Podatność buldogów francuskich na szkolenie określa się jako średnią. Psy co prawda chętnie uczestniczą w treningach, ale bez odpowiednich bodźców ze strony opiekuna szybko się nudzą.
Styl życia rasy Buldog francuski
Dla kogo rasa Buldog francuski ?
Buldożki francuski - hodowla i cena
Ile kosztuje buldog francuski? Cena buldoga francuskiego z rodowodem może sięgnąć nawet 4000 zł. Jej wysokość uzależniona jest m.in. od renomy hodowli, z której pochodzi szczenię.
Buldog francuski - linienie
Niewielkie
Linienie u buldogów francuskich przebiega w sposób stosunkowo umiarkowany – raz do roku, w okresie wiosennym. Jego ostateczna częstotliwość oraz stopień nasilenia utraty włosów w dużej mierze są uzależnione są od sposobu żywienia psa.
Buldog francuski – pielęgnacja
Buldożki francuskie nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy kąpiel z użyciem szamponów przeznaczonych dla psów krótkowłosych. Dodatkowo warto raz w tygodniu przecierać specjalnym środkiem do pielęgnacji fałdy znajdujące się w okolicy oczu i nosa. Regularnemu czyszczeniu należy poddawać też zęby i systematycznie skracać pazury.
Zdrowie rasy Buldog francuski
Ile żyje buldog francuski? Średnia długość życia waha się w granicach od 9 do 11 lat. Jednak to, ile żyje ten ozdobny piesek, w dużej mierze zależy od sposobu jego żywienia, pielęgnacji i opieki, jaką jest obdarzany.
Ze względu na specyficzną anatomię buldoga miewa on problemy zdrowotne: trudności oddechowe, choroby oczu wynikające z tzw. dwurzędowości rzęs oraz jest podatny na wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.
Rasy brachycefaliczne (ze spłaszczoną kufą ) źle się czują w wysokich temperaturach, a wyjątkowo duży upał może być dla nich śmiertelny.
Nigdy nie należy zostawiać psa w zamkniętym i niewentylowanym miejscu, nawet jeśli temperatura nie jest bardzo wysoka.
Brak podszerstka u tego małego, krępego psa daje mu słabą ochronę przed zimnem i wilgocią. Nie powinien on mieszkać na zewnątrz.
Bardzo łakomy i mało wysportowany buldog francuski może szybo przybrać na wadze, jeśli nie zachowamy czujności. Niektórzy przedstawiciele rasy mają także wrażliwe żołądki i skłonność do wzdęć.
Buldożki francuskie cierpią na choroby dziedziczne, wśród których wymienia się m.in. rozszczep podniebienia i różnego rodzaju problemy z kręgosłupem, które w podeszłym wieku mogą skutkować niedowładem kończyn. Wśród innych chorób należy wymienić choroby oczu oraz alergie pokarmowe. Ze względu na niską odporność na warunki atmosferyczne u psów pojawiają się udary cieplne. Bywają nadwrażliwe na znieczulenia weterynaryjne.
Najczęstsze choroby:
- schorzenia kręgosłupa
- rozczepienia podniebienia
- zaburzenia oddechowe
- choroby oczu, m.in. wypadanie gruczołu trzeciej powieki
- udar cieplny
- alergie pokarmowe
- kłopoty z sercem
- zwichnięcia rzepki
- głuchota
Planujesz zakup psa rasy Buldog francuski?
1 komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?
1 komentarz na temat 1