Maltańczyk

Inne nazwy: Maltańczyk, Maltese

#26

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Maltańczyk
Bichon maltański
 

Bichon maltański to niewielkich rozmiarów czworonóg należący do ras psów ozdobnych i do towarzystwa. Bardzo ceni obecność opiekuna i źle znosi okresy samotności. Opiekun psa tej rasy powinien spędzać z nim dużo czasu i poświęcać wiele uwagi, w przeciwnym wypadku nie będzie szczęśliwy.

Choć maltańczyk jest małym psem, nie należy zaniedbywać jego szkolenia. Zazwyczaj nie sprawia ono trudności, wręcz przeciwnie – prawdziwą przyjemnością jest praca z tak łagodnym, mądrym i chętnym do zabawy czworonogiem!

Podstawowe informacje o maltańczyku

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Historia rasy

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, jej początki sięgają ok. 500 r. p.n.e. Były cenione m.in. w starożytnym Rzymie. Wbrew pozorom nazwa rasy nie ma nic wspólnego ze śródziemnomorską wyspą Maltą, lecz pochodzi od słowa “Màlat”, które w języku semickim używanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego oznaczało „schronienie” lub „port”. W strefie śródziemnomorskiej, a konkretnie na terenie Włoch, maltańczyk jest obecny już od tysięcy lat. 

Maltańczyk to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

icon breed/physic
Wzorzec rasy

  Wysokość w kłębie Maltańczyk

  Suka : pomiędzy 20 i 23 cm

  Pies : pomiędzy 21 i 25 cm

  Maltańczyk - waga

  Suka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 4 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Opis rasy maltańczyka jest dość charakterystyczny. To mały pies, którego tułów jest o jedną trzecią dłuższy niż jego wysokość w kłębie, przez co sylwetka wydaje się szczupła i wydłużona. Czaszka jest płaska, oczy okrągłe i bardzo ciemne. Trójkątne, wysoko osadzone uszy charakteryzują się długim włosem. Są wiszące i przylegają do boków czaszki. Kończyny są krótkie i proste, również bardzo owłosione. Ogon, osadzony w poziomie zadu, tworzy pojedyncze duże zagięcie, a jego koniec dotyka zadu, opadając między biodra. Włos na ogonie jest bardzo długi, dotyka uda.

  icon idea
  Ciekawostki

  Maltańczyki to śnieżnobiałe kuleczki. To psy, które mają włosy a nie sierść, w związku z tym nie gubią ich nadmiernie i nie zrzucają takiej ilości naskórka (to on i ślina są w dużej mierze czynnikami alergizującymi, nie zaś sama sierść czy włos). Nawet jednak maltańczyk nie będzie dobrym wyborem w przypadku silnych reakcji alergicznych. Może być natomiast idealny dla osób  bardzo dbających o czystość.

  icon breed/personality
  Maltańczyk - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Maltańczyk, inaczej bichon maltański, jest rozkosznym psem, przywiązującym się do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi pragnie przebywać przez cały czas. Od swojego opiekuna wymaga dużo uwagi i miłości, nie znosi samotności.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Bichon maltański uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami, głównie na zabawie, do której skutecznie potrafi ich namówić. Jest psem towarzyskim i serdecznym.

   maltańczyk
   Maltańczyk to energinczy pies, który lubi zabawę ©Shutterstock

    

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Podczas zabawy maltańczyk jest bardzo żywiołowy, zdecydowanie bardziej ceni on jednak chwile, kiedy ma opiekuna tylko dla siebie i może w spokoju oddać się jego pieszczotom. 

    

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Maltańczyk jest czworonogiem inteligentnym i podatnym na szkolenie. Choć należy do grupy psów do towarzystwa, świetnie spisuje się w różnych dyscyplinach psiego sportu wymagających dobrej komunikacji z właścicielem, takich jak np. dog dancing (taniec z psem).

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Maltańczyk nie ma rozwiniętego instynktu drapieżcy. Może mieszkać z innymi małymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli do ich obecności jest przyzwyczajany od szczeniaka.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Zachowanie maltańczyka wobec nieproszonych gości jest stanowcze. Na intruzów będzie reagował gwałtownie, ale swemu niezadowoleniu da wyraz jedynie poprzez głośne szczekanie. Potrzebuje chwili, by ocenić nowoprzybyłą osobę. Jeśli jej zaufa, zaprosi ją do wspólnej zabawy!

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Maltańczyk mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie może być trzymany w odosobnieniu. Zrobi wszystko, by przypodobać się swojemu panu. 

   icon breed/personality
   Maltańczyk - usposobienie i zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Maltańczyk biały to śnieżnobiała kuleczka, która bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Jest od niej całkowicie zależna i jeśli nie może przebywać w towarzystwie człowieka przez cały dzień, trzeba go od szczeniaka przyzwyczajać do pozostawania w domu, by zminimalizować związany z tym stres. Należy stopniowo wydłużać okresy nieobecności. Pies w tym czasie powinien mieć do dyspozycji zabawki, by zająć czymś swoją uwagę. 

    Niezależnie jednak od przedsięwziętych środków, warto pamiętać, że maltańczyk nie będzie dobrze znosił długich okresów samotności. Jeśli jego właściciel w ciągu dnia pracuje, musi zadbać o to, by zapewnić mu towarzystwo człowieka. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Bichon maltański jest mądry, żywiołowy, ale jednocześnie łagodny. Uczy się z łatwością. Aby uzyskać pożądane efekty, pracę z psem należy podjąć jak najwcześniej, w okresie szczenięcym.

    Nawet małe psy małych ras muszą przestrzegać zasad obowiązujących w domu oraz poznać ogólne reguły życia pośród ludzi i innych zwierząt, aby mogły się z łatwością z nimi integrować. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Szczekanie jest głównym sposobem komunikacji tych małych psów. Wykorzystują je, aby wyrazić najróżniejsze emocje, od radości i podekscytowania, po frustrację i lęk.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Bichon maltański jest typowym domatorem. Nie będzie rozważał ucieczki, zwłaszcza jeśli jest traktowany jak pełnoprawny członek rodziny i otrzymuje od niej regularnie dowody czułości. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Maltańczyk potrzebują obecności opiekuna, aby czuć się dobrze. To rasa, która źle znosi samotność, pod nieobecność pana może więc powodować szkody w domu. Zrobi to albo z nudów, albo by dać upust nadmiarowi negatywnych emocji spowodowanych tęsknotą za opiekunem.  

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    W zależności od temperamentu i nabytych nawyków dorosły maltańczyk może być dość łakomy, choć nigdy przesadnie. Nie należy go przekarmiać, by nadmiernie nie przybrał na wadze.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Ze względu na małą wagę maltańczyk nigdy nie będzie dobrym stróżem. Z drugiej strony jego szczekanie, czasem bardzo głośne, na pewno zaalarmuje domowników, jeśli na ich terenie pojawi się intruz.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Pies maltańczyk nadaje się na towarzysza osoby, która po raz pierwszy decyduje się na adopcję czworonoga. Mały i łagodny, będzie wymarzonym pupilem dla dzieci i dorosłych. Osoby pracujące powinny jednak pamiętać, że bichon nie może pozostawać sam w domu przez cały dzień i musi mieć zapewnione towarzystwo. 

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Maltańczyk w mieszkaniu

     Maltańczyki to psy ozdobne, stworzone do życia w mieszkaniu. Spodoba mu się również w domu z ogrodem, w którym będzie mógł rozprostować łapy, ale w żadnym wypadku nie powinien być pozostawiany poza domem.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Bichon maltański to spokojny pies i ma niewielkie potrzeby ruchowe. W deszczowy dzień chętniej zostanie w domu na wygodnej kanapie, niż wybierze się na spacer. Powinien być jednak wyprowadzany codziennie, a przechadzki nie powinny ograniczać się do najbliższego podwórka. 

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Maltańczyk jest małym psem, nie sprawia więc trudności w transporcie. Mieści się w torbie i może podróżować wszelkimi środkami komunikacji publicznej. W samolocie z przyjemnością towarzyszy pasażerom w kabinie, natomiast w podróży samochodem powinien mieć do dyspozycji klatkę, która w razie wypadku zagwarantuje jego bezpieczeństwo.

     Właściciel powinien zadbać o odpowiednią socjalizację psa, by ten dobrze znosił zmiany otoczenia. 

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Maltańczyk i koty

      Maltańczykowi towarzystwo kotów nie przeszkadza, ich wzajemne relacje ułożą się jednak dużo lepiej, jeśli będzie do nich przyzwyczajany od szczeniaka.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Maltańczyk i psy

      Maltańczyki lubią towarzystwo innych czwonogów, ale warto rozpocząć proces socjalizacji jak najwcześniej. Maltańczyk może mieszkać z innymi psami pod jednym dachem, ale bywa zaborczy. W jego wychowaniu należy więc położyć nacisk na akceptację potrzeb współtowarzyszy i wspólne korzystanie z różnych zasobów.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Maltańczyk i dzieci

      Maltańczyk to rasa, która lubi towarzystwo dzieci .Należy jednak zwracać uwagę na najmłodszych, by nie traktowały go jak zabawki i nie były napastliwe. 

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Maltańczyk i osoby starsze

      Osoby starsze są idealnymi towarzyszami dla maltańczyka. Na emeryturze, nieaktywne zawodowo, mogą przebywać w domu przez większość dnia i tylko przez to, bez przesadnego rozpieszczania pupila, zaspokajają jego ogromną potrzebę bliskości człowieka. 

      %}

      icon breed/price
      Maltańczyk - szczeniaki i cena

      Cena maltańczyka z rodowodem zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio ceny zaczynają się od 4000 zł, jednak pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę nawet 7000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 100 zł (pożywienie oraz podstawowe zabiegi zdrowotne, takie jak odrobaczanie).

      Listę hodowli maltańczyków znajdziesz tutaj.

      Maltańczyk - pielęgnacja

      Sierść maltańczyków wymaga skrupulatnej pielęgnacji, gdyż ma tendencję do kołtunienia. Należy ją regularnie czesać. Włosy psa powinny być szczotkowane po każdym spacerze, szczególnie jeśli pies żyje na wsi. Wskazane są regularne wizyty u groomera. Szczególnie wrażliwe oczy maltańczyka wymagają oczyszczania przynajmniej raz w tygodniu. Profilaktycznie należy także badać uszy i zęby.

      Więcej o pielęgnacji maltańczyka przeczytasz tutaj.

       

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści u maltańczyków jest umiarkowana, co może dziwić zważywszy na ich długą i gęstą szatę. Występuje u nich tylko jeden okres linienia w roku.

      Żywienie

      Dieta maltańczyka powinna być dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Szczególnej uwagi wymagają psy, które nie mają zapewnionej dużej dawki ruchu, przez co grozi im otyłość. Wystarczającym pokarmem dla bichona maltańskiego jest sucha karma dobrej jakości.

      Szczenięta maltańczyka powinny byżć pod żywione pod kontrolową lekarza weterynarii, aby zapewnić im optymalne do wzrostu składniki odżywcze. Bardzo łatwo przekarmić tego niewielkiego czworonoga, nie należy więc pozostawiać karmy do dyspozycji psa między posiłkami.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Średnia długość życia maltańczyka to 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Pomimo tego, że jest małym psem, maltańczyk cieszy się dość dobrym zdrowiem i jest silny. Niemniej ma wrodzone predyspozycje do niektórych chorób. 

      Odporność na upały

      Upał jest mniej uciążliwy dla psa tej rasy niż niskie temperatury. Należy oczywiście zachować odpowiednią ostrożność, zapewniając mu stały dostęp do miski ze świeżą wodą oraz do zacienionego miejsca, gdzie będzie mógł się schłodzić i odpocząć.

      Odporność na zimno

      Maltańczyk bardzo źle znosi mrozy, przy niższych temperaturach należy więc wprowadzić odpowiednie środki ostrożności. Nie będzie przesadą zaopatrzenie pieska w ciepłe okrycie podczas spacerów w okresie zimowym.

      Skłonność do tycia

      Maltańczyk łatwo przybiera na wadze. Przed otyłością psa powinna chronić go dieta odpowiednia do zdrowia danego osobnika i jego kondycji fizycznej. Jeśli Twój pupil przybrał na wadze, tu przeczytasz jak go odchudzić.

      Częste choroby

      • Rak
      • Choroby serca
      • Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne (wrodzone zniekształcenie umożliwiające oczyszczanie krwi przez wątrobę, przez co toksyny przedostają się do organizmu)
      • Zespół drżenia białych psów (WSDS, shaker dog syndrom – lekkie drgawki wstrząsające ciałem zwierzęcia spotykane u małych białych psów)
      • Hydrocefalia, wodogłowie (zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu, na tę chorobę cierpią najczęściej psy miniaturki)
      • Zapalenie spojówek
      • Zwichnięcie rzepki
      • Wrażliwe zęby i dziąsła
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      1 komentarz
      Domex5985
      Domex5985
      Mam takiego fajny pies polecam.
      😉😉😉 🐶🐶🐶
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz