Maltańczyk

Inne nazwy: Maltańczyk, Maltese

#27

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Maltańczyk
Bichon maltański
Bichon maltański to niewielki pies należący do ras psów ozdobnych i do towarzystwa. Bardzo ceni obecność opiekuna i źle znosi okresy samotności. Właściciel psa rasy maltańczyk powinien spędzać z nim dużo czasu i poświęcać wiele uwagi, w przeciwnym wypadku nie będzie szczęśliwy.

Choć maltańczyk jest małym psem, nie należy zaniedbywać jego szkolenia. Zazwyczaj nie sprawia ono trudności, wręcz przeciwnie – prawdziwą przyjemnością jest praca z tak łagodnym, mądrym i chętnym do zabawy psem!

Podstawowe informacje o maltańczyku

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Pieszczoch Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, jej początki sięgają ok. 500 r. p.n.e. Były cenione m.in. w starożytnym Rzymie. Wbrew pozorom nazwa rasy nie ma nic wspólnego ze śródziemnomorską wyspą Maltą, lecz pochodzi od słowa “Màlat”, które w języku semickim używanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego oznaczało „schronienie” lub „port”. W strefie śródziemnomorskiej, a konkretnie na terenie Włoch, maltańczyk jest obecny już od tysięcy lat. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 20 i 23 cm

  Pies : pomiędzy 21 i 25 cm

  Maltańczyk - waga

  Suka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Pies : pomiędzy 3 i 4 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Opis rasy maltańczyka jest dość charakterystyczny. To mały pies, którego tułów jest o jedną trzecią dłuższy niż jego wysokość w kłębie, przez co sylwetka wydaje się szczupła i wydłużona. Czaszka jest płaska, oczy okrągłe i bardzo ciemne. Trójkątne, wysoko osadzone uszy charakteryzują się długim włosem. Są wiszące i przylegają do boków czaszki. Kończyny są krótkie i proste, również bardzo owłosione. Ogon, osadzony w poziomie zadu, tworzy pojedyncze duże zagięcie, a jego koniec dotyka zadu, opadając między biodra. Włos na ogonie jest bardzo długi, dotyka uda.

  Ciekawostki

  Maltańczyki to śnieżnobiałe kuleczki. To psy, które mają włosy a nie sierść, w związku z tym nie gubią ich nadmiernie i nie zrzucają takiej ilości naskórka (to on i ślina są w dużej mierze czynnikami alergizującymi, nie zaś sama sierść czy włos). Nawet jednak maltańczyk nie będzie dobrym wyborem w przypadku silnych reakcji alergicznych. Może być natomiast idealny dla osób  bardzo dbających o czystość.

  Maltańczyk - charakter

  • 100%

   Czuły

   Maltańczyk, inaczej bichon maltański, jest rozkosznym psem, przywiązującym się do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi pragnie przebywać przez cały czas. Od swojego opiekuna wymaga dużo uwagi i miłości, nie znosi samotności.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Bichon maltański uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami, głównie na zabawie, do której skutecznie potrafi ich namówić. Jest psem towarzyskim i serdecznym.

   maltańczyk
   Maltańczyk to energinczy pies, który lubi zabawę ©Shutterstock

    

  • 100%

   Spokojny

   Podczas zabawy maltańczyk jest bardzo żywiołowy, zdecydowanie bardziej ceni on jednak chwile, kiedy ma opiekuna tylko dla siebie i może w spokoju oddać się jego pieszczotom. 

    

  • 100%

   Inteligentny

   Maltańczyk jest czworonogiem inteligentnym i podatnym na szkolenie. Choć należy do grupy psów do towarzystwa, świetnie spisuje się w różnych dyscyplinach psiego sportu wymagających dobrej komunikacji z właścicielem, takich jak np. dog dancing (taniec z psem).

  • 33%

   Łowca

   Maltańczyk nie ma rozwiniętego instynktu drapieżcy. Może mieszkać z innymi małymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli do ich obecności jest przyzwyczajany od szczeniaka.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Zachowanie maltańczyka wobec nieproszonych gości jest stanowcze. Na intruzów będzie reagował gwałtownie, ale swemu niezadowoleniu da wyraz jedynie poprzez głośne szczekanie. Potrzebuje chwili, by ocenić nowoprzybyłą osobę. Jeśli jej zaufa, zaprosi ją do wspólnej zabawy!

  • 33%

   Niezależny

   Maltańczyk mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie może być trzymany w odosobnieniu. Zrobi wszystko, by przypodobać się swojemu panu. 

   Maltańczyk - zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Maltańczyk biały to śnieżnobiała kuleczka, która bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Jest od niej całkowicie zależna i jeśli nie może przebywać w towarzystwie człowieka przez cały dzień, trzeba go od szczeniaka przyzwyczajać do pozostawania w domu, by zminimalizować związany z tym stres. Należy stopniowo wydłużać okresy nieobecności. Pies w tym czasie powinien mieć do dyspozycji zabawki, by zająć czymś swoją uwagę. 

    Niezależnie jednak od przedsięwziętych środków maltańczyk nie będzie dobrze znosił długich okresów samotności. Jeśli jego właściciel w ciągu dnia pracuje, musi zadbać o to, by zapewnić mu towarzystwo człowieka. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Bichon maltański jest mądry, żywiołowy, ale jednocześnie łagodny. Uczy się z łatwością. Aby uzyskać pożądane efekty, pracę z psem należy podjąć jak najwcześniej, w okresie szczenięcym.

    Nawet małe psy, takie jak maltańczyk, muszą przestrzegać zasad obowiązujących w domu oraz poznać ogólne reguły życia pośród ludzi i innych zwierząt, aby mogły się z łatwością z nimi integrować. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Szczekanie jest głównym sposobem komunikacji tych małych psów. Wykorzystują je, aby wyrazić najróżniejsze emocje, od radości i podekscytowania, po frustrację i lęk.

   • 33%