Maltańczyk
Inne nazwy: Maltańczyk, Maltese
#27
Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Choć maltańczyk jest małym psem, nie należy zaniedbywać jego szkolenia. Zazwyczaj nie sprawia ono trudności, wręcz przeciwnie – prawdziwą przyjemnością jest praca z tak łagodnym, mądrym i chętnym do zabawy psem!
Podstawowe informacje o maltańczyku
Pochodzenie i historia
Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, jej początki sięgają ok. 500 r. p.n.e. Były cenione m.in. w starożytnym Rzymie. Wbrew pozorom nazwa rasy nie ma nic wspólnego ze śródziemnomorską wyspą Maltą, lecz pochodzi od słowa “Màlat”, które w języku semickim używanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego oznaczało „schronienie” lub „port”. W strefie śródziemnomorskiej, a konkretnie na terenie Włoch, maltańczyk jest obecny już od tysięcy lat.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
Sekcja
Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 20 i 23 cm
Pies : pomiędzy 21 i 25 cm
Maltańczyk - waga
Suka : pomiędzy 3 i 4 kg
Pies : pomiędzy 3 i 4 kg
Maść
Umaszczenie psa powinno być czysto białe, choć dopuszczalny jest także blady odcień kości słoniowej.
Rodzaj szaty
Maltańczyk ma długą sierść (do 20 cm). Głowa, tułów, ogon oraz kończyny pokryte są jedwabistym, bardzo długim i błyszczącym włosem. Sierść jest prosta i przyjemna w dotyku, bez śladów fal czy loków.
Kolor oczu
Tęczówki są w kolorze ciemnej ochry.
Opis
Opis rasy maltańczyka jest dość charakterystyczny. To mały pies, którego tułów jest o jedną trzecią dłuższy niż jego wysokość w kłębie, przez co sylwetka wydaje się szczupła i wydłużona. Czaszka jest płaska, oczy okrągłe i bardzo ciemne. Trójkątne, wysoko osadzone uszy charakteryzują się długim włosem. Są wiszące i przylegają do boków czaszki. Kończyny są krótkie i proste, również bardzo owłosione. Ogon, osadzony w poziomie zadu, tworzy pojedyncze duże zagięcie, a jego koniec dotyka zadu, opadając między biodra. Włos na ogonie jest bardzo długi, dotyka uda.
Ciekawostki
Maltańczyki to śnieżnobiałe kuleczki. To psy, które mają włosy a nie sierść, w związku z tym nie gubią ich nadmiernie i nie zrzucają takiej ilości naskórka (to on i ślina są w dużej mierze czynnikami alergizującymi, nie zaś sama sierść czy włos). Nawet jednak maltańczyk nie będzie dobrym wyborem w przypadku silnych reakcji alergicznych. Może być natomiast idealny dla osób bardzo dbających o czystość.