Reklama

bolończyk i maltańczyk

Maltańczyk po lewej, bolończyk po prawej

© Shutterstock

Bolończyk a maltańczyk – czym różnią się te rasy?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Bardzo często goszczącym w polskich domach czworonogiem jest maltańczyk, ale nie mniej chętnie kupowane i adoptowane są bolończyki. Rasy te bywają ze sobą mylone. Jak wyglądają? Jaki mają charakter i potrzeby? Czym się od siebie różnią? Sprawdź! 

Tak zwane psy do towarzystwa niemal od zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Już w dawnych czasach zajmowały ważne miejsce w zamkach i pałacach na całym świecie, towarzysząc władcom, umilając im czas i wprawiając ich w dobry nastrój. Obecnie ich popularność nie słabnie.

Niewielkie pieski wybierane są najczęściej na pupili rodzin z małymi dziećmi. Ale decydując się na zakup tych uroczych białych piesków, nie wolno kierować się tylko ich uroczym wyglądem - warto poznać dokładnie ich wymagania i potrzeby.

Bolończyk a maltańczyk – pochodzenie

Zacznijmy od biszona maltańskiego, bowiem jest on uznawany za jedną z najstarszych ras na świecie. Ze względu na to, trudno bezspornie stwierdzić jej pochodzenie. Z pewnością psy te znane i cenione były jako czworonogi do towarzystwa już w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Niektórzy uznają, że psy te pochodzą z Malty. Z kolei ojczyzną prawdopodobnie niewiele młodszych bolończyków jest historyczna kraina Dalmacji (obecne obszary Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji). Jedną z ras, które z pewnością brały udział w tworzeniu rasy bolończyka był maltańczyk. 

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras na świecie ©Shutterstock

Wygląd obu ras

Maltańczyk i bolończyk posiadają pewne cechy wspólne wyglądu ze względu na to, że są ze sobą spokrewnione. Należą do nich między innymi biała sierść – zarówno u maltańczyka i bolończyka jest to jedyne występujące umaszczenie. Inne – jeśli się pojawią – są niedopuszczalne.

Każda z ras ma długą szatę, ale o ile u biszona maltańskiego jest ona jedwabista i prosta, o tyle u bolończyka jest puszysta, dość sztywna i kędzierzawa. Bardziej przypomina szatę bichon frise, który także jest jego krewnym.

Biszon boloński ma nieznacznie dłuższą kufę porośniętą krótką sierścią. Każda z ras cechuje się ciemnym kolorem oczu (u bolończyka wyłącznie czarne, u maltańczyka jaśniejsze, w kolorze ciemnej ochry) i czarnym nosem. 
Bolończyk jest nieznacznie większy od maltańczyka.

Bolończyk jest nieznacznie większy od maltańczyka ©Shutterstock

Bolończyk - wielkość i waga

Psy tej rasy mają przeciętnie od 27 do 30 cm wysokości w kłębie, suki od 25 do 28 cm.

Waga biszona bolońskiego powinna wahać się w przedziale od 2,5 do 4 kg.

Maltańczyk - wielkość i waga

Maltańczyk osiąga około 21 do 25 cm wysokości w kłębie w przypadku psów i od 20 do 23 cm w przypadku suk.

Waga maltańczyka to około 3 do 5 kg.

Bolończyk a maltańczyk – charakter

Każda z ras prawdopodobnie od zawsze pełniła wyłącznie rolę psów do towarzystwa. To niezmienne na przestrzeni wieków przeznaczenie utrwaliło w rasach pewne cechy charakteru.

Zarówno maltańczyk i bolończyk są psami bardzo towarzyskimi, przyjaznymi, łagodnymi i stosunkowo cierpliwymi.

Świetnie nadają się na towarzyszy rodzin z dziećmi – o ile oczywiście odpowiedzialni dorośli uczą swoje pociechy, jak prawidłowo zachowywać się wobec pupila. Prawda bowiem jest taka, że nawet najbardziej spokojny i łagodny czworonóg może ugryźć lub/i podrapać, jeśli poczuje się zagrożony i nie będzie miał przy tym możliwości ucieczki. 
Biszony te bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Wobec tego nie powinny przez długi czas pozostawać bez opieki, być skazane na nudę i samotność. Powtarzające się sytuacje tego typu mogą spowodować poważne problemy natury wychowawczej a nawet behawioralnej (m.in. lęk separacyjny).

Choć zarówno bolończyk i maltańczyk są psami radosnymi, energicznymi i uwielbiającymi zabawę, biszon boloński potrzebuje mniejszej codziennej dawki aktywności fizycznej. Z powodzeniem zadowolą go niedługie spacery, o ile oczywiście nie będzie to jego jedyna forma rozrywki – należy zadbać także o aktywność umysłową. Maltańczyki są znacznie bardziej aktywne i wytrzymałe. Nie jest obecnie rzadkością widok maltańczyka np. na zawodach agility, w których zresztą osiąga naprawdę dobre wyniki! 

Zdrowie maltańczyka i bolończyka

W przypadku maltańczyków znane są ich skłonności do chorób oczu, uszu i zębów, a także alergie pokarmowe.

Bolończyki są stosunkowo zdrowymi psami, miewają jednak czasem problemy ze schorzeniami ze strony układu kostno-stawowego, jak m.in. zwichnięcie rzepki. Przeciętna długość życia każdej z ras jest zbliżona. Maltańczyki żyją średnio około 12 do 15 lat, a bolończyki około 12 do 14 lat. 

Pielęgnacja 

Choć zarówno bolończyk i maltańczyk są niewielkimi pieskami, ich pielęgnacja może nastręczyć pewnych trudności – szczególnie osobom niedoświadczonym oraz tym, które nie mają czasu lub/i cierpliwości do regularnych długotrwałych zabiegów. Pomimo tego, że istnieją wyżej opisane różnice w wyglądzie i strukturze szat, każda z nich wymaga przede wszystkim regularnego wyczesywania – najlepiej kilka razy w tygodniu.

Obowiązkowo należy przeprowadzić dokładne czesanie po każdym dłuższym spacerze np. w lesie lub na łące, w celu usunięcia zanieczyszczeń i wszelkich wplątanych w szatę śmieci, jak np. drobne patyczki i liście. Zaniedbania w tym obszarze mogą skutkować tworzeniem kołtunów, których „nieinwazyjne” usunięcie bywa później niemożliwe i konieczne jest nieestetyczne cięcie. 
A skoro o cięciu mowa, psy te trzeba regularnie (co kilka tygodni) strzyc. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym salonie groomerskim. Przynajmniej na początku, do momentu, gdy nie zdobędzie się wystarczającej wiedzy na temat samodzielnej pielęgnacji. Bardzo istotne jest regularne mycie oczu bolończyka i maltańczyka, bo w przeciwnym wypadku wokół nich powstaną zacieki. 

Bolończyk vs maltańczyk – cena

Cena za szczenię biszona bolońskiego kształtuje się na poziomie od około 2500 do 3500 zł, natomiast koszt zakupu biszona maltańskiego to przeciętnie już od 1000 do nawet 4000 zł. Wpływ na cenę psa ma wiele czynników, jak m.in. region, renoma hodowli, wiek, płeć psa, a także jego przeznaczenie. Jeśli rozważasz zakup którejś z omawianych ras, wystrzegaj się pseudohodowli. Zanim kupisz czworonoga, znajdź dobrą, godną zaufania hodowlę i przeprowadź wnikliwą rozmowę z hodowcą.  

Podsumowanie 

Zarówno bolończyk i maltańczyk to urocze, wesołe i energiczne psy niewielkich rozmiarów, które uwielbiają zabawę i bardzo mocno przywiązują się do opiekuna. Rasy te są ze sobą spokrewnione, dlatego znacznie więcej je łączy niż różni – szczególnie w przypadku usposobienia. Jeśli szukasz małego, sympatycznego psiaka, każdy z opisanych będzie świetnym wyborem!

Przeczytaj rówież: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?