Reklama

amstaff i pitbull

Amstaff vs pitbull – dowiedz się, czym różnią się te rasy?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Amstaff vs pitbull – jeśli nie wiesz, którą rasę psa wybrać, dowiedz się, czym różnią się od siebie, co je łączy, jaki mają charakter i potrzeby. Sprawdź już teraz i pokochaj te wyjątkowe psy!

American staffordshire terrier, czyli popularny amstaff, oraz amerykański pitbull terrier – jak się okazuje – są ze sobą niezwykle często mylone, choć nie są tą samą rasą. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Istnieją pewne cechy wspólne wyglądu obu ras, zatem niedoświadczony obserwator może popełnić błąd w rozpoznaniu.

Amstaff vs pitbull – co to za rasy, czym się charakteryzują i czym różnią się od siebie? Oto garść najistotniejszych informacji, która rozwieje wszystkie wątpliwości i sprawi, że już nigdy ich ze sobą nie pomylisz! 

Charakterystyka amerykańskiego staffordshire terriera, czyli amstaffa

Popularny amstaff, którego krajem pochodzenia są Stany Zjednoczone, został zaklasyfikowany przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) do terierów w typie bull. Pochodzenie rasy nie jest do końca znane, istnieje wiele teorii na ten temat. 

Niektóre przyjmują, że początek rasie dały staffordshire bull teriery – psy mniejsze i lżejsze, pochodzące z Wielkiej Brytanii. Miały one przybyć do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku wraz z emigrantami. Rasa została uznana przez FCI stosunkowo szybko, bo już w 1936 roku.

American staffordshire terriery, czyli amstaffy©Shutterstock

Charakterystyka american pit bull terriera

Pitbull to rasa nieuznana przez FCI. Mimo to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Uznawana jest natomiast przez amerykańskie organizacje kynologiczne, w tym przez United Kennel Club (UKC).

W przypadku tej rasy jeszcze mniej wiadomo na temat jej pochodzenia. Możliwe, że wywodzi się ona ze skrzyżowania dawnych buldogów (wówczas bardziej przypominających pitbulle) i terierów. Ojczyzną pitbulla są Stany Zjednoczone. 

American pit bull terriera, czyli pitbull ©Shutterstock

American staffordshire terrier vs pitbull – wygląd, waga i umaszczenie

Amstaffy i pitbulle różnią się wielkością i wagą. Pitbulle są większe i wyższe niż psy rasy american staffordshire terrier. Amstaffy to psy średniej wielkości, o mocnej, zwartej i umięśnionej budowie, ale jednocześnie sprawiające wrażenie zwinnych i eleganckich.

Amstaff

  • Wielkość: Wysokość w kłębie wynosi 46-48 cm dla psów oraz 43-46 cm dla suk.
  • Waga:  Amstaffy ważą więcej niż pitbulle - od 25 do 30 kg. Ich masa musi być proporcjonalna do wzrostu.
  • Szata i umaszczenie: Amstaffy mają krótką, przylegającą sierść. Jest ona błyszcząca i twarda w dotyku. Dopuszczalne jest każde łaciate lub jednolite umaszczenie. Wyjątek stanowi maść czarna podpalana oraz czekoladowa i biała, jeżeli kolor biały zajmuje więcej niż 80% powierzchni ciała.

Pitbull

  • Wielkość: Wysokość w kłębie mieści się w granicach od 43 do 53 cm. 
  • Waga: Pitbulle, wedle wzorca UKC, powinny ważyć od 13,6 do 22,7 kg w przypadku suk i od 15,9 do 27,7 kg w przypadku psów.
  • Szata i umaszczenie: dopuszcza się wszystkie możliwe umaszczenia. Sierść tych psów jest krótka, sztywna i powinna mieć połysk. 

Amstaff vs pitbull  – charakter i usposobienie

Amstaffy pełnią obecnie przede wszystkim rolę czworonogów do towarzystwa. Są wyjątkowo oddane opiekunowi, wesołe, chętne do zabawy, a przy tym odważne i aktywne.

Wymagają sporej dawki ruchu i wczesnej, właściwie prowadzonej socjalizacji, która pozwoli im żyć w zgodzie z innymi przedstawicielami swojego gatunku. To istotne, aby mogły wyrosnąć na psy przyjazne, spokojne i zrównoważone, nieskłonne do bójek.

Pitbulle niegdyś wykorzystywane były do walk psów. To jedna z ras, u których zauważa się tzw. cechę gameness. Wiąże się ona z niepohamowaną chęcią walki i utratą instynktu samozachowawczego. Pies „obdarzony” tą cechą walczy za wszelką cenę, nawet pomimo bólu i braku możliwości pokonania przeciwnika. 

W stosunku do najbliższych pitbull jest czuły i oddany, silnie przywiązuje się do opiekuna i źle znosi rozłąkę z nim. To pies przyjazny, energiczny i wesoły, a jednocześnie waleczny, odporny na ból i nieustępliwy. Właściwie wychowywany amerykański pitbull terrier jest psem naprawdę zrównoważonym. 

Pitbull – rasa agresywna?

W Polsce amerykański pitbulterier umieszczony jest w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, obok takich ras jak m.in. rottweiler, tosa inu czy moskiewski stróżujący. Nie tylko prowadzenie hodowli, ale też posiadanie psa wymaga zezwolenia gminy. 

Należy mieć to na względzie, decydując się na zakup psa. Oczywiście umieszczenie w wykazie nie jest równoznaczne z tym, że pies jest agresywny.

Amstaff vs pitbull - jaka jest różnica?

Rasy te tak naprawdę więcej łączy niż dzieli, ale gdyby postawić obok siebie „wzorcowego” amstaffa i pitbulla, różnica w wyglądzie będzie widoczna. Pomimo tego, że oba psy są umięśnione i mocno zbudowane, pitbull jest jednak lżejszy i nieco wyższy od amstaffa, ma w porównaniu z nim bardziej „atletyczną” budowę. Psy różnią się od siebie także umaszczeniem i charakterem.

Choć zarówno amstaff, jak i pitbull, właściwie socjalizowane i wychowywane, mogą być psami bardzo zrównoważonymi i przyjaznymi, pitbull wykazuje nieco większą skłonność do bójek z innymi przedstawicielami swojego gatunku. 

Szczenięta amstaff i pitbull – szkolenie

Zarówno amstaff i pitbull wymagają rozpoczęcia jak najwcześniejszego szkolenia z podstaw posłuszeństwa. Musi ono być prowadzone w sposób spokojny, z wyczuciem i łagodnością. Osoba podejmująca się szkolenia musi wykazywać się stanowczością, konsekwencją, a jednocześnie sporą dawką empatii i wyrozumiałości.

Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie samodzielnie, zdecyduj się na podjęcie szkolenia u profesjonalnego instruktora szkolenia psów, który podpowie Ci, jak prawidłowo postępować.

American staffordshire terrier vs pitbull – pielęgnacja 

Pielęgnacja obu ras nie jest ani czasochłonna, ani skomplikowana. W zupełności wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, przecieranie sierści wilgotną ściereczką i kąpiel w razie konieczności. Ponadto warto regularnie kontrolować stan uszu, oczu, uzębienia i pazurów. 

Kandydat na pierwszego psa?

Rasy te, chociaż nie sposób odmówić im wspaniałego wyglądu i interesującego usposobienia, zdecydowanie nie są polecane jako czworonożni towarzysze osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z psami. Są to bowiem rasy wymagające, pewne siebie, które powinny trafić pod opiekę równie pewnych siebie, doświadczonych i konsekwentnych przewodników.

Opiekun amstaffa lub pitbulla jednocześnie powinien być osobą łagodną, spokojną i wyrozumiałą, a przy tym bardzo aktywną, gdyż są to czworonogi, które potrzebują codziennej solidnej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

5 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?