Reklama

Japońskie rasy psów - sprawdź, czy je znasz!

shiba inu
© Shutterstock

Codziennie mijamy na ulicy rozmaite czworonogi. Znamy je „z widzenia”, ale nie zawsze wiemy, co to za rasa. Tym razem przyjrzyjmy się bliżej rasom psów pochodzącym z… Japonii! Część z nich jest coraz bardziej ceniona i rozpoznawalna, inne są w Polsce jeszcze nieznane. Co to za rasy?

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Istnieje kilka japońskich ras psów, które zdobywają coraz większe uznanie poza granicami kraju swego pochodzenia, w tym w Polsce. Należą do nich m.in. akita, chin japoński, szpic japoński, shiba i tosa. Co warto o nich wiedzieć?

Akita inu

akita
©Shuttertsock

Akita, inaczej akita inu, to czworonóg mieszczący się w grupie szpiców i ras psów pierwotnych. W sumie istnieje 7 japońskich ras szpiców (oprócz akity to shiba, szpic japońskikai, shikoku, hokkaido i kishu), z których akita jest najbardziej znana.

Choć większość psów tej rasy pełni obecnie rolę wyłącznie psa do towarzystwa, pierwotnie był stróżem, myśliwym i psem obronnym, towarzyszył samurajom już 5 tys. lat temu. Wykorzystywano go także do walk psów.

Akita jest psem średniej wielkości, o silnym i niezależnym charakterze. Bywa uparty, dlatego wymaga przewodnika konsekwentnego, stanowczego, ale jednocześnie łagodnego, który zdobędzie jego zaufanie. Wówczas akita odwdzięczy się prawdziwą lojalnością i posłuszeństwem. Rasa ta w Polsce jest bodaj najpopularniejszym przedstawicielem psów japońskich. Po raz pierwszy pojawiła się na polskich ziemiach w latach 90. ubiegłego wieku.

Należy pamiętać, że obecnie istnieją dwie odbrębne rasy akita - akita japońskia i wywodząca się od niej, ale wyhodowana w Stanach Zjednoczonych po drugiej wojnie światowej, akita amerykańska.

Shiba inu

shiba-inu
©Shutterstock

Shiba inu to rasa zwana także „psem z zarośli”. Podobnie jak akita, należy do grupy szpiców i ras pierwotnych. Wywodzi się z górskich obszarów Japonii. Wykorzystywana była przede wszystkim w roli psa myśliwskiego, m.in. na dziki i niedźwiedzie.

Shiba jest średnich rozmiarów psem z dość krótkim, twardym włosem i zakręconym w charakterystyczny sposób ogonem.

Najczęściej występuje w umaszczeniu rudoczerwonym lub czerwonym (dopuszczalne są białe znaczenia), rzadziej w kolorze czarnym podpalanym. Shiba cechuje się niezależnym charakterem - wymaga doświadczonego przewodnika. Jest nieufny wobec obcych, za to bardzo lojalny wobec najbliższych.

​Chin japoński

chin japoński
©Shutterstock

Chin japoński jest niewielkich rozmiarów czworonogiem, który osiąga wagę nieco ponad 3 kg. Rasa ta, uznana przez FCI, mieści się grupie psów ozdobnych i do towarzystwa. Pierwsze wzmianki na temat china pochodzą już sprzed naszej ery, ale do Europy rasa ta dotarła dopiero w XVII wieku. Był to typowy pies salonowy, który miał dotrzymywać towarzystwa ludziom z tzw. wyższych sfer.

Chin japoński ma przepiękny, długi włos w kolorze białym z czerwonymi bądź czarnymi łatami. To bardzo energiczny i wesoły czworonóg, który uwielbia zabawę. Jest duszą towarzystwa, lubi być w centrum zainteresowania i oczekuje dużej uwagi swego opiekuna.​

Tosa

tosa
©Shutterstock

Tosa (tosa inu), zwana mastifem japońskim lub psem z Tosa, to rasa wyjątkowo piękna, dostojna i budząca respekt ze względu na swój wygląd. Psy te mogą osiągać wagę do 75 kg i mierzyć w kłębie ponad 60 cm. Tosa należy do grupy molosów w typie mastifa. Pomimo tego, że w Polsce tosy nie są bardzo popularne, już zdążyły sobie „zapracować” na wpis do wykazu ras psów uznawanych za agresywne. W niektórych krajach ich hodowla jest całkowicie zabroniona. Czy słusznie?

Psy te zostały stworzone do walki. Nieodpowiednio prowadzone, mogą stać się nieprzewidywalne i bardzo niebezpieczne. Jednak opinia „psich morderców” jest krzywdząca. Stanowczo, ale jednocześnie łagodnie wychowywana tosa to pies wyjątkowo oddany swojej rodzinie, troskliwy wobec dzieci, a także innych zwierząt. Co więcej, są to psy bardzo wrażliwe.

Szpic japoński

szpic japoński
©Shutterstock

Szpic japoński bardzo przypomina swoim wyglądem american eskimo dog, jednak najprawdopodobniej nie jest z nim spokrewniony. Przyjmuje się, że pochodzi od dużego białego szpica niemieckiego lub samoyeda, choć sam jest niewielki (do 6 kg). Jest to typowy pies do towarzystwa.

Szpic japoński posiada gęsty, długi włos, obowiązkowo w kolorze czysto białym. Jest bardzo sympatycznym i inteligentnym stworzeniem. Jest też energiczny i zawsze chętny do zabawy. Psy nadmiernie hałaśliwe nie są zgodne z wzorcem rasy.

Rzadko spotykane japońskie rasy psów

Japońskich ras psów jest oczywiście więcej niż wyżej wymienione. W Polsce nie są one jednak spotykane. O jakich rasach mowa?

Kai (kai ken/kai inu)

kai
©Shutterstock

Rasa kai nie jest rasą popularną. Poza Japonią można ją spotkać w Stanach Zjednoczonych. Są to psy myśliwskie, bardzo niezależne, o silnym charakterze. W roku 1934 uznano ją w kraju pochodzenia za… pomnik przyrody!

Kishu (kishu ken/kishu inu)

kishu
©Wamiz

Kishu jest średniej wielkości psem, który w swojej ojczyźnie wykorzystywany jest jako pies myśliwski i stróżujący. W Europie pełni funkcję psa do towarzystwa. Podobnie jak kai rasa została uznana za pomnik przyrody.

Shikoku

shikoku
©Wamiz

Shikoku, inaczej zwana kochi-ken, jest średniej wielkości rasą powstałą jeszcze w czasach starożytnych, uznaną za pomnik przyrody w 1937 roku. Podobnie jak poprzednicy, shikoku jest psem myśliwskim.

Hokkaido

hokkaido
©Wamiz

Hokkaido, inaczej ainu, to średniej wielkości pies wykorzystywany do polowania. Może też sprawdzić się w roli stróża. Jest bardzo niezależny, uparty i bystry. Wymaga doświadczonego przewodnika, bo nie należy do najłatwiejszych w szkoleniu.

Nihon teria

terier japoński
©Wamiz

Nihon teria, inaczej terier japoński, powstał najprawdopodobniej w wyniku krzyżówki psów zbliżonych wyglądem do foksterierów z bulterierem miniaturowym oraz terierem kobe. To niewielkich rozmiarów czworonóg, który w Polsce jest prawdziwą rzadkością.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz