Reklama

shiba inu
© Shutterstock

Japońskie rasy psów - sprawdź, czy je znasz!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Codziennie mijamy na ulicy rozmaite czworonogi. Znamy je „z widzenia”, ale nie zawsze wiemy, co to za rasa. Tym razem przyjrzyjmy się bliżej rasom psów pochodzącym z… Japonii! Część z nich jest coraz bardziej ceniona i rozpoznawalna, inne są w Polsce jeszcze nieznane. Co to za rasy?

Japońskie rasy psów fascynują nie tylko swoją niepowtarzalną urodą, ale także często ciekawym pochodzeniem związanym z bogatą historią i kulturą kraju, z którego się wywodzą. 

Najpopularniejsze japońskie rasy psów

Od wieków psy odgrywały istotną rolę w życiu społeczeństwa japońskiego, zarówno jako psy ozdobne na cesarskim dworze, jak i stróże czy psy obronne. Ich cechy fizyczne i cechy charakteru odzwierciedlają specyfikę japońskich wartości kulturowych.

Istnieje kilka japońskich ras psów, które zdobywają coraz większe uznanie poza granicami kraju swego pochodzenia, w tym w Polsce. Należą do nich m.in. akita, chin japoński, szpic japoński, shiba i tosa. Co warto o nich wiedzieć?

Akita inu

akita
©Shuttertsock

Akita, inaczej akita inu, to czworonóg mieszczący się w grupie szpiców i ras psów pierwotnych. 

W sumie istnieje 7 japońskich ras szpiców. Oprócz akity to:

  • shiba, 
  • szpic japoński, 
  • kai, 
  • shikoku, 
  • hokkaido 
  • i kishu

Choć większość psów tej rasy pełni obecnie rolę wyłącznie psa do towarzystwa, pierwotnie był stróżem, myśliwym i psem obronnym, towarzyszył samurajom już 5 tys. lat temu. Wykorzystywano go także do walk psów.

Akita jest psem średniej wielkości, o silnym i niezależnym charakterze. Bywa uparty, dlatego wymaga przewodnika konsekwentnego, stanowczego, ale jednocześnie łagodnego, który zdobędzie jego zaufanie. Wówczas akita odwdzięczy się prawdziwą lojalnością i posłuszeństwem. Rasa ta w Polsce jest bodaj najpopularniejszym przedstawicielem psów japońskich. Po raz pierwszy pojawiła się na polskich ziemiach w latach 90. ubiegłego wieku.

Należy pamiętać, że obecnie istnieją dwie odbrębne rasy akita - akita japońskia i wywodząca się od niej, ale wyhodowana w Stanach Zjednoczonych po drugiej wojnie światowej, akita amerykańska.

Shiba inu

shiba-inu
©Shutterstock

Shiba inu to rasa zwana także „psem z zarośli”. Podobnie jak akita, należy do grupy szpiców i ras pierwotnych. Wywodzi się z górskich obszarów Japonii. Wykorzystywana była przede wszystkim w roli psa myśliwskiego, m.in. na dziki i niedźwiedzie.

Shiba jest średnich rozmiarów psem z dość krótkim, twardym włosem i zakręconym w charakterystyczny sposób ogonem.

Najczęściej występuje w umaszczeniu rudoczerwonym lub czerwonym (dopuszczalne są białe znaczenia), rzadziej w kolorze czarnym podpalanym. Shiba cechuje się niezależnym charakterem - wymaga doświadczonego przewodnika. Jest nieufny wobec obcych, za to bardzo lojalny wobec najbliższych.

​Chin japoński

chin japoński
©Shutterstock

Chin japoński jest niewielkich rozmiarów czworonogiem, który osiąga wagę nieco ponad 3 kg. Rasa ta, uznana przez FCI, mieści się grupie psów ozdobnych i do towarzystwa. Pierwsze wzmianki na temat china pochodzą już sprzed naszej ery, ale do Europy rasa ta dotarła dopiero w XVII wieku. Był to typowy pies salonowy, który miał dotrzymywać towarzystwa ludziom z tzw. wyższych sfer.

Chin japoński ma przepiękny, długi włos w kolorze białym z czerwonymi bądź czarnymi łatami. To bardzo energiczny i wesoły czworonóg, który uwielbia zabawę. Jest duszą towarzystwa, lubi być w centrum zainteresowania i oczekuje dużej uwagi swego opiekuna.​

Tosa

tosa
©Shutterstock

Tosa (tosa inu), zwana mastifem japońskim lub psem z Tosa, to rasa wyjątkowo piękna, dostojna i budząca respekt ze względu na swój wygląd. Psy te mogą osiągać wagę do 75 kg i mierzyć w kłębie ponad 60 cm. Tosa należy do grupy molosów w typie mastifa. 

Pomimo tego, że w Polsce tosy nie są bardzo popularne, już zdążyły sobie „zapracować” na wpis do wykazu ras psów uznawanych za agresywne. W niektórych krajach ich hodowla jest całkowicie zabroniona. Czy słusznie?

Psy te zostały stworzone do walki. Nieodpowiednio prowadzone, mogą stać się nieprzewidywalne i bardzo niebezpieczne. Jednak opinia „psich morderców” jest krzywdząca. Stanowczo, ale jednocześnie łagodnie wychowywana tosa to pies wyjątkowo oddany swojej rodzinie, troskliwy wobec dzieci, a także innych zwierząt. Co więcej, są to psy bardzo wrażliwe.

Szpic japoński

szpic japoński
©Shutterstock

Szpic japoński bardzo przypomina swoim wyglądem american eskimo dog, jednak najprawdopodobniej nie jest z nim spokrewniony. Przyjmuje się, że pochodzi od dużego białego szpica niemieckiego lub samoyeda, choć sam jest niewielki (do 6 kg). Jest to typowy pies do towarzystwa.

Szpic japoński posiada gęsty, długi włos, obowiązkowo w kolorze czysto białym. Jest bardzo sympatycznym i inteligentnym stworzeniem. Jest też energiczny i zawsze chętny do zabawy. Psy nadmiernie hałaśliwe nie są zgodne z wzorcem rasy.

Rzadko spotykane japońskie rasy psów

Japońskich ras psów jest oczywiście więcej niż wyżej wymienione. W Polsce nie są one jednak spotykane. O jakich rasach mowa?

Kai (kai ken/kai inu)

kai
©Shutterstock

Rasa kai nie jest rasą popularną. Poza Japonią można ją spotkać w Stanach Zjednoczonych. Są to psy myśliwskie, bardzo niezależne, o silnym charakterze. W roku 1934 uznano ją w kraju pochodzenia za… pomnik przyrody!

Kishu (kishu ken/kishu inu)

kishu
©Wamiz

Kishu jest średniej wielkości psem, który w swojej ojczyźnie wykorzystywany jest jako pies myśliwski i stróżujący. W Europie pełni funkcję psa do towarzystwa. Podobnie jak kai rasa została uznana za pomnik przyrody.

Shikoku

shikoku
©Wamiz

Shikoku, inaczej zwana kochi-ken, jest średniej wielkości rasą powstałą jeszcze w czasach starożytnych, uznaną za pomnik przyrody w 1937 roku. Podobnie jak poprzednicy, shikoku jest psem myśliwskim.

Hokkaido

hokkaido
©Wamiz

Hokkaido, inaczej ainu, to średniej wielkości pies wykorzystywany do polowania. Może też sprawdzić się w roli stróża. Jest bardzo niezależny, uparty i bystry. Wymaga doświadczonego przewodnika, bo nie należy do najłatwiejszych w szkoleniu.

Nihon teria

terier japoński
©Wamiz

Nihon teria, inaczej terier japoński, powstał najprawdopodobniej w wyniku krzyżówki psów zbliżonych wyglądem do foksterierów z bulterierem miniaturowym oraz terierem kobe. To niewielkich rozmiarów czworonóg, który w Polsce jest prawdziwą rzadkością.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?