Kai

Kai

Kai to wyjątkowo egzotyczna i rzadko spotykana rasa psa wywodząca się z Japonii. Kai ken, jak bywa nazywana, powstała bardzo dawno temu, choć nie ma zgodności co do tego, kiedy dokładnie. Psy tej rasy to świetni myśliwi i stróże. Obecnie pełnią też funkcję czworonogów do towarzystwa, choć trzeba przyznać, że nie należą do typowych przedstawicieli tego „zawodu”. Są to psy zrównoważone i niezależne, dość uparte i stanowcze w swoim działaniu, ale jednocześnie bardzo przywiązują się do swojego przewodnika.

Najważniejsze informacje o Kai

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pies kai, zwany też kai ken, pochodzi z Japonii, a dokładniej z okolic Kai na wyspie Honsiu. Istnieją przesłanki, by sądzić, że powstała w XVIII wieku. Jej przodkami z pewnością są tamtejsze psy myśliwskie. Za pomnik przyrody rasa została uznana w 1934 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 42 i 48 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 53 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 15 i 20 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Kai to średniej wielkości pies (tolerancja co do podanej wyżej wielkości wynosi +/- 3 cm). Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia powinien wynosić 10:11. Budowa kai jest mocna i harmonijna. Kufa ze stromym stopem jest spiczasta, oczy trójkątne, małe. Uszy tego czworonoga są zawsze stojące, trójkątne. Wysoko osadzony ogon jest gruby i uniesiony tworzy sierp nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Kai jest bardzo rzadko spotykaną rasą. Ze względu na to, że od zawsze tworzyła sfory i żyła w dużym odosobnieniu od innych czworonogów, zachowała genetyczną „czystość”. Mowa tu oczywiście o psach zamieszkujących otoczone górami tereny wyspy Honsiu. Poza Japonią kai można spotkać także w Stanach Zjednoczonych.
  Co ciekawe, psy rasy kai rodzą się w jednolitym umaszczeniu, które dopiero z czasem zyskuje charakterystyczne pręgowanie. Rasa ta została uznana za pomnik przyrody w kraju swego pochodzenia.

   

  Charakter

  • 33%

   Czuły

   Kai to pies rasy pierwotnej, bardzo niezależny, ale nie znaczy to, że nie przywiązuje się do swoich bliskich. Wręcz przeciwnie! Lubi spędzać czas z opiekunem, ale niekoniecznie na leżeniu na kanapie i głaskaniu. Zdecydowanie bardziej ceni sobie aktywne rozrywki.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Kai ken to pies energiczny, potrzebujący ruchu oraz stymulacji umysłowej. Chętnie podejmie zabawę, jeśli ta będzie wystarczająco dla niego ciekawa.

  • 66%

   Spokojny

   Ten wyjątkowy szpic jest psem spokojnym i zrównoważonym. Jeśli będzie odpowiednio szkolony od wieku szczenięcego i wszystkie jego potrzeby będą zaspokajane, nie powinien sprawiać trudności wychowawczych.

  • 100%

   Inteligentny

   Kai to pies bardzo inteligentny. Uczy się chętnie i z ogromną łatwością. Wymaga jednak odpowiedniego podejścia – kreatywnego, łagodnego i konsekwentnego zarazem.

  • 100%

   Łowca

   Kai to myśliwy. Pierwotnie wykorzystywany był podczas polowań m.in. na jelenie, dziki, zające, ptactwo (w kraju swego pochodzenia zresztą do teraz pracuje w tym charakterze). Cechuje się silnym instynktem łowieckim.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Kai ken jest psem bardzo czujnym i odważnym. Cechuje go wrodzona nieufność wobec obcych, co czyni z niego wspaniałego stróża. Nigdy jednak nie jest agresywny bez powodu.

  • 100%

   Niezależny

   To pies bardzo niezależny, który potrzebuje własnej przestrzeni i możliwości działania „na własną łapę”. Niemniej przywiązuje się do swojego opiekuna i nie może żyć w całkowitej izolacji od niego.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Jako że kai jest psem niezależnym, spokojnym i zrównoważonym z natury, przyzwyczajenie go do nieobecności bliskich nie jest bardzo trudnym zadaniem. Nieobecność ta nie powinna być jednak bardzo długa, bo pies ten – jak każda istota społeczna – potrzebuje kontaktu i bliskości dla poczucia bezpieczeństwa.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Kai zdecydowanie łatwo i chętnie się uczy, o ile szkolenie jest prowadzone w ciekawy i przejrzysty sposób. Czworonóg ten bywa uparty i może nie zechcieć poddać się ćwiczeniom, jeśli nie będą one odpowiednio dostosowane do jego potrzeb i możliwości.

   • 66%

    Szczekliwy

    Jak każdy pies kai potrafi szczekać. Z reguły natomiast nie nadużywa tej umiejętności. Jest raczej psem cichym i spokojnym.

   • 100%