Kai

Kai

Kai to wyjątkowo egzotyczna i rzadko spotykana rasa psa wywodząca się z Japonii. Kai ken, jak bywa nazywana, powstała bardzo dawno temu, choć nie ma zgodności co do tego, kiedy dokładnie. Psy tej rasy to świetni myśliwi i stróże. Obecnie pełnią też funkcję czworonogów do towarzystwa, choć trzeba przyznać, że nie należą do typowych przedstawicieli tego „zawodu”. Są to psy zrównoważone i niezależne, dość uparte i stanowcze w swoim działaniu, ale jednocześnie bardzo przywiązują się do swojego przewodnika.

Najważniejsze informacje o Kai

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pies kai, zwany też kai ken, pochodzi z Japonii, a dokładniej z okolic Kai na wyspie Honsiu. Istnieją przesłanki, by sądzić, że powstała w XVIII wieku. Jej przodkami z pewnością są tamtejsze psy myśliwskie. Za pomnik przyrody rasa została uznana w 1934 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 5 : szpice azjatyckie rasy i pokrewne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 42 i 48 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 53 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 15 i 20 kg

  Pies : pomiędzy 15 i 20 kg

  Maść

  Czarne
  Rude

  Rodzaj szaty

  Krótka
  Szorstkowłosy

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Kai to średniej wielkości pies (tolerancja co do podanej wyżej wielkości wynosi +/- 3 cm). Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia powinien wynosić 10:11. Budowa kai jest mocna i harmonijna. Kufa ze stromym stopem jest spiczasta, oczy trójkątne, małe. Uszy tego czworonoga są zawsze stojące, trójkątne. Wysoko osadzony ogon jest gruby i uniesiony tworzy sierp nad grzbietem.

  Ciekawostki

  Kai jest bardzo rzadko spotykaną rasą. Ze względu na to, że od zawsze tworzyła sfory i żyła w dużym odosobnieniu od innych czworonogów, zachowała genetyczną „czystość”. Mowa tu oczywiście o psach zamieszkujących otoczone górami tereny wyspy Honsiu. Poza Japonią kai można spotkać także w Stanach Zjednoczonych.
  Co ciekawe, psy rasy kai rodzą się w jednolitym umaszczeniu, które dopiero z czasem zyskuje charakterystyczne pręgowanie. Rasa ta została uznana za pomnik przyrody w kraju swego pochodzenia.

   

  Charakter

  • 33%

   Czuły

   Kai to pies rasy pierwotnej, bardzo niezależny, ale nie znaczy to, że nie przywiązuje się do swoich bliskich. Wręcz przeciwnie! Lubi spędzać czas z opiekunem, ale niekoniecznie na leżeniu na kanapie i głaskaniu. Zdecydowanie bardziej ceni sobie aktywne rozrywki.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Kai ken to pies energiczny, potrzebujący ruchu oraz stymulacji umysłowej. Chętnie podejmie zabawę, jeśli ta będzie wystarczająco dla niego ciekawa.

  • 66%

   Spokojny

   Ten wyjątkowy szpic jest psem spokojnym i zrównoważonym. Jeśli będzie odpowiednio szkolony od wieku szczenięcego i wszystkie jego potrzeby będą zaspokajane, nie powinien sprawiać trudności wychowawczych.

  • 100%

   Inteligentny

   Kai to pies bardzo inteligentny. Uczy się chętnie i z ogromną łatwością. Wymaga jednak odpowiedniego podejścia – kreatywnego, łagodnego i konsekwentnego zarazem.

  • 100%

   Łowca

   Kai to myśliwy. Pierwotnie wykorzystywany był podczas polowań m.in. na jelenie, dziki, zające, ptactwo (w kraju swego pochodzenia zresztą do teraz pracuje w tym charakterze). Cechuje się silnym instynktem łowieckim.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Kai ken jest psem bardzo czujnym i odważnym. Cechuje go wrodzona nieufność wobec obcych, co czyni z niego wspaniałego stróża. Nigdy jednak nie jest agresywny bez powodu.

  • 100%

   Niezależny

   To pies bardzo niezależny, który potrzebuje własnej przestrzeni i możliwości działania „na własną łapę”. Niemniej przywiązuje się do swojego opiekuna i nie może żyć w całkowitej izolacji od niego.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Jako że kai jest psem niezależnym, spokojnym i zrównoważonym z natury, przyzwyczajenie go do nieobecności bliskich nie jest bardzo trudnym zadaniem. Nieobecność ta nie powinna być jednak bardzo długa, bo pies ten – jak każda istota społeczna – potrzebuje kontaktu i bliskości dla poczucia bezpieczeństwa.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Kai zdecydowanie łatwo i chętnie się uczy, o ile szkolenie jest prowadzone w ciekawy i przejrzysty sposób. Czworonóg ten bywa uparty i może nie zechcieć poddać się ćwiczeniom, jeśli nie będą one odpowiednio dostosowane do jego potrzeb i możliwości.

   • 66%

    Szczekliwy

    Jak każdy pies kai potrafi szczekać. Z reguły natomiast nie nadużywa tej umiejętności. Jest raczej psem cichym i spokojnym.

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Rasa ta stworzona została do polowań, posiada silny instynkt łowiecki. Jeśli więc pies złapie interesujący trop, może zechcieć za nim podążyć. Warto więc od szczeniaka ćwiczyć podstawy posłuszeństwa i przywołanie.

   • 66%