Reklama

najinteligentniejsze psy

10 ras psów uznawanych za najmądrzejsze

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Psy powszechnie uznawane są za zwierzęta bardzo mądre. I słusznie. Niektóre z nich są jednak szczególnie wszechstronne i zdolne do szybkiej nauki. Jakie to rasy? Oto zestawienie prezentujące 10 najbardziej inteligentnych ras psów!

Dla każdego opiekuna najwspanialszy na świecie jest jego pupil. I tak właśnie jest! 

Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieją rasy psów cechujące się wprost wybitną inteligencją oraz takie, które są – powiedzmy – inteligentne umiarkowanie. Nie są to jedynie przypuszczenia, ale fakty potwierdzone m.in. specjalnymi testami na inteligencję. Które rasy są uważane za najmądrzejsze i najszybciej się uczą?

Owczarek niemiecki 

©Shutterstock

Gdyby chcieć wskazać najbardziej lubianą rasę psów, owczarek niemiecki wygrałby w cuglach. Od lat uważa się je za jedne z najmądrzejszych i najbardziej oddanych człowiekowi psów, które szybko się uczą i bez problemu odnajdują się w ważnych społecznie funkcjach.

Wystarczy zresztą obejrzeć odcinek dowolnego serialu kryminalnego, w którym bohaterem jest pies policyjny – to niemal zawsze owczarek niemiecki. Psy tej rasy, jako doskonali tropiciele i oddani towarzysze, pracują zresztą nie tylko w policji – mogą być psami przewodnikami, psami lawinowymi czy ratownikami wodnymi.

Doberman 

©Shutterstock

Dobermany, choć uważane za jedne z najmądrzejszych psów, mają też ogromny temperament. Są nie tylko nieprzeciętnie inteligentne, ale też odważne i niezwykle silnie psychicznie. Doberman wymaga szkolenia i dość intensywnej pracy z właścicielem – z pewnością nie można go zostawiać samemu sobie. Należy być stanowczym i konsekwentnym, by utrzymywać z psem prawidłowe relacje.

Labrador

©Shutterstock

To, co powiedzieliśmy wcześniej o owczarkach niemieckich, można też odnieść do labradorów – to jedna z najbardziej lubianych ras psów. Bez wątpienia duży wpływ na taką opinię ma ich wysoka inteligencja – wielu wielbicieli tej rasy uważa je za najmądrzejsze.

Labradory niezwykle szybko się uczą, a poza tym (jako że wyhodowano je do ścisłej współpracy z człowiekiem) są bardzo szczęśliwe, gdy powierza im się zadania do wykonania. Z tego względu labradory często pracują z dogoterapeutami, jako psy-przewodnicy osób niewidomych oraz jako psy asystujące.

Rottweiler

rottweiler
©Shutterstock

Przez lata rottweilery cieszyły się złą sławą – uważano, że to rasa agresywna, nad którą nie da się zapanować. To nieprawda, choć faktycznie nie każdy może być właścicielem rottweilera.

Z uwagi na to, że jest niezwykle aktywny i rozpiera go energia, od najmłodszych lat trzeba go konsekwentnie (ale nie ostro!) uczyć posłuszeństwa. Dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy szczeniąt rottweilera będzie szkolenie w psim przedszkolu.

Pudel

©Pixabay

Pudle od wieków uważa się za jedne najmądrzejszych ras psów, czego ślad odnaleźć można nawet w literaturze – Ir, mądry i lojalny pies Ignacego Rzeckiego z „Lalki”, był przecież właśnie pudlem. To psy o wielkim charakterze: są bardzo zacięte, czasami wręcz uparte.

Mimo to, szybko uczą się nowych rzeczy i robią szybkie postępy na szkoleniach. Nic dziwnego – w testach na inteligencję pudle plasują się na drugim miejscu, tuż za uważanymi za najinteligentniejsze psy owczarkami border collie.

Border collie

©Pixabay

Niepozorne, zazwyczaj biało-czarne owczarki border collie to – według testów na inteligencję przeprowadzanych przez naukowców – najbardziej inteligentne psy na świecie.

Przedstawiciele tej rasy niezwykle szybko i bez najmniejszego trudu uczą się nowych rzeczy. Szkolenie dla psa border collie musi być jednak urozmaicone i nietuzinkowe – szybko bowiem nudzi się na tradycyjnych sesjach treningowych. 

Golden retriever

©Shutterstock

Popularność golden retrieverów jest zupełnie zrozumiała – to nie tylko jedne z najmądrzejszych psów, ale też niezawodni przyjaciele całej rodziny. Te psy szybko przywiązują się do człowieka i bardzo źle znoszą samotność. Ze względu na pełne zaufanie i oddanie względem właściciela golden retriever może się nauczyć niemal wszystkiego.

Choć to przede wszystkim psy rodzinne, ich doskonałą pamięć i łatwość uczenia się wykorzystuje się czasami szkoląc je na psich terapeutów czy ratowników (także: psy lawinowe).

Papillon (spaniel kontynentalny miniaturowy)

©Pixabay

Niepozorny, mały piesek, którego obiegowa nazwa wzięła się od przypominających kształt motyla odstających uszu (z fr. papillon – motyl), okazuje się jednym z najinteligentniejszych psów na świecie. Ma silny charakter, ale gdy od małego konsekwentnie wpaja mu się określone zasady, ściśle ich przestrzega. Papillony szybko się uczą i z powodzeniem uprawiają takie psie sporty jak obedience, miniagility czy taniec z psem.

Australian cattle dog (australijski pies pasterski)

©Pixabay

Jak nietrudno wywnioskować z nazwy, australijski pies pasterski został wyhodowany, by pomagać w wypędzaniu bydła. Te okoliczności sprawiły, że jest prawdziwym twardzielem – wykazuje się wyjątkową odpornością fizyczną i psychiczną. Australian cattle dog to pies niezwykle bystry, który bardzo lubi się uczyć i nie znosi bezczynności. Oczywiście nie oznacza to, że aby zapewnić mu zajęcie, musisz od razu nabyć pokaźną gromadkę bydła.

Dobrym pomysłem dla właściciela australijskiego psa pasterskiego jest jednak zaangażowanie go do jednego z psich sportów jak agility, obedience, flyball czy tropienie. Wiąże się to z koniecznością regularnych treningów, dzięki czemu pies ciągle będzie miał nowe zadania do wykonania i nowe cele do osiągnięcia.

Szpic wilczy

©Pixabay

Szpic wilczy to pies zaliczany do rzędu szpiców europejskich, które uważa się za najmądrzejsze psy, niezwykle podatne na szkolenie. Wysoki iloraz inteligencji szpica, oprócz tego, że pozwala mu szybko się uczyć, wpływa też na jego niezależność. Dlatego też szpic wilczy wymaga konsekwentnego, stanowczego przewodnika. W szkoleniu szpica najlepiej sprawdzają się łagodne metody. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?