Australian cattle dog

Inne nazwy: australijski pies pasterski, Blue heeler

Australian cattle dog
Australian cattle dog

Australian cattle dog to silny i zwinny pies o mocnej budowue. W ojczystym kraju był wykorzystywany jako pies pasterski do prowadzenia bydła. To inteligentny, niezawodny i wytrzymały pomocnik przy pracy.

Podstawowe informacje o dogu australijskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Australian cattle dog pochodzi od psów pasterskich, które przybyły do Australii w II połowie XIX wieku wraz z angielskimi osadnikami. Prawdopodobnie skrzyżowały się one z australijskim psem dingo.

Istnieją trzy owczarki australijskie, bardzo popularne w swojej ojczyźnie: owczarek australijski kelpie, aussie (australian shepherd) i australian cattle dog zaklasyfikowany jako pies zaganiający do pędzenia bydła, nie jako pies pasterski do pilnowania owiec. Australian cattle dog prawdopodobnie pochodzi od kelpiego po skrzyżowaniu z colliem (o czym świadczy niebieski kolor marmurkowy) i być może z welsh corgi pembroke’em.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 2 : psy zaganiające

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 43 i 48 cm

  Pies : pomiędzy 46 i 51 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Australian cattle dog to krzepki pies średniej wielkości o zwartej budowie. Głowa jest dość duża, ale proporcjonalna do rozmiarów psa i harmonijnie pasująca do sylwetki. Oczy średniej wielkości, uszy również średnie, stojące i zaostrzone na końcach. Kończyny są proste i dobrze zbudowane. Ogon zwisający, sięgający stawu skokowego.

  Ciekawostki

  Na europejskich wystawach dopiero niedawno pojawiły się pierwsze osobniki. Dobrze by było, gdyby rasa ta zyskiwała na popularności, ponieważ posiada ona mnóstwo zalet.

  Dog australijski - charakter

  • 66%

   Czuły

   To wyjątkowo wierny towarzysz życia, który nie jest jednak zbyt wylewny w stosunku do nieznanych sobie osób.

  • 100%

   Lubi zabawę

   W przypadku tej rasy idealnie sprawdzą się zabawy na inteligencję i myślenie. Pomogą one psu pozbyć się nadmiaru energii.

  • 33%

   Spokojny

   Australian cattle dog jest stale pobudzony i czujny. 

  • 100%

   Inteligentny

   To świetny pies pracujący, bardzo ceniony w swoim kraju, gdzie nie tylko służy jako pies pasterski, ale także pilnuje gospodarstw.

  • 33%

   Łowca

   Pies ten nie ma instynktu myśliwskiego.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Australian cattle dog ze względu na silny instynkt stróżujący zachowuje się wobec obcych nieufnie, ale nigdy agresywnie.

  • 33%

   Niezależny

   To pies niezwykle wierny swojemu panu i obdarzony silnym instynktem obronnym, co wyjaśnia jego uzależnienie od właściciela.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Australian cattle dog musi czuć się potrzebny. Jeśli jest sam, szybko się nudzi. Samotność nie powinna trwać zbyt długo, a psu należy w tym czasie zapewnić zajęcie.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jak w przypadku wielu psów pasterskich i owczarków, inteligencja może stanowić zarówno zaletę, jak i wadę. Jeśli nie zapewnimy psu odpowiedniego i wczesnego szkolenia, będzie pozwalał sobie na zbyt wiele i stanie się nie do zniesienia. 

   • 33%

    Szczekliwy

    Australian cattle dog nigdy nie traci czujności, w związku z czym szczeka przy najmniejszym hałasie.

   • 33%