Reklama

border collie z panią
© Santa Cruz County Animal Shelter - Facebook

Rasy psów średnich – poznaj popularne rasy średnich psów krótkowłosych i długowłosych

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Średnie rasy psów to najliczniejsza i zarazem najbardziej zróżnicowana grupa czworonogów, której nie sposób jednoznacznie scharakteryzować. Należą do  niej zarówno psy krótkowłose takie jak buldog angielski, czy pitbull, jak i długowłose, np. owczarek szkocki collie, czy cocker spaniel. Mogą być to psy bardzo energiczne, np. polski owczarek nizinny, czy beagle, jak i psy rodzinne, które cenią spokój i zacisze domowego ogniska, np. chow-chow.

 

Średnie psy to grupa bardzo zróżnicowana. Znajdziemy w niej psy o bardzo różnym temperamencie i upodobaniach.

Można powiedzieć, że niezależnie od tego, czy szukamy psa do bloku, czy psa do domu z ogrodem, psa dla rodziny z dziećmi czy psa dla osoby samotnej, w grupie psów średniej wielkości znajdzie się na pewno taka rasa, która spełni nasze oczekiwania. 

Zobacz video:

Średnie psy - jakie to rasy?

Wiele psów średniej wielkości należy do ras myśliwskich, stróżujących, zaprzęgowych czy pasterskich.

Są to tzw. psy pracujące, które jeszcze do niedawna hodowano głównie, aby pomagały człowiekowi w konkretnych pracach.  Dziś sprawdzają się przede wszystkim jako psy do towarzystwa, które z powodzeniem można trzymać w domu. 

Ile ruchu potrzeba psom średniej wielkości?

Zdecydowana większość piesków średniej wielkości dobrze czuje się w mieszkaniach, pod warunkiem, że mają zapewnioną odpowiednią dawkę codziennego ruchu i zabawy – czworonogom warto dać możliwość swobodnej eksploracji terenu i zachęcać do różnorodnych zabaw i ćwiczeń. Spacery to nie tylko okazja do załatwienia potrzeb, ale również możliwość spełnienia potrzeb fizycznych, zmysłowych i społecznych czworonoga.

Psy średnie, które uwielbiają ruch i potrzebują dynamicznego środowiska to przede wszystkim psy ras myśliwskich i stróżujących:

Mogą mieszkać w bloku, ale wymagają codziennych spacerów i wybiegania. Znacznie lepiej będą się czuły w domu z ogrodem. 

Psy średnie, które nie wymagają od właściciela bardzo dużej dawki ruchu, to m.in. buldog angielski, chow chow. 

Pomiędzy psami lekko leniwymi i tymi, które mają nadmiary energii, mamy też całą grupę psów ras średnich, które wymagają średniego poziomu aktywności – regularnych, ale nie forsownych spacerów i intensywnym, lecz krótkim wysiłkiem. Będą to między innymi takie rasy średnie jak: staffordshire bull terier, szpic wilczy, bulterier, shar pei, American pit bull terrier („amerykański pitbulterier”). 
 

Psy średniej wielkości – rasy krótkowłose

Pitbull©Shutterstock

Przy wyborze psa warto pamiętać też o tym, że nie zawsze krótka sierść oznacza minimum pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się na psa szorstkowłosego, konieczne będzie regularne usuwanie martwego podszerstka. Psy średnie szorstkowłose to np. niektóre wyżły i teriery. 

Do najpopularniejszych ras średnich psów krótkowłosych, które wybieramy do domu, należą:

Beagle

Beagle to aktywny i łagodny pies, który bardzo lubi towarzystwo człowieka więc dobrze sprawdzi się w roli przyjaciela rodziny. Niestety pozostawiony sam w domu może głośno szczekać i wyć, przez co uprzykrzy życie sąsiadom, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. 

Buldog angielski 

To niezależny i uparty, ale przy tym bardzo łagodny i oddany pies, który również uwielbia być w centrum zainteresowania swoich opiekunów. Buldog angielski potrzebuje dużej dawki czułości i uwagi

Shar pei

Shar pei to psi indywidualista o oryginalnym wyglądzie, który potrzebuje rzetelnego szkolenia i odpowiedzialnego opiekuna – w przeciwnym wypadku może przejawiać niepożądane cechy. Rasa idealnie sprawdza się w roli psów stróżujących.

Pitbull

Pitbull to rasa, która niegdyś ze względu na swoją odwagę, zaciętość i dużą odporność na ból była hodowana do walk. Zdarza się, że z tego względu psy klasyfikuje się jako niebezpieczne, co jednak nie jest cechą tej rasy. Wykazują bowiem dużo czułości i opiekuńczości wobec swojego stada, a efektem odpowiedniego wychowania jest ufność i przyjazne nastawienie do najbliższych. Należy jednak pamiętać, że jest to pies dla doświadczonych osób!

American staffordshire terrier

Amstaff jest inteligentnym, wesołym i towarzyskim psem. Jest łagodny w stosunku do wszystkich domowników. Należy do jednej z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku pitbulla, nieprawidłowe wychowanie amstaffa może doprowadzić do tego, że stanie się agresywny i trudny do opanowania.

Rasy psów średnich długowłosych

Chow-chow©Shutterstock

Średnie psy długowłose, które ujmują swoim wyglądem wszystkich domowników, wymagają nieco więcej pielęgnacji niż psy o krótkiej lub szorstkiej sierści. Przed adopcją czy zakupem psa trzeba mocno przeanalizować to, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację sierści, bo średni pies może jej wymagać całkiem sporo. A niektóre z nich – jak schapendoes czy terier tybetański wymagają naprawdę czasochłonnych zabiegów.

Najpopularniejszymi przedstawicielami ras średnich o długiej sierści, które świetnie zaadaptowały się do mieszkania z człowiekiem, to:

Cocker spaniel

Cocker-spaniel były niegdyś wykorzystywany do polowań, dziś świetnie sprawdza się w roli rodzinnego pupila, jako wesoły, uczuciowy i energiczny towarzysz. Cocker-spaniele są z natury samodzielne – cecha ta uczyniła z nich świetne psy myśliwskie. Czworonogi tej rasy bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, ale bywają uparte i niechętnie się podporządkowują – z tego względu wymagają pewnego siebie opiekuna lub odpowiedniego treningu.

Border collie

Border collie to pies pasterski ceniony za uczuciowość, lojalność i inteligencję. To rasa, która sprawdzi się, jeśli w domu są dzieci. Psy są wesołe i zawsze chętne do zabawy, a przy tym mają łagodny charakter i są bezgranicznie oddane swojemu opiekunowi.

Chow chow

Chow-chow jest bardzo nieufny wobec nieznajomych, dzięki czemu świetnie sprawdza się w roli psa stróżującego. Jednocześnie jest oddany, posłuszny, ale od czasu do czasu manifestuje swoją niezależność. Nie jest to pies dla niedoświadczonych opiekunów.

Owczarek australijski

Owczarek australijski to stosunkowo mało popularna rasa w Polscem, tymczasem to wspaniały czworonożny towarzysz. Jest czuły, skory do zabawy i inteligentny. To idealny kompan dla osób aktywnych Doskonale nadaje się do uprawiania psich sportów, ale dostosowuje się do różnych trybów życia, o ile zaspokoimy jego potrzeby fizyczne i psychiczne.

Jeśli chcesz poznać rasy psów małych - zajrzyj tutaj!

Psy średnie a otwartość na dzieci i inne zwierzęta

Osoby posiadające małe dzieci lub inne zwierzęta, powinny wziąć pod uwagę to, jak wybrana rasa będzie reagować na obecność innych domowników. Psy średnie rodzinne, które uwielbiają dzieci i będą żyły w zgodzie z innymi zwierzętami  to między innymi:

  • bearded collie,
  • owczarek szkocki,
  • polski owczarek nizinny,
  • sznaucer średni,
  • owczarek australijski. 

Bardzo popularny średni pies rasy beagle, świetny dla rodziny, nie jest polecany, jeśli dziecko jest poniżej 6 roku życia (podobnie cocker spaniel). Ryzykowny przy dzieciach będzie też w takiej sytuacji bulterier, bo wiele psów tej rasy świetnie się z nimi dogaduje, ale bywają też osobniki, które ciężko ułożyć w tym aspekcie. Shar pei to z kolei pies, który słucha się tylko jednego opiekuna i niechętnie akceptuje inne psy. 

Jak widać, rasy psów średnich to duża i wyjątkowo zróżnicowana grupa. Zalicza się do niej psy pasące, teriery, posokowce, psy gończe, molosy czy szpice. Każda z tych podgrup wyróżnia się innymi potrzebami ruchowymi, żywieniowymi czy emocjonalnymi. Z tego względu nie sposób wyodrębnić cech, które byłyby wspólne dla wszystkich psów ras średnich. Każdy, kto poszukuje idealnego pupila dla siebie, powinien dokładnie zapoznać się z charakterystyką wybranej rasy, a następnie poznać psy z danej hodowli, ponieważ nawet w obrębie jednej rasy czworonogi mogą znacznie się od siebie różnić.

Tu znajdziesz sprawdzone hodowle psów w Polsce
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?