Reklama

Rasy psów średnich – krótkowłosych i długowłosych

psy średniej wielkości © Santa Cruz County Animal Shelter - Facebook

Średnie rasy psów to najliczniejsza i zarazem najbardziej zróżnicowana grupa czworonogów, której nie sposób jednoznacznie scharakteryzować. Należą do  niej zarówno psy krótkowłose takie jak buldog angielski, czy pitbull, jak i długowłose, np. owczarek szkocki collie, czy cocker spaniel. Mogą być to psy bardzo energiczne, np. polski owczarek nizinny, czy beagle, jak i psy rodzinne, które cenią spokój i zacisze domowego ogniska, np. chow-chow.

 

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Rasy psów średnich – czy nadają się do domu?

Wiele psów średniej wielkości należy do ras myśliwskich, stróżujących, zaprzęgowych czy pasterskich. Są to tzw. psy pracujące, które jeszcze do niedawna hodowano głównie, aby pomagały człowiekowi w konkretnych pracach.  Dziś sprawdzają się przede wszystkim jako psy do towarzystwa, które z powodzeniem można trzymać w domu. 

Średnie psy to grupa bardzo zróżnicowana. Znajdziemy w niej psy o bardzo różnym temperamencie i upodobaniach. Można powiedzieć, że niezależnie od tego, czy szukamy psa do bloku, czy psa do domu z ogrodem, psa dla rodziny z dziećmi czy psa dla osoby samotnej, w grupie psów średniej wielkości znajdzie się na pewno taka rasa, która spełni nasze oczekiwania. 

Średnie psy – ile ruchu im potrzeba? 

Zdecydowana większość piesków średniej wielkości dobrze czuje się w mieszkaniach, pod warunkiem, że mają zapewnioną odpowiednią dawkę codziennego ruchu i zabawy – czworonogom warto dać możliwość swobodnej eksploracji terenu i zachęcać do różnorodnych zabaw i ćwiczeń. Spacery to nie tylko okazja do załatwienia potrzeb, ale również możliwość spełnienia potrzeb fizycznych, zmysłowych i społecznych czworonoga.

Psy średnie, które uwielbiają ruch i potrzebują dynamicznego środowiska to przede wszystkim psy ras myśliwskich i stróżujących:

Mogą mieszkać w bloku, ale wymagają codziennych spacerów i wybiegania. Znacznie lepiej będą się czuły w domu z ogrodem. 

Psy średnie, które nie wymagają od właściciela bardzo dużej dawki ruchu, to m.in. buldog angielski, chow chow. 

Pomiędzy psami lekko leniwymi i tymi, które mają nadmiary energii, mamy też całą grupę psów ras średnich, które wymagają średniego poziomu aktywności – regularnych, ale nie forsownych spacerów i intensywnym, lecz krótkim wysiłkiem. Będą to między innymi takie rasy średnie jak: staffordshire bull terier, szpic wilczy, bulterier, shar pei, American pit bull terrier („amerykański pitbulterier”). 
 

Psy średniej wielkości – rasy krótkowłose

Pitbull©Shutterstock

Do najpopularniejszych ras średnich psów krótkowłosych, które wybieramy do domu, należą:

  • Beagle – aktywny i łagodny pies, który bardzo lubi towarzystwo człowieka więc dobrze sprawdzi się w roli przyjaciela rodziny. Niestety pozostawiony sam w domu może głośno szczekać i wyć, przez co uprzykrzy życie sąsiadom, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku;
  • Buldog angielski – niezależny i uparty, ale przy tym bardzo łagodny i oddany pies, który również uwielbia być w centrum zainteresowania swoich opiekunów;
  • Shar pei – czyli psi indywidualista o oryginalnym wyglądzie, który potrzebuje rzetelnego szkolenia i odpowiedzialnego opiekuna – w przeciwnym wypadku może przejawiać niepożądane cechy. Rasa idealnie sprawdza się w roli psów stróżujących;
  • Pitbull – rasa, która niegdyś ze względu na swoją odwagę, zaciętość i dużą odporność na ból była hodowana do walk. Zdarza się, że z tego względu psy klasyfikuje się jako niebezpieczne, co jednak nie jest cechą tej rasy. Wykazują bowiem dużo czułości i opiekuńczości wobec swojego stada, a efektem odpowiedniego wychowania jest ufność i przyjazne nastawienie do najbliższych.

Przy wyborze psa warto pamiętać też o tym, że nie zawsze krótka sierść oznacza minimum pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się na psa szorstkowłosego, konieczne będzie regularne usuwanie martwego podszerstka. Psy średnie szorstkowłose to np. niektóre wyżły i teriery. 

Rasy psów średnich długowłosych

Chow-chow©Shutterstock

Średnie psy długowłose, które ujmują swoim wyglądem wszystkich domowników, wymagają nieco więcej pielęgnacji niż psy o krótkiej lub szorstkiej sierści. Przed adopcją czy zakupem psa trzeba mocno przeanalizować to, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację sierści, bo średni pies może jej wymagać całkiem sporo. A niektóre z nich – jak schapendoes czy terier tybetański wymagają naprawdę czasochłonnych zabiegów.

Najpopularniejszymi przedstawicielami ras średnich o długiej sierści, które świetnie zaadaptowały się do mieszkania z człowiekiem, to:

  • Cocker-spaniel – niegdyś wykorzystywany do polowań, dziś świetnie sprawdza się w roli rodzinnego pupila, jako wesoły, uczuciowy i energiczny towarzysz. Cocker-spaniele są z natury samodzielne – cecha ta uczyniła z nich świetne psy myśliwskie. Czworonogi tej rasy bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, ale bywają uparte i niechętnie się podporządkowują – z tego względu wymagają pewnego siebie opiekuna lub odpowiedniego treningu.
  • Border collie – pies pasterski ceniony za uczuciowość, lojalność i inteligencję. To rasa, która sprawdzi się, jeśli w domu są dzieci. Psy są wesołe i zawsze chętne do zabawy, a przy tym mają łagodny charakter i są bezgranicznie oddane swojemu opiekunowi;
  • Chow-chow – jest bardzo nieufny wobec nieznajomych, dzięki czemu świetnie sprawdza się w roli psa stróżującego. Jednocześnie jest oddany, posłuszny, ale od czasu do czasu manifestuje swoją niezależność;
  • Owczarek szkocki collie – to również rasa, która bardzo przywiązuje się do właściciela i jest posłuszna. Z natury psy te są nieufne w stosunku do nieznajomych.
Jeśli chcesz poznać rasy psów małych - zajrzyj tutaj!

Psy średnie a otwartość na dzieci i inne zwierzęta

©Shutterstock

Osoby posiadające małe dzieci lub inne zwierzęta, powinny wziąć pod uwagę to, jak wybrana rasa będzie reagować na obecność innych domowników. Psy średnie rodzinne, które uwielbiają dzieci i będą żyły w zgodzie z innymi zwierzętami  to między innymi: bearded collie, owczarek szkocki, polski owczarek nizinny, sznaucer średni, owczarek australijski. 

Bardzo popularny średni pies rasy beagle, świetny dla rodziny, nie jest polecany, jeśli dziecko jest poniżej 6 roku życia (podobnie cocker spaniel). Ryzykowny przy dzieciach będzie też w takiej sytuacji bulterier, bo wiele psów tej rasy świetnie się z nimi dogaduje, ale bywają też osobniki, które ciężko ułożyć w tym aspekcie. Shar pei to z kolei pies, który słucha się tylko jednego opiekuna i niechętnie akceptuje inne psy. 

Jak widać, rasy psów średnich to duża i wyjątkowo zróżnicowana grupa. Zalicza się do niej psy pasące, teriery, posokowce, psy gończe, molosy czy szpice. Każda z tych podgrup wyróżnia się innymi potrzebami ruchowymi, żywieniowymi czy emocjonalnymi. Z tego względu nie sposób wyodrębnić cech, które byłyby wspólne dla wszystkich psów ras średnich. Każdy, kto poszukuje idealnego pupila dla siebie, powinien dokładnie zapoznać się z charakterystyką wybranej rasy, a następnie poznać psy z danej hodowli, ponieważ nawet w obrębie jednej rasy czworonogi mogą znacznie się od siebie różnić.

Tu znajdziesz sprawdzone hodowle psów w Polsce
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz