Basenji

Inne nazwy: terier kongijski, pies kongijski, pies Cheopsa

Basenji
Basenji © Shutterstock
 

Basenji to niewielki czworonóg należący do pierwotnych ras psów. Instynkt łowiecki jest u niego bardzo rozwinięty. Zdarza mu się podążać za tropem, nie zwracając uwagi na przywoływanie jego pana. Nie można go określić mianem łagodnego, ale jest wyjątkowo wrażliwy. To pies o "twardej" głowie, ale i wielkim sercu.

Najważniejsze informacje o Basenji

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pojawiają się już w przekazach sprzed 5000 lat. Do Europy przybyły w 1934 r. Plemiona afrykańskie wykorzystywały je w lasach w charakterze przewodników. Niektórzy badacze utrzymują, że basenji jest przodkiem terierów. FCI ostatecznie uznała tę rasę w 1964 r. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 6 : psy ras pierwotnych

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 38 i 42 cm

  Pies : pomiędzy 41 i 45 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 9 i 10 kg

  Pies : pomiędzy 10 i 12 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Basenji jest niewielkim psem, o mezomorficznej, harmonijnej sylwetce i mezocefalicznej, proporcjonalnej czaszce. Tułów jest mocny, o delikatnie zaznaczonej muskulaturze. Głowa basenji jest średniej wielkości, niezbyt szeroka i dobrze wyprofilowana. Gdy jego uszy są wyprostowane, na czole tworzą się zmarszczki nadające mu charakterystycznego wyrazu zdumienia. Wysoko osadzony ogon tworzy pojedynczy lub podwójny pierścień.

  Ciekawostki

  Rasa ta w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało popularna. Z kolei na terytorium Wielkiej Brytanii psy basenji są bardzo cenione, głównie jako wspaniałe psy do towarzystwa.

  Basenji - charakter

  • 66%

   Czuły

   Choć należy do psów pierwotnych, które zasadniczo są bardziej niezależne od innych ras, terier kongijski, jak bywa również nazywany, jest dość uczuciowy i przywiązuje się zazwyczaj do jednej wybranej osoby – jest tzw. „psem jednego pana”.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Pies kongijski jest bardzo aktywny i lubi się bawić. Zabawy z tak inteligentnym i żywiołowym psem są dużą przyjemnością, należy jednak unikać gier opartych o aportowanie. Wzmacniają one jego instynkt łowiecki (już i tak bardzo rozwinięty u tego psa), który u zarania rasy był wykorzystywany głównie na polowaniach. 

  • 66%

   Spokojny

   Jeśli w ciągu dnia nie zapewnimy naszemu basenji odpowiedniej dawki ruchu i właściwej stymulacji umysłowej, w domu nie da nam spokoju. Wprost przeciwnie, może natrętnie domagać się naszej uwagi, pokazując, jak bardzo jest znudzony.

  • 66%

   Inteligentny

   Basenji, jak każdy wszechstronny pies pracujący, jest bardzo mądry. Niestety często jego właściciel chce w nim widzieć jedynie doskonałego psa do towarzystwa, stara się więc temperować jego żywiołowość i nie pozwala, by ten dał dowód wrodzonej inteligencji.

  • 100%

   Łowca

   Terier kongijski to pies myśliwski, który przez długi czas był wykorzystywany do tropienia śladów, wystawiania zwierzyny oraz sygnalizowania bliskości drapieżników.

   Dziś bierze jeszcze udział w polowaniach na mniejsze zwierzęta w Afryce i z tego względu, choć w Europie nie wykorzystuje się tak często jego zdolności łowieckich, pies tej rasy pierwotnej zdołał zachować wrodzone instynkty w niezmienionej postaci.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Basenji jest zawsze czujny i okazuje dużą nieufność wobec nieznajomych, których trzyma na dystans. Potrzebuje czasu, by obdarzyć ich zaufaniem, ale nawet później jeden niewłaściwy gest z ich strony może sprawić, że pies ponownie zacznie się ich wystrzegać.

  • 100%

   Niezależny

   Basenji jest psem bardzo niezależnym, który jednak często przywiązuje się do jednej osoby ze swojej rodziny. Z jednej strony potrzebuje uwagi ze strony swojego pana, z drugiej lubi trzymać się na uboczu. 

   basenji
   ©Shutterstock

    

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Choć basenji jest bardzo niezależny, to pies, który nie lubi pozostawać sam w domu, szczególnie źle znosi zamknięcie w niewielkim pomieszczeniu. Nie powinno się więc go izolować ani w małym pokoju, ani w klatce w schronisku.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Nie jest łatwo skłonić do współpracy teriera kongijskiego, który czasem nie rozumie, dlaczego posłuszeństwo miałoby mu się opłacać. Często jest uznawany za najtrudniejszego ucznia wśród psów. Jeśli uzna, że dawane mu instrukcje nie mają żadnego sensu i są niespójne, będzie nieposłuszny.

    Aby osiągnąć pożądane wyniki szkolenia psa, należy okazać mu cierpliwość i prezentować pewną siebie postawę. Niestety nawet wówczas basenji nie stanie się pieskiem cyrkowym wykonującym polecenia na jedno skinienie palca tylko po to, by przypodobać się panu i zasłużyć na smakołyk.

    Będzie z nim współpracował tylko wówczas, gdy zadba on o odpowiednią relację ze swoim pupilem, opartą na zrozumieniu i akceptacji potrzeb.

   • 33%

    Szczekliwy

    Basenji to pies, który nie szczeka, ale nie oznacza to, że jest niemy. Psy tej razy śpiewają, wydając bardzo przenikliwe dźwięki, które mogą przypominać tyrolskie jodłowanie.

   • 100%