Reklama

Jestes alergikiem? Poznaj 5 ras antyalergicznych

alergia na psa advice
© Shutterstock

Kiedyś osoby cierpiące na alergię na sierść nie mogły sobie pozwolić na posiadanie czworonoga. Dziś wybór wśród ras psów, które nie uczulają, jest całkiem spory. Psy „antyalergiczne” to przede wszystkim rasy psów z naturalnym włosiem, ale nie tylko. Sprawdź, jakie psy dla alergików cieszą się największą popularnością i zadecyduj, który z nich stanie się Twoim czworonożnym przyjacielem! 

Przez Katarzyna Udalska

aktualizacja dnia 24.09.2020, 11:48

Pies dla alergika

Powszechnie uznaje się, że najsilniejszym alergenem odzwierzęcym w naszych domach jest sierść psa. W rzeczywistości jednak to nie sierść uczula, a złuszczony naskórek oraz obecna w ślinie albumina.

Mimo to Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne jest zdania, iż istnieją tak zwane rasy hipoalergiczne – nie oznacza to, że nie mogą uczulić w ogóle, ale na pewno mają mniejszy potencjał alergizujący. Rasy psów dla alergików to m.in.: pudel, bichon frise, shih tzu czy basenji. 

Irlandzki spaniel dowodny

Irlandzki spaniel dowodny to największy pies z rodziny spanieli. Jego cechami charakterystycznymi są: ciemnobrązowe umaszczenie oraz gęsta, kręcona sierść na całym ciele, poza krótkowłosym pyskiem i ogonem. Dorosły pies tej rasy osiąga wagę 25-30 kg, a suczka 20-26 kg. 

Duże psy dla alergików stanowią zdecydowanie mniej liczne grono niż małe niealergiczne psy, ale irlandzki spaniel dowodny z pewnością zachwyci każdego miłośnika większych czworonogów. Pies ten jest idealny zarówno do tropienia zwierzyny, stróżowania, jak i radosnych zabaw czy długich pieszych wędrówek. Łagodność, delikatność i wesołe, żywe usposobienie powodują, że irlandzkie spaniele dowodne to idealne psy dla dzieci z alergią. 

Bichon frise

bichon frise
©Shutterstocl

 

To niemal pewne, że wszędzie tam, gdzie zapytasz o psy dla alergików, padnie nazwa tej rasy. Bichon frise to mały, bardzo wesoły piesek do towarzystwa, który zachwyca wyglądem, usposobieniem i oddaniem. Dorosły pies osiąga wagę od 4,5 do 7 kg.

Niewielkich rozmiarów pies o białym umaszczeniu, z wełenką zamiast tradycyjnej sierści, z oczkami i nosem czarnymi jak węgiel, do złudzenia przypomina pluszową maskotkę. Długie, białe loczki, przypominające w dotyku watę cukrową, wymagają jednak starannej pielęgnacji: częstego czesania i regularnych wizyt u fryzjera.

Bichon frise to pies, który potrzebuje obecności człowieka: bardzo lubi się przytulać i gdyby mógł, nie odstępowałby swoich opiekunów na krok. Uwielbia się bawić i ma w sobie dużo energii, będzie więc odpowiednim kompanem dla dzieci. W stosunku do obcych jest łagodny. Jeśli nie zaniedbasz socjalizacji, Twoich gości będzie witać z radością. 

Pudel

pudel rasa dla alergika
©Shutterstock

Pudel jest rasą występującą w kilku wielkościach – psy różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale usposobieniem. Najmniejszy jest pudel toy, który – zgodnie z nazwą – przypomina zabawkę. Niewielkich rozmiarów psem jest także pudel miniaturowy.

Obie odmiany są wesołe, energiczne, ale jednocześnie… dość hałaśliwe. Spokojniejszymi psami są pudle średnie i duże. Wszystkie pudle to odpowiednie psy dla alergików. Ich specyficzny, wełnisty włos jest bardzo obfity, miękki i wykazuje tendencję do skręcania się. Ogromną zaletą szaty pudli jest to, że psy nie linieją. Niestety pudle wymagają szczególnej troski o szatę i regularnej jej pielęgnacji. Co kilka dni konieczne jest szczotkowanie, a raz na 2-3 miesiące należy psa obciąć. 

Pudel to pies, z którym powinien sobie poradzić nawet początkujący opiekun czworonoga. Najłatwiej wychowuje się pudla dużego, który odznacza się ponadprzeciętnym posłuszeństwem i wykazuje łatwość w nabywaniu nowych umiejętności. Pudle mniejszych rozmiarów również są zwykle bezproblemowe, chętne do współpracy, miłe i towarzyskie. Należy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i okazać zainteresowanie, a odwdzięczą się przywiązaniem i wniosą do domu pozytywną energię.

Shih tzu

shih tzu pies dla alergika
Podpis©Shutterstock

Shih tzu to pies rasy chińskiej. Jest czworonogiem niewielkich rozmiarów (waży od 4 do 8 kg i osiąga do 30 cm w kłębie), o pięknym, długim włosie. Występuje w rozmaitym umaszczeniu, zarówno jednolitym, jak i łaciatym.

Shih tzu to doskonały pies dla alergika, jednak musisz mieć świadomość, że pielęgnacja jego włosia jest pracochłonna, a zabiegi kosmetyczne należy przeprowadzać regularnie, jeśli chcesz zachować piękny wygląd pupila. Jeśli nie planujesz wystawiać psa i nie zależy Ci na piesku z efektowną, długą szatą, możesz go krótko ostrzyc. 

Mały i urodziwy pies będzie idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi, a także dla osób, które sporo czasu spędzają poza domem – shih tzu ma naturę śpiocha, więc czas nieobecności opiekunów powinien wykorzystać na drzemkę, a nie na niszczenie mieszkania. Nie oznacza to jednak, że pies nie potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem, zabawy i bliskości. Ten radosny, spokojny pies pozostanie w dobrej kondycji psychicznej tylko wtedy, jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę czułości i zainteresowania. Shih tzu jest psem oddanym, wiernym i lubiącym przytulanie, ale przypomina trochę kota: sam decyduje, kiedy jest najlepsza pora na odrobinę czułości. 

Psy rasy shih tzu są przyjaźnie nastawione do ludzi, pogodne i zrównoważone. Lubią się bawić, więc będą dobrym towarzystwem dla dzieci, pod warunkiem, że nauczysz pociechy delikatności wobec czworonoga. Shih tzu nie wywołuje konfliktów, potrafi żyć w zgodzie pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Nie musisz wyprowadzać go na bardzo długie spacery, ale koniecznie zapewnij mu ruch i daj możliwość spożytkowania energii. 

Basenji

basenji
©Shutterstock

Psy dla alergików nie zawsze mają nietypową sierść lub włosy. Basenji to piękny i wyjątkowy pies o typowej krótkiej sierści. Tym, co wyróżnia rasę spośród innych psów i co sprawia, że basenji to świetna rasa psa dla alergika, jest niezwykła dbałość czworonoga o higienę.

Pies tej rasy będzie codziennie wylizywać sobie sierść i myć się przy użyciu łap – dokładnie tak, jak robią to koty. Natura basenji w ogóle w znacznej mierze przypomina kocie usposobienie. Psy tej rasy są indywidualistami – do tego bardzo inteligentnymi i upartymi. Jednocześnie są to psy niezwykle ciekawe świata, żywiołowe i pełne energii. 

Bardzo przywiązują się do opiekunów, nie znoszą zamknięcia i uwielbiają być w centrum zainteresowania. Przy ich wychowywaniu i szkoleniu trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. Ze względu na fakt, że basenji bywa uparty, samodzielny i niezależny, raczej nie jest polecany jako pierwszy pies. Z pewnością nie powinien być wybierany na członka rodziny przez osoby, które dużo czasu spędzają poza domem, bo potrzebuje dużo uwagi ze strony opiekunów, a pozostawiony sam sobie, może z nudy i frustracji dokonać wielu zniszczeń w mieszkaniu.

Basenji jest psem średniej wielkości, dorosły samiec osiąga wielkość ok. 43 cm, suka – 40 cm. Długie nogi, gładka, krótka sierść i specyficzny sposób poruszania się sprawiają, że psy tej rasy prezentują się niezwykle elegancko. Basenji występują w różnym umaszczeniu, typowe połączenie barw: czarnej, białej i rudej, pojawia się w kilku konfiguracjach. Charakterystyczną cechą basenji są sterczące, spiczaste uszy, a także skośnie osadzone, ciemne oczy w kształcie migdałów.