Reklama

alergia na psa
© Shutterstock/Pixel-Shot

Zastanawiasz się, czy istnieją rasy psów, które nie uczulają? Poznaj 6 ras psów dla alergików

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Kiedyś osoby cierpiące na alergię na psa nie mogły sobie pozwolić na posiadanie czworonoga. Dziś wybór wśród ras psów, które nie uczulają, jest całkiem spory. Psy „antyalergiczne” to przede wszystkim rasy psów z włosem lub takie, które bardzo niewiele linieją. Sprawdź, jakie psy dla alergików cieszą się największą popularnością i zadecyduj, który z nich stanie się Twoim czworonożnym przyjacielem! 

Mimo że nie istnieją psy "antyalergiczne", są rasy, które oddają mniej alergenów do otoczenia, bo mniej linieją. Są to np. tzw. psy z włosami, czyli psy z włosem okrywowym, bez podszerstka. Rasy psów dla alergików to m.in.: pudel, bichon frise, shih tzu czy basenji. 

Na drugim biegunie znajdują się grupy psów, które alergizują silniej niż inne.

Zobacz video:

Są to psy, które obficie linieją (np. labrador czy husky) lub się ślinią (np. boksery, czy dogi de Bordeaux). 

Na czym polega alergia na psy?

Powszechnie uznaje się, że najsilniejszym alergenem odzwierzęcym w naszych domach jest sierść psa. W rzeczywistości jednak to nie sierść uczula, a na obecne w  złuszczonym martwym naskórku białko, najczęściej białko can F1.  Białka te występują przede wszystkim w naskórku, ale także w wydzielinie gruczołów potowych i łojowych oraz w psiej ślinie. 

To one osiadają na sierści psów, która staje się nośnikiem alergenu. Dotyk, a nawet kontakt z powierzchnią, gdzie przebywał pies może wywołać reakcję alergiczną.

Najpopularniejsze rasy psów dla alergików

Wśród popularnych ras, które uczulają mniej, znajdują się zarówno niewielkie czworonogi, takie jak maltańczyk czy bichon frise, ale także średnie i duże rasy takie jak samojed, lhasa apso czy czarny terier rosyjski. 

Bichon frise

©Shutterstock

To niemal pewne, że wszędzie tam, gdzie zapytasz o psy dla alergików, padnie nazwa tej rasy. Bichon frise to mały, bardzo wesoły piesek do towarzystwa, który zachwyca wyglądem, usposobieniem i oddaniem. Dorosły pies osiąga wagę od 4,5 do 7 kg.

Niewielkich rozmiarów pies o białym umaszczeniu, z wełenką zamiast tradycyjnej sierści, z oczkami i nosem czarnymi jak węgiel, do złudzenia przypomina pluszową maskotkę. Długie, białe loczki, przypominające w dotyku watę cukrową, wymagają jednak starannej pielęgnacji: częstego czesania i regularnych wizyt u fryzjera.

Bichon frise to pies, który potrzebuje obecności człowieka: bardzo lubi się przytulać i gdyby mógł, nie odstępowałby swoich opiekunów na krok. Uwielbia się bawić i ma w sobie dużo energii, będzie więc odpowiednim kompanem dla dzieci. W stosunku do obcych jest łagodny. Jeśli nie zaniedbasz socjalizacji, Twoich gości będzie witać z radością. 

Maltańczyk

©Shutterstock

Delikatny i wrażliwy maltańczyk to pies o niewielkich gabarytach, ale o wielkim charakterze. Jego czysto biała, długa, jedwabista sierść sprawia, że wygląda naprawdę elegancko. U maltańczyków wystawowych ceni się długą sierść, zaś psy, które nie będą wystawiane, można regularnie strzyc, co znacznie ułatwia ich codzienną pielęgnację.

Choć maltańczyk jest małym psem o uroczym, przypominającym maskotkę wyglądzie, nie należy zaniedbywać jego szkolenia. Zazwyczaj nie sprawia ono trudności, wręcz przeciwnie – prawdziwą przyjemnością jest praca z tak łagodnym, mądrym i chętnym do zabawy psem!

Pudel

©Shutterstock

Pudel jest rasą występującą w kilku wielkościach – psy różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale usposobieniem. Najmniejszy jest pudel toy, który – zgodnie z nazwą – przypomina zabawkę. Niewielkich rozmiarów psem jest także pudel miniaturowy.

Obie odmiany są wesołe, energiczne, ale jednocześnie… dość hałaśliwe. Spokojniejszymi psami są pudle średnie i duże. Wszystkie pudle to odpowiednie psy dla alergików. Ich specyficzny, wełnisty włos jest bardzo obfity, miękki i wykazuje tendencję do skręcania się. Ogromną zaletą szaty pudli jest to, że psy nie linieją. Niestety pudle wymagają szczególnej troski o szatę i regularnej jej pielęgnacji. Co kilka dni konieczne jest szczotkowanie, a raz na 2-3 miesiące należy psa obciąć. 

Pudel to pies, z którym powinien sobie poradzić nawet początkujący opiekun czworonoga. Najłatwiej wychowuje się pudla dużego, który odznacza się ponadprzeciętnym posłuszeństwem i wykazuje łatwość w nabywaniu nowych umiejętności. Pudle mniejszych rozmiarów również są zwykle bezproblemowe, chętne do współpracy, miłe i towarzyskie. Należy im zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i okazać zainteresowanie, a odwdzięczą się przywiązaniem i wniosą do domu pozytywną energię.

Shih tzu

©Shutterstock

Shih tzu to pies rasy chińskiej. Jest czworonogiem niewielkich rozmiarów (waży od 4 do 8 kg i osiąga do 30 cm w kłębie), o pięknym, długim włosie. Występuje w rozmaitym umaszczeniu, zarówno jednolitym, jak i łaciatym.

Shih tzu to doskonały pies dla alergika, jednak musisz mieć świadomość, że pielęgnacja jego włosia jest pracochłonna, a zabiegi kosmetyczne należy przeprowadzać regularnie, jeśli chcesz zachować piękny wygląd pupila. Jeśli nie planujesz wystawiać psa i nie zależy Ci na piesku z efektowną, długą szatą, możesz go krótko ostrzyc. 

Mały i urodziwy pies będzie idealnym towarzyszem dla rodzin z dziećmi, a także dla osób, które sporo czasu spędzają poza domem – shih tzu ma naturę śpiocha, więc czas nieobecności opiekunów powinien wykorzystać na drzemkę, a nie na niszczenie mieszkania. Nie oznacza to jednak, że pies nie potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem, zabawy i bliskości.

Ten radosny, spokojny pies pozostanie w dobrej kondycji psychicznej tylko wtedy, jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę czułości i zainteresowania. Shih tzu jest psem oddanym, wiernym i lubiącym przytulanie, ale przypomina trochę kota: sam decyduje, kiedy jest najlepsza pora na odrobinę czułości. 

Psy rasy shih tzu są przyjaźnie nastawione do ludzi, pogodne i zrównoważone. Lubią się bawić, więc będą dobrym towarzystwem dla dzieci, pod warunkiem, że nauczysz pociechy delikatności wobec czworonoga. Shih tzu nie wywołuje konfliktów, potrafi żyć w zgodzie pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Nie musisz wyprowadzać go na bardzo długie spacery, ale koniecznie zapewnij mu ruch i daj możliwość spożytkowania energii. 

Basenji

©Shutterstock

Psy dla alergików nie zawsze mają nietypową sierść lub włosy. Basenji to piękny i wyjątkowy pies o typowej krótkiej sierści. Tym, co wyróżnia rasę spośród innych psów i co sprawia, że basenji to świetna rasa psa dla alergika, jest niezwykła dbałość czworonoga o higienę.

Pies tej rasy będzie codziennie wylizywać sobie sierść i myć się przy użyciu łap – dokładnie tak, jak robią to koty. Natura basenji w ogóle w znacznej mierze przypomina kocie usposobienie. Psy tej rasy są indywidualistami – do tego bardzo inteligentnymi i upartymi. Jednocześnie są to psy niezwykle ciekawe świata, żywiołowe i pełne energii. 

Bardzo przywiązują się do opiekunów, nie znoszą zamknięcia i uwielbiają być w centrum zainteresowania. Przy ich wychowywaniu i szkoleniu trzeba być cierpliwym i konsekwentnym. Ze względu na fakt, że basenji bywa uparty, samodzielny i niezależny, raczej nie jest polecany jako pierwszy pies. Z pewnością nie powinien być wybierany na członka rodziny przez osoby, które dużo czasu spędzają poza domem, bo potrzebuje dużo uwagi ze strony opiekunów, a pozostawiony sam sobie, może z nudy i frustracji dokonać wielu zniszczeń w mieszkaniu.

Basenji jest psem średniej wielkości, dorosły samiec osiąga wielkość ok. 43 cm, suka – 40 cm. Długie nogi, gładka, krótka sierść i specyficzny sposób poruszania się sprawiają, że psy tej rasy prezentują się niezwykle elegancko. Basenji występują w różnym umaszczeniu, typowe połączenie barw: czarnej, białej i rudej, pojawia się w kilku konfiguracjach. Charakterystyczną cechą basenji są sterczące, spiczaste uszy, a także skośnie osadzone, ciemne oczy w kształcie migdałów. 

Irlandzki spaniel dowodny

©Shutterstock

Irlandzki spaniel dowodny to największy pies z rodziny spanieli. Jego cechami charakterystycznymi są: ciemnobrązowe umaszczenie oraz gęsta, kręcona sierść na całym ciele, poza krótkowłosym pyskiem i ogonem. Dorosły pies tej rasy osiąga wagę 25-30 kg, a suczka 20-26 kg. 

Duże psy dla alergików stanowią zdecydowanie mniej liczne grono niż małe niealergiczne psy, ale irlandzki spaniel dowodny z pewnością zachwyci każdego miłośnika większych czworonogów. Pies ten jest idealny zarówno do tropienia zwierzyny, stróżowania, jak i radosnych zabaw czy długich pieszych wędrówek. Łagodność, delikatność i wesołe, żywe usposobienie powodują, że irlandzkie spaniele dowodne to idealne psy dla dzieci z alergią. 

Inne rasy psów, które uczulają najmniej

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?