Pinczer małpi
Inne nazwy: Affenpinczer

Pinczer małpi jest nieustraszonym, wytrzymałym i niezwykle wiernym psem. To idealny towarzysz dla osób, które są w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i szkolenie oparte na metodach pozytywnych. Uważajmy jednak na kontakty z dziećmi, bo affenpinczer nie znosi gwałtownego zachowania.
Najważniejsze informacje o Pinczer małpi
Pochodzenie i historia
Portrety psów tej rasy pojawiają się na niemieckich obrazach z XVI wieku. W tym czasie pinczer małpi wykorzystywany był jako pies do towarzystwa i do polowania na szczury. Pierwszy szkic wzorca pochodzi z 1908 roku, natomiast pierwszy oficjalny wzorzec z 1913 roku. FCI oficjalnie uznała rasę w 1955 roku.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
Sekcja
Sekcja 1 : pinczery i sznaucery
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 25 i 30 cm
Pies : pomiędzy 25 i 30 cm
Waga
Suka : pomiędzy 4 i 6 kg
Pies : pomiędzy 4 i 6 kg
Maść
Sierść ma kolor czarny.
Rodzaj szaty
Sierść jest długa. Szata jest twarda i gęsta.
Kolor oczu
Oczy pinczera małpiego są ciemne.
Opis
Pinczer małpi to mały, mocno zbudowany pies. Głowa jest okrągła, mocno wysklepiona, z wyraźnym czołem. Kufa jest krótka. Nos i wargi czarne. Widoczny przodozgryz. Uszy są wysoko osadzone, mają kształt odwróconej litery V. Mogą być też stojące, małe i symetryczne. Oczy są okrągłe i wypukłe. Ogon wysoko osadzony. Pies ma charakterystyczną głowę z krzaczastymi brwiami, gęstą brodą i wąsami. Od małpiego wyglądu pyska wzięła się nazwa rasy.
Ciekawostki
Mimo że nazwa rasy pochodzi od wyglądu pyska, pies przypomina małpę również swoim zachowaniem. Na przykład często używa przednich kończyn, by złapać szczura czy zabawkę