Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy
Sznaucer miniaturowy

 Sznaucer miniaturowy to najmniejszy przedstawiciel sznaucerów. Choć charakterem przypomina pozostałe odmiany (sznaucera olbrzyma i średniego), ma bardzo dużo cech typowych dla psów ras małych. Jest niezwykle bystry i energiczny, a także odważny i – pomimo niewielkiego wzrostu – bardzo wytrzymały. Obecnie pełni rolę psa do  towarzystwa, choć zdecydowanie nie jest typowym kanapowcem.

Podstawowe informacje na temat sznaucera miniaturowego

Długość życia :

7

20

12

15

Charakter :

Lubiący zabawę

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Sznaucer miniaturowy został stworzony z krzyżówki sznaucera średniego z pinczerem małpim. Prawdopodobnie ma także domieszkę pudla. Rasa powstała pod koniec XIX wieku i początkowo nosiła nazwę szorstkowłosego pinczera miniaturowego.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 2 - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja

Sekcja 1 : pinczery i sznaucery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 30 i 35 cm

  Pies : pomiędzy 30 i 35 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 8 kg

  Pies : pomiędzy 4 i 8 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Sznaucer miniaturowy jest niewielkich rozmiarów psem. Jego waga wedle wzorca nie powinna przekraczać 8 kg. Ma on kwadratową, mocną, krępą sylwetkę i elegancki wygląd. Głowa jest proporcjonalna, z zawsze czarną truflą nosową, niewielkimi oczami o żywym wyrazie i owalnym kształcie oraz z uszami w kształcie litery V.

  Ciekawostki

  Odmiana miniaturowa sznaucera jest obecnie znacznie bardziej popularna niż olbrzymia i średnia.

  Odmiany

  Sznaucer średni

  Sznaucer olbrzym

  Sznaucer miniaturowy - charakter

  • 66%

   Czuły

   Sznaucer miniaturowy jest czułym psem, który uwielbia towarzystwo swojego opiekuna. Oczywiście, jak każdy pies, czasem potrzebuje chwili dla siebie, ale zdecydowanie ceni sobie bliskość ukochanego człowieka.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Sznaucer miniaturowy jest bardzo wesołym i aktywnym psem. Jeśli zaproponowana mu zabawa będzie dla niego interesująca, z pewnością odda się jej z największym zaangażowaniem.

  • 66%

   Spokojny

   Najmniejszy ze sznaucerów z pewnością nie jest najspokojniejszym z nich. Lubi być w ruchu i w centrum uwagi. Zdarzają się osobniki dość pobudliwe. Jeżeli zostanie odpowiednio wychowany przez zrównoważonego i konsekwentnego przewodnika, będzie potrafił zachowywać się stosunkowo spokojne, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie należy jednak spodziewać się, że długie godziny będzie leniwie wylegiwał się na kanapie.

  • 66%

   Inteligentny

   Tak jak pozostałe sznaucery, ten miniaturowy także jest bardzo rezolutnym stworzeniem. Szybko i chętnie się uczy, jeśli tylko zasady szkolenia będą jasne i przejrzyste, a ćwiczenia dostosowane do jego możliwości.

  • 33%

   Łowca

   Sznaucer miniaturowy pierwotnie był wykorzystywany jako szczurołap. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że instynkt da o sobie znać i będzie polował na mniejsze stworzenia. Nie jest to natomiast myśliwy, którego można wykorzystać na faktycznym polowaniu.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Sznaucer miniaturowy jest co do zasady nieufny wobec obcych, których trzyma na dystans, dopóki się do nich nie przekona. Nie jest natomiast strachliwy.

  • Niezależny

   Najmniejszy ze sznaucerów to pies, który bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i potrzebuje jego wsparcia. Ma swoją osobowość i nieco zadziorny temperament, ale nie należy do psów wybitnie niezależnych.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Pies ten, z racji tego, że ceni sobie towarzystwo człowieka, nie najlepiej znosi samotność – szczególnie, gdy okresy nieobecności właściciela są długie. Jeśli jednak zostanie do tego odpowiednio przygotowany, może zostawać sam w domu bez szkody na psychice i… czynienia szkód materialnych.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Sznaucer miniaturowy to bystry uczeń, który zechce współpracować z człowiekiem, jeśli ten będzie miał do niego odpowiednie podejście, wykaże się cierpliwością i konsekwencją.

   • 33%

    Szczekliwy

    Sznaucer miniaturowy jest najbardziej hałaśliwym ze wszystkich sznaucerów, co nie oznacza, że szczeka bez przerwy i bez powodu. Dobrze wychowany, nie powinien sprawiać w tym zakresie problemów.

   • 66%