Reklama

trymowanie psa
© Shutterstock

Trymowanie psa - na czym polega i które rasy należy trymować?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Trymowanie psa to zabieg całkowicie bezbolesny, polegający na usunięciu martwych włosów wraz z cebulką ze skóry psa w celu zrobienia miejsca nowym włosom. Można z powodzeniem wykonywać go w domu na własną rękę, ale potrzebne są do tego odpowiednie umiejętności, żeby nie sprawić psu bólu i nie skojarzyć zabiegu negatywnie. Które rasy psów wymagają trymowania i jak wykonać zabieg? 

Niektórym rasom wystarczy czesanie kilka razy w tygodniu, inne wymagają znacznie bardziej skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest trymowanie, które polega na usuwaniu całości włosów wraz z celubulką. Tym samym robimy miejsce na nową, zdrową okrywę włosową. 

Trymowanie  a strzyżenie - czym się różnią?

Trymowanie psa różni się od strzyżenia tym, że trymerem usuwa się tylko martwe włosy oraz że usuwa się je w całości. Podczas strzyżenia skracamy okrywę włosową, a martwe cebulki zostają w mieszkach włosowych i nie pozwalają nowym włosom wyrosnąć.

Dlatego obecnie większość groomerów nie zaleca strzyżenia psów – prowadzi ono do zmian w wyglądzie sierści, często nieodwracalnych, a także do chorób skóry. Psia sierść pełni też bardzo ważną funkcję izolacyjną i termoregulacyjną, tym samym po ostrzyżeniu może dojść do poparzenia, wychłodzenia i przegrzania psa. 

Warto przyzwyczajać psa do trymera już od szczeniaka, dzięki temu będzie mu łatwiej znieść zabieg w przyszłości.  A trymowanie psa powinno się przeprowadzać dość często, bo co około 2-3 miesiące – tyle czasu zajmuje odrastanie podszerstka.

Dobrze więc, żeby zabieg trymowania kojarzył się z czymś przyjemnym, a przynajmniej obojętnym, i nie powodował niepotrzebnego stresu.

Trymowanie psa - cena

Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności i cierpliwości, warto wybrać się do groomera i za taki zabieg zapłacić, aby nie stresować zwierzaka.

Ile kosztuje trymowanie psa? Koszt zabiegu waha się od 70 do 300 złotych w zależności od salonu i od tego, jakiej rasy oraz wielkości jest nasz pies.

Dlaczego trymuje się sierść u niektórych czworonogów?

Trymowanie sierści ma na celu poprawienie wyglądu i jakości pokrywy włosowej psa, a także zmniejszenie ilości podszerstka, co skutkuje mniejszą ilością włosów zgubionych w domu. Dotyczy to przede wszystkim psów ras szorstkowłosych. Trymując, można podkreślić figurę, postawę i inne walory psa, które są istotne dla wzorca danej rasy przed wystawą.

©Shutterstock​

Które rasy wymagają trymowania? Dotyczy to większości terierów, sznaucerów oraz psów ras o kombinowanej szacie, na przykład spanieli i seterów.

Nie należy zaniedbywać tego zabiegu. Sierść tych ras nie jest w stanie usuwać się samoczynnie, co może powodować choroby skóry i zwyczajnie będzie szorstka, matowa, będzie się puszyć i filcować. 

Trymowanie psa - narzędzia

Trymer dla psa to narzędzie, które pomoże nam usunąć martwe włosy z sierści psa. Najczęściej składa się z plastikowej rączki i główki zakończonej dość gęsto upakowanymi szpikulcami. Jeśli chcemy trymować psa w domu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Aby rozpoznać psa gotowego do trymowania wystarczy przeprowadzić mały test – poskubać psią sierść i sprawdzić, czy zostaje nam w palcach.

Jeśli tak, to znaczy, że nadszedł czas na zabieg. Przed trymowaniem należy psa dokładnie wyczesać, aby nie było na nim żadnych supłów. Nie należy pozbawiać psa całej okrywowej warstwy sierści, ponieważ jest mu ona potrzebna. Trymujemy tylko te dłuższe włosy, krótsze powinny zostać, aż odrosną. Poprawnie wykonany zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Jakie są rodzaje trymerów?

W zależności od potrzeb, umiejętności i wygody właściciela lub groomera na rynku dostępne są różne rodzaje trymerów dla psa.

Podstawowymi są nożyki trymerskie z plastikową lub drewnianą rączką i końcówką z ząbkami. W zależności od tego, czy będziemy trymować grzbiet i boki, czy delikatniejsze części, na przykład głowę, wybierzemy do tego inny rozstaw i długość ząbków.

Do twardszej sierści będą one szerzej rozstawione i głębsze, do delikatniejszej – gęstsze i krótkie. Warto zwrócić uwagę na to, czy kupowany przez nas trymer jest przeznaczony dla osób prawo- lub leworęcznych, ponieważ zły dobór narzędzia znacznie utrudni nam pracę. 

Można też znaleźć podział na trymery do podszerstka, o głębokich nacięciach, a także do trymowania przerzedzającego, nazywanego „co drugi włos“, który ma rowki między ząbkami o nierównych głębokościach. Można ponadto trymować nożykiem trymerskim, który przypomina zwykły, mały kuchenny nożyk, jednak pojawia się przy tym ryzyko obcięcia włosa, zamiast usunięcia go w całości. 

Na rynku dostępne są też trymery hakowe, inaczej poprzeczne, które stosowane są uzupełniająco. Usuwają one tylko podszerstek, można przejechać nimi po sierści (nie dotykając skóry) przed właściwym trymowaniem. Są bardzo szybkie i efektowne, ale trzeba uważać, żeby nie wyciągnąć na raz za dużo sierści. 

Trymowanie psa palcami

Zabieg trymowania można wykonać bez użycia specjalnego trymera do psiej sierści, ale za pomocą samych palców. Palcami, za jednym złapaniem, możemy usunąć tylko kilka włosów. Wyciągamy je zawsze w kierunku wzrostu, czyli od szyi do ogona.

Boczne włosy wyciągamy od góry do dołu. Najpierw należy przytrzymać pasmo włosów palcami, a następnie drugą ręką wyciągnąć te dłuższe, martwe, które są przeznaczone do trymowania.

W trymowaniu psa palcami pomocne mogą być specjalne gumowe nakładki na palce, tak zwane paluszki do trymowania. Przypominają one gumowe naparstki. Można też posypać palce pudrem do trymowania. Pomoże on lepiej przytrzymać trymowaną sierść.
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?