Jack russel terrier

Inne nazwy: jack russel, terrier jack russell

#4

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Jack russel terrier
Jack Russell Terrier dorosły pies © Shutterstock
 

Jack Russell terrier to typowy terier – aktywny i niezwykle inteligentny. Jest odważny, przyjacielski i pewny siebie. Ten nieustraszony, skory do zabawy i towarzyski pies czasem bywa niezwykle żywiołowy, zawsze potrzebuje ogromnej ilości ruchu. Uwielbia długie spacery, ale jeśli zabierzemy go do lasu, może zniknąć w norze!

Podstawowe informacje dotyczące Jack Russell terriera

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jack Russell powstał w Anglii w XIX wieku, kiedy to pastor John (Jack) Russell wyselekcjonował psa biegającego równie szybko jak foxhound i wchodzącego do nor w celu wytropienia lisów i innej zwierzyny. W ten sposób powstały dwie rasy: długonogi parson russell terrier i krótkonogi jack russell terrier. Rasę oficjalnie uznano dopiero w 2001 roku.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 6 kg

  Maść

  Białe

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Jack russell terrier to wytrzymały, aktywny, zwinny pies pracujący o silnym charakterze. Ma ciało średniej długości, jest dłuższy niż wyższy. Oczy są małe, w kształcie migdałów, o bystrym spojrzeniu. Nie mogą być wyłupiaste, powieki mają ściśle przylegać do gałki ocznej. Uszy są bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające. Ogon w spoczynku może opadać. Gdy pies jest w ruchu, powinien się unosić.

  Ciekawostki

  Mimo swej odporności pies jest podatny na kilka chorób dziedzicznych spowodowanych chowem wsobnym. Konieczne jest wybranie dobrej hodowli, bo niektóre osobniki bywają nadpobudliwe i ich zachowanie może być ciężkie do zniesienia.

  Jack Russell terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Mimo bardzo mocnego instynktu myśliwskiego pies ten jest dobrym towarzyszem, czułym i oddanym członkom swojej rodziny.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To prawdziwy żartowniś, który uwielbia wygłupy i zabawę z bliskimi, a zwłaszcza z dziećmi.

  • 33%

   Spokojny

   Ten nieustraszony, żywy i dynamiczny terier nie potrafi być spokojny. Może pełnić funkcję zarówno psa pracującego, jak i psa do towarzystwa, ale jest bardzo żywiołowy, więc nie można traktować go wyłącznie jako pieska salonowego.

  • 100%

   Inteligentny

   Jack russell jest bardzo bystry i ma ogromny potencjał zarówno jeśli chodzi o polowanie, jak i psie dyscypliny sportowe. Nie jest łatwo go wyszkolić, ale jeśli już uda nam się nawiązać współpracę, efekty są zadziwiające.

  • 100%

   Łowca

   To zdecydowanie pies myśliwski. Ma niesamowity węch i ogromną determinację, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy tropieniu zwierzyny. Może polować zarówno pod ziemią (lisy, borsuki, nutrie), jak i na ziemi (dziki, króliki). To świetny pomocnik myśliwego. Nie będzie jednak zabijał – został wyselekcjonowany ze względu na swój węch i szczekanie.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jack russell jest z natury przyjazny i miły. Może okazać rezerwę, jeśli wyczuje wrogość ze strony człowieka. Nigdy natomiast nie bywa agresywny ani nie gryzie.

   Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że pies pochodzi z kiepskiej hodowli (nieodpowiednia selekcja spowodowana jest ogromną popularnością tej rasy) albo że szczeniak nie został odpowiednio zsocjalizowany.

  • 66%

   Niezależny

   Pies uwielbia życie rodzinne, ale ma instynkt myśliwego i jest dość niezależny.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jack russell nie boi się samotności, ale należy go do niej przyzwyczaić stopniowo od okresu szczenięcego.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Usposobienie jacka russella terriera jest dość trudne. Nie jest łatwo go wyszkolić, choć wszystko zależy od tego, jakie metody opiekun wybierze – im bardziej atrakcyjne będzie dla psa szkolenie, tym łatwiej i chętnie pies mu się podda. Jeśli będziemy sprawiedliwi, zdecydowani i konsekwentni, a naukę wdrożymy w młodym wieku psa, jest szansa na bardzo udaną współpracę.

    Najważniejsze, by zrozumieć rasę i traktować zwierzę jako psa pracującego. Ten dynamiczny piesek miewa problemy ze skupieniem uwagi, dlatego lekcje powinny być krótkie i zawsze zakończone jego sukcesem (to pozwoli zbudować dobre skojarzenia z nauką na przyszłość). Najlepiej sprawdzi się nauka przez zabawę i stosowanie nagród.

   • 100%

    Szczekliwy

    Podczas polowania pies szczeka, by zasygnalizować, że jest blisko ofiary. W domu może hałasować, gdy się nudzi, za dużo czasu spędza sam, gdy przyjdą goście lub też z powodu nadmiernej ekscytacji.

   • 100%

    Skłonność do ucieczek

    Jeśli jack russel mieszka na wsi, konieczne jest ogrodzenie terenu, by pies nie ruszył za tropem. Ma tak dobry węch, że może całymi godzinami podążać za zapachem przechodzącego zwierzęcia.

    W związku z tym podczas spacerów po lesie możemy spuścić go ze smyczy tylko wtedy, gdy dobrze opanował komendę przychodzenia na zawołanie. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że „ogłuchnie” na nasze wołanie – mówimy w końcu o psie myśliwskim.

   • 66%