Jack russel terrier

Inne nazwy: jack russel, terrier jack russell

#4

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Jack russel terrier
Jack Russell Terrier dorosły pies © Shutterstock
 

Jack Russell terrier to typowy terier – aktywny i niezwykle inteligentny. Jest odważny, przyjacielski i pewny siebie. Ten nieustraszony, skory do zabawy i towarzyski pies czasem bywa niezwykle żywiołowy, zawsze potrzebuje ogromnej ilości ruchu. Uwielbia długie spacery, ale jeśli zabierzemy go do lasu, może zniknąć w norze!

Podstawowe informacje dotyczące Jack Russell terriera

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jack Russell powstał w Anglii w XIX wieku, kiedy to pastor John (Jack) Russell wyselekcjonował psa biegającego równie szybko jak foxhound i wchodzącego do nor w celu wytropienia lisów i innej zwierzyny. W ten sposób powstały dwie rasy: długonogi parson russell terrier i krótkonogi jack russell terrier. Rasę oficjalnie uznano dopiero w 2001 roku.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 5 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 5 i 6 kg

  Maść

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Jack russell terrier to wytrzymały, aktywny, zwinny pies pracujący o silnym charakterze. Ma ciało średniej długości, jest dłuższy niż wyższy. Oczy są małe, w kształcie migdałów, o bystrym spojrzeniu. Nie mogą być wyłupiaste, powieki mają ściśle przylegać do gałki ocznej. Uszy są bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające. Ogon w spoczynku może opadać. Gdy pies jest w ruchu, powinien się unosić.

  Ciekawostki

  Mimo swej odporności pies jest podatny na kilka chorób dziedzicznych spowodowanych chowem wsobnym. Konieczne jest wybranie dobrej hodowli, bo niektóre osobniki bywają nadpobudliwe i ich zachowanie może być ciężkie do zniesienia.

  Jack Russell terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Mimo bardzo mocnego instynktu myśliwskiego pies ten jest dobrym towarzyszem, czułym i oddanym członkom swojej rodziny.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To prawdziwy żartowniś, który uwielbia wygłupy i zabawę z bliskimi, a zwłaszcza z dziećmi.

  • 33%

   Spokojny

   Ten nieustraszony, żywy i dynamiczny terier nie potrafi być spokojny. Może pełnić funkcję zarówno psa pracującego, jak i psa do towarzystwa, ale jest bardzo żywiołowy, więc nie można traktować go wyłącznie jako pieska salonowego.

  • 100%

   Inteligentny

   Jack russell jest bardzo bystry i ma ogromny potencjał zarówno jeśli chodzi o polowanie, jak i psie dyscypliny sportowe. Nie jest łatwo go wyszkolić, ale jeśli już uda nam się nawiązać współpracę, efekty są zadziwiające.

  • 100%

   Łowca

   To zdecydowanie pies myśliwski. Ma niesamowity węch i ogromną determinację, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy tropieniu zwierzyny. Może polować zarówno pod ziemią (lisy, borsuki, nutrie), jak i na ziemi (dziki, króliki). To świetny pomocnik myśliwego. Nie będzie jednak zabijał – został wyselekcjonowany ze względu na swój węch i szczekanie.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jack russell jest z natury przyjazny i miły. Może okazać rezerwę, jeśli wyczuje wrogość ze strony człowieka. Nigdy natomiast nie bywa agresywny ani nie gryzie.

   Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że pies pochodzi z kiepskiej hodowli (nieodpowiednia selekcja spowodowana jest ogromną popularnością tej rasy) albo że szczeniak nie został odpowiednio zsocjalizowany.

  • 66%

   Niezależny

   Pies uwielbia życie rodzinne, ale ma instynkt myśliwego i jest dość niezależny.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jack russell nie boi się samotności, ale należy go do niej przyzwyczaić stopniowo od okresu szczenięcego.

   • 33%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Usposobienie jacka russella terriera jest dość trudne. Nie jest łatwo go wyszkolić, choć wszystko zależy od tego, jakie metody opiekun wybierze – im bardziej atrakcyjne będzie dla psa szkolenie, tym łatwiej i chętnie pies mu się podda. Jeśli będziemy sprawiedliwi, zdecydowani i konsekwentni, a naukę wdrożymy w młodym wieku psa, jest szansa na bardzo udaną współpracę.

    Najważniejsze, by zrozumieć rasę i traktować zwierzę jako psa pracującego. Ten dynamiczny piesek miewa problemy ze skupieniem uwagi, dlatego lekcje powinny być krótkie i zawsze zakończone jego sukcesem (to pozwoli zbudować dobre skojarzenia z nauką na przyszłość). Najlepiej sprawdzi się nauka przez zabawę i stosowanie nagród.

   • 100%

    Szczekliwy

    Podczas polowania pies szczeka, by zasygnalizować, że jest blisko ofiary. W domu może hałasować, gdy się nudzi, za dużo czasu spędza sam, gdy przyjdą goście lub też z powodu nadmiernej ekscytacji.

   • 100%